Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion
 Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota
 Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...
 Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...
 

SSH, configuratii fantoma ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
numbledore

numbledore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.02.2014
Salut, am o problema legata de configuratiile SSH-ului pe o masina linux.

Nu este chiar "a mea" , este defapt un virtual machine pe un server primar care imparte pe fiecare cont aceiasi distributie cu pachete preinstalate + altele gata de instalare, cam tot ce ai putea avea nevoie pentru Cloud Developement. Ai drepturi root, totul, poti face si prostii de acolo, bineinteles ca ai incalca TOS-ul dar asta e alta poveste.

Acum ca am reusit sa ma abat de la subiect, problema cu SSH.

Incerc sa fac conexiunea intre Win 7 ( PC-ul meu) cu acel VM (Virtual Machine aka serverul meu linux) . Au ei tutoriale alea alea, insa cert e ca la mine nu functioneaza . Din 7-8 ore de teste si incercari mi-am dat seama ca e ceva legat de conexiune deoarece folosesc rooter si asta se pare ca deranjeaza cumva conexiunea Putty - VM . Am facut port forward 22, nimic, nu imi dau seama de la ce e + pe google nu am gasit nimic sa ma ajute, asa ca ma gandeam sa fac setarile pe metoda clasica de login fara publickey / privatekey etc . Din ce am aflat si din ce stiam , acelea ar fi in etc/host/sshd_config , si chiar acolo sunt, dar am surpriza dupa ce editez sa vad ca nu se intampla nimic, dau si restart la VM ( service ssh restart ) , vad ca isi schimba process id-ul, deci a functionat, si nimic. Am sters tot de acolo sa vad daca tipa ceva, nimic. Practic e degeaba configuratia aia si alta nu stiu de unde isi ia .

Pana la urma este o masina virtuala pe un server real linux, nu vad sansa ca serverul principal pe care e VM-ul sa influenteze aceasta alegere/configuratie , deci nu gasesc eu configuratia corecta ori nu stiu sa dau un restart la un process ori.. nu stiu .


Ce imi ramane de facut? Unde ar mai putea avea fisiere config sau cum as putea sa il trec direct pe clasicul login fara alte bazaconii cu key-uri si gargara ?

Vorbesc despre aceasta comunitate, sunt sigur ca foarte multi o cunoasteti poate chiar utilizati , am lasat un link in caz ca vreti sa testati chiar voi sau eventual sa rezolvam asta prin TeamWork (feature oferit de ei) .

Cateva date despre acest linux VM Apache/2.2.22 (Ubuntu):
Architecture: x86_64
CPU op-mode(s): 32-bit, 64-bit
Byte Order:Little Endian
CPU(s): 8
On-line CPU(s) list: 0-7
Thread(s) per core: 1
Core(s) per socket: 1
Socket(s): 8
NUMA node(s): 1
Vendor ID: GenuineIntel
CPU family: 6
Model: 45
Stepping: 7
CPU MHz: 2300.028
BogoMIPS: 4600.05
Hypervisor vendor: KVM
Virtualization type: full



#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
Nu conteaza daca ai router (nu rooter).
Nu ai nici o treaba cu port forward (exceptand cazul in care nu ai IP public pe server)

Ce anume nu merge? Nu se conecteaza Putty la server? Nu iti accepta cheia de SSH?

Edited by Alice, 17 August 2014 - 16:01.


#3
numbledore

numbledore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.02.2014
Ramane blocat aici : http://s7.postimg.or...4q3sm3/last.png

Nu tu eroare, nimic, asa sta.

Am avut si probleme cu key-u da l-am invartit pana au disparut si am ramas in situatia de mai sus.

Edited by numbledore, 17 August 2014 - 19:58.


#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,149
  • Înscris: 05.12.2002
E clar ca ai manarit tu ceva pe acolo (la mine se conecteaza si-mi cere user)
Reseteaza putty: regedit -> sterge cu totul cheia hkey_current_user\software\simon <nu-stiu-cum> (vezi sa fie toate ferestrele de Putty inchise)
Deschizi putty, scrii vm-0.cedro.koding.kd.io la hostname si dai connect, ar trebui sa-ti ceara user.
Daca ai ajuns aici, e ok.

Cheia trebuie convertita intr-un format acceptat de putty: http://support.cdh.u...ur-private-key-
O salvezi ca ppk, in putty scrii din nou vm-0... la hostname si la connection->ssh->auth->private key incarci fisierul convertit si dai connect, nu mai umbla pe la alte setari.

Edited by Alice, 17 August 2014 - 22:05.


#5
numbledore

numbledore

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 02.02.2014
Prin conexiunea standard fara setari intradevar cere user dar aceea nu e posibila nicicum deoarece SSH-ul e configurat pentru autentificare pe baza de private & pubkey. Am facut configurarea urmand tutorialul asta , prin urmare am ajuns la problema de mai sus. Am incercat ambele variante, direct prin Putty apoi cu peagent, nici una nu da rezultate. Nu stiu acum daca altii se pot conecta sa aflu exact daca e ceva neinregula de la mine sau ceva din setari.

Treaba cu cache-ul, am incercat si asta, am sters alea, aceeasi poveste . Treaba asta e un pic mai mult decat clasica conexiune cunoscuta si intalnita in tutoriale din ce am observat . Tocmai ce am dezinstalat totul legat de ssh pe VM si daca ma conectez inca imi cere userul, practic setarile din ce vad le preia de la serverul principal , pe romaneste i se rupe ce setari fac eu pe VM, el le are pe ale lui permanente preluate de ...undeva. Practic nu pot sa merg decat pe metoda asta si totodata metoda asta nu imi reuseste.

Multumesc pentru interesul acordat, daca ai si alte sugestii , o sa le urmez cu placere, totodata sunt dispus la o conferinta Skype daca crezi ca te-ar ajuta sa gasesti o rezolvare.

#6
AnoXys

AnoXys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 08.08.2006
Cel mai indicat este sa te uiti in loguri in /var/ cand incerci sa te loghezi . De obicei cand ramane blocat este ori din cauza ca incerci sa te loghezi cu root ( atunci din config trebuie sa pui yes la PermitRootLogin ) sau este o problema din PAM .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate