Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului
 Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling
 

As dori sa lucrez ca menajera interna (live-in maid) in UK. Cat se castiga ?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

 Tipiric, on 17 septembrie 2014 - 19:16, said:

Plus ca scorurile alea din SUA nu e intern deci te mai costa cazarea, utilitatile plus transportul (obligatoriu cu masina personala) care in SUA poate sa fie km buni.

O fi uk o tara bogata dar nu pentru menajere.

Eu cred ca in Anglia gasesti mai multe joburi de menajere decat in restul EU. Pai englezii au si traditie in asta!

#20
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 coronita, on 17 septembrie 2014 - 19:14, said:

Menajera interna ....NU faci doar curatenie ! Despre ce vorbim ? faci de toate !

Ok, ce mai faci? Mancare? Speli rufe (vorba vine, speli). Si crezi ca iti dau mai mult decat dublu pe salariu minim pe economie pe chestia asa? Esti super naiva. Nu zic ca nu sunt vreo 2-3 femei care iau suma asta dupa ani de sclavagie intr-o casa de milionari din California, dar sunt exceptii.

#21
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
UK o fi bogata dar in ce sens? Poate sunt salariile mai mari dar si nivelul de trai e mai scump. Cu 6.5 lire pe ora, maxim 7, in conditiile in care gasesti cu greu o camera/apartament care sa nu sara peste 500 de lire + diverse cheltuieli cu energia, tv, diverse taxe , 200 de lire mancarea, inca 100 transportul (benzina sau transp in comun) vezi si tu cam cat trebuie sa lucrezi pentru a iti asigura o viata decenta. Daca stai in casa unde faci curat e mai bine, dar cat poti trai asa?

#22
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 02.12.2007

 coronita, on 17 septembrie 2014 - 19:18, said:

Eu cred ca in Anglia gasesti mai multe joburi de menajere decat in restul EU. Pai englezii au si traditie in asta!
Ok, inseamna ca stiai raspunsul inainte sa deschizi topicul. Ai deschis discutia numai ca sa primesti incurajari si aprecieri.
Bafta ca ai nevoie de foarte multa ca sa nu ajungi in vreun bordel.

Edited by Tipiric, 17 September 2014 - 19:25.


#23
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

 Purpura, on 17 septembrie 2014 - 19:19, said:


Ok, ce mai faci? Mancare? Speli rufe (vorba vine, speli). Si crezi ca iti dau mai mult decat dublu pe salariu minim pe economie pe chestia asa? Esti super naiva. Nu zic ca nu sunt vreo 2-3 femei care iau suma asta dupa ani de sclavagie intr-o casa de milionari din California, dar sunt exceptii.

2-3 ,hmm.....Sunt multi oameni cu foarte buna stare materiala in UK, nu crezi asta ?

 Tipiric, on 17 septembrie 2014 - 19:23, said:

Ok, inseamna ca stiai raspunsul inainte sa deschizi topicul. Ai deschis discutia numai ca sa primesti incurajari si aprecieri.

Din ce am mai citit pe ici pe colo. De ce crezi ca vreau sa plec in UK ? Compari cu Italia,Spania, Grecia,etc?

#24
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 02.12.2007

 coronita, on 17 septembrie 2014 - 19:25, said:


De ce crezi ca vreau sa plec in UK ?
Pai n-ai zis tu pana acum ca in Uk vrei?
Eu zic sa te duci la somn si mai vorbim maine cand esti treaza.

#25
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

 Tipiric, on 17 septembrie 2014 - 19:26, said:

Pai n-ai zis tu pana acum ca in Uk vrei?
Eu zic sa te duci la somn si mai vorbim maine cand esti treaza.

Daca ai chef de misto ,eu nu am. As dori sa vb cu cineva care ma poate ajuta in acest sens, de asta intreb.

#26
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
La fel cum sunt oameni care au stare materiala buna, asa sunt persoane care traiesc de pe urma beneficiilor. Nu conteaza starea materiala a lui X sau Y, ci cu cat is ei obligati sa te plateasca. Daca ai noroc sa ti se ofere mai mult decat minimul pe economie, e foarte bine, dar ca o persoana care abia vine in UK slabe sanse.

#27
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

 coronita, on 17 septembrie 2014 - 19:25, said:



2-3 ,hmm.....Sunt multi oameni cu foarte buna stare materiala in UK, nu crezi asta ?

Pai zi asa, cauti persoane cu stare materiala foarte buna in UK. Cu asta trebuia sa incepi, nu vrajeli cu menajera etc. Ce face saracia din oameni... :(

In fine, in postul meu anterior ti-am pus o intrebare, vad ca nu te-ai deranjat sa raspunzi.

#28
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

 Mur_, on 17 septembrie 2014 - 22:57, said:

Pai zi asa, cauti persoane cu stare materiala foarte buna in UK. Cu asta trebuia sa incepi, nu vrajeli cu menajera etc. Ce face saracia din oameni... Posted Image

In fine, in postul meu anterior ti-am pus o intrebare, vad ca nu te-ai deranjat sa raspunzi.

Oameni cu stare materiala buna,adica cei ce isi pot permite sa aiba si menajere,si bone si servitoare,si tot ce vrei tu. La asta m-am referit ! Deci si sansa de a avea un salariu decent.

Edited by coronita, 17 September 2014 - 23:14.


#29
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Esti tanara, ai toata viata in fata, fa o scoala si lasa-te de avioane cu menajere executive level si alte caprioare.

#30
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 coronita, on 17 septembrie 2014 - 23:12, said:

Oameni cu stare materiala buna,adica cei ce isi pot permite sa aiba si menajere,si bone si servitoare,si tot ce vrei tu. La asta m-am referit ! Deci si sansa de a avea un salariu decent.

Mai bine faci ceva cursuri la colegiu, lucrand in parallel. Esti tanara. Salariu decent ....?! O familie cu stare materiala buna nu va accepta un strain in casa (tu daca ai fi in locul lor ai face asta?). Si repet, stare materiala buna in UK e relativa (salariu vs nivel de trai).

Tu te referi la familie cu casa, conac, mansion, etc sau macar salariu sufficient de mare sa plateasca o menajera/bona etc cu 10 lire pe ora (mai pui 7 si ai un profesionist cu facultate)? Cei care sunt nu vor accepta in niciun caz o persoana straina (persoana pentru care nu se poate garanta de catre o agentie in care respectivii au incredere, ori persoana fara recomandare), iar cei care au o camera si pentru ea sunt destul de rari. In UK sunt mai dese casele decat blocurile, deci e destul de gresita idea ca in UK daca vezi case inseamna si bani multi (sau poate ma insel si stii despre ce este vorba). Probabil cei care stau la casa abia au 3 camere pt toata familia + camera de uscat rufe.

Persoane care isi permit menajera exista si in Romania, dar eu (din propria experianta) nu am acceptat persoane nerecomandate. Crezi ca in UK e altfel?

#31
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 coronita, on 17 septembrie 2014 - 23:12, said:

Oameni cu stare materiala buna,adica cei ce isi pot permite sa aiba si menajere,si bone si servitoare,si tot ce vrei tu. La asta m-am referit ! Deci si sansa de a avea un salariu decent.

Ok. Deci ce crezi tu ca stii sa faci de 60.000 de dolari pe an? (salariul unui inginer incepator)

#32
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

 Purpura, on 18 septembrie 2014 - 19:08, said:


Ok. Deci ce crezi tu ca stii sa faci de 60.000 de dolari pe an? (salariul unui inginer incepator)

Nu e vb de 60.000 ...Eu intrebam cat se castiga in UK,asta doresc sa aflu

#33
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 coronita, on 19 septembrie 2014 - 18:21, said:

Nu e vb de 60.000 ...Eu intrebam cat se castiga in UK,asta doresc sa aflu

Cauta pe gumtree anunturi. Eu chiar de curiozitate m-am uitat ieri si se invarte salariul in jur de 400 lire.

Edited by Arianna-D, 19 September 2014 - 20:43.


#34
coronita

coronita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 10.01.2011

 Arianna-D, on 19 septembrie 2014 - 20:20, said:

Cauta pe gumtree anunturi. Eu chiar de curiozitate m-am uitat ieri si se invarte salariul in jur de 400 lire.

Multumesc !

#35
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
400 lire stay-in sau 800 salar pentru 6-8 ore pe zi si asta in Londra nu pe la sat. Faza cu 60000 e tare rau de tot, sunt medici mai fara experienta care au atat Posted Image .

Edited by Catean, 21 September 2014 - 18:08.


#36
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Tipiric, on 17 septembrie 2014 - 19:06, said:

....In Europa se ajunge foarte usor si se merge mult pe munca la negru...

bineinteles ca cele cateva sute mii de latinosi intrati ilegal in USA anual lucreaza legal, cu acte in regula... si bineinteles ca cei ce fac treaba in casa si pe langa casa si vorbesc foarte putin engleza lucreaza si ei legal...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate