Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#217
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 08:19, said:

Da intradevar, ar trebuii sa fim si umili, [...] daca se poate o atitudine de sclav
Auzi, Andrei? Sclavule. Posted Image Să treci pe la mine, să-mi culegi bumbacul de pe plantație. Posted Image Și să nu uiți să ții capul plecat în prezența mea, cum ai făcut și ultima dată. Ba nu, să stai în genunchi de data asta. Posted ImageInteresantă filozofie, să fii civilizat, să te abții de la excese, să respecți priceperea și munca altuia înseamnă umilință. Cred că am primit o educație greșită, părinții mei nu m-au învățat așa ceva. Mie Andrei nu mi-a făcut impresia de persoană umilă, mai degrabă e mândru, dar e cert că are mult bun simț.

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 08:19, said:

In felul asta, cel mult te vei lamenta pe aceste forumuri
Nu mă lamentez, constat o stare de fapt. Sunt foarte destins.

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 08:19, said:

cel mult, le poti imprumuta un aoparat din asta de al tau scump
Mă simt mai bine împrumutând gratis unui om ca Andrei...

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 08:19, said:

Cum preferi sa lasi totul de rapa, doar sa nu faci mai ieftin
Din timpul meu liber cedez în condițiile pe care le cred de cuviință. În plus, nu știi să porți o negociere. A venit careva la mine cu "fă-mi mai ieftin și îți mai aduc trei clienți" și l-am refuzat?
Tu cred că tot n-ai înțeles faza cu BMW-ul. Nu dai toți banii din casă pe mașină, după care te duci la service pentru tunare cu textul "fă-mi mai ieftin, eventual gratis, că n-am bani". Îți iei o mașină un pic mai ieftină și păstrezi niște bani și pentru tunare.

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 08:19, said:

ti se pare mult mai avantajos sa scrii aici pe forum decat sa ne iei banii....
Timpul pe care îl petrec pe forum nu este unul pe care l-aș putea consuma calibrând. Nu cred că soția ta ar fi bucuroasă să mă vadă în casă la miezul nopții cu televizorul în brațe. Cine știe, mai cheamă și poliția. Posted Image

View Postmaximus74, on 27 februarie 2015 - 09:03, said:

Aici este excelentul articol al lui Tom Huffman in legatura cu liniaritetea display-urilor

http://www.avsforum....-projector.html
Interesant articol. Metodologia ISF de calibrare ține cont de aceste lucruri.

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 February 2015 - 09:51.


#218
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Mie imi pare total gresita relatia vanzator/cumparator sau prestator/beneficiar bazata pe atitudine sclav/stapan.
Nu este vorba de favor sau politete, este doar o intelegere, un contract care nu da niciunei parti vreun ascendent moral, prestatorul nu face un favor iar beneficiarul nu are alte drepturi pentru ca plateste.Partile sunt egale si nici o parte nu poate emite pretentii in afara intelegerii.
Daca nu exista loc de intelegere atunci nu este nimic de comentat si nici de desfasurat activitatea.

#219
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostFC72, on 27 februarie 2015 - 11:01, said:

Mie imi pare total gresita relatia vanzator/cumparator sau prestator/beneficiar bazata pe atitudine sclav/stapan.
Nu este vorba de favor sau politete, este doar o intelegere, un contract care nu da niciunei parti vreun ascendent moral, prestatorul nu face un favor iar beneficiarul nu are alte drepturi pentru ca plateste.Partile sunt egale si nici o parte nu poate emite pretentii in afara intelegerii.
Daca nu exista loc de intelegere atunci nu este nimic de comentat si nici de desfasurat activitatea.
Cui se adreseaza comentariul tau? Singurei persoane care a descoperit o relatie sclav-stapan in toata povestea asta?
Sau si tu esti de parere ca, atunci cand nu-ti convine pretul, atitudinea corecta nu e sa nu cumperi si basta, ci sa sari cu " cum iti permiti sa ceri atat?"?

#220
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Oricum, din toata povestea asta se poate trage o singura concluzie: raportul cerere - oferta, cel care creeaza si face o piata, este varza.

#221
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndi Pavel, on 27 februarie 2015 - 11:33, said:

Oricum, din toata povestea asta se poate trage o singura concluzie: raportul cerere - oferta, cel care creeaza si face o piata, este varza.
Cand cererea este sub un anumit nivel, nici nu mai putem vorbi despre o piata. Orice activitate economica este neviabila, indiferent de pret, daca nu se sprijina pe un volum minim.

#222
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011
Te-am rugat sa nu mai ma citezi si sa inchidem acest subiect, dar se pare ca nu doresti si ma simt nevoit sa raspund atata timp cat in 3 postari ale tale faci legatura cu mine..
In primul rand nu l-a facut nimeni sclav pe Andrei, este un baiat intradevar pasionat, lucru care nu se poate spune despre tine. Dar ai tinut tu mortis sa scoti in fata, ca daca esti gadilat la orgoliu, tu in marinimia ta poti fi un baiat de nota 10 si chiar sa oferi ceva gratis, wow...

Daca vreau sa fac un lucru si mi-l doresc, nu este nici o problema ca cineva la 4 dimineata daca poate si doreste sa vina la mine acasa ca sa ne ocupam de acel device, nu va chema nimeni politia stai linistit. Noi astia din calsa de jos, nu suntem asa snobi, adica dupa ora 22:00 daca iti vine sa crezi, mai poate altcineva sa ne calce pragul casei fara ca sa fim deranjati si sa invocam diferite motive de oboseala si intimitate.

View PostJean-Luc_Picard, on 27 februarie 2015 - 11:37, said:

Cand cererea este sub un anumit nivel, nici nu mai putem vorbi despre o piata. Orice activitate economica este neviabila, indiferent de pret, daca nu se sprijina pe un volum minim.

Se pare ca ori nu vrei sa intelegi ori nu poti, Ce faci mai precis pentru a te ajuta pe tine insuti in cazul de fata?? In afara de a te lamenta si a te plange pe aici ca nu este destula cerere la preturi exacerbante???
Ai vreo solutie, te-ai gandit la un plan, mai cum o sa fie, ce o sa fac?? Sau ii astepti pe cei 1% milionari ai Romaniei cum or sa vina ei la tine sa isi calibreze tv-urile fara sa comenteze la pret?

Stai linistit ca vor aparea destui calibratori si in ROmania, chiar poate daca nu au certificarile tale, vor fi tot pe acolo in materie de rezultat final, iar eu unul fara sa il cunosc personal pe Andrei, Calin, Maximus 74, sunt convins ca fac o treaba destul de buna, pentru ca intradevar sunt pasionati si chiar isi doresc sa ajute.

View PostJean-Luc_Picard, on 27 februarie 2015 - 11:20, said:

Cui se adreseaza comentariul tau? Singurei persoane care a descoperit o relatie sclav-stapan in toata povestea asta?
Sau si tu esti de parere ca, atunci cand nu-ti convine pretul, atitudinea corecta nu e sa nu cumperi si basta, ci sa sari cu " cum iti permiti sa ceri atat?"?

Aici ar trebuii sa fie vice versa, noi sa nu cumparam, tu sa nu te mai plangi, nu mai da exemplele cu americanii si cu vest europenii plini de cultura si care nu se zgarcesc la bani stii foarte bine ca nu este deloc asa...
La noi mai in toate casele gasesti un tv de ultima generatie, la salariile astea minime pe care le tot invocam pe aici, pe cand in alta tara vest europeana cu greu fac un consiliu familial si dezbat ei ce mare efort financiar vor face si daca se renteaza sa isi cumpere un junghi de tv de 32'', domne ni-l permitem sau nu?? Daca vine un tsunami, invazia de zombie, Rusii peste noi, nu oare este mai cumpatat sa punem banii la saltea si sa ne luam un tv dupa ce murim??? Da da, asa este mai bine....

Nu uita inceputurile tale pe acest forum sau dincolo CG, cand erai foarte contrariat, ca domne un user de rand poate sa aibe acces la un cod pentru meniu de service si ca tie nu tie se pare normal acest lucru ca sa il avem gratis fara sa platim. Domne cum tu ai platit enspe mii $$$ si ca e pacat ca acel cod sa cada in mana unor neica nimeni, iar exemplele pot continua.

Tu intradevar nu stii ce inseamna aia pasiune si sa iti doresti ceva cu ardoare... La tine totul trebuie sa fie intr-un echilibru perfect, daca nu iti permiti un lucru, nu meriti sa il detii. Ehh, afla de la mine, ca pe aici mai sunt pasionati, care chiar daca au venituri mici, isi rup de la gura sa isi cumpere produsul pe care si-l doresc din tot sufletul.
Suntem constienti ca poate ne intindem mai mult decat ne ajunge ''plapuma'', dar dorinta si fericirea pe care o simti cand cu greu obtii lucrul mult dorit si visat, nu poate fi exprimat in cuvinte... Nu se gandeste nimeni la viitor si planuri pe 10 ani de aici incolo. Imi doresc lucrul ala cu orice pret, mananc paine cu salam 1 an de zile, ma duc pe jos la serviciu, dar vreau acel produs.. Intelegi tu acum cum e cu pasiunea asta?

Noi pe forumurile astea, suntem mai mult mocangii, ajutam si dorim sa fim ajutati daca se poate, nu cerem nimic in schimb ci doar ne bucuram sa ajutam cu informatiile pe care le detinem, iar cand informatiile au fost folositoare, bucuria celui ajutat tine loc de banii pe care unii ii doresc.

Despre asta este vorba colegule, totusi daca ai fi trait printre muritorii de rand poate ai fi avut de unde sa stii toate astea, dar mi-ai demonstrat ieri, la faza cu salariul, cum tie nu iti vine sa crezi ca noi traim cu minimul pe economie si sa mai ne si luam tv-uri de 1000 de euro, cu siguranta primim bani negri pe sub mana si ne impozabili.
Ce ar trebuii sa facem noi cu minimul pe economie? Sa traim in gluga de coceni, si sa semanam pamantul cu animalele la camp. Sa traim ca acum 300 de ani, fara electricitate, fara tehnologie, ca deh, nu ne permitem si nu avem ''cascaval'' pus deoparte pentru vremuri grele.
Noi traim in vremurile grele, pentru noi mai greu nu poate fi, suntem obisnuiti cu aceste vremuri, asa ca nu ne temem de ceva mai rau, pur si simplu ne bucuram de viata si de beneficiile ei.

Edited by cosito, 27 February 2015 - 12:31.


#223
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Am mai spus-o si o mai repet. Pe client nu il intereseaza costul investitiei in aparatura al calibratorului, nici consumul de combustibil pentru deplasare, nici timpul alocat de acesta (drum dus /intors + calibrarea faptica) nici knowledge-ul acumulat, certificarile si cursurlle de specializare ci calitatea inconfundabila a imaginii obtinuta dupa efectuarea seviciului, calitate obtinuta prin prisma celor mentionate mai sus. Acesta este reflexia directa a pretului platit de el. Pe de alta parte pretul ofertat de calibarator este rezultatul cumului acestor cheltuieli directe si indirecte, amortizate si neamortizate distribuite la un numar estimat de calibrari anual, pe calibrator la randul sau neinteresand-ul capacitatea de plata a clientului si nici sa-l conviga pe acesta ca trebuie facuta neaparat calibrarea. Cand se ajunge la un echilibru din aceste puncte de vedere, nu mai batem pasul pe loc.

#224
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 12:16, said:

Te-am rugat sa nu mai ma citezi si sa inchidem acest subiect
Esti o sursa aparent inepuizabila de bazaconii, care se cer combatute, pentru ca raman scrise. In plus, pentru un manager (am retinut bine?) stai foarte rau cu aritmetica. In consecinta, continuam.
Mi-ai calculat pretul calibrarii la doua ore. In cazul tau, ce ar fi sa-l calculam la sase ore? Sau deplasarea trebuie s-o fac in timpul meu liber, neplatit? Ups, randamentul a scazut de trei ori. O fi mult, o fi putin? Am remarcat si ca mi-ai anulat dreptul la weekend (25 zile pe luna, vezi mai sus).

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 12:16, said:

Andrei, este un baiat intradevar pasionat, lucru care nu se poate spune despre tine.
Ihim, de aia am un televizor, doua proiectoare, un player de top si o instalatie audio buna, care sa completeze experienta cinematografica printr-un sunet de calitate. Basca filme originale. La cursurile de certificare vin trei categorii de oameni, angajati ai unor dealeri de echipamente, care ofera calibrarea la pachet cu aparatele, calibratori profesionisti pe cont propriu si pasionati de audio -video (unde ii includ si pe cei care fac recenzii pentru diverse publicatii). Personal, consider ca apartin deopotriva de ultimele doua categorii, iar tu n-ai nicio calitate sa faci afirmatii pe aceasta tema.  
Este absolut evident ca in Romania aceasta este o afacere cu risc mare si, daca ma interesau numai banii, deschideam o carciuma.

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 12:16, said:

Dar ai tinut tu mortis sa scoti in fata, ca daca esti gadilat la orgoliu
Nu m-a gadilat nimeni la niciun orgoliu, mi-a placut omul si pe oamenii care imi plac ii ajut pentru ca-mi produce bucurie.

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 12:16, said:

a te plange pe aici ca nu este destula cerere la preturi exacerbante???
Toti cei care m-au contactat, in primul rand au intrebat de pret, de unde deduc ca nu-l stiau. Nu exista acum cerere, punct. N-a crescut nici la faza cu Black Friday.

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 12:16, said:

Stai linistit ca vor aparea destui calibratori si in ROmania, chiar poate daca nu au certificarile tale, vor fi tot pe acolo in materie de rezultat final, iar eu unul fara sa il cunosc personal pe Andrei, Calin, Maximus 74, sunt convins ca fac o treaba destul de buna, pentru ca intradevar sunt pasionati si chiar isi doresc sa ajute.
Si pana acum de ce n-au aparut, ca nu sa inventat ieri calibrarea? Joel Silver a inceput cu televizoare cu tub catodic, acum multi ani.
Succes sa vina cineva de 150 km sau 500 km la cat crezi tu ca ar trebui sa coste calibrarea, daca mie nu-mi convine de la 100 km. Pe Calin l-ar costa 320 lei numai benzina, lasand la o parte uzura masinii si cele 13 ore de drum. Si se vor inmulti ca ciupercile de acum incolo, vazand ce scrii tu pe aici.

View Postcosito, on 27 februarie 2015 - 12:16, said:

Nu uita inceputurile tale pe acest forum sau dincolo CG, cand erai foarte contrariat, ca domne un user de rand poate sa aibe acces la un cod pentru meniu de service si ca tie nu tie se pare normal acest lucru ca sa il avem gratis fara sa platim.
Asa, rastalmaceste, dezinformeaza, mistifica. Am fost si sunt in continuare contrariat ca cineva, care a avut acces la acel cod in baza unui acord de confidentialitate si pentru uz propriu, a ales sa-l faca public, incalcand si increderea acordata si niste interese comerciale (despre acesti bani e vorba, nu de ai mei, eu nu platesc pentru coduri).

View PostCalin_fdx, on 27 februarie 2015 - 12:54, said:

Pe client nu il intereseaza costul investitiei in aparatura al calibratorului, nici...
Nu-l intereseaza, dar se baga unde nu are treaba si unde nu se pricepe. Eu nu i-am facut bugetul familiei, dar el imi face bugetul firmei. Am raspuns la niste afirmatii si calcule nefondate, care nu trebuie sa capete aura de credibilitate prin necontestare.

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 February 2015 - 15:52.


#225
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006
Doar o mica observatie legata de codurile de service, acestea se gasesc de obicei in manualele de service disponibile majoritatea pe net. Adica nu le detine o persoana anume. Sunt site-uri care cu asta se ocupa, aduna manuale de service si le publica, din asta traiesc.
Ok, puteti sa va continuati dezbaterea amicala legata de cerere si oferta. Bine ar fi daca pana la urma unul dintre voi ar ceda, adica ala cu cererea sa scoata banii sau ala cu oferta sa reduca pretul. Macar sa nu fi fost in van. :D

#226
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014

View PostAndi Pavel, on 27 februarie 2015 - 15:53, said:

Doar o mica observatie legata de codurile de service, acestea se gasesc de obicei in manualele de service disponibile majoritatea pe net.
O mica observatie la observatie. De obicei, dar nu intotdeauna. Daca nu era nicio problema cu meniul de service, nu mai puneau cod. Daca nu era doar pentru uzul depanatorilor, il publicau in manualul de utlizator. Cel mai adesea, cand m-a interesat un astfel de manual, l-am gasit doar contra cost, fie la fabricant, fie la colectionarii de care zici, deci se pune oarecare bariera diseminarii informatiei.
Daca fabricantul l-a lasat public, foarte bine, dar eu semnez de niste ani buni acorduri de confidentialitate pe unde lucrez, iau chestia asta foarte in serios si sunt mai sensibil la astfel de aspecte decat omul mediu. E ca atunci cand cineva imi face o confidenta, iar eu m-as apuca sa raspandesc informatia pe unde imi vine.

#227
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

View PostFC72, on 27 februarie 2015 - 11:01, said:

Mie imi pare total gresita relatia vanzator/cumparator sau prestator/beneficiar bazata pe atitudine sclav/stapan.
Nu este vorba de favor sau politete, este doar o intelegere, un contract care nu da niciunei parti vreun ascendent moral, prestatorul nu face un favor iar beneficiarul nu are alte drepturi pentru ca plateste.Partile sunt egale si nici o parte nu poate emite pretentii in afara intelegerii.
Daca nu exista loc de intelegere atunci nu este nimic de comentat si nici de desfasurat activitatea.
Da, de cate ori aud sintagma ,,clientul nostru stapanul nostru" ma gandesc la salesmani care incearca sa abureasca/perie un client sa cumpere un produs/serviciu de care nu au nevoie. De cateva ori le-am spus la astfel de oameni ,,go fk yourself" cand incercau sa-mi explice de ce ar trebui sa am o astfel de atitudine. Idem contractele, de regula pentru mine sunt principii de gentleman's agreement materializate, daca nu te intelegi principial cu cineva mai bine nu semnezi ceva cu el.
Din pacate pe piata de retail e mai impersonala relatia/mai improbabil sa aplici astfel de principii.

#228
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009
https://imageshack.c...i/ip3wSJapj cu o marja de eroare destul de acceptabila

[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/907/ZzjlxI.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/3wSJap.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/905/UJOIyR.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/nH7cVs.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/538/VafKDJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/661/3gcyLd.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/538/orf3te.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/673/asLXzv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#229
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Pana nu demult eram cam singurul pe aici care vorbea de calibrare, avantajele calibrarii, postam grafice si postam tutoriale pentru reglajele de baza pentru cei neinteresati de o calibrare. Cate capete virtuale in mufa mi-am luat si cate replici ca cele de mai sus, ba ca e un fâs calibrarea asta, ba ca nu faci editare video, ba ca hâr -ca mâr.
Am incercat sa ajut in privat cat am putut.  Si eu mi-am imprumutat colorimetrul daca mi s-a cerut, fara pretentii financiare si nu am acceptat bani pentru calibrari.

Chiar daca simteam o amaraciune cand vedeam in ce stil meltenesc mi se raspundea pe acest subiect si chiar daca eram constient ca la nivel amatorial investisem si niste banuti, nu putini in echipament si mult timp pentru documentare , NICIODATA nu mi-am permis sa desconsider pe cei care faceau asta cu background in spate, cu niste cunostinte solide si mai ales cu echipament adecvat.

M- am bucurat cand am aflat de Adrian, m-am bucurat când am vazut ca mai sunt si altii intersati de acest subiect -tabu si care si- au luat echipamente si au pierdut nopti ca sa experimenteze si sa obtina o imagine cat mai buna din televizoarele lor.

Pentru ca urmaresc si scriu cel mai mult de pe telefon, cand am vazut ultima postare cu acele grafice din HCFR asa in fuga, pana sa citesc si comentariul de deasupra m-am bucurat din nou foarte mult. Apoi am citit postarea colegului. Pentru ca aveam asteptari mult mai mari de la cineva care ar trebui sa stie ce inseamna o calibrare corecta nu voi tace si voi comenta pe acest subiect.

1. in lipsa unui spectrofotometru cu care se face profilarea unui colorimetru, calibrarea ta draga colegule calibrator amator, este un vax. Daca ai mai folosit si un colorimetru mai slab decat display pro (D3) atunci e de doua ori mai vax. Poti vedea cat de in balarii este si laudatul D3 pe care il detin fara o profilare in primul post al acestui thread.
2. In lipsa unui generator de patternuri nu ai nicio certitudine ca playerul pe care-l folosești tu acolo are vreo treaba cu referinta. Va fi calibrat NUMAI pt acel duspozitiv . Pentru restul (cablu, dlna, hdmi-pc etc) nu ai absolut nicio certitudine.
3. Gama 2.17 este departe de standardul adoptat de vreo cativa ani buni incoace iar ultimele versiuni hcfr au si gama ITU:BT1886 si gama customizabila cu offseturi si ce mai vrei tu
4. Diagrama CIE precum si tabelul cu primarele si secundarele iti arata niste erori mari precum si suprasaturarea primarelor. Poti reduce acest fenomen folosind setarea de culoare principala si calibrand la rec709 75%. Asta daca nu ai setari avansate pt CMS sau nu functioneaza.
Verdele este cel mai usor de perceput ca incorect.  Urmat de rosu. Naspa.. sunt fix culorile in balarii din diagrama ta. Mare realizare ce sa spun! Sigur ai pornit dintr-un gamut corect si nu din nativ?? Nu poti face asa greseala de începător. .
5.Te compatimesc cu acel contrast de 500:1. Probabil ai un IPS si foarte probabil la cat de minunat arata CIE ai un LG. Posibil sa ma insel dar cu toata calibrarea ta acel tv. se va vedea prost.  
6. In mod normal nu faceam asemena afirmatii/ supozitii dar sa postezi de doua ori si in fiecare sa ataci o persoana mult mai pregătita ca tine si care a investit niște sume mari si mult timp intr-un domeniu in care tu numai aspiri sa faci ceva , pentru mine e suficient sa-mi dau seama cam cat de priceput esti tu la treaba asta si cat de mandru esti de marea ta realizare!

ps: ANSI 6:1!!

Edited by AndreiNR, 27 February 2015 - 21:54.


#230
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
@s11andel ...ti-am spus în privat "stai linistit", nu m-ai ascultat. Acum ti-ai luat-o în direct!

#231
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,057
  • Înscris: 20.06.2009
Măi, tot văd pe aici discuții peste discuții, atacuri, contre și alte cele...
Eu am un principiu și nu cred că-i rău: unde nu mă pricep, nu mă bag! Așa cum în domeniul meu profesional, dacă știu că am dreptate și am și argumentele necesare, mă pot duce până în pânzele albe, așa și cu reciproca, unde nu cunosc, fac gurița mică...
Partea proastă e acolo unde ai cunoștințe solide, dar vine câte unu' numai cu gura și îți dai seama că nu ai cu cine să discuți... iar singura soluție e să te retragi, pentru protejarea propriilor neuroni, nu de alta...
În rest, calibrarea fiind până la urmă un serviciu și atât, regulile aplicabile sunt cât se poate de simple: cerere și ofertă sau, mai pe scurt, take it or leave it...Posted Image

#232
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
In In cazul colorimetrului meu D3 PRO,l-am luat direct din State acum 5 ani de la ChromaPure (Tom Huffman).Diferenta dintre D3 meu si ce se gaseste in comert.este ca al meu a fost supus unor corectii cu un JETI,practic este un X-Rite Display 3 Pro cu steroizi.Singura mea nemultumire in legatura cu el este ca are limite la citirea 0,5,10% IRE.Problema este remediabila atat timp cat fac citirea din lentila proiectorului meu JVC X500 cu corectarea valorilor din ecran.
Stiu ca in general,este foarte uzuala practica profilarii unui colorimetru fata de un spectro,fiind chiar o metodologie standard,dar in cazul unui D3 PRO recent calibrat,diferentele sunt neglijabile sau chiar nu exista intro-o confruntare cu un Eye-One spectro.
Partea negativa a unui colorimetru,este ca periodic,in functie de conditiile de pastrare,utilizare,trebuie trimis spre recalibrare deoarece exista o degradare a fidelitatii acestuia,lucru care l-am facut deja.
Bineinteles ca orice entuziast in ale calibrarii,ma cam roade sa il schimb cu ceva mai bun,lucru pe care il voi face in curand....dar visul de a detine un CR-100 este o utopie...asa ca ma voi rezuma la ceva mult mai ieftin.
De curand am luat legatura cu cei de la Discus,care se pare ca este o alternativa foarte buna la X-Rite-ul meu...dar sa vedem ce mai apare pe piataPosted Image
Ceea ce este clar si pentru mine,este ca un spectro in cazul meu,nu ar strica,macar uit de problema cu trimiterea X-Rite-ului meu in State pt. recalibrare.
Apropo,cineva foarte respectat de mine,a facut un test dintre un Eye One si un X-Rite Pro,citirile pt.WRGB fiind aproape identice si spre surprinderea lui.

#233
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Conteaza foarte mult profilarea la începutul acelei sesiuni si pe acel display.  In functie de diatributia spectrala o plasma va fi "masurata" altfel de un colorimetru fata de un lcd. Un wled-lcd va fi masurat altfel fata de un ccfl-led. De aceea exista ccs-urile la d3 sau EDR-urile pentru proiectie, plasma, lcd etc.

Un profil pe un.acelasi display poate avea ceva diferențe fata de altul facut in alta sesiune de calibrare. Sunt factori ca timpul de pornire inaintea calibrarii, temperatura display-ului,  pozitia relativa la ecran (daca uniformitatea nu e perfecta).

Maximus nu inteleg ce e eye one si x-rite pro? Eye one pro este spectro iar eye one display pro e colorimetrul.

Edited by AndreiNR, 28 February 2015 - 01:10.


#234
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
http://www.chromapur...ducts-d3pro.asp

Bineinteles nu incep o calibrare fara sa am o perioada de o ora de la pornirea proiectorului.
Daca ar aparea diferente in calitatea colorimetrului as vedea din modificarile pe care le fac,iar daca am zece sesiuni de calibrare,diferentele sunt minime sau chiar deloc, in cazul setarilor efectuate.

Cred ca este real ceea ce scriu aici in legatura cu X-rite

The result? The Display 3 PRO is a colorimeter that offers professional grade performance at a price affordable to the amateur hobbyist or enthusiast. Our tests show that the Display 3 PRO offers accuracy for color and the white point that in the majority of cases exceeds that of the i1Pro. Furthermore, its luminance readings are far superior to the i1Pro, both in terms of general accuracy and certainly in dynamic range.
Quite simply, we believe that this is the best sub-$1000 meter for video calibration on the market today. Is it a true reference device? No. But at this price it comes as close as any device we are aware of to this standard.

Edited by maximus74, 28 February 2015 - 01:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate