Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 

Problemã combinã frigorificã

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am o combinã frigorificã mai veche, Arctic KS35NS+, care a mers foarte bine pânã acum ceva vreme. Mai precis, face gheațã pe peretele din spate, unde înainte nu fãcea și merge compresorul permanent. Frig face, ținut reglajul la 1 1/2, ceea ce m-ar face sã cred cã ar putea fi o defecțiune la termostat. Ce pãrere aveți?
Mulțumiri, anticipat.

#2
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014

View Postursamajor, on 08 august 2014 - 14:59, said:

Am o combină frigorifică mai veche, Arctic KS35NS+, care a mers foarte bine până acum ceva vreme. Mai precis, face gheață pe peretele din spate, unde înainte nu făcea și merge compresorul permanent. Frig face, ținut reglajul la 1 1/2, ceea ce m-ar face să cred că ar putea fi o defecțiune la termostat. Ce părere aveți?
Mulțumiri, anticipat.

Muta termostatul pe 0 si apoi da-l inapoi pe 1, poate s-a lipit contactul, se mai intampla:)

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Altul.

E beleaua Arcticurilor moderne, dar si a Beko. Are cam 4-6 ani nu ?

Elementul de racire e lipit de peretele din spate al frigiderului cu o banda dublu adeziva - dupa un timp - daca are o bula de aer, se formeaza gheata acolo si se desprinde treptat de perete. Cand e dezlipit aproape total simpromele sunt cele de mai sus.

Poti face proba - cu el dezghetat complet - daca apesi pe peretele din spate ai sa simti ca si cum s-ar lipi si dezlipi de ceva.

Ar mai fi o sansa ca persoana fizica sa contactezi service-ul si sa faci evebtual o cerere sa-ti schimbe practic tot interiorul friguiderului cu elementul de racire cu tot cu unul nou. Am auzit ca uneori accepta asta chiar daca nu e in garantie.

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Are mai mult, vreo zece ani, chiar peste. Nu mai e-n garanție de mult.

Edited by ursamajor, 08 August 2014 - 15:46.


#5
carusel01

carusel01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.08.2008
Am o problema cu o combina Daewoo model ERF 417A cumparata acum 12 ani mers continuu si fara probleme. De cateva zile pe display imi apare o eroare d2 iar temperatura sta pe minim pe pozitia VAC. Mentionez ca in carte nu imi apare nimic despre erori.Ce este de facut?

#6
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Postursamajor, on 08 august 2014 - 14:59, said:

Am o combină frigorifică mai veche, Arctic KS35NS+...

Aveți idee ce cod de termostat merge pe ea?

#7
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

View Postursamajor, on 14 august 2014 - 16:39, said:


Aveți idee ce cod de termostat merge pe ea?
Termostat   K59

#8
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Am văzut că după K 59 acela mai au un cod și au lungimi diferite de capilar, unele 700 mm, altele 900 mm... Bănuiesc că contează, nu?

#9
stelica_33

stelica_33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 712
  • Înscris: 12.03.2011
Lungimea nu conteaza...important e codul dat de pb70
Sa fie maxim 900 mm

#10
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
OK, o să comand un K59. Mulțumesc.

#11
RWreless

RWreless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 24.07.2014
Ce-am observat eu zilele astea, combina mea care e un Arctic mai vechi si anume un KS 32A a mers foarte mult chiar fara sa decupleze, mai am un congelator din ala cu 4 sertare model strain langa el care si el la fel, din cauza caldurii exagerate au mers amandoua cu orele si deja-mi faceam probleme, le-am mai scos din priza lasand compresoarele sa mai stea cate putin, dar de aseara racorindu-se si vremea au inceput sa mearga normal, mentionez ca eu stau la ultimul etaj si e extrem de cald deci si mediul poate afecta functionarea normala a acestora :)

L.E. am uitat sa spun ca in partea de frigider facuse o zapada groasa de un deget, acum merge chiar normal desi s-a mai racorit tot e cald si mai face totusi o pojghita bine vizibila.

#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ăsta ar fi bun?

#13
pb70

pb70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 27.07.2010

View Postursamajor, on 15 august 2014 - 16:24, said:

Ăsta ar fi bun?

Da foarte bun ,asta daca nu cumva ai rezolvat problema pina acumPosted Image

#14
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Nu, mâine dau comanda. Mulțumesc.

#15
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Rezolvat. Schimbat termostat și totul e OK. Mulțumiri.

#16
Gilmark

Gilmark

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.01.2015
Buna ziua! Pe acelasi subiect se da o vitrina frigorifica Arctic KS35NS+ ( frigider + congelator, un singur motor) batrana, in jur de 10 ani cu termostat defect in sensul ca in tot acest timp, temperatura a scazut treptat in frigider pana spre punctul de inghet ( am ajuns la capatul reglajului la termostat). Am pus un termometru in frigider si temperatura imi osciliaza intre -1*C si 2*C. Am desfacut capacul cu becul ce mascheaza termostatul din frigider, dar sonda pleaca prin spuma intre peretii frigiderului si nu se poate trage usor afara.
Pentru a nu casapi frigiderul, pot taia sonda veche si sa o las acolo intre pereti? Apoi intentionez sa schimb termostatul si sa las sonda de la noul termostat acolo in masca respectiva. Eventual cumpar termostat K59 cu sonda mai scurta si o las langa termostat pe toata sub forma de spirala asa cum vine ea din fabrica. Pot avea surprize functionale pentru ca sonda nu culege temperatura din spuma aia si si-o ia din partea superioara a frigiderului? Am atasat o poza identica cu masca mea. Multumesc

Attached Files


Edited by Gilmark, 24 February 2019 - 12:14.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate