Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Alegere facultati de la profil stiinte sociale - Maaaari Dileme ! Nevoie urgenta de pareri si sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009
Draga Potae, pe mine ma interesau detalii despre ce am postat eu, nu parerea ta personala despre ele sau ce ai face tu. Am inteles ca tu esti mai conservator, tu stii una si buna. Oke, bravo tie. Lumea asta are nevoie si de open-minded, nu doar de persoane care vad doar pe directia inainte precum calul. Nu mai traim in comunism. Oricum, e clar ca de la nici o facultate in afara de medicina, drept, inginerie sau economie nu iesi ceva clar in viata. De multe ori se intampla nici de la astea sa nu-ti gasesti un job. Cunosc vanzatoare cu facultate de drept, asa ca ..nu-i chiar cum crezi tu. Cel putin eu imi cunosc si limitele, si fortele, si nu cred k mor de foame daca termin ceva la universitate sau ase. Tu nu ma cunosti personal si n-ai nici un drept sa judeci.

ariana_D multumesc mult de informatii

Edited by bubble_trouble, 06 September 2014 - 11:50.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

 bubble_trouble, on 05 septembrie 2014 - 23:26, said:

Voi ce ziceti? Ce pareri aveti? Orice idee/opinie conteaza enorm.
Eu as zice sa uiti de cele enumerate si sa treci la ceva mai practic: contabilitate. Oricum daca ai calitati de marketing, management ori administrarea afacerilor de poti duce pe aceasta directie (ca tot ai pomenit o specializare din domeniu).

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2014 - 12:01.


#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Nu toate facultatiile te pregatesc pentru un job. Unele sunt de studii "pur" superioare, de cultura generala (mai aprofundata intr-un domeniu). Cine merge de exemplu la Filosofie pentru a se angaja apoi in domeniu?

Ca sunt diversi care s-au angajat care pe unde dupa terminarea unei astfel de facultati, inseamna ca i-a dus ceva capul si probabil s-ar fi putut angaja si fara facultate daca n-ar tine toti cu dintii sa vada ca ai o hartie la dosar.

Legat de subiecte de admitere cel putin la fel de grele ca cele de olimpiade, gresesti.
Olimpiada n-are treaba cu ce inseamna sa cunosti o materie din punct de vedere al facultatii. La facultate ti se explica cum stau lucrurile legate de X intr-un detaliu mai mare, pe cand la olimpiada te pune doar sa retii diverse metode de rezolvare a unor cazuri ultra-specializate, diverse "chichite". Poti sa fi si absolvent in domeniul X si sa te uiti crucis la probleme de olimpiade de liceu in materia respectiva (la materii reale cel putin).

#22
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Draga Potae, pe mine ma interesau detalii despre ce am postat eu, nu parerea ta personala despre ele sau ce ai face tu. Am inteles ca tu esti mai conservator, tu stii una si buna. Oke, bravo tie. Lumea asta are nevoie si de open-minded, nu doar de persoane care vad doar pe directia inainte precum calul. Nu mai traim in comunism. Oricum, e clar ca de la nici o facultate in afara de medicina, drept, inginerie sau economie nu iesi ceva clar in viata. De multe ori se intampla nici de la astea sa nu-ti gasesti un job. Cunosc vanzatoare cu facultate de drept, asa ca ..nu-i chiar cum crezi tu. Cel putin eu imi cunosc si limitele, si fortele, si nu cred k mor de foame daca termin ceva la universitate sau ase. Tu nu ma cunosti personal si n-ai nici un drept sa judeci.
ok, in primul rand incearca sa scrii fara "k". nu e un mare efort sa mai apesi o tasta in plus si sa scrii "ca". in al doilea rand, incearca sa nu mai fi asa de agresiva (imi plac tipele agresive, dar in contextul asta chiar nu-i cazul :lol: ). nu te judeca nimeni&co. nu e o tragedie sa nu-ti "placa" matematica si stiintele si nu inseamna ca o sa mori de foame daca nu te pricepi la chestiile astea. in fond, cred ca 70%+ din populatia tarii nu stie ce-i aia o derivata, si nu-i vad sa moara de foame.
ideea e ca unele dintre facultatile alea pe care le-ai enumerat tu nu sunt "bune". ca sunt si exceptii printre absolventii lor nu inseamna ca aia-i regula. doar 1 jurnalist ia Pulitzer-ul, restul o duc mai bine sau mai rau, in functie de pricepere si noroc. in Romania insa, tendinta e spre "mai rau" pentru marea majoritate a absolventilor de la vreo facultate d-asta inutila.

chiar daca ai fost la "stiinte" (astea nu sunt stiinte, nu respeta medota stiintifica, is maxim "domenii de cunoastere", whatever) sociale poti face ceva facultati ok-ish. poti incerca psihologie (exista ceva job-uri, dupa ce faci master iti poti deschide cabinetul tau, cercetarea in domeniu e interesanta, etc.), drept, limbi straine (dar nu pe franceza/engleza, piata e supra-saturata si oricum toata lumea cunoaste limbile astea, te poti baga pe chestii gen limbi germanice, limbi nordice, araba, etc.), chiar si medicina.

Quote

Olimpiada n-are treaba cu ce inseamna sa cunosti o materie din punct de vedere al facultatii. La facultate ti se explica cum stau lucrurile legate de X intr-un detaliu mai mare, pe cand la olimpiada te pune doar sa retii diverse metode de rezolvare a unor cazuri ultra-specializate, diverse "chichite". Poti sa fi si absolvent in domeniul X si sa te uiti crucis la probleme de olimpiade de liceu in materia respectiva.
stiu ca la info asa e, dar la chimie, de exemplu, ce se face la facultate e destul de apropiat de ce sa da pe la olimpiade. la organica e plin de mecanisme&co (mai toata lumea invata de prin tratate de chimie, carti care sunt de domeniul "undergraduate"), chimia fizica e destul de "mathy", etc.

#23
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
vezi si  SNSPA - EX.Departamentul de Relații Internaționale și Integrare Europeană  SAU Universitatea din București- Facultatea de Psihologie și Științele Educației

Eu asta as face acum si poate de psihologie chiar o sa ma apuc la batranete , nu ma las Posted Image .De viitor toate sunt sau nu sunt , viata e in mainile tale si ale societatii omenesti Posted Image

#24
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Daca ai sa faci o facultate grea ai sa ai si o munca grea, asa ca nu te uita la astia ce spun ca o facultate de economie e pistol cu apa.
Eu zic sa faci facultatea de litere si ai sa fii cu un pas inaintea absolventilor de informatica, matematica, pt ca ei folosesc din ce descoperi tu.

#25
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Eu zic sa faci facultatea de litere si ai sa fii cu un pas inaintea absolventilor de informatica, matematica, pt ca ei folosesc din ce descoperi tu.
ahahahahahahahahhahaha Posted Image

#26
plantron

plantron

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 913
  • Înscris: 07.05.2006
Intereseaza-te de un tip Noah Chomsky, si dupa aceea poti sa-ti dai cu parerea.
Exista domenii independente de limbajul textual(stiintele si ingineria) si cele ale caror limba este limbajul textual.

#27
ioanaa

ioanaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 315
  • Înscris: 18.05.2004
In ceea ce priveste ce poti face dupa absolvirea unei facultati / master de genul celor mentionate de tine, vezi ca cei de la Stiinte Politice, Universitatea Bucuresti au pus pe site o lista cu absolventii si locul in care lucreaza. Mai poti vedea pe Facebook daca te uiti la profilurile celor din fostele grupuri - e un experiment interesant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate