Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3745
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 sebulbus, on 23 iulie 2017 - 21:25, said:

Daca deja ai probleme cu cotele, trebuie sa iei in calcul cea mai subtire faianta care-ti place (placi cat mai mici), si cel mai subtire pat de adeziv pe care il permite. Chiar si asa, mai ai de pierdut minim 3cm, dar mai probabil 4. S-ar putea sa trebuiasca sa incarci/ingropi si pe latura lunga ca sa ai o oarece simetrie.
Am luat in calcul faianta de 1 cm si am estimat ca o sa pierd acolo in total 4 cm. Da, asta e intentia, sa introduc si latura lunga sub faianta. Nu prea am alte solutii, iar o cada mai mica nu ar arata nicicum.

 sebulbus, on 23 iulie 2017 - 21:25, said:

Pe peretele cu masca de wc ce e placat? Masca e la grosimea minima absoluta?
Din pacate da. Adica am intrebat mesterul daca nu se poate totusi doar placare simpla pe peretele acela (acuma e placare dubla), dar mi s-a zis ca e nevoie sa fie asa pentru faianta de 1 cm grosime, placi mai mari.

#3746
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e asa. Poti pune pe masca aia betonyp (cred ca de 10 ajunge) sau placocem si nu ai nici un stress. In mod normal, knauf recomanda profilele la 40cm pentru pereti placati dar nu retin sa vorbeasca despre dublu placat. Aproape sigur nu, daca stau sa ma gandesc ca am niste masti de tevi simplu placate.

In cel mai extrem caz, ce wc incastrat e? Nu pare nici pe departe cel mai slim pe care il stiu de pe piata.

#3747
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
E un Geberit standard. Nimic deosebit sau super slim. Ala parca totusi nu l-as schimba. Dar sa vad daca ar fi ok sa dau o placa de rigips jos sau sa le dau pe ambele si sa pun betonyp.

#3748
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
E sigur in regula sa inlocuiesti tot rigipsul cu betonyp, care e mult mai solid. Daca zice nu, inseamna doar ca nu stie inca. In cel mai rau caz, dublezi nr de profile (injumatatesti pasul) daca mesterul e paranoic. Daca inca mai trebuie cm, kolo slim2.

#3749
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

 dana84, on 23 iulie 2017 - 15:06, said:

Am schitat baile. Cam asa ar fi.
Baie parter, 1.86m x 1.86m, H=2.59m
bp1.png bp2.png
Baie dus etaj, 1.83m x 3.02m, H=2.49m
be1.png be2.png be3.png
Baie cada etaj, 1.97m x 3.47m, H=2.49m
bm5.png bm6.png

In varianta cu faianta pana la inaltimea gamului / usii.
In baia cu cada mi se pare ca se potriveste foarte bine inaltimea asta, in cele cu dus inca mai oscilez. Mai ales in cea de jos care e asa micuta.

In spatele cazii se pune faianta? Ce dezavantaje ar fi daca nu pun? De intrerupt sigur va trebui sa o intrerup in zona cazii pentru ca acum latimea baii e de 179, fara faianta, iar cada are 180 :-| . Asa ca oricum va trebui sa scobesc pe undeva (fie in rigips fie in tencuiala) acel centimetru ca sa imi incapa cada.

Salut, ce program folosesti pentru randare ?

PS: vad ca si tu vrei duș "deschis", si baia este relativ mică. In randare pare ca ai un dulap la intrarea de la duș, nu o sa se stropeasca de la duș ?

#3750
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Nu folosesc nimic deosebint, doar SketchUp.

Da, acolo inca nu am decis ce o sa fie, dar nu vad o problema si daca e dulap. Eu acuma am fix langa cada chiuveta cu dulap sub ea, e vesnic ud dupa ce face cineva baie, insa rezista eroic.

#3751
adicuu

adicuu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2016
Cat de gros este peretele pe care este wc-ul? S-ar putea decupa 5 cm in el pentru a introduce scheletul mai inauntru si acea masca sa fie mai ingusta.

#3752
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 dana84, on 23 iulie 2017 - 15:06, said:

Am schitat baile. .......
Ce vad eu ?
Placarea aceea cu terminatia la partea superioara a geamului , va arata urit daca nu se incheie peste geam , mai mult ,peretele acela cu geam ar trebui facut primul , pt a incadra faianta stg-dr simetric .
Bateria de cada pusa pe laterala , este cea mai incomoda solutie . Te lovesti de ea , nu poti folosi dusul .
Geamul acela de protectie , trebuie bine sablat , adica cu model , eventual cu tratamente anti jeg , ca macar la inceput sa n-ai stresul curateniei .
Cada daca nu incape , se poate si taia ...daca nu vrei un rezervor slim

Edited by 86-APP, 25 July 2017 - 16:51.


#3753
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Sa vedem ...
Asa ceva zici? Sau pana sus?
Attached File  be5.png   516.03K   74 downloadsAttached File  bm8.png   531.32K   80 downloadsAttached File  bm9.png   984.92K   73 downloads

Cu bateria ... e cam tarziu, e facut traseul deja. Insa nu stiu unde as pune-o ca sa fie mai practic. Acuma o am tot pe latura mare a cazii, dar mai inspre colt si nu imi place. Acasa la ai mei am avut pe o latura mica a cazii, iarasi nu prea mi-a placut. Asa ca acuma am zis sa incerc si pe mijloc.

Geam am si acuma tot asa, deasupra cazii. E fain. Acuma il am cu ceva dungulite, e foarte fain ca nu se vad depuneri pe el. Acuma l-am facut mat. Nu stiu cum o fi, sper sa fie la fel de anti-jeg :D

Apropo de gresie, oare se curata greu gresia aceea cu efect de piatra nefinisata? Nu buciardata, ci naturala. Deci putin rugoasa.

#3754
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Si tot din randul intrebarilor: vreau sa am in toata casa acelasi parchet, ceva stejar nuanta naturala (dublustratificat). Si imi place parchetul periat si uleiat, insa cel mai probabil nu se impaca prea bine cu apa/mizeria ce mai cade pe jos in bucatarie, cu traficul din holul de la intrare si din living, cu jucariile copiilor (la noi circula des tractoare prin casa si nu vreau prea multe covoare ...). Cel putin asta reiese din lecturile mele de pe internet. Asa ca ma gandeam sa folosesc pe parter si pe scara lac pe baza de apa si parchet slefuit, iar pe etaj ulei si parchet periat. Oare s-ar pierde acea "alniere a astrelor" pe care o vreau intre parter si etaj?

#3755
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

 dana84, on 25 iulie 2017 - 21:49, said:

Sa vedem ...
Asa ceva zici? Sau pana sus?
be5.png bm8.png bm9.png

Cu bateria ... e cam tarziu, e facut traseul deja. Insa nu stiu unde as pune-o ca sa fie mai practic. Acuma o am tot pe latura mare a cazii, dar mai inspre colt si nu imi place. Acasa la ai mei am avut pe o latura mica a cazii, iarasi nu prea mi-a placut. Asa ca acuma am zis sa incerc si pe mijloc.

Geam am si acuma tot asa, deasupra cazii. E fain. Acuma il am cu ceva dungulite, e foarte fain ca nu se vad depuneri pe el. Acuma l-am facut mat. Nu stiu cum o fi, sper sa fie la fel de anti-jeg :D

Apropo de gresie, oare se curata greu gresia aceea cu efect de piatra nefinisata? Nu buciardata, ci naturala. Deci putin rugoasa.
Eu am decis sa pun robinetul tot pe centrul laturii lungi si umplerea prin preaplin.

Sincer mi se pare pozitionarea ideala deoarece ai acces usor din afara cazii mai  ales cand ai mobilier intr-un capat.

O sa am si sticla in dreptul chiuvetei si para de dus mobila va iesi din perete si va fi pe latura scurta a cazii.

Consider ca nu vei regreta amplasarea robinetului acolo.

#3756
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Pe la mijloc e corect sa ai bateria. Daca o pui intr-un capat, ala trebuie sa fie capatul cu scurgerea. Rationamentul e ca daca nu vrei sa-ti stea bateria in ceafa, vei sta invers in cada. Si nu e de dorit sa ai ventilul sub fund.

Intrebarea e, bateriile le ai luate? Astea ingropate, daca deduc bine din schita, sunt din alea pentru pereti goi, fara "doza" cu cartus prinsa in tencuiala. Cel mai bine, pune un link cu ce vrei sa folosesti.

#3757
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, la mijlocul cazii e si bateria si scurgerea.
Bateria de la cada nu e incastrata, doar cele de la dus si de la lavoare.
Toate sunt cumparate, iar la cele incastrate s-a montat partea ce vine in zid.
La cada asta e bateria:

Attached File  Articulo0010838.jpg   13.65K   51 downloadsAttached File  FT-107174.jpg   30.78K   118 downloads

Am ales si gresia, asta va fi in toate baile. Trebuie doar sa mai decid daca sa fie doar mata sau si putin rugoasa.
Pretul din pacate e de outlet... In realitate e cam dublu. Daca ar fi pe stoc sa o pot vedea ar fi ok, dar vine doar pe comanda asa ca parca nu as risca. Si nici nu au de 30x60 cum as vrea, doar de 30x120.
Attached File  DSC_1134.JPG   272.16K   144 downloads

#3758
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Pai de ce din pacate? E rusine sa cumperi din outlet? E chiar un pret maricel in marea economie a lucrurilor, dar macar sa fie un lucru de calitate (si pare ca e). Si eu tot de la outlet am luat o gresie, tot in jur de 70 de lei, portelanata, rectificata si de 1cm grosime, placi de 60x60. Un produs de inalta calitate, se vede diferenta imediat.

#3759
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ah nu, nu e nicio rusine. Eu iau multe de pe olx. Chiar si laptopul de pe care tastez (un Clevo fainut :D) e tot de pe olx.
Insa urmeaza "dar"-ul. Ce cumpar din outlet se poate sa fi ajuns in outlet din mai multe motive: capat de stoc, placi cu abateri, nuante diferite, calibru diferit etc. Daca e capat de stoc nu e niciun bai, insa daca e cu probleme, la placile mari, exista riscul sa nu le pot monta cu rost de 1-2 mm cat as vrea. De-aia zieam ca daca ar fi pe stoc sa o pot vedea ar fi ok, dar daca mi-o aduce pe comanda ... nu prea pot sa zic placa asta o iau, pe asta nu.

#3760
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Poti cere de la inceput sa fie toata dintr-un singur lot, si atunci nu ai problema de abateri sau variatii de culoare. O fabrica ce se respecta nu pune pe piata loturi substandard nici in outlet. Si oricum e probabil sa fie acolo din cauza ca e colectia de anul trecut, sau importatorul renunta sa o mai aduca sau ceva de genul.

Cred ca stii deja ca la placa 60x60 iti trebuie adeziv flexibil mai bun ca sa nu ai surprize, de la cm12 in sus.

#3761
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Da, am pe lista de adezivi CM17, Kerakoll Bioflex si Mapei Keraflex. Dar inca nu am studiat in detaliu problema adezivilor.

Daca iau placi de 30x120 o sa pot sa le tai in doua si sa le folosesc la placi de 30x60 ? Sau risc sa nu arate bine daca sunt taiate ?

#3762
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Pe scurt: mai bine nu conta pe ideea asta.

Pe lung: Trebuie masina cu apa buna, cu garda perfect paralela cu discul, trebuie operator care stie ce face, si chiar si asa, un pic tot depinde de natura materialului daca sare muchia sau nu, chiar si cu taiere in doua trecere. Am zis ca si costa?
Iar ce obtii are un pic mai putin de jumatate de placa, pentru ca se pierde o latime de disc la fiecare taiere, deci va trebui sa tai toate placile perfect pe din doua cu precizie sub milimetrica. Sau sa faci doua taieri din fiecare bucata initiala.

Sau poate incepe sa-ti placa placa de 120 :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate