Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

circuit cap scara cu 2 becuri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
noonee

noonee

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 06.05.2014
am un circuit cap scara pe hol pe care sunt montate 2 becuri, cate unul in fiecare capat al holului. vreau sa montez niste corpuri de iluminat cu 4 becuri si as vrea sa stiu daca este posibil sa separ circuitul in asa fel sa functioneze ca unul cap scara dublu. sa montez intrerupatoare cap scara duble si sa controlez cate 2 becuri de la fiecare corp de iluminat separat.

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.709
  • Înscris: 19.05.2014
fara modificarea instalatiei prezente , nu se poate.

#3
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
Trebuie sa mai tragi cate 3 fire de la celalalt grup de doua becuri la celalalt cap scara si intre capete scara inca 3 fire.

#4
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Sau cu conductoarele existente poti trece pe releu pas cu pas. Din acelasi buton aprinzi si stingi grupele de becuri.

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
Da, dar mai pune si problema cat costa.

#6
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Pai si intrerupatoarele cap scara duble nu costa?

#7
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu mai comentez! Releul pas cu pas costa cat nu face doua cap-scara duble. Asa ca... las la alegerea omului sa faca cum ii este mai convenabil

Editat de GeorgeTrisina, 06 septembrie 2014 - 21:10.


#8
noonee

noonee

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 06.05.2014
Problema nu ar fii cat costa.Problema ramane ca nu mai pot trage alte fire. Cu 2 relee pas cu pas pot face 2 circuite separate cu intrerupatoare cu revenire duble cu firele care sunt trase acum pe circuitul cap scara?

#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
OK sa vedem de unde le alimentezi si cum le comanzi :)

#10
noonee

noonee

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 5
  • Înscris: 06.05.2014
nu este un raspuns ajutator.  la sfarsitul frazei este un ?

#11
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Doza dvs este comuna? Unde este situata? Un desen cu amplasamentul instalatiei ar simplifica rezolvarea. Releele pas cu pas ar rezolva situatia. Cand vrei sa rezolvi o situatie in care nu ai alternativa la adaugarea de conductoare nu prea conteaza o diferenta de 20-30 de lei. Rezolvi problema si gata.

#12
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Dac doza dvs este comuna atunci puteti folosi aceleasi conductoare si se poate realiza instalatia. Schita o aveti mai jos. Bafta!

Fișiere atașate



#13
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008

 curentarul, on 08 septembrie 2014 - 19:44, said:

Dac doza dvs este comuna atunci puteti folosi aceleasi conductoare si se poate realiza instalatia. Schita o aveti mai jos. Bafta!

S-ar putea totusi ca sa nu mai fie posibil sa realizeze ceea ce i-ai prezentat tocmai datorita celor spuse aici:

 noonee, on 07 septembrie 2014 - 09:38, said:

Problema nu ar fii cat costa.Problema ramane ca nu mai pot trage alte fire. Cu 2 relee pas cu pas pot face 2 circuite separate cu intrerupatoare cu revenire duble cu firele care sunt trase acum pe circuitul cap scara?

Chiar si daca ar fi doza comuna, prin asta presupun ca doreai sa spui ca din doza sa plece cele doua puncte de lumina separate nu sa treaca fierele de la un punct de lumina la celalalt, nu cred ca se poate realiza deoarece el doreste ca fiecare corp de iluminat cu cate 4 becuri sa se poata imparti in doua ceea ce inseamna ca are nevoie de inca un fir cel putin la fiecare punct de lumina in afara de cele existente.

#14
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Poate mai sunt sperante daca respectivele corpuri pe care le avea inainte aveau si circuit de impamantare. In acest caz ar putea folosi acel conductor. Ramane de vazut daca este asa sau nu.

#15
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
Concluzia: Nu poti decat daca mai tragi alte fire.

#16
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Daca respectivele corpuri de iluminat actuale au si al treilea conductor, de protectie, atunci este realizabila. Daca nu si daca eu am inteles bine ce dorea initiatorul acestui topic atunci intradevar nu se poate.

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.815
  • Înscris: 19.12.2011
Chiar daca ar fi avut al 3-lea fir de protectie, ce faceai lasai corpul de iluminat fara protectie?
Asta ca sa te poti curenta mai bine sau... cum?
Orice ar zice si orice ar face va spun eu ca nu se poate fara a trage fire suplimentare.
Poate sa faca altceva:
De firele existente sa remorcheze alte fire si sa le traga. Asta numai daca le-a pus prin tub, daca e prin copex pai iti zic eu ca-si besteama zilele. Daca nu crezi pai scuza-ma inseamna ca n-ai lucrat prea mult. Am o varsta si sunt uns cu toate alifiile pana acum. Asa ca vrei sa iei in calcul spusele mele fara semne de intrebare, ... e bine. Nu vrei... atunci faci cum crezi ca e mai bine.

#18
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.585
  • Înscris: 29.11.2008
Eu nu cred ca i-ar fi atat de greu sa traga alte fire prin copex, daca el exista.
Mai ales ca este vorba de un hol si cateva puncte de lumina unde distantele nu ar trebui sa fie mari.
Pe un copex de 16 mm poti trage linistit 3-4 fire de 1,5 mm pe distante scurte, daca nu exista alta solutie.
Si pe distante lungi se lucreaza foarte bine cu copex cat timp se respecta sectiunea corespunzatoare numarului de fire ce vor trece prin el.
Problema este atunci cand se face rabat acolo unde nu trebuie, si anume cand se inghesuie un numar de fire necorespunzator sectiunii copexului tinand cont ca acest material nu este deloc scump.
Foloseste un copex de 20 pentru 3 fire de 1,5 mm si vei vedea cat de bine aluneca firele pe el, mai ales daca in prealabil folosesti si putin gel special pentru introdus fire pe tuburi.

Am observat ca multi au senzatia ca-l vad pe "Baubau" cand vad un colac de copex, la fel cum s-a mai discutat de atatea ori pe aici si despre firele flexibile fata de cele rigide, din pacate nu este deloc asa.
Respectati sectiunile corespunzatoare numarului de cabluri si raportate la materialele din care sunt facuti peretii si nu veti avea probleme, la fel si cu firele cat timp se efectueaza conexiunile corespunzatoare tipului de fir, flexibil sau rigid.

Eu totusi am inteles ca nu se mai pot trage fire asadar cred ca este mai grav, poate ca sunt firele ingropate direct in zid.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate