Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Spineni bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
milo1981

milo1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 24.07.2013
16.12.2014

Attached Files



#20
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
se pare ca folosesc fier cu o rezistenta mai mare, b500

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmilo1981, on 27 decembrie 2014 - 20:45, said:

16.12.2014

balteste un pic apa pe radierul ala Posted Image

ce poza de talcioc Posted Image nimeni de pe santier nu poarta casca, vesta... inca. iar cladirile alea din jur arata in ultimul hal.

View PostEagle Raider, on 28 decembrie 2014 - 13:01, said:

se pare ca folosesc fier cu o rezistenta mai mare, b500

cam toata lumea foloseste in ziua de azi b500, mai precis b500C, proveninenta grecia, bulgaria, turcia.

barele alea de fier din prim plan arata bine, fara pic de rugina.

Edited by MembruAnonim, 28 December 2014 - 20:50.


#22
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Locul, cel mai probabil a aratat la fel, iar oamenii au reusit sa rezolve actele terenului, care nu e chiar usor.

Referitor la fier, se mai foloseste si fier romanesc care e b500b, asa ca nu stim daca e clasa b sau c, de aceea m-am rezumat la b500. Ai sa fi surprins, dar sunt firme mari care inca mai folosesc pc52,depinde de constructie...

#23
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postmonika99, on 19 noiembrie 2014 - 13:21, said:

ne-am luat noi apartament in acest bloc. Din descriere blocul pare sa fie bine facut (zidarie din caramida Porotherm de 30 cm si diafragme de beton armat). Termen de predare 31.10.2015
Cum te-ai inteles cu dezvoltatorul in privinta platilor ? Sunt o.k. in discutii ? Ce model de apartament ti-ai luat ? Am inteles ca tipul E s-au vandut toate. Ca si locatie mi se pare super O.K , nu stiu cum se va rezolva cu privelistea care este cam dezolanta.

View PostEagle Raider, on 29 decembrie 2014 - 17:21, said:

Locul, cel mai probabil a aratat la fel, iar oamenii au reusit sa rezolve actele terenului, care nu e chiar usor.

Referitor la fier, se mai foloseste si fier romanesc care e b500b, asa ca nu stim daca e clasa b sau c, de aceea m-am rezumat la b500. Ai sa fi surprins, dar sunt firme mari care inca mai folosesc pc52,depinde de constructie...
Ideal ar fi sa foloseasca tipul de fier care este dat in Proiect, dar sigur exista un Diriginte de santier care urmareste si verifica lucrarile plus ca trebuie sa vina si ISC-ul la verificari. Fierul PC 52 este romanesc deci nu vad de ce n-ar fi bun in Romania.

#24
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Azi am trecut pe la bloc. Incepusera lucrarile, mai precis trasarea viitoarei lucrari in subsol. Erau adunati ingineri precum si vreo 10 muncitori. Ceea ce nu-mi place este faptul ca nu stiu cum se va rezolva problema parcarii, in afara de cea subterana a blocului.

#25
monika99

monika99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2014

View Postxjl, on 09 ianuarie 2015 - 10:26, said:

Cum te-ai inteles cu dezvoltatorul in privinta platilor ? Sunt o.k. in discutii ? Ce model de apartament ti-ai luat ? Am inteles ca tipul E s-au vandut toate. Ca si locatie mi se pare super O.K , nu stiu cum se va rezolva cu privelistea care este cam dezolanta.


Ideal ar fi sa foloseasca tipul de fier care este dat in Proiect, dar sigur exista un Diriginte de santier care urmareste si verifica lucrarile plus ca trebuie sa vina si ISC-ul la verificari. Fierul PC 52 este romanesc deci nu vad de ce n-ar fi bun in Romania.
ne-am luat model E, insa acestea s-au terminat. Erau cele mai ok impartite. :)locatia ne-a placut foarte mult si in legatura cu privelistea ne-au asigurat ca se vor cosmetiza casele din jur.

#26
Claudia_Tudor

Claudia_Tudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.10.2013

View PostEagle Raider, on 27 decembrie 2014 - 20:42, said:

vad ca pe site garsonierele sunt prezentate ca fiind tip G, iar in acel pdf sunt tip H1, cum sunt pana la urma?

e hai ca pe asta nu o credem Posted Image chiar asa, fiecare vecin si-a luat apartament acolo...

Vecinii din stanga si din dreapta intrarii :)
Doua garsoniere

View PostEagle Raider, on 29 decembrie 2014 - 17:21, said:

Locul, cel mai probabil a aratat la fel, iar oamenii au reusit sa rezolve actele terenului, care nu e chiar usor.

Referitor la fier, se mai foloseste si fier romanesc care e b500b, asa ca nu stim daca e clasa b sau c, de aceea m-am rezumat la b500. Ai sa fi surprins, dar sunt firme mari care inca mai folosesc pc52,depinde de constructie...

Betonul folosit este C30/35, iar fierul este BST 500F. :)

#27
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Cate locuri de parcare are blocul ? Ajung pentru toti locatarii ? Sunt si in subsol si supraterane?

#28
monika99

monika99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.11.2014

View Postxjl, on 13 ianuarie 2015 - 16:34, said:

Cate locuri de parcare are blocul ? Ajung pentru toti locatarii ? Sunt si in subsol si supraterane?
Sunt doar parcari subterane insa la 15k plus 24% TVA. Mi se pare foarte scump.

#29
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postmonika99, on 13 ianuarie 2015 - 18:23, said:

Sunt doar parcari subterane insa la 15k plus 24% TVA. Mi se pare foarte scump.
Da, este foarte scump. Si-atunci unde vei parca ? Este foarte inghesuit acolo. Plus ca strada se infunda in lateralul blocului si esti nevoit sa intorci ca sa-ti cauti loc de parcare. Complicat, dar asta-i Bucurestiul.

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmonika99, on 12 ianuarie 2015 - 18:54, said:

..si in legatura cu privelistea ne-au asigurat ca se vor cosmetiza casele din jur.
si ce-ar fi putut sa spuna? ca va ramane asa?Posted Image iti dai seama ca nu au nicio putere asupra propritatilor din jur...

Edited by MembruAnonim, 13 January 2015 - 19:14.


#31
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Doar daca nu le cosmetizeaza pe banii lor, ceea ce nu cred.

#32
xrx

xrx

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 18.01.2015
Am trecut prin zonă, este foarte aproape de metrou Tineretului ( ~ 8 minute pe jos).

Plasament foarte bun, din păcate mi se pare că blocul este super înghesuit. Nu-mi dau seama cum va intra lumina în apartamentele
situate pe partea de SE.

#33
albupsiholog

albupsiholog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 30.03.2007
Salut!

Eu am discutat mult cu agentul imobiliar si pot confirma ca este oricand disponibila sa ofere toate detaliile , inclusiv tehnice. Am cam terminat negocierea.
Acum sunt in studiul juridic al antecontractului si astept sa toarne fundatia. Am o cunostinta apropiata, inginer in constructii, si imediat cum toarna, eu merg cu ea sa imi spuna daca e OK  . De asemenea, am tot cercetat piata in zona. Preturile apartamentelor sunt normale, nici mici, nici mari , dar cel mai important pentru mine - nu sunt nesimtite. Apartamentele ca suprafata nu sunt mari. Pretul la garsoniere putea sa fie mai mic cu vreo 5000 de euro. Pretul parcarii - cat o masina noua...hmmm.(no extra comments).

Referitor la distante, locuiesc cu chirie in zona si am mers pe jos sa cronometrez.
a) de la gura de metrou Tineretului , asteptand la semaforul de la mijlocul bulevardului Cantemir, pana la locatie- 5 minute.
B) de la Unirii (gura metrou Horoscop) pana la bloc-  intre 10 si 15 minute , depinde daca ai baut o bere in The Harp sau in Centrul Vechi  Posted Image.
c) de la Parcul Tineretului 5-7 minute,
d) pana la parcul Carol - 10-12 minute (nu recomand traseele pe stradutele dintre bloc si parcul Carol pentru ca e o zona mai problematica, nu ma simteam in siguranta).
e) 4 minute pana la sala de fitness de pe str. Lanariei.  

Intr-adevar lumina directa a Soarelui nu prea ajunge la Parter si la apartamentele de pe orientare E ( sunt blocurile de pe Cantemir), dar sa nu uitam ca si blocurile de 9 sau 4 etaje din zona Tineretului, de la Bulevardul Sincai pana la Bulevardul Vacaresti (constructie `77-`84) nu sunt insorite.  Acum fiecare pune in balanta calitatea vietii oferita de o locatie centrala si un bloc nou si ce este important pentru el, cat timp sta in casa. Cei care lucreaza de dimineata pana seara, vad soarele de la fereastra biroului, in weekend si in parc. Bucurestiul nu ne poate oferi tot ceea ce dorim: aer curat, soare, infrastructura, parcari , siguranta, sistem de transport in comun ca in Viena, astfel ca avem multe compromisuri de facut. Ne petrecem intre 1 si 3 ore pe zi lucratoare, in trafic, intre 8 ore (norocosii) si 12/14 ore, la serviciu.

   De o saptamana nu s-a  mai miscat nimic la constructie, urmeaza exact turnarea fundatiei si a demisolului . Banuiesc ca nu se misca nimic din cauza vremii... sper sa nu fie alta problema.

Edited by albupsiholog, 27 January 2015 - 19:12.


#34
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Nu cred ca vremea este de vina. Se toarna betoane peste tot intr-o veselie. Muncitorii mai sunt pe santier ?

#35
pose

pose

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.04.2006
Sunt vreo 8-10 muncitori care incearca sa para  ocupati. Nu au avansat deloc fata de sfarsitul lui Noiembrie.

Stie cineva cum au rezolvat problema panzei freatice? Parca era prea sus si de asta au inceput greu...

#36
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Problema este daca au rezolvat-o. Sau tocmai asta ii tine pe loc. Stiu sigur ca blocurile de pe Dimitrie Cantemir nu au subsol. Au stiut comunistii de ce nu le-au facut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate