Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

colon iritabil sau probleme psihice?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1
castanilor

castanilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.09.2014
Buna! Ma confrunt cu probleme de sanatate de 2 luni, probleme ce imi afecteaza activitatea zilnica, atat cea casnica cat si pe cea de serviciu. Am in permanenta o stare de rau generala, cu o greata accentuata pe tot parcursul zilei. Sunt balonata, am senzatie de greu in stomac, cu bolboroseli multe, uneori crampe severe si scaune moi, diareice in special in prima parte a zilei. Scaunele nu sunt urat mirositoare, nu sunt cu sange, contin parca niste bobite de mac. Uneori am si senzatia ca imi vine in permanenta la toaleta motiv pentru care evit zonele publice, iesirile, intalniri, orice ma indeparteaza de zona mea de confort..este cumplit.
Am facut o serie de analize, de sange, coprocultura, coproparazitologic, eco.totul a iesit bine. Medicul gastro mi-a dat diagnosticul de colon iritabil, cu regim alimentar si Normix, debridat Si Espumisan. A
m terminat tratamentul si m-am simtit la fel. Am mers la medicul de fam cu toate datele si mi-a recomandat Motilium si Calmogen, a zis ca e pe fond de stres/nervi si oboseala.
Recunosc ca am un program ultra aglomerat si un serviciu foarte stresant, unde nu am timp uneori nici sa manc sandwichul.
Oricum am epuizat si al doilea tratament si ma simt la fel. Diareea, balonarea, greata, nu dispar..nu am pofta de mancare, am slabit 8kg in cele 2 luni.
De 1 sapt am inceput tratament homeopat, am primit Drenor renal, digestiv si ceva de calmare, mi s-a spus sa am rabdare.problema este ca nu mai pot, si nu mai am pentru ca 99%din timpul cat sunt treaza ma gandesc la starea mea de rau. Simt ca ma lasa puterile si nu sunt in stare sa fac nimic. Nimic nu imi mai face placere, totul este intors pe dos in viata mea.
As vrea sa stiu daca a trecut cineva prin astfel de probleme, ce este aceasta stare si cum trece pana la urma?
Va multumesc si sanatate multa tuturor@

#2
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010
unde nu am timp uneori nici sa manc sandwichul.

Demisie sau sinucidere lenta tu alegi

Am mai trecut prin asta de 2 ori, odata am schimbat alimentatia si a doua oara am renuntat la proiectele de acasa (ma refer la lucrat suplimentar). Insa nu am laut medicament, ceai de menta chestii d-astea culese din gradina de la bunici si culese de ei fara prostii din comert.

Edited by MooF2010, 27 September 2014 - 12:41.


#3
buzucan

buzucan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 23.03.2006
Regim ai tinut de vreun fel?
Daca ai colon iritabil nu se rezolva de pe o zi pe alta. Sora mea a stat 8-10 luni pana si-a revenit. Cu regim strict. La inceput zeama de orez, apoi a introdus cate un aliment pana si-a revenit. Debidradul nu l-a suportat, era prea puternic.

#4
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
Invata sa nu mai pui la suflet totul, lasi sefii sa urle si te gindesti la momente din concediu .
Stresul e cauza , lipsa de odihna, alimentatia din picioare .
Magne B6 , mincare echilibrata , hidratare,fara tigara, fara cofeina,cola si alte minuni ,
momente de suflet : un film, o plimbare sau un hoby

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
@buzucan - sotia ta nu are colon iritabil. ala nu se vindeca

@castanilor - din pacate nici tu nu cred ca ai colon iritabil. aceasta este o afectiune cronica cu debut lent in adolescenta, tinerete, nu se instaleaza brusc la maturitate.
Majoritatea suferinzilor au dureri date de gaze si ATAT. nu ai ce sa te doara altceva. Eu suspectez ca tu ai alta boala inflamatorie a intestinului daca nu cumva problema e in alta parte...

bine ca ai "Sange si eco ok" eco la ce? Fa o colonoscopie si poate se descopera sursa.

 rozone, on 27 septembrie 2014 - 13:08, said:

Invata sa nu mai pui la suflet totul, lasi sefii sa urle si te gindesti la momente din concediu .
Stresul e cauza , lipsa de odihna, alimentatia din picioare .
Magne B6 , mincare echilibrata , hidratare,fara tigara, fara cofeina,cola si alte minuni ,
momente de suflet : un film, o plimbare sau un hoby
unde-ai facut tu medicina asa scria la colon iritabil?...

#6
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
chiar daca ar fi colon iritabil nu trece cu medicamente, el trece cu regim alimentar, ceaiuri din plante naturale si starea de bine a psihicului, medicamentele sunt o smecherie de a face vanzare.
Si eu am probleme cu scaunele dar nu am dureri, mi se accentueaza cand beau sau mananc anumite bauturi/alimente sau cand exagerez cu ele(exagerez cu berea), nu am fost la medic si nici nu cred ca ma duc.
Colonul iritabil apare in mai multe conditii, paraziti, anumite alimente consumate in exces, bacterii periculoase si nu in ultimul rand factorul principal stresul, te sfatuiesc sa renunti la serviciul actual si sa iti alegi altul chiar daca o sa stai vreun an pe bara(pentru ca e Romania) eu la serviciul precedent eram tot asa stresat si ma lua cu calduri prin tot corpul si tranpiratii iar dupa am ajuns la probleme cu scaunele(posibil colon iritabil).

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
colonul iritabil NU are ca sursa parazitii.
probleme cu scaunul NU inseamna colon iritabil.
colonul iritabil este o afectiune in care motilitatea colonului este influentata nefavorabil atat de anumite alimente (recte - regim) cat si de factori psihologici.

de multe ori nu doare, n-ai nicio problema 1 an si cand pleci in excursie intr-o zi, faci part si caca moale in timp ce altii se constipa...

#8
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 spare-me, on 27 septembrie 2014 - 13:10, said:

@buzucan - sotia ta nu are colon iritabil. ala nu se vindeca

@castanilor - din pacate nici tu nu cred ca ai colon iritabil. aceasta este o afectiune cronica cu debut lent in adolescenta, tinerete, nu se instaleaza brusc la maturitate.
Majoritatea suferinzilor au dureri date de gaze si ATAT. nu ai ce sa te doara altceva. Eu suspectez ca tu ai alta boala inflamatorie a intestinului daca nu cumva problema e in alta parte...

bine ca ai "Sange si eco ok" eco la ce? Fa o colonoscopie si poate se descopera sursa.


unde-ai facut tu medicina asa scria la colon iritabil?...
simptomele colonului iritabil varieaza de la organism la organism, si da ai dreptate trebuiesc facute teste amanuntite pentru a descoperi daca chiar ai colon iritabil sau altceva.
EDIT: datorita timpului indelungat in care parazitii stau in colonul gazdei lezeaza tesuturile si conduc la colon iritabil.
problemele cu scaunul sunt primul semn al unei probleme la colon, eu am trecut prin constipatie, diarie, moale, mai multe scaune pe zi, normal etc.

Edited by ConDemneD, 27 September 2014 - 13:19.


#9
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Din pacate in zilele noastre colonul este si cancerabil, nu numai iritabil. O colonoscopie nu ar strica.

#10
Topcat7

Topcat7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 27.09.2014

 spare-me, on 27 septembrie 2014 - 13:10, said:

@buzucan - sotia ta nu are colon iritabil. ala nu se vindeca

@castanilor - din pacate nici tu nu cred ca ai colon iritabil. aceasta este o afectiune cronica cu debut lent in adolescenta, tinerete, nu se instaleaza brusc la maturitate.
Majoritatea suferinzilor au dureri date de gaze si ATAT. nu ai ce sa te doara altceva. Eu suspectez ca tu ai alta boala inflamatorie a intestinului daca nu cumva problema e in alta parte...

bine ca ai "Sange si eco ok" eco la ce? Fa o colonoscopie si poate se descopera sursa.


unde-ai facut tu medicina asa scria la colon iritabil?...

In cazul in care colonoscopia e normal, e o infectie cu ceva.

#11
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 Neaceasca85, on 27 septembrie 2014 - 13:19, said:

Din pacate in zilele noastre colonul este si cancerabil, nu numai iritabil. O colonoscopie nu ar strica.
sau boala crohn care duce spre ce ai zis tu...

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Nu chiar, tatal meu a avut un colon perfect sanatos pana la tumora fara simptome care l-a ucis prin metastaze in iunie 2014.

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 ConDemneD, on 27 septembrie 2014 - 13:16, said:

simptomele colonului iritabil varieaza de la organism la organism, si da ai dreptate trebuiesc facute teste amanuntite pentru a descoperi daca chiar ai colon iritabil sau altceva.
EDIT: datorita timpului indelungat in care parazitii stau in colonul gazdei lezeaza tesuturile si conduc la colon iritabil.
problemele cu scaunul sunt primul semn al unei probleme la colon, eu am trecut prin constipatie, diarie, moale, mai multe scaune pe zi, normal etc.
domnule, te rog, daca nu te pricepi, nu mai interveni pe aceasta arie serioasa.
afectiunea de "colon iritabil" NU PREZINTA LEZIUNI PE COLON. tocmai de-asta este o afectiune cronica complet nepericuloasa si doar neplacuta.

de-aia se numeste sindrom de intestin iritabil. intrucat dpdv fiziologic colonul arata si functioneaza normal DAR pe factori psihologici - stres, calatorii, etc motilitatea acestuia se schimba.

altfel NU e colon iritabil si DA diagnosticul cel mai corect se pune dupa colonoscopie si excluderea altor afectiuni mai grave.

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011
Să nu ai boala Crohn...

Cam seamănă ca manifestări, mai puţin sîngerările.



#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 Neaceasca85, on 27 septembrie 2014 - 13:27, said:

Nu chiar, tatal meu a avut un colon perfect sanatos pana la tumora fara simptome care l-a ucis prin metastaze in iunie 2014.
a avut pana la un polip nedescoperit si neexcizat la timp, din pacate. chestie de ani buni.

 crisstonne, on 27 septembrie 2014 - 13:29, said:

Să nu ai boala Crohn...

Cam seamănă ca manifestări, mai puţin sîngerările.
rectocolita ulcero-hemoragica.

e posibil sa fie boala crohn dar acolo paleta de simptome si sisteme/functii afectate e mult mai larga.

#16
castanilor

castanilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.09.2014
Va multumesc pentru raspunsuri si pareri.
Eu nu cred ca am ceva foarte grav, de altfel colonul iritabil cum se zicea mai sus nu este grav ci doar extrem de neplacut.
Nu stiu daca are rost sa ma supun durerilor si neplacerilor pe care le implica colonoscopia.
Eu  tind sa cred tot mai mult ca ceea ce am e pe fond nervos si ca e un cerc vicios, ma stresez singura.
De ex. azi a fost un festival in oras si la gandul ca merg acolo si nu am toaleta si intimitate m-am stresat toata,
m-a umplut greata si starea de rau, cu diaree si crampe cu tot si nu am mai mers nicaieri.
Am mers in vecini la un pahar de vorba si nu am mers la toaleta nici macar o data in 5 ore.....
Greata insa nu prea mi-a trecut si nici nu am consumat nimic decat apa.
Pofta de mancare nu am deloc, reusesc sa manc o cantitate mica de ceva cand imi este ffff foame.
Oare burta poata sa doara si din cauza ca nu ma alimentez bine de ceva vreme?
Tot mai mult ma gandesc sa imi caut un psiholog.

Edited by castanilor, 27 September 2014 - 20:35.


#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
greata nu are nicio treaba cu colonul, in primul rand.
greata nu are absolut nicio treaba cu colonul iritabil, in al doilea rand.

mergi la medic. urgent!

inapetenta+durere=medic
si nu psiholog (pe bune te-ai duce la unul cu diploma luata la tot felul de facultati private?!)
ci la generalist, gastroenterolog, medicina interna, etc

#18
castanilor

castanilor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 27.09.2014
Simptomele principale ale sindromului de colon iritabil includ: durere abdominala (uneori declansata de durerile miscarilor abdominale), scaune neregulate (schimbari in ritmul si consistenta scaunelor) si distensie abdominala. Acestea pot fi insotite de alte simptome, legate de tractul gastrointestinal sau de oricare alt organ.
Senzatia de plin dupa ingestia unei cantitati mici de mancare, regurgitare excesiva, greata, reflux gastroesofagian sunt de asemenea acuze frecvente la pacientii cu colon iritabil.

..... astea le-am luat de pe un site, nu sunt inventii , deci greata mai apare....
si ok, dar la ce medic sa mai merg? ce alte investigatii sa mai fac?
La gastro am fost si tratamentul nu a ajutat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate