Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#6175
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdana84, on 29 august 2019 - 08:03, said:

La pomii fructiferi te pricepi :D ? Sunt n soiuri de cireș, cais, piersic ... Și nu știu ce să aleg.

Suntem romani, le stim pe toate bineinteles..:). Depinde mult si ce fructe va plac..
Detaliaza nevoia de business si contextul (gen cat loc ai, ce forma are, ar ajuta o schita cu soarele) si incercam sa ne dam cu parerea. Nu stiu de ex. insa cum merg la voi specii precum cais sau piersic. Nu as neglija macar un prun sau un par, sunt super fructe, adaptate la clima de la voi si nu e obligatoriu sa faci tuica din ele.. :)
De-a lungul anilor am ajuns sa apreciem soiuri mai rezistente (clima, boli, etc), cat mai putin pretentioase care sa aiba fructe cat mai naturale, mai putin stropite cu diferite substante. Ca idee mere golden, etc. iti poti cumpara din orice magazin dar niste mere cretesti, domnesti, etc. ...mai greu. Daca ai business pe subiect e alta poveste dar ca hobby pe langa casa...e total altceva.E doar opinia mea.

#6176
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postdana84, on 29 august 2019 - 08:03, said:

Și mie îmi plac mult jgheaburile albe Posted Image Deși la ale mele sunt foarte enervante prinderile - colierele pentru burlan. Se desfac, se prind foarte greu, au niste piciorușe pe care meșterii pe unele le-au tăiat și au folosit prinderea cu un șurub in spatele burlanului. Dar nu sunt tăiate egal sau nu sunt tăiate deloc. Și mă deranjează vizual Posted Image. Dar le-oi drege eu când o să le vina randul. Oare tu de la ce producător ai ?
Din cate stiu.."piciorusele" alea de la 'colierele' folosite la prinderile burlanelor nu trebuie taiate..pt ca ele tin burlanele la o anumita distanta de decorativa..Si l-a mine le-au mai indoit pe alocuri..
Eu am pus jgheaburi si burlane de culoarea tiglei..insa ma gandesc ca la prima 'intretinere' a burlanelor..sa le dau jos..si sa le vopsesc in culoarea decorativei. Jgheaburile raman..caramizii..pt ca si pazia e de aceeasi culoare. Mai analizez..

#6177
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
foarte frumos, felicitari!!! vreau si eu te rog recomandare pentru gard si automatizare poarta.
ce ai pus pe soclul gardului? helopal?
nu e spatiu pe sub poarta auto pentru animale?

Edited by deliacrin, 01 September 2019 - 17:44.


#6178
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Am reusit sa fac o schita a gradinii. Cam asa e ce m-am gandit pana acum:
Attached File  Screenshot 2019-09-03 at 23.31.09.png   1.02MB   112 downloads

Si cu detalii:
- in coltul din dreapta jos e o zona tehnica - fosa, multe tevi, caminele de la sistemul de irigatii, o magazie mica mica - asa ca nu prea cred ca merge gazon. Plus e un colt cu mult mai jos decat restul curtii, ma gandeam sa fac totul la acelasi nivel - partea de gazon, iar in coltul acela sa pun niste pietre de rau ca sa stabilizez solul, iar pe zona aceea sa pun ceva pietricele si niste plantute mici. Cel mult un liliac sau alunul de care zicea Catalin Posted Image
- pe aceeasi linie verticala mai sus, sa pun un magnoliu (sau magnolie ? nu stiu daca e masculin sau feminin, e tarziu sa mai stau sa caut Posted Image)
- mai sus, tot pe verticala de care vorbeam, tot un liliac sau alun sau ceva care nu creste foarte mare + niste lavanda
- apoi in partea de sus de tot as vrea doi pomi fructiferi, insa nu stiu daca sunt suficienti cei 2m din trotuar pana in gardul vecinului ...
- in coltul din stanga sus un copac catalpa
- in spatele curtii ceva zmeur + capsun
- in stanga jos chestiile de copii - aici nu stiu daca mai pot strecura cumva ceva pomi fructiferi care sa nu incurce - nici nu vreau sa le mut mai spre curte ca trambulina aceea mare imi strica privelistea cand spal vasele Posted Image

Nordul e inspre coltul din dreapta jos a desenului, aroximativ.

Idei Posted Image ? As prefera sa aleg eu plantutele, stiu ca pot cauta ceva firma care sa imi faca design si sa imi puna ce zic ei, dar nu e de mine. A venit un nenea, a pus sitemul de irigatii, va pune gazonul, dar, ca si la interior, as vrea sa imi iasa mie ceva de "designul" asta, chiar daca nu-s de profesie Posted Image

View Postdeliacrin, on 01 septembrie 2019 - 17:40, said:

foarte frumos, felicitari!!! vreau si eu te rog recomandare pentru gard si automatizare poarta.
Gardul e facut de cineva local.
Automatizarea e un kit de la Nice, Robus 600 - include fotocelule, telecomenzi ...
Pentru ca poarta auto se deschide peste portita electricianul a pus un contact magnetic la ea, pe care l-a legat automatizare. Asa ca poarta auto nu se deschide sau se blocheaza instant in momentul in care se deschide portita. Pana acum pare sa functioneze fara probleme.

View Postdeliacrin, on 01 septembrie 2019 - 17:40, said:

ce ai pus pe soclul gardului? helopal?
Pe soclu e calcar de vrata. Nu pot sa zic ca e wow, e okish, mi se pare ca se pateaza destul de usor.

View Postdeliacrin, on 01 septembrie 2019 - 17:40, said:

nu e spatiu pe sub poarta auto pentru animale?
Eu as zice ca nu, sunt intr 5 si 8cm (din cauza pantei). E drept ca nu ar fi fost rau sa fie poarta mai jos cu un 2-3 cm, dar nu mi-am dat seama cand au montat rolele ca acestea vor ridica poarta asa mult.

Edited by dana84, 03 September 2019 - 22:59.


#6179
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Dana, ai cumva un pret pe poarta mica? E aluminiu?

Apropo de calcar. L-ai impermeabilizat? Un amic are glafurile din calcar, a omis impermeabilizarea si tot se exfoliaza.

Edited by puisor, 04 September 2019 - 06:16.


#6180
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Prin catalpa intelegi catalpa nana, adica un copacel de vreo 2 -3 m cu palarie circulara? Exista si catalpa, care e ditamai pomul si creste cam dezordonat.
Omul cu irigatiile trebuie sa prevada si un sistem pentru boscheti si flori, care nu se uda asa de mult ca si gazonul.

Eu as pune si un pom ceva mai mare, poate peste cativa ani o sa vreti o zona umbrita in gradina.

Edited by cumparator, 04 September 2019 - 08:43.


#6181
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postdana84, on 03 septembrie 2019 - 22:53, said:

Pentru ca poarta auto se deschide peste portita electricianul a pus un contact magnetic la ea, pe care l-a legat automatizare. Asa ca poarta auto nu se deschide sau se blocheaza instant in momentul in care se deschide portita. Pana acum pare sa functioneze fara probleme.
Nu se putea face asta cu fotocelulele din interiorul curtii?

Eu asa ma gandeam sa fac..desi am porti batante..(cea auto cand o deschis imi blocheaza un pic poarta pietonala)..Credeam ca pot rezolva asta..daca-mi pun fotocelulele de interior..sa prinda si poarta mica..Daca poarta mica e deschisa, atunci fotocelulele-s blocate..deci portile auto is blocate.

#6182
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdana84, on 03 septembrie 2019 - 22:53, said:

- apoi in partea de sus de tot as vrea doi pomi fructiferi, insa nu stiu daca sunt suficienti cei 2m din trotuar pana in gardul vecinului ...
- in coltul din stanga sus un copac catalpa
Poti incerca cu niste piersici sau smochini in acei 2m latime, sunt pomi de vigoare mai mica foarte roditori si care cresc repede pe care ii controlezi usor din taiere si nici nu fac radacini foarte puternice sa deranjeze casa sau gardul. Doar sa faci gropi mari  si folosesti ceva galeti de nisip la plantare pentru ca nu stiu cat de buna e zona voastra pentru astfel de pomi, argilele puternic contractile nu ii avantajeaza..
Plus ca ai soare pe partea aia din ce imi dau seama, daca N este coltul din stanga jos pe diagonala casei atunci aveti aceeasi asezare a casei si a terenului ca noi, nu e deloc nefericita as spune, avem mult soare in  gradina si mai putin pe coltul cu utilitatile.


View Postmanghels, on 04 septembrie 2019 - 09:48, said:

Nu se putea face asta cu fotocelulele din interiorul curtii?
Eu asa ma gandeam sa fac..desi am porti batante..(cea auto cand o deschis imi blocheaza un pic poarta pietonala)..Credeam ca pot rezolva asta..daca-mi pun fotocelulele de interior..sa prinda si poarta mica..Daca poarta mica e deschisa, atunci fotocelulele-s blocate..deci portile auto is blocate.
Man, discutam de aceeasi pereche de fotocelule sau de una aditionale pe care trebuie sa o instalezi pentru pietonala? Daca e aceeasi atunci nu o poti monta exact pe linia portii auto (si noi avem culisante!) si implica un mic risc daca o sa fie ceva obstacol chiar acolo. Daca discutam de 2 perechi de celule atunci pe langa costuri te mai incurci si de alea 2 pe langa pietonala..
M-am gandit acum ceva vreme la treaba asta pentru ca si la noi poarta auto se va deschide peste pietonala dar elegant ete cum a facut Dana, asa vom face si noi, cu un contact magnetic prevazut pentru pietonala (am lasat firele respective la constructia gardului, detalii la noi pe "site" ).

Edited by catalijns, 04 September 2019 - 12:08.


#6183
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
In mod normal asa se monteaza..o pereche de fotocelule pe stalpii portii..sa nu se inchida cand treci cu masina..sau daca stationezi din varii motive intre stalpi + o pereche in interior .sa nu se deschida poarta daca ai un obstacol pe linia ei de deshidere (daca e culisanta) sau pe raza de rulare a portilor batante (o masina parcata prea aproape de porti)..Acu', ca noi ne adaptam schema de functionare..e altceva..Merge foarte bine si cu contactele magnetice..cum a facut Dana.

PS: eu nu mi-am montat nici un set de celule deocamdata. Portile se actioneaza doar daca apas eu pe butonul telecomenzii..sau pe tel..sau vocal  Posted Image. Urmeaza sa-mi montez fotocelulele intre stalpi..dupa ce termin cu pavelele.

Edited by manghels, 04 September 2019 - 12:24.


#6184
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
As planta pomul mare in spate dar mai aproape de locul de joaca, aprox pe jumatatea latimii terenului - in felul asta va fi umbra pe locul de joaca al copiilor iar coltul din stanga sus (cel mai insorit) devine disponibil pentru brazde de capsuni, plante aromantice sau ce mai vreti voi sa "cultivati". Avem aproximativ acelasi setup iar aprox. pe jumatatea latimii terenului si la 8 m de gardul din spate avem un stejar maricel (aproape 10m inaltime) care ar umbri exact locul acela de joaca imaginat de voi. Sper sa te ajute cu ceva idei sau macar sa identifici ceea ce nu iti place. Posted Image Spor!

Attached Files


Edited by catalijns, 04 September 2019 - 12:34.


#6185
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
@puisor
Nu am pret separat pentru poarta. Nu e din aluminiu.
Nici nu am impermeabilizat inca. Tot zic ca o sa fac si asta dar inca nu i-a venit vremea.

@cumparator
da, la Catalpa Nana ma gandeam, dar poate da, ar merge ceva mai mare.

@catalijns
Multumesc! Foarte multe idei faine. Da, plantutele mici si cartaratoare nu le-am pus pe desen . Sunt in plan asa, pe tot conturul, din loc in loc. In principiu vita de vie si zmer, poate ceva maturi colorate. Ma uit si la ce ai mai scris tu.
Terasa e cuprinsa in acea amprenta gri, pe coltul pe care l-ai specificat.
Ai ghicit si hamacele Posted Image
Nu-s foarte convinsa de acei gutui sau pomi mai centrali. Practic pe ei i-as pune in functie de locul de joaca si apoi cand desfiintez locul de joaca raman cu 3 pomi in mijloc. Dada, stiu, va fi peste ani si ani. Iar la trambulina mi s-a zis ca ar trebui sa o mut periodic, ca sa nu se ingalbeneasca gazonul de sub ea. Deci ar trebui sa am spatiu de manevra.
Copacul mare poate o sa il schimb cu un artar. Am eu ce am cu artarii aceia ce au frunze portocalii toamna. As putea sa il pun mai dpre locul de joaca, undeva pe la jumatatea terenului si sa fac coltul unde e copacul mare acum colt de pomi fructiferi / capsuni etc. Le mai sucesc pe desen sa vedem ce iese.

Asa ar fi cu copacul mare mai pe mijloc
Attached File  Screenshot 2019-09-04 at 15.30.26.png   1.13MB   28 downloads

Si asa pe colt.
Attached File  Screenshot 2019-09-04 at 15.32.26.png   866.53K   27 downloads

Parca arata binisor cu copacul mare mai pe mijloc :D

#6186
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcatalijns, on 04 septembrie 2019 - 12:34, said:

As planta pomul mare in spate dar mai aproape de locul de joaca, aprox pe jumatatea latimii terenului - in felul asta va fi umbra pe locul de joaca al copiilor iar coltul din stanga sus (cel mai insorit) devine disponibil pentru brazde de capsuni, plante aromantice sau ce mai vreti voi sa "cultivati". Avem aproximativ acelasi setup iar aprox. pe jumatatea latimii terenului si la 8 m de gardul din spate avem un stejar maricel (aproape 10m inaltime) care ar umbri exact locul acela de joaca imaginat de voi. Sper sa te ajute cu ceva idei sau macar sa identifici ceea ce nu iti place. Posted Image Spor!

Daca Dana planteaza acum un stejar, va umbri locul de joaca al nepotilor.

#6187
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu mi-am adus un stejar de vreo 3-4m anul trecut ..mai subtirel. L-am plantat in fata casei.. Anu' asta s-a cam chinuit sa se adapteze..are frunze verzi insa nu pare prea fericit. Astept sa vad la anu cum se comporta..

#6188
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Daca ai deja sistemul de irigatii trebuie sa te orientezi si dupa el, pe unde ar uda acum, pana in pomii de pe margine sau printre ei? Gazonul are nevoie de f multa apa comparativ cu unii pomi. Plantele lovite de apa periodic ca se interoun pe directia aspesoarelor sufera in timp de diverse boli si cresc foarte putin. De ex via, ciresii, trandafirii, nu sunt plante iubitoare de apa, tine cont si de asta cand incepi sa plantezi, daca verile se mentin la fel de calde vei uda gazonul si de 3 ori pe zi.... Sau il lasi pe el sa sufere si ai restul plantelor mai viguroase...

#6189
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdana84, on 04 septembrie 2019 - 14:33, said:

Parca arata binisor cu copacul mare mai pe mijloc Posted Image

Daca vrei copac mare (artar sau ce iti place tie) si il plantezi in coltul stanga sus o sa umbresti in spatele lui catre locul de joaca si e cam greu sa plantezi acolo altceva...fara ceva soare vor avea tot felul de boli, cresteri mici, etc. Plus ca si dpdv view dinspre casa cred ca e mai ok asa, sa ai cumva un element central si plante pe diferite inaltimi. Iar hamacul il poti prinde si de un stalp al gardului (sau langa gard) si acest pom, acolo va fi suficienta umbra. Aveti terasa pozitionata la fel ca noi (cred ca e alegere buna dpdv directiei vantului si ploii plus partea cu insorirea pe timp de iarna), prin urmare iti atasez o poza de la noi de pe terasa ca sa iti faci o idee de cum va arata cu copacul pe centru (nu cea mai reusita dar asta am gasit acum, terasa are destula lumina doar fotograful e nepriceput).
Iar daca vrei copac mare nu trebuie sa astepti sa creasca multi ani...te duci in pepiniera, il alegi si ti-l aduc ei in ditamai ghiveciul, doar il transplanteaza. Bine..ceva pom la max 4-5 m, daca il iei mai mare de atat ai risc crescut sa nu se "prinda". Dar daca e doar transplantat o sa sufere mult mai putin, se adapteaza mai usor, etc.

Foarte pertinenta imi pare observatia colegei dell, intradevar este un lucru important de care trebuie sa tinem cont cand proiectam sistemul de irigatii. Plantele precum via, trandafirii, lavanda  se uda cu alta recurenta, cu alte metode gen prin picurare, circuite separat, etc.

Attached Files


Edited by catalijns, 05 September 2019 - 13:26.


#6190
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,593
  • Înscris: 11.03.2006
Daca ar fi sa plantez un pom mare, cred ca as planta un tei. Are frunze frumoase, coroana rotunda, face umbra, miroase divin cand infloreste. E foarte decorativ.

#6191
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Am o "padure"-aglomerare de tei in apropiere. Sunt perioade când parcă miroase a ceai cand ajung acasa.

#6192
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
@dana74, parca dupa ce ai turnat sapa peste instalatii, ai trecut iarna cu usa de intrare provizorie, din scanduri si fara sa incalzesti casa sau apa din instalatii. Daca am zis bine, spune-mi te rog, cum ai procedat ca sa nu-ti inghete apa in instalatii. Ai golit tot?

Am mai vazut cateva cazuri pe la Adrian si Catalin, parca.. unde am inteles ca s-ar fi scos apa cu compresorul..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate