Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Iata criteriile, pe unde prin lume ar fi mai bine pe baza lor

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#19
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View Postmufa, on 17 august 2014 - 15:54, said:

Neah, pt asta e de ajuns sa le spun ca an venit cu BA. Plus ca e mai de efect o masina inchiriata.

Ce e ala British Airways? Au promotii la sandwichuri si imbarcare cu prioritate? Sa nu-mi spui ca nu poti sa cumperi mancare pe cursele BA, adica nu ofera oportunitatea de a te da mare ca ai cumparat 2 cutii de alune in loc de una sigura ...

Comentariul asta n-are lagatura cu mufa (sunt sigura ca rudele/cunostintele lui din Romania nu pun intrebari ca cele de mai sus), e doar un prilej pentru mine de a mai scoate in evidenta cateva trasaturi de 'roman emigrant realizat'. Scuze daca v-am oripilat. Eu m-am oripilat suficient incat sa aleg sa zbor doar cu Tarom (BA e deja cam mult), si sa ma oftic ca englezii care zboara cu low costuri nu trebuie sa suporte mirosurile si comentariile idioate din low costurile romanesti.

#20
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 16:10, said:

Ce e ala British Airways? Au promotii la sandwichuri si imbarcare cu prioritate? Sa nu-mi spui ca nu poti sa cumperi mancare pe cursele BA, adica nu ofera oportunitatea de a te da mare ca ai cumparat 2 cutii de alune in loc de una sigura ...

Comentariul asta n-are lagatura cu mufa (sunt sigura ca rudele/cunostintele lui din Romania nu pun intrebari ca cele de mai sus), e doar un prilej pentru mine de a mai scoate in evidenta cateva trasaturi de 'roman emigrant realizat'. Scuze daca v-am oripilat. Eu m-am oripilat suficient incat sa aleg sa zbor doar cu Tarom (BA e deja cam mult), si sa ma oftic ca englezii care zboara cu low costuri nu trebuie sa suporte mirosurile si comentariile idioate din low costurile romanesti.

maria, si pana la urma, in lumina "criteriilor", ai vreo preferinta ?

View Postmufa, on 17 august 2014 - 16:07, said:

Scuze, dar sunt putin confuz. Despre ce preferinta vorbim?

"iata criteriile, pe unde prin lume ar fii mai bine pe baza lor"

Edited by avenirv, 17 August 2014 - 16:16.


#21
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 16:10, said:

Ce e ala British Airways? Au promotii la sandwichuri si imbarcare cu prioritate? Sa nu-mi spui ca nu poti sa cumperi mancare pe cursele BA, adica nu ofera oportunitatea de a te da mare ca ai cumparat 2 cutii de alune in loc de una sigura ...


Ce sandwichuri, ce alune, daca vrei sa arati ca esti un emigrant realizat  trebuie musai sa te dai cu Business Class. Posted Image

Citisem undeva - am uitat unde - ca o companie aeriana voia sa redenumeasca "Economic Class" ca "Standard Class" ca sa nu se mai simta umiliti calatorii. Ce stupid! Daca ai cat de cat o educatie financiara te intereseaza strict costul biletului, in rest clasa poa' se sa numeasca si "Cacat cu perje Class".

Edited by casablanca1000, 17 August 2014 - 16:29.


#22
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View Postavenirv, on 17 august 2014 - 16:15, said:

maria, si pana la urma, in lumina "criteriilor", ai vreo preferinta ?

Da, mie imi prieste UK deocamdata, dar asta nu inseamna ca UK ar fi vreun paradis  sau ca alte tari nu ar fi ok.

Tu ai surprins destul de bine 'conditiile', doar ca ar fi fost mai indicat sa le separi in 2 categorii: 'conditii' pentru cei care au emigrat strict pentru bani si 'conditii' pentru cei care au emigrat si pentru altceva (orice) infara de bani. Asta pentru ca sa nu se intersecteze cele 2 categorii si ca sa nu mai avem dezbateri inutile gen 'cat de bun e salariul x?'. Oricum, e bine ca ai deschis topicul, e interesant.

View Postcasablanca1000, on 17 august 2014 - 16:29, said:

Daca ai cat de cat o educatie financiara te intereseaza strict costul biletului, in rest clasa poa' se sa numeasca si "Cacat cu perje Class".

Corect, cu o singura mentiune: la un moment dat te pot interesa si mirosurile, pe langa raportul pret bilet/servicii oferite. Impreuna cu durata zborului.
Concret, daca pentru un zbor de o ora mi se pare ok un bilet la un low cost decent, pentru zboruri mai lungi, incep sa tin cont si de mirosuri si alte alea (inclusiv vocabularul insotitorilor de zbor).

Edited by maria_an, 17 August 2014 - 16:32.


#23
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 16:37, said:

Da, mie imi prieste UK deocamdata, dar asta nu inseamna ca UK ar fi vreun paradis  sau ca alte tari nu ar fi ok.

Tu ai surprins destul de bine 'conditiile', doar ca ar fi fost mai indicat sa le separi in 2 categorii: 'conditii' pentru cei care au emigrat strict pentru bani si 'conditii' pentru cei care au emigrat si pentru altceva (orice) infara de bani. Asta pentru ca sa nu se intersecteze cele 2 categorii si ca sa nu mai avem dezbateri inutile gen 'cat de bun e salariul x?'. Oricum, e bine ca ai deschis topicul, e interesant.


deci raspunsul tau ar fi: pt moment UK.
dar asa, ca un vis mai secret ?....

multz'am

#24
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 16:10, said:


Ce e ala British Airways? Au promotii la sandwichuri si imbarcare cu prioritate? Sa nu-mi spui ca nu poti sa cumperi mancare pe cursele BA, adica nu ofera oportunitatea de a te da mare ca ai cumparat 2 cutii de alune in loc de una sigura ...

Comentariul asta n-are lagatura cu mufa (sunt sigura ca rudele/cunostintele lui din Romania nu pun intrebari ca cele de mai sus), e doar un prilej pentru mine de a mai scoate in evidenta cateva trasaturi de 'roman emigrant realizat'. Scuze daca v-am oripilat. Eu m-am oripilat suficient incat sa aleg sa zbor doar cu Tarom (BA e deja cam mult), si sa ma oftic ca englezii care zboara cu low costuri nu trebuie sa suporte mirosurile si comentariile idioate din low costurile romanesti.

Mă întreb dacă există așa ceva: oameni care se laudă c-au luat promoție la alunele de pe Blue/Wizz sau care întreabă dacă a avut îmbarcare cu prioritate?

Acum să nu mă cac pe mine, din cînd în cînd mai zbor și cu low cost: dacă nu-s cu picii și biletul la Tarom/BA e peste 250-300 de lire, îmi iau clești de nas, doape de urechi și bag un Blue/Wizz/EasyJet

View Postavenirv, on 17 august 2014 - 17:07, said:


deci raspunsul tau ar fi: pt moment UK.
dar asa, ca un vis mai secret ?....

multz'am

O casă pe plajă în Caraibe. Sau na, merge și în Spania/Portugalia.

View Postcasablanca1000, on 17 august 2014 - 16:29, said:

Ce sandwichuri, ce alune, daca vrei sa arati ca esti un emigrant realizat  trebuie musai sa te dai cu Business Class. Posted Image
Waste of money.

View Postavenirv, on 17 august 2014 - 16:15, said:


"iata criteriile, pe unde prin lume ar fii mai bine pe baza lor"

Din puțina mea experiență, cel mai bine ar fi acolo unde-ți găsești job și vorbești limba localnicilor. Restul sunt de umplutură. La o adică și limba localnicilor ar putea intra tot la umplutură.

#25
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 15:38, said:

Tin minte ca am vazut o poza intr-un ziar englez cu Cameron intr-un vagon de metrou, venind la job, dimineata, cu metroul ... Nici unul dintre cetatenii aflati in metroul respectiv nu se sinchiseau de prezenta primului ministru acolo, ceea ce spune foarte multe despre mentalitatea englezeasca vizavi de folosirea metroului. Nu mai vorbesc de bancherii din the City, care tot metroul il folosesc ca sa vina la munca,
da, da, da, saracu Cameron, cum se scoala el de dimineata si se inghesuie la metrou cu prostimea sa ajunga la birou! tre sa fi tare naiv sa crezi gargara asta ieftina!

daca ai sti tu cati englezi au in Londra range rover, ml, q7, x5 sau alti monstrii cu motoare de 3 litrii sau peste! oare de ce?

#26
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View Postmufa, on 17 august 2014 - 17:30, said:

Din puțina mea experiență, cel mai bine ar fi acolo unde-ți găsești job și vorbești limba localnicilor. Restul sunt de umplutură. La o adică și limba localnicilor ar putea intra tot la umplutură.

As mai adauga ceva: posibilitatea de a-ti reface viata sociala/personala. Asta tine si de cultura tarii adoptive si de noroc, dar cred ca in unele locuri cultura e mai deschisa si mai sociabila decat in altele. In general, in orasele cosmopolite e cel mai usor sa-ti faci o viata sociala activa.

View Postdan210, on 17 august 2014 - 17:46, said:

daca ai sti tu cati englezi au in Londra range rover, ml, q7, x5 sau alti monstrii cu motoare de 3 litrii sau peste! oare de ce?

Poate vrei sa spui cati britanici de origine ne-engleza si cati imigranti se afiseaza cu masinile respective. Intr-adevar f multi, dar nu in centrul Londrei (acolo e loc doar pt elicoptere personale) si, asa cum am mai spus, este vorba de britanici cu pielea bronzata. Britanicii cu pielea ne-bronzata, chiar daca au in garaj masini puternice, nu le scot zi de zi la parada. Pentru ca nu e practic si pentru ca nu am nimic de demonstrat, nimanui.

#27
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 17:48, said:

As mai adauga ceva: posibilitatea de a-ti reface viata sociala/personala. Asta tine si de cultura tarii adoptive si de noroc, dar cred ca in unele locuri cultura e mai deschisa si mai sociabila decat in altele. In general, in orasele cosmopolite e cel mai usor sa-ti faci o viata sociala activa.

Asta cred că depinde și de individ. De exemplu aș putea trăi bine mersi în centrul celui mai cosmopolit oraș fără pic de viață socială, un fel de porcușorul agresiv. Posted Image

View Postdan210, on 17 august 2014 - 17:46, said:

da, da, da, saracu Cameron, cum se scoala el de dimineata si se inghesuie la metrou cu prostimea sa ajunga la birou! tre sa fi tare naiv sa crezi gargara asta ieftina!

daca ai sti tu cati englezi au in Londra range rover, ml, q7, x5 sau alti monstrii cu motoare de 3 litrii sau peste! oare de ce?

View Postdan210, on 17 august 2014 - 17:46, said:

da, da, da, saracu Cameron, cum se scoala el de dimineata si se inghesuie la metrou cu prostimea sa ajunga la birou! tre sa fi tare naiv sa crezi gargara asta ieftina!

daca ai sti tu cati englezi au in Londra range rover, ml, q7, x5 sau alti monstrii cu motoare de 3 litrii sau peste! oare de ce?

A mai fost un caz mediatizat pe aici cînd Osborne (ministrul de finanțe pentru cine nu știe) s-a urcat la clasa întîi deși avea bilet de a două și a trebuit să plătească vreo 200 de lire diferența de clasă.

Ehe, dacă ai știi tu cîți Londonezi au Ferrari și/sau Lamborghini. :D

#28
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View Postmufa, on 17 august 2014 - 17:56, said:

Ehe, dacă ai știi tu cîți Londonezi au Ferrari și/sau Lamborghini. Posted Image

Ai zis bine 'Londonezi' (adica nu neaparat englezi).

#29
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 18:01, said:

Ai zis bine 'Londonezi' (adica nu neaparat englezi).

Să nu discriminăm. :D

#30
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
Apropo de 'bogatii' Londrei: cei mai multi sunt defapt straini, care au cumparat masiv proprietati de lux in Londra. Cei mai bogati oameni de pe tot globul au case in Londra si, desi nu locuiesc permanent aici, stau totusi cateva luni pe an, gratie vizelor speciale pentru bastani. Cand stau in Londra, cei mai bogati oameni de pe planeta folosesc cele mai tari si luxoase masini, cele mai smechere yahturi etc. Iar turistul din clasa de mijloc care a nimerit din greseala prin zone premium, ramane cu impresia ca englezii sunt incredibil de bogati, le place sa epateze cu masinile lor de lux etc. Desi corect ar fi: londonezii part-time de origine araba, rusa, chineza etc se sparg in figuri.

#31
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005
@maria_an: agree, dar nici englezul din Londra nu e chiar ultimul amarastean :)

#32
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014
O sa fiu rea, dar nu ma pot abtine: langa casa in care stau, locuiesc 3 cupluri de romani. Si-au luat masini gen Volvo, Audi, ceva mai vechi e adevarat, oricum ideea e ca se plang ca biletul de avion la Blue Air/Wizz e scump si le e greu sa-si viziteze parintii in Romania ... Asa ca la 'conditii' pentru emigrare, putem adauga pretul biletului de avion pana in Romania si conditiile pentru leasingul de masini second hand.

Edited by maria_an, 17 August 2014 - 18:26.


#33
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 18:26, said:

O sa fiu rea, dar nu ma pot abtine: langa casa in care stau, locuiesc 3 cupluri de romani.
Naspa, cind te muti? :D

Mentionez ca am vecini englezi :harhar:

#34
maria_an

maria_an

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 27.06.2014

View Postmufa, on 17 august 2014 - 18:29, said:

Naspa, cind te muti? Posted Image

Nu e naspa, ci e chiar foarte amuzant. Nu intru in detalii, dar te poti distra copios ascultand lamentarile unor astfel de indivizi.

#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postmufa, on 17 august 2014 - 17:30, said:

....
O casă pe plajă în Caraibe. Sau na, merge și în Spania/Portugalia.
...
Din puțina mea experiență, cel mai bine ar fi acolo unde-ți găsești job și vorbești limba localnicilor. Restul sunt de umplutură. La o adică și limba localnicilor ar putea intra tot la umplutură.

sa ti se indeplineasca !

sunt 6 criterii (unul este cu 100k, altul este cu limba), mai citeste-le odata daca vrei !

#36
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View Postavenirv, on 17 august 2014 - 18:33, said:



sa ti se indeplineasca !

sunt 6 criterii (unul este cu 100k, altul este cu limba), mai citeste-le odata daca vrei !
Mersi

Ziceam doar care mi se pare cel mai important. 100k e o suma total arbitrara, ma descurc lejer cu o treime. :D

View Postmaria_an, on 17 august 2014 - 18:32, said:



Nu e naspa, ci e chiar foarte amuzant. Nu intru in detalii, dar te poti distra copios ascultand lamentarile unor astfel de indivizi.
I'd like to hear.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate