Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Telina

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#91
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Telina ar fi trebuit plantata inaintea ardeilor. Telina nu se strica din cauza brumei si o ia si mai repede din loc pe o vreme racoroasa.

#92
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postcorsica, on 03 mai 2016 - 11:25, said:

A plantat cineva pana acum rasadul de telina in gradina?
din păcate eu. Plantat Cesarele mele pana-n Paște, erau f. frumoase...

#93
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,546
  • Înscris: 27.01.2012
Qwerty, cu ce te-am putea ajuta?

#94
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Qwerty, Cesar face frunze frumoase si in faza de rasad ? Am nevoie de ceva care sa arate bine si cand e doar de vre-o 10 cm dar sa fie si omul multumit.

#95
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
O poza cu rasadul meu in urma cu 4 zile, aseara l-am plantat in gradina.

Attached Files



#96
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
E ok, Cesar scrie pe mine sezonul viitor. Ce rata de germinare ai avut, si ai acoperit semintele?

#97
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007
Nu pot sa raspund fara sa nu-mi aduc aminte de acest mesaj, a fost cea mai frumoasa experienta din aceasta primavara.
Am semanat in mai multe transe, 25 februarie si 10 martie (parca) nu mai conteaza rata de germinare, important este ca au rasarit. In final am avut asa de multe rasaduri ca am multumit cativa colegi de serviciu si de forum, dar am reusit. Secretul consta in acoperirea semintelor cu doar 2 mm de turba si temperatura mai mare la germinare, am avut in final 28-30 gr. C.

#98
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Secretu, secret e in mentinerea in permanenta a umiditatii substratului. Si turba ar fi bine de amestecat si cu altceva, ca asa goala se cam usuca repede, mai ales la suprafata. Umbrita cu o folie mai murdara, dar nu pusa direct pe substrat ci mai sus, iese cel mai bine telina.

#99
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Salut, am si eu o problema cu telina, se ingalbenesc frunzele de la baza spre mijloc. Am stropit cu bravo dar nimic. Ce sa fie? Carenta? Este primul an in care cultiv telina de radacina si nu stiu multe despre problemele care pot aparea. Atasez niste poze.

Attached Files


Edited by marcelyno, 04 August 2016 - 12:26.


#100
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Aia e Septoria. Un fel de boala genetica la telina...greu de scapat de ea. Las ca vei sti pentru la anul...nu e de joaca cu asta. Baga acolo la caiet...Kumulus sau orice similar pe baza de sulf, Scudo sau similar pe baza de cupru...champ, whatever...ridomil mz cu cupru..sau fara...sau, ceva Pro si scump, Amistar...mai dai cate un Polyram Df..un aliette sau amestecate ultimele...mai face si cate o carenta de fier telina, dar aia nu e carenta din poze...aia e buba. Noa..pune si la anul, ca anul asta oricum n a avut pret...la anul va avea. Le gasesti tu ceva neam de ordine alora...ideea e sa nu ajungi la multe plante in genul.

#101
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Am o rugaminte: acum ceva vreme am postat la un subiect (ori aici, ori undeva pe la morcovi, sincer nu mai retin) si intrebam despre pastrarea radacinoaselor pe timp de iarna. Ulterior moderatorul a creat un subiect nou, mutand acolo si intrebarea mea,  pe care eu nu il gasesc la My content. Caut de 20 de minute pe forum si nu dau de el.
Unde pot vedea doar ce am postat eu pe forum in ultima perioada ca sa dau de el.
Multumesc.

Edited by vdingo11, 04 December 2016 - 11:23.


#102
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
salutare la toti!nu a pomenit nimeni  aici de telina mentor si apollo care sunt cca 50 lei plicul cu 10.000.eu astea doua le cultiv si pe locul1 este mentor.telina creste bine la semiumbra.

Edited by recinul, 14 December 2016 - 21:27.


#103
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Am incercat si eu pentru prima oara sa cultiv telina  anul asta. Am cumparat 10 rasaduri de Mentor din piata si sunt multumit. La anul o sa iau tot de la acelasi om din piata daca o mai avea Mentor. Pentru cateva bucati nu merita sa ma chinui eu sa fac rasadurile mai ales ca telina e un pic cam fitzoasa din cate am observat.

#104
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu mă gândisem să iau Cesar pentru răsad.Dar nu am mai avut pana acum . Mentor a fost ok si in faza de răsad ? E de rădăcină sau de frunze ?

#105
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Radacina. Despre cum au mers rasadurile sa vedem ce spune recinul. Eu am cumparat rasadurile.

#106
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Am avut eu Cesar anul acesta si am fost foarte multumit (greutate 200-300g). Am fertilizat doar cu zeama de gainat, nimic altceva si nu foarte des.
Problema este ca eu pana acum nu am mai folosit hibrid de telina ci seminte la 2 RON, care erau un dezastru. (poate din acest motiv mi s-a parut foarte bun)

#107
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Si eu am fost multumita de Cesar, am fertilizat doar la plantare cu Hortyflor, udata cand ne aminteam si s-a facut de 500g.
Nu mi-a placut ca bulbul nu are suprafata neteda. Pentru la anu` am luat Apollo.
Recinul poti da mai multe detalii despre Apollo? Probleme cu germinarea, marimea bulbului, rotund-oval, neted, rezistenta la boli? :)

Edited by laum, 19 December 2016 - 11:25.


#108
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Eu am luat Mentor. Sa vedem.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate