Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

Inlocuire Baterie Tableta Allview Speed City+intrebari rom/root

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ady2098Ro

Ady2098Ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2014
Salutari Forumului Softpedia!Sunt nou aici,iar aceasta este prima mea postare.Va rog fiti indulgenti cu mine.Posted Image
Maine o sa imi vina o tableta, pe numele ei Allview Speed City,are 1.5 Ghz dual core procesor, 1Gb ram DDR3,Video Mali 400 MP2, Baterie 3200 mAh.
Va rog nu imi spuneti despre firma sau tableta ,stiu ca nu sunt cele mai bune, dar mi-a placut ca are 1Gb ram.Maine cand o sa vina as vrea sa ii schimb bateria pentru ca am citit pe multe forumuri ca 60% din utilizatori au avut probleme mari cu bateria dupa ~6 luni-1 an de utilizare, mai exact se umfla foarte tare, cred ca ori de la ea ca e proasta ori poate din cauza ciclurilor de incarcare la interval scurt si faptul ca se joaca pe ea in priza, parerea mea.Nu stiu daca o sa fiu norocosul care voi avea problema cu bateria dar vreau sa fiu sigur asa ca ma voi echipa de acum cu o baterie 3.7 v, 3200 mAh originala.
Intrebarea e daca as putea schimba bateria de cum o achizitionez cu una de telefon cu acelas voltaj si cu amperaj identic sau mai mare,bateria va o voi cumpara de la un telefon mai "avansat" samsung sII,III,IV,V htc one ceva,etc.Spuneti-mi va rog daca o pot schimba cu una de telefon(legaturile le fac eu cumva) si daca ar merge as vrea sa imi spuneti ce baterie recomandati...
Nu as vrea sa fie la "punga" ci normala,detasabila de la telefon si o voi fixa la tableta.Vreau sa fac asta pentru ca multi spun ca s-a umflat asa tare ca s-a deschis capacul singur Posted Image .
Inca ceva acum... o sa-i fac root, stiti ceva custom rom-uri pentru ea?
Si...eu am un modem vodafone k3772 la care scot cartela si o sa vreau sa o bag intr-un hotspot portabil...La calculator am deja de la Luc-Net 50 mbps,si la vodafone mai am 3 luni,e pacat sa-l platesc degeaba.Am cautat un hotspot ieftin ,dar am o idee...Voi cumpara un jaf de telefon cu android si il voi face hotspot...acum va rog spune-ti-mi ce telefon e cel mai ieftin(sh ma refer), nu conteaza specificatiile.Eu pana acum am gasit un smartII vodafone la 50 lei :)) e facut praf,dar are hotspot :)) Un hotspot portabil am gasit intre 65-300 lei si se descarca si repede :)

Multumesc pentru raspunsurile care vor urma si pentru timpul pierdut oferit citirii topicului. Posted Image Posted Image Posted Image
Va rog ajutati-ma,in special cu bateria Posted Image

#2
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostAdy2098Ro, on 19 august 2014 - 20:49, said:

Intrebarea e daca as putea schimba bateria de cum o achizitionez cu una de telefon cu acelas voltaj si cu amperaj identic sau mai mare,bateria va o voi cumpara de la un telefon mai "avansat" samsung sII,III,IV,V htc one ceva,etc.Spuneti-mi va rog daca o pot schimba cu una de telefon(legaturile le fac eu cumva) si daca ar merge as vrea sa imi spuneti ce baterie recomandati...

Las-o pan se 'strica' nu? Pierzi garantia daca umbli prin ea. Plus... ma mir sa se potriveasca bateriile, la tabelete sunt mult mai mari. Si cum adica "legaturile le fac eu cumva"? Crezi ca se innadesc 2 fire si gata? btw, bateriile de telefon chiar explodeaza

View PostAdy2098Ro, on 19 august 2014 - 20:49, said:


Nu as vrea sa fie la "punga" ci normala,detasabila de la telefon si o voi fixa la tableta.Vreau sa fac asta pentru ca multi spun ca s-a umflat asa tare ca s-a deschis capacul singur Posted Image .

Nu cred ca se potrivesc. Plus ca la multe tablete nu le poti deschide capacul ala in mod normal, ca nu-s telefoane sa bagi sim in ele. Si chiar daca o faci posibil sa gasesti doar placi si fire, nu slot de baterie sau stiu eu ce.

View PostAdy2098Ro, on 19 august 2014 - 20:49, said:

Inca ceva acum... o sa-i fac root, stiti ceva custom rom-uri pentru ea?

Daca vrei custom rom ia-ti telefoane/tablete populare. Nu sta nimeni sa faca rom pentru tableta Voronino ChungPao :P

#3
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 11.01.2011
Baterie de rezerva numai daca vrei sa comanzi una de la Allview . Cam asa arata o baterie care se umfla la un Allview (poza gasita in rubrica de comentarii de pe PC Garage http://www.pcgarage....ack/comentarii/.

[ http://oi39.tinypic.com/23mls9w.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Ady2098Ro

Ady2098Ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.08.2014
***Las-o pan se 'strica' nu? Pierzi garantia daca umbli prin ea. Plus... ma mir sa se potriveasca bateriile, la tabelete sunt mult mai mari. Si cum adica "legaturile le fac eu cumva"? Crezi ca se innadesc 2 fire si gata? btw, bateriile de telefon chiar explodeaza


***Garantia asta mai ales la tablete ieftine ca allview este mai mult degeaba....Sincer degeaba imi vor da ei garantie daca v-a sta 6 luni prin service :)

Apropo, am mai desfacut si reparat tablete pana acum :-) Stiu cum arata o baterie de tableta si stiu si faptul ca nu pot pune o baterie de nokia 1616 :)) Dar ma asteptam sa pot pune o baterie de telefon....Eu am mai avut un synchro tab si i-am pus baterie de SIII cumparata de pe net si a functionat foarte bine.... :)

#5
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Daca te pricepi atunci do it :D

#6
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,438
  • Înscris: 16.03.2011
O trimiti in service, si mie mi s-a umflat bateria si am trimis-o in service.  8zile a durat procedura.
Vezi ca fara root nu prea ai ce face cu ea, apropo e dual core 1,2ghz conservative.

#7
maxsmac

maxsmac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.09.2007
Cum a ramas cu bateria? Se gaseste inlocuitor sau nu?
[pt modelul ALLVIEW SPEED CITY]
Si a mea... tot sandwich s-a facut!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate