Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telina

- - - - -
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#55
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Felicitari dumi. Eu n am trecut de 1kg cu ea...dau vina pe prea putin npk, pamant foarte sarac in ingrasaminte...multe buruieni...2 ierbicidari care n au facut decat sa o tina in loc cca 1 saptamana dupa fiecare intrare...si nivelul mare de saruri. Indicat ar fi un minim de 1gr pe saptamana plus 1.5t italpollina la ha...sau 50.60t gunoi de grajd...de ultimele doua n a avut parte si nici de 1gr per saptamana...dar asa in mare, e o cultura extrem de profitabila cu costuri foarte mici de infiintare...dar cu cerinte mari fata de apa...nici intretinerea nu scumpa. Spre exemplu... samanta pt 1ha de Cesar costa cca 500ron...daca e sa luam o rata de germinare de 75 la suta...turba de alti.500 ron...picurare vreo 7000ron...si pana undeva in 25 30000 il scoti cu ingrasaminte, apa si tratamente, lucrari de sol. La 1kg...la oradea s a vandut cu 2ron bucata...x 60.000 de bucati cal 1 sa zicem...rezulta undeva la 350.400 la suta profit. In mare...eu zic ca 3000ron per 1000mp sigur va conduce la succes. Depinde si cat ploua...s ar putea sa coste.mai putin. Ce hibrid ai folosit?

#56
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012
Da  , sunt de acord cu tine ca nu este o cultura pretentioasa , greutatea mai mare e la recoltare si pregatire pt piata cand trebuie sa stai nitel cu mana in apa si uneori e chiar rece.
Anul asta nu am cultivat in scop comercial ci numai pt familie cca 350  de buc , dar a beneficiat de aport de gunoi de grajd cca 10 cm cu incorporare in toamna iar dupa plantare la irigat a avut de 4-5 ori fermentat din gunoi de pasari .Din septembrie nu am mai putut iriga deoarece a fost plantata in randuri duble  iar datorita cresterii spectaculoase banda de picurare a fost strangulata  radacinile apropiindu-se foarte mult intre ele .
Pt intretinere a fost stropita de 3-4 ori cu topsin dithane aliette poliram  si ca insecticid cipermetrin.
Iarba a fost indepartata  mecanic de 3-4 ori.
Nu stiu de e soi sau hibrid , am primit 2 lingurite de samanta,  de acum 3 ani, de la un vecin ce  cultiva aceasta telina de cca 8 ani si care a cumparat 5 teline din piata  ce au fost plantate pt samanta. Nu mi-a dat samanta mai proaspata motivand ca nu are.Am semanat cu inima indoita dar a rasarit si mai am si pt la anu ,dar o sa incerc sa-i mai cer o lingurita macar pt ca la anu o sa pun si eu de samanta.
Poate o identifica cineva sa ne spuna cum o cheama din pozele postate.

Edited by dumi_dumi77, 30 October 2015 - 15:31.


#57
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postdumi_dumi77, on 30 octombrie 2015 - 15:28, said:

Anul asta nu am cultivat in scop comercial ci numai pt familie cca 350  de buc .....

350 buc x min 1 kg = circa 400 kg
Da` mare-i familia matale! Posted Image

#58
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Aveti grija ca telina creste sensibilitatea pielii la radiatiile solare.

#59
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012

View Postdanutz_2009, on 30 octombrie 2015 - 20:14, said:



350 buc x min 1 kg = circa 400 kg
Da` mare-i familia matale! Posted Image
Nu au mai ramas chiar atat dar  vreo 250 tot mai sunt. Cand zic familie includ si pasiunile , adica cca 150 perechi reproducatoare de perusi si nimfe  care consuma morcovi si telina intr-o veselie atunci cand au pui.....

Attached Files


Edited by dumi_dumi77, 30 October 2015 - 22:03.


#60
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Acum nici nu ma mira ca ai scos telina de 2.5kg la ce pamant ai tu. Pardon, mranita sau cum vreti sa`i ziceti.
dumi77 ar putea sa ambaleze pamantul din curte la saci, pe post de ingrasamant organic, daca ar vrea. Cu boalele`i mai greu :D

#61
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
O opareala cu apa clocotita si scapa de boale :)

#62
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005

View Postdumi_dumi77, on 28 octombrie 2015 - 21:53, said:

Azi am recoltat  o parte din telina , majoritatea au depasit 1 kg dar am gasit si una de ....

Ce hibrid este?
A cultivat cineva Mentor?
Serrifu Cezar este ok ca si productie? (vad ca este mai ieftina decat Diamant)

Multumesc.

#63
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Nah,o intrebare ciudata,poate:la cultura de telina se poate folosi folie de mulcire?Ar putea inhiba buruienile?Tin sa precizez ca n-am cultivat niciodata telina...

#64
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postbiburadu, on 07 decembrie 2015 - 20:34, said:

Nah,o intrebare ciudata,poate:la cultura de telina se poate folosi folie de mulcire?Ar putea inhiba buruienile?Tin sa precizez ca n-am cultivat niciodata telina...

Ar merge, nu are ce sa ii dauneze.........Posted Image

#65
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
E.buna mulchirea inclusiv la telina. Iar cu privire la felul hibrizilor..intr un an ca si asta nu am observat atacuri masive de boli...gongi, numai afide...cred ca am dat de 2 ori cu Actara si a fost ok. Recomant oricare dintre Diamant ai Cezar...de Mentor nu prea stiu nimic, dar rau n are cum fi. O precizare as avea de facut..ar fi de preferat un sol cu o textura usoara in detrimentul unui negru. Desi e nevoie de mai mulfa apa si ingrasaminte, solul nu opune asa rezistenta dezvoltarii bulbului..sau...daca o fi negru, atunci s ar cere afanat mai des. Cezarul..in loc sa se faca rotund, la mine s a facut ca si ananasul..lunguiet:). Diamantul a fost rotund. Alegerile va apartin. 1 gram npk pe saptamana e destul

#66
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
In tehnologia moderna de cultura pentru telina se mai practica copcitul,sau noii hibrizi "stiu"singuri sa formeze bulbul ?In tehnologia pentru telina de la agropataki se mentioneaza ca pentru a stimula ingrosarea bulbului,radacinile secundare se elimina.

#67
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Fac singuri ei...tot ce trebuie...numai sa grijesti de ei. Fara pigulit, fara frunze..numa da ce trebuie.

#68
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Anul trecut am avut de la Florian semplus si nu am fost multumita. Capatana foarte mica, cam cat un pumn de femeie. As vrea altceva, cultura (20 de capatani :) ) chiar nu a facut probleme. Recomandari?

#69
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,261
  • Înscris: 24.08.2005
Daca a cultivat cineva Giant Prague de la Agrosel imi poate spune daca merita? (ma refer la marimea fructului)

#70
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
da, merita, il cultiv de 3 ani. Anul asta voi incerca și un hibrid

#71
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Si cat de mare a crescut la tine ca eu am adunat o caruta...de frunze. Niciuna mai mare ca pumnul. Sper sa pun ceva mai bun anul asta

#72
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Daca ai avut cat pumnul esti as. Ma rog...pumnul meu e nitel mai mare :). La mine au fost ca niste oua de gaina. O gaina hamesita rau.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate