Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Cabana lemn termoizolatie - DIY Project

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Salutare lume.

Am inceput constructia unei mici cabane de lemn (loft cabin). E tipul de cabana cu o singura camera care e deschisa in partea de sus, iar spatiul pentru dormit este in mansarda cum ar veni. Acesta este un proiect diy. Nu am experienta in constructii, si de aceea as avea nevoie de cateva sfaturi referitoare la termoizolatia acoperisului cat si a peretilor. Din ce am citit pe aici termoziloatia unui perete de lemn este mai complicat. Stadiul de constructie poate fi vazut in poza atasata. Fata de poza mai este batuta si scandura pe acoperis.

1. Referitor la acoperis, din ce am inteles (corectati-ma daca gresesc) peste scandura se pune o folie anticondens, peste care se aseaza astereala (niste sipci cam de 5cm) care va avea rolul de a sustine tabla. pentru tabla m-am hotarat la tabla cutata de 0.35. Pana aici ar cam fi ok, in schimb nu am idee exact cum se face cu termoizolatia. Intre capriori se pune vata minerala de 10 sau 15cm (la pereti stiu sigur ca merge de 10)? Peste vata spre interior trebuie pusa iarasi folie bariera de condens peste care vine direct finisajul (lambriu din lemn)?
2. Pentru pereti, exteriorul va fi cu sipci din lemn suprapuse, iar interiorul lambriu lemn lacuit. la fel in mijloc vata minerala de 10cm. Dar nu stiu daca si la pereti trebuie acea folie pusa pe interior si exterior ca la acoperis?
3. Exista tipuri diferite de folii? Care e diferenta intre ele avand in vedere ca fac acelasi lucru?

Multumesc anticipat.

Attached Files


Edited by voala, 06 September 2014 - 21:56.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Folia de sub tabla e una microporoasa, sa circule aerul/vaporii dar nu si apa. Aia de la interior e bariera, sa nu treaca umezeala din interior si sa condenseze in izolatie. Exista mai multe tipuri dar cele uzuale o sa le gasesti pe toate drumurile, cum se zice.
La pereti se respecta aceeasi reteta. Recomand la acoperis sa faci un efort pentru 20 cm de izolatie.

#3
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Multumesc. Incepe sa capete logica. Nu stiam ca sunt 2 tipuri de folie.
Am vazut intrun filmulet pe youtube ca la interior (vorbesc de acoperis), peste bariera de vapori a mai pus un fel de distantiere peste care s-a asezat finisajul, creand astfel inca un spatiu de ventilatie.
Este necesar si acest pas? Ajuta la ceva?

Multumesc de sfaturi.

#4
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Asteptam si ceva detalii legate de investitia pana acum + actualizari pe parcurs. Pentru un teren luat intr-o zona mai izolata, o prima constructie / o bucatarie de vara suna foarte bine!

#5
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Pana in momentul de fata costurile se ridica pe la 1000 ron (doar materialele). Mana de munca a fost proprie Posted Image
Terenul pentru cabana a fost al meu. E o zona impadurita de langa albia unui rau (de aia si acea inaltare la 1.20m). Just to be safe, plus ca ofera o vedere superba de la inaltime, mai ales de la mansarda.
Planurile dupa care m-am luat le atasez mai jos. Poate ajuta pe cineva. Dimensiunile sunt mai mari decat cele din planuri, dar proiectul este exact acelasi.
Mi-am propus sa fotografiez fiecare etapa a constructiei, deci va fi un proiect bine documentat.

Voi reveni cu detalii si poze pe parcursul constructiei.
O zi frumoasa.

Attached Files


Edited by voala, 07 September 2014 - 06:29.


#6
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Foarte dichisit pare proiectul. Sa ne tii la curent si cu costul total al materialelor!
Spor la lucru!

#7
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Daca vrei sa locuiesti si iarna izolatia trebuie sa fie mai groasa. Eu as izola-o si pe exterior, cu polistiren de 10 sau vata bazaltica, in functie de buzunar. Spor la treaba!

#8
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Ca utilitate vreau sa fie mai mult un fel de nature retreat Posted Image sau casa de vacanta sa ii zicem asa. Vreau sa merg pe un aspect rustic cu finisaje numai din lemn.
Cabana va fi folosita si iarna, deja am pus ochii pe un semineu mic de la dedeman. In spate va veni un cos exterior.

Intrebari:
1. Referitor la izolatie, credeti ca trebuie mai mult de 10cm vata la pereti? Cum vine izolatia asta exterioara? Se monteaza peste grinzi si peste ea vine finisajul?
2. Avand in vedere ca structura cabanei este din lemn, stiti vre-un tratament impotriva insectelor pentru lemn? Am auzit ca s-ar putea impregna lemnul cu o solutie si previne infiltrarea apei si insectele (gen carii, termite etc.). Cred ca acest pas ar trebui facut acum cat grinzile sunt la vedere.

Referitor la costuri, estimez ca ar ajunge total cam pe la 7-8000 ron. Nu stiu daca e mult sau putin. Scopul meu ar fi sa reusesc sa o inchid pana ce dau ploile de toamna, si dupa sa incep sa lucrez la instalatia electrica.
P.S. Daca cumva debitez prostii va rog corectati-ma, eu de meserie sunt programator web, deci constructiile nu sunt punctul meu forte Posted Image
P.P.S Atasate inca cateva poze din faza incipienta

O duminica frumoasa sa aveti

Attached Files


Edited by voala, 07 September 2014 - 09:32.


#9
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Din pozele atasate vad ca nu ai o fundatie. Pamantul "lucreaza", se lasa... Daca o asezi direct pe pamant lemnul va putrezi. Eu as fi facut o fundatie, macar un 80 cm in pamant si o placa parter de 40-50 cm.

#10
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Salutare lume, revin cu un update la micul proiect. Am reusit sa pun podeaua in balcon si sa fac scarile de acces. Urmatorul pas ar fi sa trec la acoperis (din pacat nu reusesc sa inaintez pe atat de repede pe cat as dori).
@victor, cabana nu este direct pe pamant, dupa cum se vede si din poze este pe niste piloni din beton cam la 1,30 m. Este destul de aproape de albia unui rau, si nu vreau sa am surprize vreodata.

Voi reveni cu poze pe masura ce lucrarea evolueaza.
O duminica frumoasa va urez. Bafta.

P.S.: Podeaua este din scandura de stejar dat cu ulei cam in 5 maini. Avand in vedere ca scandura era uscata, a absorbit foarte bine. Se vede cum apa sta deasupra. Pozele sunt facute imediat dupa o ploaie.

Attached Files


Edited by voala, 21 September 2014 - 19:44.


#11
Alex_0722876565

Alex_0722876565

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 19.08.2006
Scara arata super dar jos sub scara ,sprijinul asa il lasi ...La cat de frumos arata scara pietrele alea micute arata naspa rau.
La scara parca mergea la una din laterale un sprijin, o balustrada sa zic asa.Daca aluneci de ce te tii ,de prosti...
Cred ca in zona nu duci lipsa de lemne,pare super zona .
Cat de departe esti de rau poate il foloseai sa ai curent.

#12
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Jos voi turna un fel de alee din beton, iar scarile se vor sprijini pe acel suport, dar asta va fi la dupa ce mai finalizez din partea de constructie.
Deja am pregatit si balustrada din fier forjat, trebuie doar sa o montez.

Pe langa balustrada, in perioada urmatoare am de pregatit geamurile (salvate de la un apartament unde s-au pus termopane). Sunt rame cu 3 ochiuri, interior exterior, feronerie completa.
Dau jos vopseaua de pe ele (flacara propan si perie sarma pe flex) si le dau cu un bait in cateva maini. Feroneria reconditionata si data cu patina pentru a parea veche. Posted Image
Am probat deja tehnica si ies super geamurile, pe langa faptul ca au un aspect foarte rustic..
Nu numai ca voi reduce costurile, dar imi place si faptul ca nu folosesc tamplarie din pvc sau aluminiu. Totul va fi lemn.
Voi reveni cu niste poze before and after la geamuri

Un weekend frumos sa aveti.

Edited by voala, 31 October 2014 - 21:31.


#13
ScarlatCorneliu

ScarlatCorneliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.03.2014
Nimic nou?Ceva fotografii cu produsul finit?

#14
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Salutare lume.

In primul rand imi cer scuze ca am fost radio silence in ultima vreme. Am vazut ca sunt cateva persoane interesante de micu proiect, deci am datoria de a va aduce update-uri Posted Image
Voi incepe cu o lista de lucrari finalizate pana acum:

- am pus podea, atat in camera de jos scat si la deck (izolatie vata de sticla 20cm si folie anticondens)
- am inchis peretii cu scandura de brad suprapusa (folosit un bait deschis la culoare, pentru a face contrast cu ramele geamurilor)
- am montat lambriul exterior, cel de deasupra prispei. (tot interiorul cabanei va fi din lambriu asemanator. Se gasesc la lungime de 4m, deci e perfect cat imi trebuie petru camera)
- montat ramele geamurilor, si am dat comanda de o usa si inca un geam (la un mester local, totul se face din dulap de lemn)
- am achizitonat toate elementele pentru acoperis si sistemul pluvial, si astept o echipa de mesteri sa vina sa le monteze (la acest pas nu am indraznit sa ma bag, deoarece e si destul de periculos, fiind la inaltime, dar e si destul de imporatant pentru a invata cum se monteaza acoperisuri). Pana in momentul de fata este singura operatiune ce nu va fi facuta in house Posted Image

Dupa ce se termina cu acoperisul, voi continua cu:
- instalatie electrica (voi merge cu instalatie 24v pentru iluminat si 220v pentru prize. Instalatia va fi pregatita sa primeasca si un set de panouri solare.)
- voi monta si o alarma antiefractie cu altertare prin SMS, avand in vedere ca nu va fi o locuinta permanenta (alarma va fi dotata si cu un senzor de fum), si un mic sistem de supraveghere video.
- sa izolez si sa inchid peretii la interior cu lambriu de brad (acelasi cum se poate vedea si la acoperisul de deasupra prispei)
- finisaje finale, parchet melaminat, etc

Privind costurile (am vazut ca multa lume este interesata), pana acuma se ridica pe undeva in jur de 2000 Euro, cea mai scumpa investitie fiind acoperisul, si sistemul pluvial cu toate elementele (cc 3000 RON) - nu fac reclama, am cumparat toate elementele de la Caretta.
- Dulapul pentru podea a ajuns cam 1200 ron, si au intrat aproximativ 2 mp.
- Scandura de pe exterior folosita la imbracarea peretilor a fost 700 ron (fix 1 mp), inclusiv data la grosime.
- Lambriul de lemn (12.5 mm grosime) ce va fi pus ca finisaj final la pereti si acoperis pe interior, este undeva pe la 100 ron / 4mp. Sunt pachete de 4m lungime, ceea ce este perfect in cazul meu. Camera are fix 4m lungime. La o estimare grosolana, urmatorea investitie mai mare va fi la acest lambriu, car va ajunge cam 3000 RON (acoperisul are o suprafata continua destul de mare).

P.S. Am construit si un gard de delimitare, care, pentru a pastra spiritul traditional l-am impletit din nuiele Posted Image. Nu stiu cat de estetic a iesit, dar e extrem de rezistent. Astept pareri pe aceasta lucrare Posted Image

Atasez poze din diverse faze de constructie de pana acuma.
Sper saptamana viitoare sa revin cu poze si cu acoperisul montat (cireasa de pe tort).

O seara frumoasa sa aveti.

Attached Files


Edited by voala, 20 August 2015 - 00:31.


#15
ScarlatCorneliu

ScarlatCorneliu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 10.03.2014
Multumim pentru update, suntem interesati in continuare.

#16
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
In sfarsit si cireasa de pe tort.
Timpul de montaj a fost de aprox 6 ore.

Attached Files



#17
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Salutare lume.
Nu au existat prea multe updateuri in ultima perioada, deoarece timpul avut la dispozitie pentru lucru a fost destul de limitat.
Am reusit totusi sa montam toate geamurile, cele 2 usi si sa inchidem complet cabana la exterior (asta era cel mai important lucru inainte de venirea zapezii).

Geamurile laterale sunt momentan acoperite cu folie, dar pregatesc obloanele pentru montaj cat de repede.
Au mai ramas de finalizat instalatia electrica, izolarea peretilor si montarea lambriului pe interior.

Voi mai reveni cu un set de poze cand vor fi inlaturate schelele din fata si obloanele montate.
Cel putin din exterior arata finalizata :)

Bafta

Attached Files



#18
voala

voala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.06.2005
Cateva noi poze. Terminat acoperisul la gard si poarta, iar cablurile pentru instalatia electrica sunt asezate. Urmeaza izolarea si inchiderea peretilor cu lambriu de brad dupa care montajul aparatajului (prize, intrerupatoare, etc). Chiar daca proiectul inainteaza foarte incet, revin cu poze pentru cei interesati atunci cand mai sunt finalizate alte faze.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate