Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

colon iritabil sau probleme psihice?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
simptomele sunt primele. ele "pot fi insotite".

gastroscopie si colonoscopie
in felul asta ai o imagine cap-coada a tractului digestiv
ambele ocupa 1 zi fiecare

gastroscopia nu necesita pregatire deosebita, doar sa nu mananci. dureaza 5 minute
colonoscopia iti ia o zi, cu pregatire, fara sa mananci, dureaza 15-20 de minute

fara anestezie fara alte tratamente inutile.

#20
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 castanilor, on 27 septembrie 2014 - 20:34, said:

Va multumesc pentru raspunsuri si pareri.
Eu nu cred ca am ceva foarte grav, de altfel colonul iritabil cum se zicea mai sus nu este grav ci doar extrem de neplacut.
Nu stiu daca are rost sa ma supun durerilor si neplacerilor pe care le implica colonoscopia.
Eu  tind sa cred tot mai mult ca ceea ce am e pe fond nervos si ca e un cerc vicios, ma stresez singura.
De ex. azi a fost un festival in oras si la gandul ca merg acolo si nu am toaleta si intimitate m-am stresat toata,
m-a umplut greata si starea de rau, cu diaree si crampe cu tot si nu am mai mers nicaieri.
Am mers in vecini la un pahar de vorba si nu am mers la toaleta nici macar o data in 5 ore.....
Greata insa nu prea mi-a trecut si nici nu am consumat nimic decat apa.
Pofta de mancare nu am deloc, reusesc sa manc o cantitate mica de ceva cand imi este ffff foame.
Oare burta poata sa doara si din cauza ca nu ma alimentez bine de ceva vreme?
Tot mai mult ma gandesc sa imi caut un psiholog.
daca mergi direct la psihiatru o sa ti se spuna ca de la cap e si o sa te bage pe antidepresive, sfatul meu ar fi, intai eliminale pe celelalte, fa toate testele si ultima data mergi la psiholog sau psihiatru.

#21
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014
Diagnosticul de colon iritabil se pune numai dupa ce s-au exclus alte diagnostice, in mod express, numai dupa colonoscopie.

#22
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

 spare-me, on 27 septembrie 2014 - 20:51, said:

greata nu are nicio treaba cu colonul, in primul rand.
greata nu are absolut nicio treaba cu colonul iritabil, in al doilea rand.
Are. Nu direct, dar are, si legatura e serotonina.


http://ibs.about.com.../a/braingut.htm

https://www.google.r...1.0.RE3gTJfoPRU
https://www.google.r...193.qDlBsKJ647I

Edited by Handicarpati, 28 September 2014 - 06:58.


#23
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
problema e ca simptomele uzuale ale SCI sunt atat de pregnante si comune tuturor suferinzilor incat eliminarea completa a acestora in timp ce greata persista poate conduce la ideea ca suferinta este in alta parte.
eu nu cred ca in acest caz vorbim de sci...

#24
castanilor

castanilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.09.2014
Parca incep sa cred tot mai mult ca imi induc singura greata si starea de disconfort, adica este Sci. Deoarece agitatia din stomac si mersul la toaleta incep de cand deschid eu ochii dimineata si tot incep sa ma gandesc ce am de facut pe parcursul zilei si ma stresez pentru orice fleac.
Sunt vesnic cu ochii pe ceas si sunt stresata ca nu ma incadrez in timp. Orice activitate imi creaza o stare de nervozitate si neliniste in intestine/stomac. Nu cred ca e normal nici ca primul lucru dimineata sa fie sa ma analizez ce unde ma doare....:(
Poate daca as reusi sa nu ma gandesc cateva zile....

#25
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bun daca tot indici sa-ti induci diagnostic, stari, simptome vorbim degeaba aici.
SCI n-are nicio treaba cu toaleta fara factori speciali de stres sau alimentatiela fel cum diaree nu inseamna SCI ci o multime de alte afectiuni.

ti-o induci nu ti-o induci nu mai tu stii da deja devine agasant sa vorbim despre nimic.

#26
castanilor

castanilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.09.2014
Este o problema a mea personala, grava, negrava am crezut ca pe un forum pot impartasii pareri.
Nu inteleg pe cine si de ce am suparat.
Speram sa mai aflu experientele altora.

#27
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Crede-ma ca ti-ai raspuns singura ...e pe fond nervos/stress si trebuie sa iei o vacanta/comcediu cu familia/prietenii , timp in care sa te si hranesti sanatos . Nu-l baga in seama pe spare-me , asa e el.

#28
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
problema este ca sunt doua moduri de a intreba:
1) in care intelegi ca ai o suferinta si esti deschisa la sfaturi si pareri
2) in care tu intrebi, tu raspunzi, ignori sau negi orice ti se spune si apoi tot tu iti faci pledoaria de final si stii ce ai.

"impartasii" nu se scrie cu doi de i
bolile tractului digestiv au simptome mai mult sau mai putin comune, difuze, pasagere si risti sa ajungi foarte usor sa le ignori.
in general, in ce priveste sanatatea, e bine sa elimini ce e mai grav si apoi te linistesti. la medic.

decat sa mori pentru ca ti-a zis "Handicarpati" - adica un oarecare de pe forum: Stai linistita, e de la stres...

Multa sanatate dar n-am sa inteleg niciodata ce sens are sa mai intrebi daca nu accepti niciun raspuns.

#29
castanilor

castanilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.09.2014
Nu stiu ce meserie si ce priceperi ai dar sa sti ca si bolile ficatului sunt foarte parsive....moarte lenta si sigura fara sa sti ca  ai ceva ani buni de zile.
Multumesc pt ora de lb. romana.
Referitor la efectuarea a n investigatii, nu imi vine inca sa ma maltratez. Posibil sa am ceva mai mult decat o simpla durere de burta insotita de diaree si greata, dar momentan ma simt mai bine decat acum 2 sapt asa ca mai astept.

#30
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
1.bolile ficatului?!

2.vezi ca e "sa stii" nu "sa sti"

3.investigatiile medicale au fost descoperite nu pentru maltratare (alea sunt instrumente de tortura) ci pentru diagnostic rapid si eficient.

In rest deja am lamurit-o. Tu intrebi, tu raspunzi, fa ce vrei. Ca nu sunt medicul tau curant, nu ma intereseaza. Simte-te bine si asteapta. Majoritatea asteapta pana e prea tarziu, de obicei.
In cazul tractului digestiv, deocamdata, cea mai eficienta metoda de diagnostic si tratament o reprezinta abordul endoscopic si vizualizarea tubului. Pe sus sau pe jos. Daca vrei.
Ca sa nu zici ca n-ai stiut. Acum ca ai aflat fa ce vrei

boala lunga si moarte sigura ai daca in loc sa te duci la medic si sa faci investigatii postezi pe forum si apoi zici "mai stau ca nu cred ca am nimic, e de la stres, lasati-ma-n pace"

P.S - reciteste regulamentul forumul Softpedia, cel pe care l-ai bifat la inregistrare si observa ca ar trebui sa cauti daca nu cumva subiectul s-a mai discutat.
In cazul acesta chiar cateva randuri mai jos e un topic intreg, mai cuprinzator, dedicat colonului iritabil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate