Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Accident usor in depasire

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,840
  • Înscris: 15.08.2014
xtreme: Off-topic si noi ne-am contrazis, dar cu articole de lege, si alea ambigue. Mai departe, e treaba judecatorilor, ca de aia platim taxe.
Dar sa vii sa sustii aberatii referitoare la codul rutier mi se pare foarte aiurea. Vine unul citeste, ia de buna, pune in  practica si peste un timp, Doamne-fereste, auzim de el pe la tele, si nu de bine.
Nu toata lumea cerne informatia la sange.
Despre speta in cauza, e neclara, doar cei implicati stiu ce a fost. Mai departe asiguratorii si in cel mai rau caz instanta. Bine ca nu a fost mai rau. Cei ce citesc sa ia aminte, ca pe strazi nu e ca in carti si greselile pot costa mult. Mai bine lasi de la tine, pierzi 5 minute si ajungi in siguranta.

#38
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View PostNero-d, on 21 august 2014 - 13:13, said:



@petit_christian
citeste ce scrie acolo in link intai!!!

Art.45. - (1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece înaintea altui vehicul (unul, un vehicul!!!)



..................pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.

regulamentul de aplicare...
art 118
Conducatorul de vehicul care efectueaza depasirea este obligat:
d)sa reintre pe banda sau in sirul de circulatie initial dupa ce a semnalizat si s-a asigurat ca poate efectua aceasta manevra in conditii de siguranta pentru vehiculul depasit si pentru ceilalti participanti la trafic.

http://www.drive-tes...et&art_id=209#5

depasire = un vehicul! unul!

nu exista depasire a 2, 3, 5, coloana de vehicule!... decat unul cate unul!!!
ba sa fiu al drea. numai )*_-9   aici

View Postpetit_christian, on 21 august 2014 - 13:17, said:


Dar sa vii sa sustii aberatii referitoare la codul rutier mi se pare foarte aiurea. Vine unul citeste, ia de buna, pune in  practica si peste un timp, Doamne-fereste, auzim de el pe la tele, si nu de bine.
Pai uita-te aici ce interpretari ale legii face nerodul.

Si da nerodule, vreau desene pentru ca sunt sigur ca initiatorul nu a fost usa de biserica sau are lacune si trebuie modelat. tu insa...praf

Impusca-te cu interpretarile tale. lol

Nici macar nu stii definitia depasirii, nu mai vorbim de tot ce ai interpretat tu. Posted Image

Stiu ca nu ma crezi pe mine, ca tu, nerodule, esti cel mai destept. totusi, completeaza chestionarul de aici http://chestionare.a...le-de-depasire/
Intrebarea care te intereseaza e numarul 20. Posted Image

Edited by xtremdriving, 21 August 2014 - 13:28.


#39
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tu esti singurul pentru care e neclar si singurul care n-a inteles despre ce e topicul
singurul care vrea o diagrama ca sa inteleaga el (nimeni in drum, miezul din fanta) ce e A si ce e B... asta spune cate ceva despre inteligenţia ta!... nu crezi?

#40
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
Mai, toti au inteles. Pana la un anumit nivel. Tu ar trebui sa iti faci probleme legate de inteligenta. Eu aprofundez lucrurile deoarece iqul de peste 160 imi permite. Posted Image

A spus ca ala din fata mergea prea incet. Vreau sa inteleg ce inseamna asta. ala mergea cu 50 in zona de 50 si initiatorul era furios?
Spune ca i-a tras claxoane. De ce?
si asa mai departe. pentru tine e doar ceva banal. Pt mine sunt multe alte dileme - nu am pretentia ca tu sa intelegi ceva - si daca vrea, va invata ceva dupa ce povesteste tot. tu oricum nu ai ce invata, esti pe dinafara

Edited by xtremdriving, 21 August 2014 - 13:37.


#41
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,840
  • Înscris: 15.08.2014
nero-d: Lasa astea si intelege ca ce nu e interzis expres prin lege, e permis.
Atata timp cat nu scrie negru pe alb, si nu scrie : " se interzice depasirea mai multor vehicule", aceasta este permisa. Incetati cu gandirea comunstito-dictatoriala. Repet, ceea ce nu e interzis in lege, e permis. Asta e democratie si statul de drept, dar vad ca unii is ramasi in urma. Pacat, ca de pe timpul romanilor e asa.

Edited by petit_christian, 21 August 2014 - 13:40.


#42
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostVisatoru, on 20 august 2014 - 22:07, said:

B accelereaza brusc si acroseaza intentionat A in partea stanga spate, la revenirea pe banda
Sa mori tu?

Eu mai ca as paria ca nu stau lucrurile asa. A acrosa pe cineva intentionat, e fapta penala serioasa, poate mai grava decat accident lasat cu deces, din culpa. Plus ca iti distrugi si masina ta.

Cazul tipic e cam asta: berbecul care depaseste se repliaza prea repede si/sau franeaza din oarecare motiv.

Daca cineva vrea amiabila nu inseamna ca automat isi asuma vina (de unde ati scos aberatia asta) ci probabil vrea sa se rezolve cat mai repede.

#43
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,924
  • Înscris: 18.10.2003

View PostNero-d, on 21 august 2014 - 12:24, said:

@valitudor
daca ai fi completat vreodata o amiabila ai sti ca n-are amiabila treaba cu vinovatia... nu te declari vinovat pe amiabila!!!, vinovatia o stabileste inspectorul de la asigurari pe baza datelor din amiabila si examinarea ambelor vehicule implicate
Sincer, n-am completat, dar imi amintesc ca am citit pe undeva ceea ce spui tu. Asa ca ai dreptate aici, a fost o exprimare gresita.

#44
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postionut76, on 20 august 2014 - 22:46, said:

Sunt multi dementi care se sicaneaza in trafic, am intilnit nenumarati care nu te lasa sa ii depasesti si exact cind esti paralel cu ei atunci iti arata ca au masina. Ce fac eu ? Frinez, intru in spatele lui si il las sa se departeze, chiar daca asta inseamna sa opresc intr-o parcare. Cu doi copii si sotie in masina nu fac legende.

fii pregatit pentru astfel de reactii inainte de depasire, si da, nu ai alta solutie decat sa accelerezi, daca ai loc s-o faci si masina sau sa franezi, de cele mai multe ori, preferabil varianta 2
la un moment dat o sa-i citesti pe soferi destul de precis inaintea depasirii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate