Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Alegere facultati de la profil stiinte sociale - Maaaari Dileme ! Nevoie urgenta de pareri si sfaturi

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009
Hello! Sunt eleva in cls a XII-a la profil stiinte sociale. Am inceput sa fac cercetari in ceea ce priveste factultatea si ce vreau sa fac in viitorul apropiat. Problema mea este insa ca nu sunt foarte sigura in niciuna din cercetarile mele. Mai precis, ce facultati pot urma de la ss si in urma facultatilor, ce ies, ce pot lucra? Avand in vedere profilul, este clar ca nu imi plac materiile de real (fizica, chimie, nici mate prea multa) si ca ma indrept spre socio-umane. Am asteptat acea brosura/ziar/ghid intitulata Admiterea la Facultate 2014 in care erau prezentate toate facultatile cu tot ce te interesa si pe care o puteai achizitiona de la orice punct de presa, insa fix anul acesta am inteles ca nu s-a mai publicat. Astfel am inceput sa rup internetul in doua cautand ceva potrivit mie. Vreau sa va cer parerea in legatura cu urmatoarele facultati (ma intereseaza absolut orice detaliu, ce se studiaza in fac - materii, ca ce te poti angaja dupa facultate, in ce poti face cariera, orice despre joburi, daca este sau nu greu, orice):

1. Universitatea Bucuresti:
- Facultatea de Litere: specializarea Studii Europene
- Facultatea de Stiinte Politice: specializarea Studii de Securitate
(dupa ambele Master in Relatii Internationale)

2. Universitatea Nationala de Aparare Carol 1 Bucuresti:
- Facultatea de Securitate si Aparare

3. ASE:
  - Facultatea de Administratie Publica si Management (admitere pe baza de dosar sau concurs? nu stiu exact)

(ordine aleatorie, in functie de "care e cea mai buna optiune")

P.S.: - Nu vreau armata (Academia de Politie);
- Ma mai gandesc la Drept (si sa lucrez ca jurist apoi), insa am nevoie de meditatii pt admitere la gramatica si economie si nu beneficiez de finante generoase momentan; + ca mi-e teama de cat este de invatat si teancurile de carti cu peste 500 de pag pt fiecare materie; anyway, daca stiti facultati de drept cu admitere fara concurs, ci pe baza de dosar, sau undeva unde este mai usor, spuneti-mi, va rog;
- Alte optiuni/Plan B: Facultate de Limbi Straine, Facultate de Comunicare si PR. Facultate de Jurnalism (insa, in unul din domeniile anterior mentionate, adica limbi straine, comunicare si pr, jurnalism si mass media etc, consider si am auzit ca te poti angaja si cu studii europene; si consider ca ai mai multe sanse de angajare in mai multe locuri de la studii europene)

Voi ce ziceti? Ce pareri aveti? Orice idee/opinie conteaza enorm. Astept interesata raspunsuri. Multumesc anticipat

Edited by bubble_trouble, 05 September 2014 - 23:30.


#2
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
2. pare mai de viitor. daca prinzi un post la min apararii stai toata ziua, salariu mai bun ca la privati etc

#3
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009

View Postrinser, on 05 septembrie 2014 - 23:39, said:

2. pare mai de viitor. daca prinzi un post la min apararii stai toata ziua, salariu mai bun ca la privati etc

Stii pe cineva sau ai detalii concrete in domeniu?
Sau despre facultate?

Edited by bubble_trouble, 05 September 2014 - 23:43.


#4
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu iti plac materiile de real ca acolo nu merge cu vrajeala. Trebuie pus si un pic capu' la contributie. Deci prin urmare nici munca nu prea iti place. Facultatile de le-ai insirat sunt de-a dreptul inutile. Nu iesi cu nici o meserie de acolo. Nu am vazut anunturi gen: "caut studios european". Facultatea de Securitate si Aparare e o fitza pe care o fac aia care deja sunt prin structurile statului (politica) sau au urmat deja o academie militara sau de politie. Administratie publica... au fost dati destui afara cu criza, salarii tăiete etc. Daca ai vreo pila sa te bage pe undeva da, altfel... casiera.

Pentru facultatea de drept si ca mai apoi sa lucrezi in domeniu trebuie in primul rand sa fii ceva mai rasarit. Desigur tuturor ne place sa credem ca suntem destepti insa daca ai nevoie de meditatii la gramatica si economie ca sa intri... blana mea, nu poti sa iei manualele de 5 - 8 de romana si sa inveti singura? Sau ala de a 11-a de economie? Nu intelegi dreapta de buget? Iti baga aia cartea in cap la meditatii? :)) Inteleg la mate sau fizica ca ai nevoie de cineva sa te corecteze ca nu stii daca rezolvi bine sau nu da la astea...

Limbi straine ar fi o sansa daca inveti de la germana in sus (olandeza, daneza si ce se mai cauta prin multinationale). Jurnalism si restu' comunicari samd sunt bullshituri.

#5
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009

View Postpotae, on 05 septembrie 2014 - 23:43, said:

Nu iti plac materiile de real ca acolo nu merge cu vrajeala. Trebuie pus si un pic capu' la contributie. Deci prin urmare nici munca nu prea iti place. Facultatile de le-ai insirat sunt de-a dreptul inutile. Nu iesi cu nici o meserie de acolo. Nu am vazut anunturi gen: "caut studios european". Facultatea de Securitate si Aparare e o fitza pe care o fac aia care deja sunt prin structurile statului (politica) sau au urmat deja o academie militara sau de politie. Administratie publica... au fost dati destui afara cu criza, salarii tăiete etc. Daca ai vreo pila sa te bage pe undeva da, altfel... casiera.

Pentru facultatea de drept si ca mai apoi sa lucrezi in domeniu trebuie in primul rand sa fii ceva mai rasarit. Desigur tuturor ne place sa credem ca suntem destepti insa daca ai nevoie de meditatii la gramatica si economie ca sa intri... blana mea, nu poti sa iei manualele de 5 - 8 de romana si sa inveti singura? Sau ala de a 11-a de economie? Nu intelegi dreapta de buget? Iti baga aia cartea in cap la meditatii? Posted Image) Inteleg la mate sau fizica ca ai nevoie de cineva sa te corecteze ca nu stii daca rezolvi bine sau nu da la astea...

Limbi straine ar fi o sansa daca inveti de la germana in sus (olandeza, daneza si ce se mai cauta prin multinationale). Jurnalism si restu' comunicari samd sunt bullshituri.

Am culegere de gramatica pt drept si este la un nivel academic, exact pt admitere. Ce se face in 5-8 e pistol cu apa, e baza, iar baza o am. Nu e de ajuns pentru admiterea la drept. Economia e ca si fizica sau matematica. Pe langa teoria aia pe care da, pot sa o invat singura din manualul de-a 11-a, sunt si probleme care nu sunt chiar atat de usoare. Si apropo de munca, nu pot sa muncesc intr-un domeniu in care nu-mi face placere, adica acolo unde dau de fizica, spre exemplu. Fiecare avem plusuri si minusuri. La mine materiile de real sunt un minus, insa sunt un mare plus cele de uman.

View Postbubble_trouble, on 05 septembrie 2014 - 23:49, said:

Am culegere de gramatica pt drept si este la un nivel academic, exact pt admitere. Ce se face in 5-8 e pistol cu apa, e baza, iar baza o am. Nu e de ajuns pentru admiterea la drept. Economia e ca si fizica sau matematica. Pe langa teoria aia pe care da, pot sa o invat singura din manualul de-a 11-a, sunt si probleme care nu sunt chiar atat de usoare. Si apropo de munca, nu pot sa muncesc intr-un domeniu in care nu-mi face placere, adica acolo unde dau de fizica, spre exemplu. Fiecare avem plusuri si minusuri. La mine materiile de real sunt un minus, insa sunt un mare plus cele de uman.

Da, intr-adevar, nu cauta nimeni "studios european", insa cu ceea ce studiezi in facultatea aia te poti angaja in mai multe domenii. Si stiu ca nu iesi ceva anume, insa ai deschideri in afara (ceea ce ma intereseaza pe mine) si sunt si in tara cateva daca esti omul potrivit la locul potrivit.

Iar despre UNAp nu sunt de aceeasi parere cu tine.

Daca facultatile pe care le-am enumerat eu, in opinia, sunt inutile, ce-mi recomanzi tu sa urmez de la ss?

Edited by bubble_trouble, 05 September 2014 - 23:53.


#6
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Pe langa teoria aia pe care da, pot sa o invat singura din manualul de-a 11-a, sunt si probleme care nu sunt chiar atat de usoare.
are you serious? "problemele" de la economie se fac folosind procente (clasa a 7-a sau a 8-a?) si MAXIM ecuatii simple. tot ce trebuie sa faci e sa stii formulele alea si sa inlocuiesti valorile numerice, lol. nici macar nu e nevoie sa stii formulele, poti sa le deduci daca stii teoria. m-am uitat acum de curiozitate pe subiecte si imi par apa de ploaie, iar anul asta la economie mi-a fost foarte greu, nu mai stiam in ce bar sa chiulesc.

#7
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
Ai putea sa te interesezi pe site-urile diverselor institutii cam ce se cere pe piata muncii (ministere, ambasade etc) si iti faci o idee daca este vreo diferenta intre facultatile enumerate de tine, care sunt sansele pt a face un master in domeniu in strainatate etc.

Stiu ca un absolvent de drept are mult mai multe optiuni, poate ocupa un post si pe stiinte politice, management sau chestii europene. Ai la Unibuc si optiunea sa dai admitere la colegiul juridic francez iar la final ai doua diplome in drept, una Ro si una Fr. Plus ca iti poti completa cu master in ce vrei tu. Cred ca studii europene/politice sunt mai limitate, iar limbi straine/jurnalism etc si mai si.

Pregatirea pt admiterea la drept o poti incepe de acum, cu manuale specifice (nu mai tin minte exact din ce am invatat eu) sau 2 carti serioase de gramatica,  iar economia e foarte usoara, sunt niste formule simple de tot plus teorie. Eu am facut pregatire singura timp de o luna/2 si am intrat la unibuc (pt situatia mea nu aveam nevoie decat sa intru, nu si medie pt buget/taxa), dar cu pregatire timp de un an + cunostinte de baza e ok.

LE: Ah, si limbi straine fara o facultate de specialitate e apa de ploaie, profesora la gradinita/liceu eventual. Dar lb straine (mai ales, cum a spus cineva mai sus, daneza, olandeza etc) + o facultate de specialitate e un plus mare.

Edited by arianna_D, 06 September 2014 - 00:23.


#8
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009

View Postarianna_D, on 06 septembrie 2014 - 00:13, said:

(pt situatia mea nu aveam nevoie decat sa intru, nu si medie pt buget/taxa)

Si cum e la Drept la UniBuc? Este greu, se face practica, cam ce materii studiezi?

View Postnewbie13, on 06 septembrie 2014 - 00:00, said:

are you serious? "problemele" de la economie se fac folosind procente (clasa a 7-a sau a 8-a?) si MAXIM ecuatii simple. tot ce trebuie sa faci e sa stii formulele alea si sa inlocuiesti valorile numerice.

Da, nu te contrazic. Intrebarea mea: ai fost vreodata la olimpiada la economie? Ai rezolvat vreodata probleme de olimpiada? Iti garantez ca sunt si probleme mai grele, si nu ma refer la procente si ecuatii simple, ci la diferite chichite, la moduri de abordare, pentru ca nu sunt atat de usoare mereu. Si ma indoiesc ca la Drept la admitere nu se da minim de nivelul olimpiadei.

Edited by bubble_trouble, 06 September 2014 - 00:29.


#9
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

Da, nu te contrazic. Intrebarea mea: ai fost vreodata la olimpiada la economie? Ai rezolvat vreodata probleme de olimpiada? Iti garantez ca sunt si probleme mai grele, si nu ma refer la procente si ecuatii simple, ci la diferite chichite, la moduri de abordare, pentru ca nu sunt atat de usoare mereu.
whoa, vorbim aici de admiterea la drept, eu iti spun din ce am vazut pe subiecte. de la drept nu iesi economista, nu ai nevoie de o intelegere profunda a chestiilor astea (nu ca ar fi grele...), ai nevoie doar de lucrurile de baza. ca asa putem sa vorbim de calcul stocastic&shit, dar astea se studiaza pe la ceva mastere la Facultatea de Matematica, iar aici chiar nu cred ca e cazul.

in plus, ai la dispozitie internetii. inveti, incerci sa rezolvi, nu iti iese ceva? e ok, posteaza pe interneti (gen aici), CINEVA sigur stie si o sa te ajute. nu-i nevoie sa dai banii pe meditatii&co... la fel si la gramatica, studiaza, incearca sa rezolvi, daca nu iese intreaba pe interneti. de ce ai da bani aiurea cand poti face singura chestiile astea?

#10
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postbubble_trouble, on 05 septembrie 2014 - 23:52, said:

Si apropo de munca, nu pot sa muncesc intr-un domeniu in care nu-mi face placere, adica acolo unde dau de fizica, spre exemplu. Fiecare avem plusuri si minusuri. La mine materiile de real sunt un minus, insa sunt un mare plus cele de uman.
Nimeni nu munceste de placere. Nu te mai uita la Friends sau Disney unde au clisee cu "invata trebuie sa faci ce-ti place si nu vei munci o zi in viata ta!"... se cauta chestiile grele, daca treaba e simpla nu mai angajezi om. La fel si plata, cu atat mai mare cu cat sunt mai putini oameni care o pot face si invers.

View Postbubble_trouble, on 05 septembrie 2014 - 23:52, said:

Da, intr-adevar, nu cauta nimeni "studios european", insa cu ceea ce studiezi in facultatea aia te poti angaja in mai multe domenii. Si stiu ca nu iesi ceva anume, insa ai deschideri in afara (ceea ce ma intereseaza pe mine) si sunt si in tara cateva daca esti omul potrivit la locul potrivit.
Cu cat e mai vag ceea ce iesi din facultate cu atat mai inutila. Hai sa ne gandim la meserii remunerate decent si cautate: medic, programator, inginer (anumite specializari), consultant fiscal, inginer agricol. Ce au astea in comun? Pai faptu' ca de la facultatea de medicina poti iesi doar medic. De la una de economie doar economist si asa mai departe. Cu cat e mai vag cu atat inseamna ca de fapt nu inveti nimic.

View Postbubble_trouble, on 05 septembrie 2014 - 23:52, said:

Iar despre UNAp nu sunt de aceeasi parere cu tine.
Fa un exercitiu de gandire. Tocmai ai terminat si ai diploma in mana. Ce faci cu ea?! Universitatea se adreseaza cu mare precadere absolventilor de academii militare. Au fost ani cand nici macar nu au avut licenta, doar masterat si doctorat ;). Poate confuzi UNAp cu SRI (Mihai Viteazu)...

#11
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
E destul de greu, comentasem la un alt post - ai vreo 500 pag de invatat la maj materiilor, la cele importante sigur. Esti obligat sa faci practica . Poti face vara daca ai cunostinte, vorbesti cu profi sa faci la cabinetul lor, in orasul natal,   sau in timpul semestrelor - ELSA sau Soc studentilor vor anunta anumite stagii de practica (in noiembrie/aprilie, si anunta cu 2 sapt inainte).

Ca materii ai - drept civil in fiecare an, penal general si special, proceduri (civil si penal), drept european 2 sem, economie 2 sem, dr administrativ 2 sem, o limba straina la alegere pt 2 ani, dupa optional (pana anul trecut aveai nevoie de certificat lingv, fara el neputand intra in licenta), dr comercial un an, organizatii si relatii internationale (aici profa vorbea de a se introduce si negocierea ca materie de studiu, poate ai noroc), drept fiscal si financiar (un sem fiecare).

Plus ca nu merge faza cu am invatat asta anul trecut, nu mai am nevoie. Te vei lega mereu de chestiile invatate, la care adaugi treptat in urmatorii ani.

Mai poti bifa la inscriere si faptul ca vrei admitere la colegiul juridic, unde cursurile se fac in lb franceza (daca tot vrei lb straine), dai admitere in franceza si gata. E un avantaj pt ca inveti de doua ori (uneori) pt aceeasi materie, dar in acelasi timp o poti aprofunda (in franceza, normal :D )

#12
catalin_petrescu

catalin_petrescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,898
  • Înscris: 08.01.2014
Pe ejobs, bestjobs te-ai uitat? Urmareste cam ce se cauta cu specializarile de la ASE.

Cu variantele la care te-ai gandit tu te angajezi in cel mai bun caz la stat pe bani putini sau cu pile in partidul x...

#13
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
Potae - daca bubble nu a facut materiile respective la liceu cam greu sa ii placa. Eu am ingineri in jurul meu si da, sunt atrasa de materiile respective si am incercat sa fiu mereu la zi cu diverse chestii, chiar facusem prega la chimie in liceu, desi eram la liceu de arte, doar pt ca voiam sa am open options. Cu timpul am ramas in urma si desi inteleg daca mi se explilca, tot nu voi fi la acelasi nivel cu o persoana absolventa de inginerie/medicina/constructii....

Si app de facultatea de aparare - stiu ca ma interesasem la un moment dat de concurs pt un post si am impresia ca iti cere si conditie fizica.

View Postpotae, on 06 septembrie 2014 - 00:40, said:

Nimeni nu munceste de placere. Nu te mai uita la Friends (...)
Daca si unii din ei munceau de placere apoi .... :))
(offtopic)

Edited by arianna_D, 06 September 2014 - 00:55.


#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
La 2. ai nevoie de conditie fizica si de fizica+matematica. Nu prea te vad bine cu treburile astea, venind de la stiinte sociale.

#15
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

Quote

La 2. ai nevoie de conditie fizica si de fizica+matematica. Nu prea te vad bine cu treburile astea, venind de la stiinte sociale.
gresit. alea-s la academia tehnica militara de unde iesi un fel de inginer militar, te angajeaza in cadrul armatei si esti direct ofiter (cel mai mic grad, normal- sublocotenent). la Universitatea Nationala de Aparare se formeaza ofiteri "clasici", nu ingineri. acolo iti trebuie limba straina+istorie?+filosofie, chestii d-astea.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnewbie13, on 06 septembrie 2014 - 10:29, said:

la Universitatea Nationala de Aparare se formeaza ofiteri "clasici"
Ofiterul "clasic" se formeaza pentru anumite arme in academia fortelor terestre, aeriene, navale sau la institutul medico-militar: http://www.mapn.ro/r...e/ofiterifd.php

Edited by neagu_laurentiu, 06 September 2014 - 10:45.


#17
bubble_trouble

bubble_trouble

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 31.07.2009

View PostAnn0nyym0us, on 06 septembrie 2014 - 07:44, said:

La 2. ai nevoie de conditie fizica si de fizica+matematica. Nu prea te vad bine cu treburile astea, venind de la stiinte sociale.
Cred ca nu prea esti in tema ..Sunt si Academii TEHNICE Militare si stiu ce se face acolo.


Si apropo de angajare, am inteles ca dupa ce termini UNAp iti ofera ei contract pe 4 ani sa lucrezi in domeniu. Daca te razgandesti si vrei sa parasesti domeniul in timpul acestor 4 ani, trebuie sa platesti din nou facultatea sau ceva de genul. Anyway, nu e cazul.

View Postpotae, on 06 septembrie 2014 - 00:40, said:

Nimeni nu munceste de placere. Nu te mai uita la Friends sau Disney unde au clisee cu "invata trebuie sa faci ce-ti place si nu vei munci o zi in viata ta!"... se cauta chestiile grele, daca treaba e simpla nu mai angajezi om. La fel si plata, cu atat mai mare cu cat sunt mai putini oameni care o pot face si invers.

Cu cat e mai vag ceea ce iesi din facultate cu atat mai inutila. Hai sa ne gandim la meserii remunerate decent si cautate: medic, programator, inginer (anumite specializari), consultant fiscal, inginer agricol. Ce au astea in comun? Pai faptu' ca de la facultatea de medicina poti iesi doar medic. De la una de economie doar economist si asa mai departe. Cu cat e mai vag cu atat inseamna ca de fapt nu inveti nimic.

Fa un exercitiu de gandire. Tocmai ai terminat si ai diploma in mana. Ce faci cu ea?! Universitatea se adreseaza cu mare precadere absolventilor de academii militare. Au fost ani cand nici macar nu au avut licenta, doar masterat si doctorat Posted Image. Poate confuzi UNAp cu SRI (Mihai Viteazu)...

Avem pareri total impartite si diferite. Nu cred ca de la o facultate unde studiezi mai multe domenii sa zic si nu doar unul, ca medicina de exemplu, nu ai sanse sa te angajezi nicaieri. Si nu cred asta pentru ca mi s-a dovedit de nenumarate ori ca de la o simpla facultate de limbi straine sau studii europene, sau REI sau mai stiu eu ce, s-au angajat in nu stiu ce multinationala, sunt manageri de nu stiu ce, organizeaza conferinte, lucreaza prin parlament s.a.m.d. FARA PILE. Important e sa te faci remarcat si sa te mentii in top. E plina lumea de avocati, ingineri sau ce ai mai zis tu. Crezi ca au toti locuri de munca bine platite, chiar daca au invatat de au rupt in facultate? Avocatii in cel mai bun caz au un cabinet deschis intr-un apartament de bloc si azi au de lucru, maine nu. E destul de greu sa ii ajungi pe cei buni din urma (pe picioarele tale), tinand cont de faptul ca toata lumea se inghesuie sa faca dreptul. Asa cum ziceam eu nu sunt de aceeasi parere cu tine si mi se pare inutil sa-ti explic. Mai sunt si alte meserii de viitor in domeniu socio-umanelor.
P.S.: Cei care sunt ft buni in domeniile enumerate de tine, pleaca in strainatate pentru ca in tara primesc salarii derizorii si foarte putin apreciaza munca lor sau cat au invatat in facultate. Iar acele putine locuri de munca (din acei putini care apreciaza) (si bine platite de altfel in RO) sunt probabil ocupate demult si nu prea ii dai jos pe oamenii aia din diverse motive, nu stau sa enumar.

Nu te mai deranja sa raspunzi si sa-mi aduci zece mii de argumente si contraargumente, ca sincer nu o sa tin cont de parerea ta. ;)

Edited by bubble_trouble, 06 September 2014 - 11:43.


#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbubble_trouble, on 06 septembrie 2014 - 11:39, said:

sau mai stiu eu ce, s-au angajat in nu stiu ce multinationala, sunt manageri de nu stiu ce, organizeaza conferinte, lucreaza prin parlament s.a.m.d.
Sunt cazuri dar asta nu inseamna ca trebuie sa faci o facultate ca sa ai o diploma si ulterior astepti de sus ce pica ! Ideea e sa faci o facultate care sa te pregateasca pentru viitorul job.

View Postbubble_trouble, on 06 septembrie 2014 - 11:45, said:

E plina lumea de avocati, ingineri sau ce ai mai zis tu.
E plina lumea de diplome din orice domeniu. Oameni cu meseria-n cap sunt mult mai putini.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate