Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Caine sau sclav?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
286 replies to this topic

#19
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postbabalaul, on 01 septembrie 2014 - 18:38, said:

dar ce forme legale ai incercat si nu ai reusit ?

pai problema este ca daca iau unu' din somalia de la foamete si razboi, il aduc aici pe 7 milioane, dar asta peste 6 luni mi-o trage pe la spate si pleaca la altul care il plateste 7,5 milioane.
iar eu raman cu buza umflata si cu banii cheltuiti sa il aduc pe-ala din somalia.

vreau sa existe o lege, o forma de contract garantata de stat prin puterea judecatoreasca si fortele de ordine, care sa imi garanteze ca daca il salvez pe-ala din zona de razboi (cu acordul lui), il aduc aici dar el lucreaza pentru mine timp de 10 ani pe suma stipulata in contract. asta vreau, sa am niste drepturi garantate daca fac asta.

#20
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Băi Polux,cum dracu ai ajuns tu inginer mă?îţi citesc posturile şi mă sperii,sau eşti inginer în ştiinţe politice/umane sau cum aibă le mai zice la aia de la Spiru ?

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,478
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPollux, on 01 septembrie 2014 - 18:32, said:

Ca sa tin un dog german cheltui lunar 7 milioane (in medie).

Cu banii astia as putea foarte frumos sa asigur o camera curata si decenta si masa indestulata pentru un om.
Depozit bancar, frate. Sau pune-i la saltea.

#22
acvaristul

acvaristul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 27.09.2006
Sa incerce pe la A3, s-ar putea sa aiba niscaiva surprize. Oferta e "pe toate gusturile": sclav bataus, sclav predicator etc.Posted Image

#23
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003
Eu tot ma intreb care e problema reala a lui Polux de a deschis topicul asta ciudat? Posted Image

Daca nu mai vrea cainele ptr. ca-l costa prea mult => sa-l vanda. Nu cumva sa-l lase liber ptr. ca-l paste o amenda iar daca cainele musca pe cineva o poate pati mai rau.

Sclav uman nu se poate, sclavia presupune lipsire de libertate ori in zilele noastre este exclus asa ceva pretutindeni in tarile civilizate.
Poate cauta sa-si ia o sluga, pe casa si masa asta sa-l ajute in gospodarie. Evident cand sluga se satura pleaca si D-nul Polux poate sa-si caute alta.

#24
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View PostPollux, on 01 septembrie 2014 - 18:51, said:


pai problema este ca daca iau unu' din somalia de la foamete si razboi, il aduc aici pe 7 milioane, dar asta peste 6 luni mi-o trage pe la spate si pleaca la altul care il plateste 7,5 milioane.
iar eu raman cu buza umflata si cu banii cheltuiti sa il aduc pe-ala din somalia.

vreau sa existe o lege, o forma de contract garantata de stat prin puterea judecatoreasca si fortele de ordine, care sa imi garanteze ca daca il salvez pe-ala din zona de razboi (cu acordul lui), il aduc aici dar el lucreaza pentru mine timp de 10 ani pe suma stipulata in contract. asta vreau, sa am niste drepturi garantate daca fac asta.
Exista clauze din astea.

#25
victor_tree

victor_tree

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,196
  • Înscris: 28.10.2013
Auzi la el,îl vrea sclav pe 10 ani că la scos din zona de război....la SOcola  ai încercat mă?

#26
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View PostPollux, on 01 septembrie 2014 - 18:51, said:


pai problema este ca daca iau unu' din somalia de la foamete si razboi, il aduc aici pe 7 milioane, dar asta peste 6 luni mi-o trage pe la spate si pleaca la altul care il plateste 7,5 milioane.
iar eu raman cu buza umflata si cu banii cheltuiti sa il aduc pe-ala din somalia.

vreau sa existe o lege, o forma de contract garantata de stat prin puterea judecatoreasca si fortele de ordine, care sa imi garanteze ca daca il salvez pe-ala din zona de razboi (cu acordul lui), il aduc aici dar el lucreaza pentru mine timp de 10 ani pe suma stipulata in contract. asta vreau, sa am niste drepturi garantate daca fac asta.

cine ti-o trage p[e la spate? cainele din Somalia ?

#27
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Deci vreau drepturi de autor pentru idee!
http://forum.softped...thi-un-bugetar/

#28
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostPollux, on 01 septembrie 2014 - 18:32, said:

Ca sa tin un dog german cheltui lunar 7 milioane (in medie).

Cu banii astia as putea foarte frumos sa asigur o camera curata si decenta si masa indestulata pentru un om.
Numai ca nu exista forma juridica prin care sa pot face asta. Pentru ca sclavia este interzisa.
Adica guvernul democrat si de dreapta ma incurajeaza sa cheltui o multime pe bani pe un caine in loc sa ma incurajeze sa iau un amarat dintr-o tara macinata de razboi si sa il tin pe langa casa sa ma mai ajute cu cate o treaba...
Asa ca tin o javra care nu imi aduce niciun folos.

Toate astea in numele drepturilor omului... Cica sclavia este interzisa.
Adica drepturile omului sunt numai pentru aia care au avut norocul sa se nasca in UE si SUA, pentru ailalti sunt pe invers.

Tu de ce nu te duci intr-o tara mai evoluata sa stai in casa unuia pe 3 mese si un acoperis. Asta este intrebarea pe care trebuie sa ti-o adresezi tie in primul rand ca doar traiesti in lumea a 3 -a,  deci te califici pe post de sclav intr-o tara gen Germania ,Marea Britanie, Norvegia etc.

Nu stiu daca neamtul are dileme de genul asta " oare sa imi iau un caine sau sa il iau pe pollux pe post de sclav" Posted Image

Edited by AMAN_SER, 01 September 2014 - 18:56.


#29
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View Postradumiki, on 01 septembrie 2014 - 18:53, said:

Sclav uman nu se poate, sclavia presupune lipsire de libertate ori in zilele noastre este exclus asa ceva pretutindeni in tarile civilizate.
Poate cauta sa-si ia o sluga, pe casa si masa asta sa-l ajute in gospodarie. Evident cand sluga se satura pleaca si D-nul Polux poate sa-si caute alta.
Fetischuri Posted Image Ii mai trebuie un bici si o coroana, tron are deja si inca unul cu rezervor si colac.

#30
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004
In 1993, in Franta, am cunoscut o familie (medic pediatru la pensie) la care locuia un tanar care plecase de acasa de foarte tanar si care facea o scoala de infirmieri - mi se pare ca si lucra in acest timp.
Primea masa si casa si avea de facut treburi de menaj prin casa si prin curte (tuns iarba etc.). Dupa ce a terminat scoala s-a angajat la un spital full-time, a inchiriat o garsoniera si uite-asa a demarat.
Ajunsese acolo printr-un anunt (nu stiu care din parti l-a dat), si stiu sigur ca era tratat aproape ca un membru al familiei.

Edited by Razvan_N, 01 September 2014 - 18:57.


#31
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Postkodiak, on 01 septembrie 2014 - 18:46, said:

Treaba e ca un om nu e câine și nu poate fi tratat ca un câine, chiar dacă e bine tratat !

banuiesc ca prin somalia sunt niste copii care ar prefera sa fie tratati precum niste caini in occident... doar banuiesc... sau poate isi doresc sa moara de subnutritie sau macelariti, dar cu demintate, ca un om cu drepturile omului in mana, nu ca un caine european... zic...

#32
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,478
  • Înscris: 10.08.2005

View Postradumiki, on 01 septembrie 2014 - 18:53, said:

Eu tot ma intreb care e problema reala a lui Polux de a deschis topicul asta ciudat? Posted Image
Nu vrea sa-l duca pe caine in Somalia.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,831
  • Înscris: 07.06.2014
si tare imi e ca tot el va veni sa zica faptul ca se traieste greu in romania, ca salariile .... bla bla bla, insa el vrea sa faca un contract pe 10 ani, sa-l tina pe bietul om ca argat la curtea lui, dar vb aia, in contract in 2014 el plateste 700 de lei salariu, insa in 2024 acei 700 de lei, vor fi ca acum 70 de lei (in cel mai bun caz), dar omul nu tre sa ridice nici geana in fata lui pt ca are contract de sclav.

si ne mai miram de ce isi bate UE joc de noi

#34
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View Posttomaso, on 01 septembrie 2014 - 18:55, said:

Deci vreau drepturi de autor pentru idee!
http://forum.softped...thi-un-bugetar/

:worthy:
Esti tata lor!
O sa iti platesc si tie 1 leu la fiecare 7 milioane cheltuite cu sclavul.

#35
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003

View Posttomaso, on 01 septembrie 2014 - 18:55, said:

Deci vreau drepturi de autor pentru idee!
http://forum.softped...thi-un-bugetar/

Nu pusca!
Polux vrea sa adopte un somalez(a) sau ceva de genul, tu vrei sa adopti un bugetar.
Polux vrea sa aiba drepturi depline asupra lui, cam la fel cum le are la catelul pe care cheltuieste o gramada de bani. Tu oricum nu-i poti impune nimic bugetarului aluia, ba poate te si aranjeaza el daca-l deranjezi prin alti prieteni bugetari. Posted Image

#36
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

View PostAMAN_SER, on 01 septembrie 2014 - 18:55, said:

Tu de ce nu te duci intr-o tara mai evoluata sa stai in casa unuia pe 3 mese si un acoperis. Asta este intrebarea pe care trebuie sa ti-o adresezi tie in primul rand ca doar traiesti in lumea a 3 -a,  deci te califici pe post de sclav intr-o tara gen Germania ,Marea Britanie, Norvegia etc.

Nu stiu daca neamtul are dileme de genul asta " oare sa imi iau un caine sau sa il iau pe pollux pe post de sclav" Posted Image

nu intelegi.

ideea este ca sunt multi oameni care mor de foame si de razboi la ora asta in lume.
iar noi, cetatenii obisnuiti nu putem face absolut nimic coerent ca sa ii salvam.
o astfel de lege a sclaviei cum am descris mai sus ar salva sute de milioane de vieti omenesti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate