Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Iata criteriile, pe unde prin lume ar fi mai bine pe baza lor

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#55
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
avenirv, ne explici si noua de ce anume sub 100k brut (euro sau lire?) pe familie, nu se poate vorbi de clasa de mijloc? adica in ce tara, cati copii, etc, ca sa stim ce anume masuram, la ce ne raportam etc.

#56
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
100k lire pe an brut reprezinta 65000 net . Cu suma asta esti bine de tot in middle classul britanic.

Edited by Catean, 17 August 2014 - 23:26.


#57
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postmufa, on 17 august 2014 - 22:56, said:

Da, mori de foame. :)
si eu credeam ca m-am scos :(
daca e vorba de supravietuit, supravietuiesc si aici

#58
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,642
  • Înscris: 02.10.2009
Am mai spus si cu alta ocazie, ref. la dl Avenirv:  probabil ca in timp a ajuns, prin anumite imprejurari (de ex plecat la momentul oportun) la niste venituri cu mult peste ceea ce se intampla obisnuit, daca nu chiar foarte neobisnuit,  prin vest. De la acea inaltime, i se par lucrurile foarte mici! Pesemne ca este si dansul In IT
Cifra dumnealui de 100.000 nu este in realitate o mare scofala, dar daca o o aplicam la persoane venite de "un an" incepe sa fie extrem de problematica, daca nu cumva e vorba de cuplu de IT isi, savanti de renume mondial :lol: , doctori-doctori, etc. Aruncatul cu cifre poate insela pe unii care chiar vor sa stie ce si cum.
.

#59
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 18 august 2014 - 04:34, said:

Am mai spus si cu alta ocazie, ref. la dl Avenirv:  probabil ca in timp a ajuns, prin anumite imprejurari (de ex plecat la momentul oportun) la niste venituri cu mult peste ceea ce se intampla obisnuit, daca nu chiar foarte neobisnuit,  prin vest. De la acea inaltime, i se par lucrurile foarte mici! Pesemne ca este si dansul In IT
Cifra dumnealui de 100.000 nu este in realitate o mare scofala, dar daca o o aplicam la persoane venite de "un an" incepe sa fie extrem de problematica, daca nu cumva e vorba de cuplu de IT isi, savanti de renume mondial Posted Image , doctori-doctori, etc. Aruncatul cu cifre poate insela pe unii care chiar vor sa stie ce si cum.
.

Trandafire Albertan, un 40-45K este normal pt un IT-ist incepator. deci intr-un an de la venire, cum am scris eu pt un cuplu, se poate (chiar daca pierzi 2 luni cu formalitatile de asezare in canada).
norocul meu a fost ca am venit exact cand a inceput iesirea din recesiune si nu prea erau multi imigranti inca - in afara de chinezi si indieni.
ce mai zici acum de un pipe-fitter sau altul care dovedeste ca a lucrat in petrol la arabi ? sunt multi romani care s-au dus pe acolo dupa 1990. sau chiar si in Romania ? stiu sudori calificati ce au lucr1t in belgia si apoi I-au agatat petrolierele mari si au experienta exxon. in alberta l-au luat in brate.
cunosc medic roman cu studii ce a fost acceptata la rezidenta (oncologie medicala) la PMH, deci portile profesarii in Canada s-au deschis. dar a venit cu resume beton si recomandari super. exista in Canada un numar foarte mic de locuri pt rezidenta rezervate pt IMG cu resume beton.
DECI SE POATE.
intrebarea mea era (chiar daca pt unii este fantezista): in conditiile enumerate, unde te-ai stabili ?

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 23:07, said:

avenirv, ne explici si noua de ce anume sub 100k brut (euro sau lire?) pe familie, nu se poate vorbi de clasa de mijloc? adica in ce tara, cati copii, etc, ca sa stim ce anume masuram, la ce ne raportam etc.

asa este feeling-ul meu ca, materialiceste, cu echivalent 100k euro, o familie este middle-class.
vazand cam cum se poate trai in cele 2 parti ale pond-ului, pana la pond-ul cel mare de pe partea cealalta.
si din nou ca sa clarificam: materialiceste.
chiar daca pt a merge la opera sau filarmonica (nu la ceva de duzina) tot pe la $100 dai pe un bilet.

View Postpierre_de_timp, on 17 august 2014 - 21:44, said:


Asta de unde ai mai scos-o?

"The numbers reflected on the 2010 Census showed that middle class average yearly income range from $36,000 – $57,657."

"The average Briton works full-time and earns £24,744
Has a household income of £43,592
Drives a Ford, Vauxhall or Toyota and has one car in their household
Lives in a detached home worth £278,714 with three bedrooms
Is married
Holidays in short-haul destinations on a self-catering basis
Has an average of £25,963 in savings or investments"


average nu inseamna middle-class. este vorba de ce poti. propaganda politicienilor este altceva.

#60
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Dar cine a spus ca 100k te face bogat ? Cu 100k/familie (ma refer la o medie de 4 membri in familie) in Londra esti un average John care isi permite o viata mai mult decat decenta. Proprietatile in schimb sunt asa de scumpe in Londra ca nici venitul de 100k anual nu te prea ajuta sa iti cumperi o casa de doamne ajuta. Dar la salarul asta iti permiti un cottage dragut in afara Londrei, de asta vezi atatia commuteri zilnic.

Edited by Catean, 18 August 2014 - 10:10.


#61
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 18 august 2014 - 06:41, said:

asa este feeling-ul meu ca, materialiceste, cu echivalent 100k euro, o familie este middle-class.
E upper middle class.
100.000 usd/an, brut, este un venit la care ajung max. 15% dintre americani.
In Europa (aceeasi cifra, insa in euro, ca si preturile sunt altfel) poate jumatate...

#62
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 652
  • Înscris: 20.03.2009
"sanse 70% ca un cuplu sa castige brut echivalentul a >= 100K euro/anual after max 1 an dupa asezare"

Asta depinde exlusiv de meseria si pregatirea celor care pleaca. As spune ca o familie care poate obtine 100k euro/an intr-o tara civilizata din Europa poate obtine aceleasi venituri cam in orice alta tara. Si de oriunde ar pleca, ar avea deja venituri aproximativ la fel, sau macar un nivel de trai similar. Nu am sa cred niciodata ca familii care pleaca de la 15-20k de euro brut pe an in Romania sar direct la 100k pe an oriunde altundeva (evident, cu rarisime exceptii).
Ca optiune personala as spune undeva sudul Frantei. Asta pentru ca si eu si sotia aveam job-uri care ne permit sa muncim de oriunde si nu depindem exclusiv de locatie.
Ca fapt divers, am colegi angajati si platiti in Romania care traiesc in Germania, Olanda, US sau UK, adica isi permit sa traiasca acolo cu salariul din Romania (fie pentru ca sotul/sotia lucreaza acolo, fie pentru ca planuiesc sa se relocheze acolo pe termen lung).

Edited by nestor, 18 August 2014 - 11:26.


#63
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View Postnestor, on 18 august 2014 - 11:22, said:

Nu am sa cred niciodata ca familii care pleaca de la 15-20k de euro brut pe an in Romania sar direct la 100k pe an oriunde altundeva (evident, cu rarisime exceptii).
In domeniul medical e cam regula, nu exceptie...
Si ca sa fiu clar, ma refer la veniturile ''albe'' (deci nu luam in considerare spagile din Ro) si la un program normal.

#64
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostKarhu, on 18 august 2014 - 10:41, said:

E upper middle class.
100.000 usd/an, brut, este un venit la care ajung max. 15% dintre americani.
In Europa (aceeasi cifra, insa in euro, ca si preturile sunt altfel) poate jumatate...

jumatate din familii sau jumatate din 15% ?

$100K brut pe cuplu (cum am scris eu) inseamna $50K/individ care cred eu ca este atins de mult mai multi decat 15%.

#65
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postavenirv, on 18 august 2014 - 06:41, said:


asa este feeling-ul meu ca, materialiceste, cu echivalent 100k euro, o familie este middle-class.


average nu inseamna middle-class. este vorba de ce poti. propaganda politicienilor este altceva.

Noroc ca feelingul tau nu sta la baza nici unei categorisiri reale.


Si "average briton" in textul ala inseamna "ce poti"? Ca nu prea inteleg ce ai vrut sa spui acolo

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View Postavenirv, on 18 august 2014 - 13:20, said:

$100K brut pe cuplu (cum am scris eu) inseamna $50K/individ care cred eu ca este atins de mult mai multi decat 15%.
Ma refeream la 100k/individ, conform graficului respectiv...

#67
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View PostCatean, on 18 august 2014 - 10:01, said:

Proprietatile in schimb sunt asa de scumpe in Londra ca nici venitul de 100k anual nu te prea ajuta sa iti cumperi o casa de doamne ajuta. Dar la salarul asta iti permiti un cottage dragut in afara Londrei, de asta vezi atatia commuteri zilnic.

Sorry sa te contrazic. Se gasesc destule apartamente cu 2 dormitoare, in zonele 4-5 ale Londrei, la preturi de 400k, astfel incat o familie cu 100k pe an isi permite un mortage fara probleme. Probabil nu vor mai putea sa-si faca vacante prin insule exotice (cum fac marea masa a britanicilor fara mortage), dar nici rau nu vor trai.

Edited by maria_an, 18 August 2014 - 14:35.


#68
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postpierre_de_timp, on 18 august 2014 - 13:28, said:

Noroc ca feelingul tau nu sta la baza nici unei categorisiri reale.


Si "average briton" in textul ala inseamna "ce poti"? Ca nu prea inteleg ce ai vrut sa spui acolo

da, inseamna "ce poti" + sa faci.

#69
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmaria_an, on 18 august 2014 - 14:24, said:

Sorry sa te contrazic. Se gasesc destule apartamente cu 2 dormitoare, in zonele 4-5 ale Londrei, la preturi de 400k, astfel incat o familie cu 100k pe an isi permite un mortage fara probleme. Probabil nu vor mai putea sa-si faca vacante prin insule exotice (cum fac marea masa a britanicilor fara mortage), dar nici rau nu vor trai.

Ma refeream la conditii decente de viata pentru un middle class, asta automat inseamna o casa. La 100k per familie cred ca orice familie normala se va gandii la o casa unde sa isi creasca copiii. Mortgageul la o casa de 700000 trece usor de 2000 lire sterline pe luna (asta pe 30 ani).

Edited by Catean, 18 August 2014 - 15:24.


#70
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,642
  • Înscris: 02.10.2009

View Postavenirv, on 18 august 2014 - 06:41, said:


Trandafire Albertan, un 40-45K este normal pt un IT-ist incepator. deci intr-un an de la venire, cum am scris eu pt un cuplu, se poate (chiar daca pierzi 2 luni cu formalitatile de asezare in canada).
norocul meu a fost ca am venit exact cand a inceput iesirea din recesiune si nu prea erau multi imigranti inca - in afara de chinezi si indieni.
ce mai zici acum de un pipe-fitter sau altul care dovedeste ca a lucrat in petrol la arabi ? sunt multi romani care s-au dus pe acolo dupa 1990. sau chiar si in Romania ? stiu sudori calificati ce au lucr1t in belgia si apoi I-au agatat petrolierele mari si au experienta exxon. in alberta l-au luat in brate.
cunosc medic roman cu studii ce a fost acceptata la rezidenta (oncologie medicala) la PMH, deci portile profesarii in Canada s-au deschis. dar a venit cu resume beton si recomandari super. exista in Canada un numar foarte mic de locuri pt rezidenta rezervate pt IMG cu resume beton.
DECI SE POATE.
intrebarea mea era (chiar daca pt unii este fantezista): in conditiile enumerate, unde te-ai stabili ?

asa este feeling-ul meu ca, materialiceste, cu echivalent 100k euro, o familie este middle-class.
vazand cam cum se poate trai in cele 2 parti ale pond-ului, pana la pond-ul cel mare de pe partea cealalta.
si din nou ca sa clarificam: materialiceste.
chiar daca pt a merge la opera sau filarmonica (nu la ceva de duzina) tot pe la $100 dai pe un bilet.

average nu inseamna middle-class. este vorba de ce poti. propaganda politicienilor este altceva.

De acord cu d-ta in general, problemele erau doar "dupa primul an" si ca e vorba de anumite ocupatii. De aici rezulta ca e greu sa facem o "lista" daca ne gandim doar la exceptii sau lucruri mai rare (super calificati, IT cu vechime sau doctori). Exista mult mai multe ocupatii in care nu se pot face salturi asa de mari in asa timp scurt. Sigur ca "se poate" dar nu putem face lista sau regula din cauza ca unii pot.
Apoi e permanenta confuzie salariu/venit/pe familie, etc. Nu in toate familiile si tot timpul ambii au salarii mari, ca sa zici 50+50 = 100. Poate 50 x 1.3 sau 1.5 (desi realitatea e si mai proasta).Eu am spus ca multi din cei cu IT-ul n-au contact cu realitatea de pe piata muncii din alte domenii si numai "six figures" stiu. Eu zic ca slariile in IT sunt in unele cazuri exagerate cu mult fata de valoarea reala si raspunderea fata de societate, dar trebuie sa luam lucrurile asa cum sunt si sa ne vedem de noi. E chiar foarte bine ca se castiga asa bine acolo si e un indemn pentru noi/altii sa facem la fel.
Apoi, nu le stim pe toate, fiecare cu experienta lui, din domeniul lui, din tara in care traieste. Si eu zic ca 100K pe familie permite un trai foarte decent cam oriunde in vest, dar atat. Cum folosesc banii, acolo e toata smecheria.
Referitor la lista initiala: conditia era sa bifezi 100%, adica toate punctele sau sa te multumesti cu anume procent, la fiecare din puncte?

#71
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,795
  • Înscris: 13.01.2005

View Postavenirv, on 18 august 2014 - 06:41, said:

Trandafire Albertan, un 40-45K este normal pt un IT-ist incepator. deci intr-un an de la venire, cum am scris eu pt un cuplu, se poate (chiar daca pierzi 2 luni cu formalitatile de asezare in canada).

Visezi cai verzi pe pereți.

#72
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postavenirv, on 18 august 2014 - 06:41, said:

Trandafire Albertan, un 40-45K este normal pt un IT-ist incepator. deci intr-un an de la venire, cum am scris eu pt un cuplu, se poate (chiar daca pierzi 2 luni cu formalitatile de asezare in canada).

Iti dau exemplu Londra (salarii fixe care nu includ bonusuri, on-calluri sau overtime) : 22 - 28.000 incepator, 25 - 40.000 3-5 ani experienta, 40 - 65.000 senior, 50 - 90.000 subject matter expert. Peste 90.000 numai cu buget in administrare. Astea sunt salariile la IT-isti in Londra si nu prea cred ca sunt multe exceptii.

Edited by Catean, 18 August 2014 - 17:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate