Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#199
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

View Postcosito, on 26 februarie 2015 - 15:55, said:

Da te rog sa ma ierti, intradevar salariile in Romania sunt babane rau de tot, ni se da in acet 900 de lei, dar in mana ne baga cel putin mia de euro, ai dreptate aici, ne-ai prins.
Dupa auzul acestor vorbe, eu unul nu mai am nimic de completet, cu un om care nu traieste in prezent, sau cel; putin nu printre cei 90% dintre Romani, nu are rost sa incerc a avea o discutie. Tu esti ca politicianul Roman, habar ai cat costa o calatorie la metrou sau o paine, dar in schimb vorbim de tva la paine.
EU sunt din Alexandria Teleorman si aici 95% dintre cei ce au un amarat de salariu, nu iau mai mult de 700 de lei in mana, iar la uni mai norocosi li se mai dau si vreo 15-17 bonuri de masa, iti vine sa crezi?
Eu sunt administrator Hotel, si lucrez 24 de ore cu 24, da stiu este ilegal, dar altfel as muri de foame si pentru toate astea imi arunca 1000 de lei pe luna, iar daca iti vine sa crezi nu mai imi da nimic pe ascuns.
Normal ca nu te intreaba nimeni de calibrare, cand aud pretureile ii ia cu ''tremurat pe sira spinarii''.. Daca ai avea un pret omenesc sa vezi cum ai avea cel putin o calibrare pe zi, dar ne-ai explicat, nu te intereseaza multe si ieftine ci putine, da bune$$$.
Eu am intrat pe acest topic si am postat doar ca m-am vazut tagguit si luat asa la rost fara sa fi comentat. Repet nu vreau sa iti stric afacerea si as dori sa ma retrag din aceasta discutie, multa bafta cu clasa de elita.
Am zis despre tine nu aici, ci la subiectul de TV-uri si in contextul pe care l-am precizat deja.
Intamplarea face sa fi cunoscut pe cineva care lucreaza in vanzari. In acte avea salariul minim, in mana lua de trei, uneori patru ori mai mult, in functie de randament. Stiu ca nu e un caz general, dar nici singular nu este. Nu vorbesc din inchipuire sau auzite.
M-ai acuzat ca o dau cotita cu pretul. Am fost uneori evaziv, pentru a sonda si interesul de principiu, indiferent de pret, urmand a analiza daca este benefic sa mai umblu la pret in functie de constatari.
Uneori in viata este bine sa te impaci cu consecintele unei decizii gresite, cat mai devreme cu putinta. In momentul de fata, imi sacrific timpul liber sau chiar zile de concediu pentru calibrari. Daca treaba nu este lucrativa, nu are rost sa insist. Ar fi niste bani cheltuiti aiurea pentru a oferi ceva ce nu este dorit in Romania, dar pot trece peste. Am vizitat niste locuri pe care nu-mi pare rau ca le-am vazut, anumite lucruri invatate ma ajuta sa obtin calitate foarte buna la mine acasa cu semnificativ mai putini bani. Una peste alta, paguba nu este insuportabila. Un proverb zice ca e firesc sa gresesti, nefiresc este sa perseverezi in eroare.

#200
s11andel

s11andel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 26.01.2009
Eu recomand cui vrea sa isi calibreze tv ieftin si decent cu DVE HD BASIC care se poate comanda cu maxim 30 euro  si sa nu mai aiba de a face cu acesti calibratori care se cred prin America cu preturile lor si eu sant de acord cu ce a spus userul Cosito  si ma incadrez de asemenea in suma asta de 1000 de ron pe care i castig din greu eu sant din Reghin .

#201
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Nu confunda calibrarea cu reglarea de baza. Si sa recomanzi un disc total expirat sa fie cumpărat arata cam cate ai tu habar despre acest lucru.
Exista discuri gratis care sunt mult mai complete ca AVCHD709 sau GCD. Pana mai de curând era si excelentul Mascior's.

V-as ruga frumos, mai ales ca sunt inițiatorul acestui topic iar intenția a fost de a face cunoscut ca exista (intr-un final) o persoana instruita si cu echipament adecvat care face asa ceva la modul cel mai serios si profesionist, sa va abtineti de la comentarii pe langa subiectul "calibrare isf".
Cine nu a pus mana pe un colorimetru si un soft de calibrare sa se abtina la a da sfaturi pe acest subiect pentru ca in mod evident nu are habar pe ce lume se afla!


#202
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Buna,

Pentru cine nu are un generator de paterne gen:Lumagen,DVDO,AccuPel etc...recomand ''Ted's Lightspace CMS Calibration Disk'',care dupa parerea mea este unul dintre cele mai bune discuri de calibrare de pe piata.

#203
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Corect maximus. Conditia este insa sa ai certitudinea ca player-ul este aproape de standard iar asta o faci numai dc. ai o referinta, adică generator.  Altfel, corecta va fi calibrarea strict pt. acel bluray player.

Discul lui Ted este foarte bun pt crearea de 3D LUT-uri insa trebuie procesor video extern.
Tu ai asa ceva si te invidiez pt asta! :)

#204
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
In cazul de 3D LUT-uri,nu prea sunt multe generatoare care fac asta...iar Lumagen se diferentiaza clar de DVDO.
Ma refer in special la posibilitatea de a calibra cu Lumagen in interiorul gamut-ului in 125,729,4913 puncte.
Cu DVDO se poate calibra doar la marginea gamut-ului.

Edited by maximus74, 27 February 2015 - 00:17.


#205
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Adică ? ...fi mai explicit Maximus. Sunt device-uri profesionale, termenii sunt rar sau aproape deloc vehiculati în discuțiile pe forum, totuși sa ținem cont ca review-urile de pe HDTV.TEST sunt susținute de măsurători cu DVDO TPG Lab 4K ...reference test generator

Edited by Calin_fdx, 27 February 2015 - 00:25.


#206
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Calin

Se pare ca DVDO nu are paterne pt. Greyscale/gamma,decat  la 10% increments.

Daca doresti sa folosesti BT.1886 formula unde calibrarea la 5% este esentiala,ceea ce am mentionat mai sus il vad ca pe o limitare.

Asta pe langa,nu poti sa faci o calibrare in 3D datorita lipsei de paterne 3D

Pentru cei interesati se gaseste destula literatura de specialitate pt,calibrare in interiorul cubului,diferentele care apar prin diferitele tehnici de abordare si asa mai departe...

#207
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
In cazul lui DVDO TPG 4K Video Generator,nu sunt sigur,dar dupe ce spun ei paternele pt.1080p sunt similare cu DVDO Duo doar ca are in plus si paterne 4K.

#208
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Problema nu e sa evaluezi interiorul cubului (marginile lui fiind irelevante), ci sa "acționezi" în interiorul lui. Controalele ISF de pe majoritatea televizoarelor nu îți permit acest lucru. Adresabilitata utilizatorului este înclinată spre generator sau spre procesor de imagine?

Edited by Calin_fdx, 27 February 2015 - 01:03.


#209
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Dvdo tpg pe care l-am si folosit vreo luna aproape in fiecare seara(multumesc Adrian!) da orice i se cere de softul de calibrare.
Am facut verificare a calibrarii ca un lut 3D cu cateva sute de măsurători de luminanta , saturatii etc. si nu au fost probleme. Măsurători in diferite puncte, tot felul de combinații saturatie/luminanta color checker in vreo 40de puncte..duce orice!

S-ar putea sa nu stie patternuri 3D dar e foarte usor sa apesi butonul de conversie la tv si ai si patternuri ot calibrarea 3D.
Ps: VT-ul meu are masurata wb din 1 in 1 % si CMS facut din 10-10 cu luminanta de la 25-100%.

Edited by AndreiNR, 27 February 2015 - 01:06.


#210
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

View Postmaximus74, on 27 februarie 2015 - 00:40, said:

Calin
Se pare ca DVDO nu are paterne pt. Greyscale/gamma,decat  la 10% increments.
Daca doresti sa folosesti BT.1886 formula unde calibrarea la 5% este esentiala,ceea ce am mentionat mai sus il vad ca pe o limitare.
Asta pe langa,nu poti sa faci o calibrare in 3D datorita lipsei de paterne 3D
Are tipare de 10% pe telecomandă. Prin interfața serială (modul în care comunică cu generatorul orice soft de calibrare) poți să-l pui să afișeze orice tripletă RGB îți trece prin cap, cu orice mărime de fereastră ai nevoie. M-am jucat cu chestia asta, se poate comanda și manual cu orice terminal serial free pe care îl găsești de descărcat. Poți face calibrarea și din incremet în increment, dacă te apucă, adică (pentru 8 biți): (16, 16, 16), (17, 17, 17), ..., (235, 235, 235).
În ceea ce privește semnalul 3D, după ce i-am tot frecat la cap pe tipii de la DVDO, inclusiv la show la Amsterdam, mi-au spus că va fi inclus în update-ul de firmware ce stă să iasă zilele astea.

View Postmaximus74, on 27 februarie 2015 - 00:01, said:

In cazul de 3D LUT-uri,nu prea sunt multe generatoare care fac asta...iar Lumagen se diferentiaza clar de DVDO.
Ma refer in special la posibilitatea de a calibra cu Lumagen in interiorul gamut-ului in 125,729,4913 puncte.
Cu DVDO se poate calibra doar la marginea gamut-ului.
Nu uita să precizezi că îți trebuie procesor extern de imagine pentru asta. Nu vezi că nu se dorește (de către unii) nici plata serviciilor de calibrare, cine crezi că mai dă bani și pe un dispozitiv suplimentar, care costă cât costă? Iar dacă televizorul are o liniaritate bună a decodorului de culoare și a panoului și electronicii aferente, nu îți trebuie LUT.

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 February 2015 - 01:47.


#211
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014
În ceea ce privește discurile de calibrare, trebuie să fii sigur și de ceea ce face player-ul. Al meu, cât e el de Cambridge Audio, făcea clipping și pe alb și pe negru. (Pentru profani: pe disc scria una, pe mufa player-ului ieșea altceva.) A fost necesar să modific puțin setările de luminozitate și contrast din player pentru a-l aduce unde trebuie. Dar pentru a-ți da seama de asta, trebuie să calibrezi și player-ul. Pe o jucărie de una-două sute de lei nu poți face așa ceva (trebuie să-i poți da semnal de intrare și să măsori un televizor calibrat în prealabil pe generator) și ai toate șansele să aibă probleme mult mai mari (pe Cambridge Audio am ajuns unde trebuie cu +1 la strălucire și -2 la contrast sau ceva de genul ăsta).

View PostAndreiNR, on 27 februarie 2015 - 01:03, said:

Dvdo tpg pe care l-am si folosit vreo luna aproape in fiecare seara(multumesc Adrian!)
Da, și am luat pielea de pe tine pentru că ai avut aparatele la dispoziție două săptămâni. :) Dar mai trebuie să știi și cum să vorbești cu omul, nu să-l ... în ..., cum li se pare unora normal.

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 February 2015 - 02:12.


#212
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,721
  • Înscris: 04.10.2014

View Posts11andel, on 26 februarie 2015 - 22:15, said:

Eu recomand cui vrea sa isi calibreze tv ieftin si decent cu DVE HD BASIC care se poate comanda cu maxim 30 euro  si sa nu mai aiba de a face cu acesti calibratori care se cred prin America cu preturile lor si eu sant de acord cu ce a spus userul Cosito  si ma incadrez de asemenea in suma asta de 1000 de ron pe care i castig din greu eu sant din Reghin .
Păi, fă-mi și mie la Reghin un spectrofotometru (e cam ca o vioară ca principiu de funcționare) cu 10% din cât l-am cumpărat din America și îți calibrez cu 5%. Fac cinste cu benzina până acolo. Dar să nu-mi pretinzi să fiu certificat, adică să știu ce naiba fac cu televizorul tău, că la Chișinău nu se dau certificări.
Raportarea la America nu se face pentru a ne da bengoși, ci pentru că de acolo ne provine tehnologia și metodologia. Acolo se fac standardele și acolo se filmează după aceste standarde.
Vă plângeți mereu că munciți ca în Occident, dar sunteți plătiți ca în Orient. Eu n-am dreptul ăsta?
Pentru cei care au habar să facă un calcul economic elementar, dacă am aceleași costuri sau mai mari, dar prețul pe jumătate, cu cât scade marja (diferența între preț și cost)?

Edited by Jean-Luc_Picard, 27 February 2015 - 02:43.


#213
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013

View PostJeanLuc_Picard, on 27 februarie 2015 - 02:16, said:



Da, și am luat pielea de pe tine pentru că ai avut aparatele la dispoziție două săptămâni. :) Dar mai trebuie să știi și cum să vorbești cu omul, nu să-l ... în ..., cum li se pare unora normal.

Te rog sa nu mai dezinformezi. Au fost patru săptămâni!  :)

Legat de player, am verificat al meu BR Sony s380 precum si playerul intern dupa calibrarea cu generatorul si au fost diferențe absolut neglijabile.
Pe de alta parte, exista cateva teste, printre care si unul cu un 560 parcă,  in care acesta avea erori peste deltaE 5 fata de referinta.

Edited by AndreiNR, 27 February 2015 - 07:42.


#214
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Jean Luc_Picard

Apreciez foarte mult ceea ce faci,si eu la randul meu am avut ganduri de acest fel acum 7 ani :-).
Parerea mea, este sa nu bagi in seama comentariile unora, legate de pret sau legitimitatea unei calibrari,fiind clar ca vor fi comentarii de acest gen si sper ca ele sa nu te decurajeze.
Obiectul tau de activitate se adreseaza entuziastilor si celor care stiu ca un (panel,proiector),poate beneficia mult in urma unei calibrari video.

In legatura cu liniaritatea CMS,sunt de acord cu cele spuse de tine,dar in foarte multe cazuri nu este asa.In cazul meu si din experienta mea cu proiectoarele JVC (acuma fiind la al 3-lea),calibarrea in interiorul cubului a fost singura optiune,datorita neliniaritatii decodorului acestora.Si faimoasele Pioneer Kuro aveau probleme de liniaritate,iar abordarea calibrarii trebuia tot in interiorul cubului.
De fapt ai fi surprins sa vezi ce putine TV,proiectoare sunt care nu beneficiaza de pe urma acestei abordari(in interiorul cubului).
Apropo,cum stai cu liniaritatea proiectorului tau LED?
Tom Huffman are un excelent articol despre calibrarea in interiorul gamut-ului avand ca exemplu un proiector JVC,sau Pioneer,iar ca exemplu de liniaritae buna plasmele VT50,VT60 de la Panasonic.

Edited by maximus74, 27 February 2015 - 08:20.


#215
cosito

cosito

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 13.09.2011

View PostJean-Luc_Picard, on 27 februarie 2015 - 02:36, said:

Vă plângeți mereu că munciți ca în Occident, dar sunteți plătiți ca în Orient. Eu n-am dreptul ăsta?
Pentru cei care au habar să facă un calcul economic elementar, dacă am aceleași costuri sau mai mari, dar prețul pe jumătate, cu cât scade marja (diferența între preț și cost)?

View PostJean-Luc_Picard, on 27 februarie 2015 - 02:16, said:

Da, și am luat pielea de pe tine pentru că ai avut aparatele la dispoziție două săptămâni. Posted Image Dar mai trebuie să știi și cum să vorbești cu omul, nu să-l ... în ..., cum li se pare unora normal.

Da intradevar, ar trebuii sa fim si umili, dupa ce platim o caruta de bani pe un serviciu, daca se poate o atitudine de sclav ca tot vorbim cu o persoana care are mentalitate occidentala.
La fel si cu plangerile noastre, la fel si cu ale tale, poti sa te plangi cat vrei, dar uiti un lucru, tu iti adresezi serviciile acestei piete ''orientale'' cum iti place sa o numesti. Iar facand asta te lovesti si de incapacitatea noastra din toate punctele de vedere, c'est la vie !
In felul asta, cel mult te vei lamenta pe aceste forumuri cu cei 2 useri care sunt interesati si cu adevart pasionati, care doresc sa cunoasca cat mai multa informatie si cel mult, le poti imprumuta un aoparat din asta de al tau scump.
Cam la asta se va rezuma activitatea si experienta ta cu greu acumulata, dar totusi este bine ca avem un asa calibrator mare in tara care nu isi exercita functia.
Poate ca suna rautacios si voit ceea ce spun, dar nu este nici pe departe, sunt doar realist si contrariat de ceea ce spui. Cum preferi sa lasi totul de rapa, doar sa nu faci mai ieftin, asta nu pot eu sa inteleg, ti se pare mult mai avantajos sa scrii aici pe forum decat sa ne iei banii....
Cu astea fiind spuse chiar nu vreau sa mai scriu pe acest topic si sper ca nici sa nu mai imi citeze cineva numele, o sa urmaresc doar din umbra ca un ''pasionat''.

Edited by cosito, 27 February 2015 - 08:23.


#216
maximus74

maximus74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 15.09.2014
Aici este excelentul articol al lui Tom Huffman in legatura cu liniaritetea display-urilor

http://www.avsforum....-projector.html

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate