Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Spineni bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
dor_in78

dor_in78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 18.03.2008
Dragi oameni, va rog sa constientizati faptul ca pe blocul vecin, la aproximativ 30 metri sunt amplasate niste mari antene GSM!!!

Am vazut acest lucru pe https://www.google.r...s8kNQukeNkg!2e0
este posibil sa nu mai fie sau sa se mute in urma unor demersuri...

Pana atunci va doresc succes, sanatate si intelepciune in privinta alegerii unei locuinte!

cautati pe Google informatii!
https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

Edited by dor_in78, 10 April 2015 - 14:47.


#56
dan_dare

dan_dare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 03.02.2007

View Postredeagle222, on 31 martie 2015 - 07:37, said:

Eu ma intreb cum au obtinut autorizatia de constructie la un bloc cu 8 etaje cu numai 15 locuri de parcare.?!?
Cand am fost mai demult sa ma interesez, cei de la agentia imobiliara mi-au spus sa nu imi fac probleme ca voi gasi o gramada de locuri de parcare in jurul blocului?!?
Atunci le-am spus si eu ca voi cumpara apartament acolo cand o sa vad acea "gramada" de locuri de parcare dupa ce se va muta lumea.
Oricum, cu toate astea am observat zilele trecute ca nu prea mai sunt apartamente de vanzare. Doar cateva la parter si parca la mansarda. Asa ca se pare ca numai eu sunt afectat de numarul locurilor de parcare si de pretul lor.
Eu nu stiu cati oameni care iau un apartament de 3 camere, eventual cu imprumut la banca mai dau inca 15000 Euro fara TVA pe un loc de parcare ?! Sunt foarte curios cate locuri de parcare la subsol or sa se vanda la pretul asta !!
Vom vedea.... Pana atunci asteptam !!! Posted Image

Cred ca sa cumperi locurile de parcare  apoi sa le inchiriezi la locatari e cel mai business Posted Image , ai avea un return mai bun decat sa cumperi un apartament  . nu prea ai loc parcare deloc in zona .

Edited by dan_dare, 10 April 2015 - 17:43.


#57
Ada_Pop

Ada_Pop

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.06.2015

View Postdor_in78, on 10 aprilie 2015 - 14:44, said:

Dragi oameni, va rog sa constientizati faptul ca pe blocul vecin, la aproximativ 30 metri sunt amplasate niste mari antene GSM!!!

Am vazut acest lucru pe https://www.google.r...s8kNQukeNkg!2e0
este posibil sa nu mai fie sau sa se mute in urma unor demersuri...

Pana atunci va doresc succes, sanatate si intelepciune in privinta alegerii unei locuinte!

cautati pe Google informatii!
https://www.google.r...chrome&ie=UTF-8

Nu se panicheaza nimeni de chestia asta?
Din ce stiu la noi in tara nivelul admis de radiatii electromagnetice este de 4.5 kwatt/mp, de 9 ori mai mare ca in UE, iar distantele fata de locuinte, scoli, spitale, etc nu sunt impuse.
Stie cineva mai multe?

De asemenea, ati putut afla detalii despre calitatea materialelor, finisaje, siguranta blocului in caz de cutremur?
Sau raspunsul la intrebarea: "de ce preturile sunt mai mici ca in alte parti?".

#58
redeagle222

redeagle222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.03.2015
Salutare,

Nu inteleg de unde ai scos-o cu preturile mai  mici ??!! Daca faci un calcul pe metru patrat este la fel ca si in alte parti din zone semicentrale. Atentie !! In aceleasi conditii. O sa vezi ca dupa finisarea constructiei si aranjarea spatiului ( verdeata, pomisori, etc ) preturile vor creste cu circa 20%.
Iar in legatura cu antenele GSM, va rog sa va duceti in intersectia de la Sincai si sa va uitati pe blocul de vis a-vis. La fel si la Unirii, piata Alba IUlia, Natiunile Unite, Universitate, etc.  Ce vreau sa spun este ca in Bucuresti nu ai cum sa te feresti de aceste antene. Este absurd sa spui ca daca nu o vezi sau este ascunsa dupa 2 blocuri inseamna ca esti in siguranta. Daca nu vrei poluare de nici un fel solutia este in afara orasului si fara telefon mobil :)

Am trecut pe acolo intamplator si am vazut ca au ajuns la etajul 6 si ca la etajele inferioare deja terminate au inceput compartimentarea cu caramida. Se misca destul de bine si cred ca au sanse ca proprietarii sa se mute la sfarsitul anului asa cum au zis.

As fi curios sa aud si o parere a unui viitor proprietar; adica ce anume l-a dterminat sa ia in blocul asta, etc.

Sa auzim de bine

#59
alexandru_nic

alexandru_nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.07.2014
Hello,

Stie cine ceva in legatura cu calitatea constructiei? Am citit diverse despre daVinci de la Lujerului.
Aveti recomandari pozitive despre seriozitatea constructorului, materiale folosite, etc?

Multumesc

#60
odidi

odidi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.03.2013
Salut, am cumparat un ap. in acest bloc,trec destul de des prin zona, nu cred ca blocul va fii gata nici in primavara,acum nici nu este terminat blocul in sine ma refer la cele 8 etaje cu mansarda , am vazut ca s a inceput o compartimentare, dar cand vor  face si finisajele nu stiu intr-un termen asa scurt totusi trebuie anvelopat, lifturi, termopane, interioare. centrala, aer cond, etc. A u trecut 10 luni de la inceperea lucrarii mai sint vreo 3 si nu cred ca sunt la jumatatea lucrarii. Aici am un mare semn de intrebare, pt. ca banii trebuie dati in decembrie si blocul nici nu poate fii vorba ca ar putea fii gata .

Si problema mare este ca eu depind de vanzarea unui apartament,de unde trebuie sa platesc diferenta, daca il vand unde stau o jumatate de an daca ei au zis ca blocul va fii gata in decembrie 2015, stiu platesc chirie dar pe banii mei,sunt constient de riscul pe care mi l-am asumat dar asta e mergem inainte...

In legatura cu preturile zonei adevarat ca este putin peste dar blocurile din cartier totusi sunt din anii 1965-1990 deci....eu am preferat datorita parcurilor din zona ma refer la Tineretului si Carol, aprox. 300 m fiecare,si statiei de metrou Tineretului, liceului Sincai, Creanga, Eminescu, etc, statie de autobuz cca 100 m, apropierea de centru , Unirii, Universitate, centrul vechi...

Astea toate pe care le-am enumerat parcurgandu- le pe jos nu cu masina sau transp. in comun, dc sa nu recunoastem fiind un avantaj,acum unde stau avand o bicicleta adik. 3 nu pot merge in parc decat cu masina si de multe ori ma lipsesc din cauza distantei si caratului bicicletelor , pe scari, in lift ,in portbagaj...

Cartierul este destul de civilizat in raport cu multe altele din Buc. ,Berceni, Rahova, Pantelimon,Colentina, Militari, etc dar si distantele unde sunt amplasate acestea si pretul nu este cu foarte mult peste tinand cont de anul constructiei, adevarat ca iti poti lua in Domnesti ,Pucheni sau Aparatorii Patriei cu aproape  40% mai ieftin, dar acum depinde fiecare ce doreste si cum....

#61
pitituta

pitituta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2011
Am vazut cu ochii mei cum se construieste acest bloc, in spatele blocului meu--deplorabil!!!!!Garajul, adica subsolul, cred ca o sa fie mai tot timpul inundat (problema zonei---au rezolvat-o cu mult nisip si pietris si tot baltea apa), materialele de calitate indoielnica, locuri de parcare NU pentru ca suntem noi cei care locuim de o viata acolo, inghesuiala, multi vecini zgomotosi(ca sa fiu bland), pretul nu este justificat--retineti blocul a fost inceput (fundatia + 3-4 etaje numai pe ploaie frig umezeala!!!!!! Fiecare face ce vrea cu banii lui dar mai bine sa sti de la inceput si nu dupa!!!!Am fost martor 24/24 ore stiu ce vorbesc----Bafta si spor la cumparaturi!!!!!

#62
Claudia_Tudor

Claudia_Tudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.10.2013

View Postpitituta, on 04 noiembrie 2015 - 08:36, said:

Am vazut cu ochii mei cum se construieste acest bloc, in spatele blocului meu--deplorabil!!!!!Garajul, adica subsolul, cred ca o sa fie mai tot timpul inundat (problema zonei---au rezolvat-o cu mult nisip si pietris si tot baltea apa), materialele de calitate indoielnica, locuri de parcare NU pentru ca suntem noi cei care locuim de o viata acolo, inghesuiala, multi vecini zgomotosi(ca sa fiu bland), pretul nu este justificat--retineti blocul a fost inceput (fundatia + 3-4 etaje numai pe ploaie frig umezeala!!!!!! Fiecare face ce vrea cu banii lui dar mai bine sa sti de la inceput si nu dupa!!!!Am fost martor 24/24 ore stiu ce vorbesc----Bafta si spor la cumparaturi!!!!!

Buna ziua!

Va rog sa ne informati daca va adresati tuturor celor interesati de acest forum in calitate de constructor sau de antreprenor real estate. Sau, avand doar calitatea de vecin obsrevator 24/24, va permiteti sa speculati toate cele de mai sus?
Va informez pe aceasta cale ca printre clientii nostri se numara si ingineri constructori. Iar mai mult decat atat, inainte de a lua decizia de a achizitiona un apartament in acest bloc, majoritatea clientilor s-a consultat cu cate un apropiat inginer.

Toate cele bune,

#63
pitituta

pitituta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.02.2011
Buna ziua!
In calitate de vecin observator , pot sa speculez tot ce am scris mai sus si adaug si planul de urbanism al Municipiului Bucuresti din 24.02.2008 care nu seamana cu constructia dvs.!!!!!! primarul s-a schimbat (Videanu), au trecut 5 ani, a venit Piedone, alt plan etc. Macar scuze pentru deranjul provocat!!!!!!!

#64
redeagle222

redeagle222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.03.2015
Buna ziua,

Din ce am vazut pe acolo ( stand in zona ) mi s-a parut ca au lucrat cat de cat OK. Caramida este de la Ceramica sau Wienerberger, betonul din ce am vazut a fost turnat respectand standardele, etc.
In fine, eu nu locuiesc vis a-vis, dar din ce am vazut eu pare ok. Apa din garaj poate veni si de la faptul ca nu are inca acoperis, iar cand se toarna betonul toata apa curge la subsol.
Singura problema si probabil motivul cara va declansa multe "meciuri" intre vecini sunt locurile de parcare. Strada este infundata si se vor gasi cativa bizoni care o vor bloca sau vor bloca iesirea din garaj. Apropo : garajul este pe mai multe niveluri, fiindca am vazut ca este destul de inalt ? Cate locuri de parcare sunt efectiv ?

O zi buna

Edited by redeagle222, 06 November 2015 - 13:22.


#65
redeagle222

redeagle222

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 30.03.2015
Salutare,

Mai stie cineva ceva de blocul din spineni ?? Il mai termina sau raman oamenii cu ochii in soare ?
Stiu ca parca trebuia sa fie gata din Decembrie 2015, si trecusem pe acolo ( sa vad cate locuri de parcare sunt Posted Image crezand ca s-a mutat lumea  ) si am vazut Posted Image ca mai au mult de facut si era liniste pe acolo. Oricum nu cred ca e gata nici in decembrie 2016 Posted Image. Sunt curios cate apartamente s-au cumparat si cand se vor muta viitorii locatari. Treaba romaneasca Posted Image. In lumea civilizata pentru astfel de intarzieri se trage la raspundere dezvoltatorul. Aici lumea sta si asteapta Posted Image

O zi buna

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate