Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cele mai bune parfumuri barbatesti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#37
KHISHCHNIK

KHISHCHNIK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 02.05.2014
Ca sa dai 400-500 de lei pe un parfum trebuie sa si lucrezi ceva, sa ai un serviciu bine platit. Daca tu castigi 2000-3000 de lei si arunci 500 numai pe un parfum, pai cred ca nu te zgarcesti si mai arunci vreo 600-700 pe nu stiu ce nimicuri si in final ramai fara un leu in buzunar si faci foamea o luna.
Eu ma spal si pur si simplu nu am nevoie de parfumuri asa de scumpe. Un Nivea for Men e ultrasuficient.

#38
crouchot

crouchot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 03.12.2014
Roger Gallet Sport
Lacoste de prima pagina
Blue de Channel - killer

#39
S.G

S.G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 09.03.2007
Dupa mai multe parfumuri testate nu pot sa spun ca am unul care imi place mai mult.. doar cel mai des parfum folosit de mine e de la boss the scent care cred ca mi se potriveste cel mai bine. Sunt atatea parfumuri care miros bine... doar bani sa fie sa le testam pe toate :)

#40
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
Paco rabanne -invictus si million ( intra in catergia parfumuri nu ? )

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,398
  • Înscris: 06.02.2008
Nu-s împãtimit cu parfumurile, nici nu stiu prea multe marci dar am mirosit si eu prin magazine diferite recipiente si m-am oprit la YVES SAINT LAURENT - L'HOMME Parfume Intense

Edited by caiuscorneliu, 18 July 2016 - 19:45.


#42
Adri28

Adri28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 13.04.2010
Salut! Mie imi place STR8 Original si nici nu este scump.

#43
Hitmaker

Hitmaker

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,876
  • Înscris: 05.10.2014
Ce folosesc acum:

Armani - Acqua di Gio (urmeaza sa cumpar si varianta Essenza sa vad cum e)
Armani - Attitude
Christian Dior - Fahrenheit
Paco Rabanne - 1 million
Joop! Homme

Ce urmeaza sa imi cumpar in viitorul apropiat: Terre d'Hermes, Christian Dior Eau de Sauvage, Jean Paul Gaultier Le Male.

#44
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 KHISHCHNIK, on 24 mai 2016 - 14:25, said:

Ca sa dai 400-500 de lei pe un parfum trebuie sa si lucrezi ceva, sa ai un serviciu bine platit. Daca tu castigi 2000-3000 de lei si arunci 500 numai pe un parfum, pai cred ca nu te zgarcesti si mai arunci vreo 600-700 pe nu stiu ce nimicuri si in final ramai fara un leu in buzunar si faci foamea o luna.
Eu ma spal si pur si simplu nu am nevoie de parfumuri asa de scumpe. Un Nivea for Men e ultrasuficient.

Nu trebuie sa lucrezi nicaieri. Din economii. Cine e destept poate sa faca bani din comert.
Nu e aruncat de bani, e plata in avans, tu nu iti dai seama cat de mult te tine. Majoritatea oamenilor carora le plac parfumurile au mai mult parfum decat ar putea purta in toata viata lor, doar ca ei nu isi dau seama, nu le place matematica sa isi calculeze. Sunt destule discutii pe internet cu oameni care au calculat si au vazut.

Un parfum obisnuit intre 250 si 500 lei pe 100ml tine de obicei 2 ani (la purtare zilnica. Nu stiu cine poarta chiar 700 de zile zilnic, poate cei care nu se spala des, sunt zile cand stai mult in apa vara, intri-iesi sau cand trebuie sa faci multe dusuri pe zi din cauza caniculei. Nu are sens sa pui parfum. De-abia poti sa respiri aerul fierbinte fara parfum). Si cine ar vrea sa poarte chiar zilnic, se poate uita la parfumuri mai ieftine.
Conform celor de mai sus, putem spune ca 300 lei te poate tine 3 ani.
De cand e 100 lei pe an mult sau aruncat de bani ? De nicicand. Este foarte ieftin. Este asa greu sa economisesti 10 lei pe luna ?

Tineti cont ca 100 lei pe an este pretul cand cumperi 100ml. Bineinteles ca nu te pune nimeni sa cumperi 100ml, cine vrea pentru un an sa cumpere 50ml.

Apoi, nici nu trebuie sa cumperi pentru un an daca nu vrei, poti sa cumperi decanturi (adica sticlute mici) si in acest mod nu mai trebuie sa platesti in avans, poti sa iti iei si pentru o saptamana daca ai chef si trebuie sa investesti doar maruntis, gen 5-10 lei.
Sau o alta varianta e sa cumperi sticla dar sa vinzi o parte din lichid. Doar pentru ca ai transformat banii in parfum nu inseamna ca nu poti transforma parfumul inapoi in bani. Eu o fac mereu.

#45
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 23.12.2010
Sunt in cautare de un parfum bun, voi ce mai folositi? Si mai ales, foarte important, de unde cumparati?

#46
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Bun pentru ce? Ce varsta ai, pentru ce anotimp, ocazie, loc?

Mie imi place Gucci Intense Oud, Loewe Solo, Bvlgari AQVA Amara, Dior Sauvage EDT, Prada Luna Rossa Carbon, Paco Rabanne Invictus Legend, Jean Paul Gaultier Le Male Ultra, Perry Ellis 360° Red, Armani Emporio Stronger With You, Yves Saint Laurent Y, Lalique Encre Noire, si multe altele. Ce imi place mie poate nu-ti place tie, si sunt complet diferite unele de altele.

Pe langa magazinele fizice cunoscute am luat si de la Notino si eMAG (vandut de eMAG!).

#47
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,130
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://cdn.notinoimg.com/detail_thumb_2k/armani/3614271304483_01-o/armani-acqua-di-gio-profumo-eau-de-parfum-pentru-barbati___22.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si parfumul Armani Acqua di Gio este super ok! Posted Image

#48
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 fab1an, on 25 august 2020 - 15:05, said:

Sunt in cautare de un parfum bun, voi ce mai folositi? Si mai ales, foarte important, de unde cumparati?

Incearca sa mirosi ceva din seriile: Hermes Terre d'Hermes, Chanel Bleu de Chanel, Christian Dior Sauvage, sau Yves Saint Laurent Y.
Adica au mai multe varietati fiecare.

In general nu se vand falsuri daca magazinul e popular.

Edited by AdiTwism, 25 August 2020 - 20:02.


#49
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 23.12.2010
Merci Adi, la acel Hermes ma gandesc de ceva timp, am tot auzit lucruri bune despre el, trebuie sa ajung intr-un magazin sa-l testez.

#50
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
aceeasi intrebare o am si eu. De unde cumparati apa de parfum? Magazine fizice si on-line?

#51
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
In magazinele fizice ai de platit in plus. Angajatii lor trebuie sa fie platiti de undeva. Chiria trebuie sa fie platita. Sunt costuri care sunt incluse in prețul parfumurilor. Primul meu parfum a fost din Douglas, in mall, nu citisem multe lucruri pana atunci. Pe masura ce a trecut timpul si am invatat mai multe mi-am dat seama de greseala, le-am dat lor vreo 100-200 lei in plus, in loc sa-l iau online si sa economisesc. Iar de atunci nu am mai luat niciodata parfum din magazin fizic.

eMag, Notino, depozituldecosmetice, carespot, elefant, vivantis...
nu e asa important magazinul, mai degraba trebuie sa stii de unde sa nu cumperi, nu de unde sa cumperi. Trebuie sa nu para dubios si sa mai fie altii care au cumparat de acolo, cam atat.

iar procesul cel mai probabil implica Google. Adica presupun ca intai stii ce vrei sa cumperi. Pai il cauti pe Google si cel mai probabil iei din primele randuri. Pentru ca Google iti face treaba de a selecta ce e mai popular si de a nu promova ceva dubios. Ca doar nu te apuci sa intri pe multe site-uri ca sa vezi daca il au, caci sunt zeci care vând in Romania.

 fab1an, on 26 august 2020 - 09:32, said:

Merci Adi, la acel Hermes ma gandesc de ceva timp, am tot auzit lucruri bune despre el, trebuie sa ajung intr-un magazin sa-l testez.

Seria Terre d'Hermes contine parfumuri care ajung sa fie votate in topuri. Nu e doar un singur parfum bun acolo.
Nu fiecare parfum din serie este acelasi dar cu alt nume. Poate fi altă rețetă cand are un nume nou.

Originalul Terre d'Hermes, 2006, a fost reformulat. Diluat. Dar se lanseaza creatii noi cam in fiecare an. Terre d'Hermes Eau Intense Vetiver, 2018, a avut ceva reactii pozitive. Si altele.

Edited by AdiTwism, 26 August 2020 - 10:42.


#52
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
am comandat de pe notino.ro. Va multumesc frumos pentru sfat!

#53
Korloff

Korloff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 25.08.2020

 AdiTwism, on 26 august 2020 - 10:32, said:

Originalul Terre d'Hermes, 2006, a fost reformulat. Diluat.  
Diluat pe naiba, e fix acelasi, ramane unul dintre cele mai puternice parfumuri de designer pentru barbati(varianta EDT)

#54
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
E diluat. Am avut sticla chiar din anul de lansare - 2006. Comparatie facuta in 2018 side by side cu mostra primita in Sephora. Daca tie ti se pare ca e acelasi, perfect pentru tine! Eu unul stiu ce am avut si ce am testat. Si am mai avut si alte mostre, din alte surse, diferite ca design al sticlutei si ambalajului de hartie, deci alte perioade de fabricatie si rezultatul e la fel: un parfum invizibil, transparent, plin de iso e super - pe cand cel din 2006 chiar isi merita numele de "terre" ca avea acel rounded vibe de pamant, earthy, vetiver la greu, din belsug.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate