Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cele mai bune parfumuri barbatesti

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 19.07.2008

 abac, on 23 februarie 2021 - 12:38, said:




Adica-s nesimtit si prost?

Daca asa nu mai avem ce discuta -> ignore.

Nu am scris chestia asta niciunde. Vad ca tu o scrii.
Eu nu am treaba cu tine, nu te cunosc, nu ma intereseaza sa ma cert pe forumuri.

Ti-am dat un exemplu usor de priceput, logic si rational, cum ca un parfum nu se poate altera, insa vad ca tu iei si trunchiezi doar anumite bucati din ce scriu eu, adica ce iti convine tie, si nu poti purta o conversatie forumistica.

Si un pic on-topic: tocmai ce mi-au sosit niste mostre de la Kilian si am inceput cu Black Phantom. Un parfum delicios, o combinatie de ciocolata, rom, caramel si cafea. Cam un pic din fiecare lucru interzis in exces :) Nu e dulce cum ma asteptam, ci e perfect echilibrat, e cumva gourmand si booozy.

#74
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Parfumurile nu sunt extrem de costisitoare. E un mit.
Cauze: lumea ia prea mult parfum + nu calculeaza nimeni cate utilizari obtine.

Un parfum la 100 lei 100ml, pare mai ieftin decat 500 lei 500ml, dar au acelasi pret pe cantitate. Daca nu vrei mult, iei putin.

In practica e altfel, exista reducere pt cantitate, pretul poate fi 400 lei pe 500ml.
Pretul nu e tot una cu valoarea. Daca 400 e peste 100 nu inseamna ca trebuie sa fugi, e o afacere mai buna.
Cine nu vrea valoare, ia putin si nu-l ustura la buzunar pe moment (doar in timp, dupa ce il cumperi de 5 ori si observi(sau nu) ca ai dat 500 lei pe 5 sticle de 100, cand de fapt puteai lua cu 400). Pentru cei care vor sa incerce multe parfumuri, nu merita reducerea cât merita avantajul diversificarii, adica putin din multe.

Apoi, indiferent de varianta aleasa, ca sa stii ce valoare ai obtinut, trebuie sa vezi raportul dintre pret si utilizari.
Un parfum slabut e 1 leu/ml....... unul normal e cativa lei/ml.......... unul foarte serios 10+lei/ml.
Acel ml inseamna de regula 10-15 spray si se poate testa.
Deci 1 leu/10-15 spray pt "slabute"......... 5 lei/10-15 spray pt "medii"............10 lei/10-15 spray pt "serioase".

La parfumul slabut, trebuie sa dai 4-5 spray/zi, in 2-3 zile cheltui 10-15 spray, deci in 2-3 zile 1 leu, nu este mult, de asteptat oricum, pt ca e neinteresant.
La parfumul mediu(100 euro 100ml), dai 2-3 spray pe zi, deci ai cheltuit 10-15 spray in 5 zile, pe care ai platit 5 lei, wow ce "scump" e un parfum de 100 euro, 1 leu pe zi. 2 carucioare de supermarket wink wink. Pentru unele persoane parfumul de 100 euro 100ml este apogeul, clasa supremă, mai mult de 1 leu pe zi doar bogatii isi permit.
La parfumul serios (1000 lei 100ml), dai 1-2 spray pe zi, deci 10-15 spray te tin o saptamana si pe 10-15 spray ai platit 10 lei.
Daca e un parfum de 1400 de lei pe 100ml, atunci te costa 2 lei pe zi si e folosit mai mult pt ocazii, deci poate dai 2 lei pe saptamana, nu pe zi. Sa iau un exemplu la nimereala: notino ca sa fiu neutru, cat mai aproape de 1400 lei sa fiu neutru, apare Sospiro Opera. Performanță: monstru. E corect tot ce am zis: in niciun caz peste 2 spray pe purtare + nu e parfum pt orice ocazie.

Daca din 7 zile,
  • nu porti parfum

  • dai 2.6 lei pe unul serios (1800 lei 100ml) de ocazie

  • dai 1 leu pe unul mediu (500 lei 100ml)

  • dai 1 leu pe unul mediu (500 lei 100ml)

  • dai 1 leu pe unul mediu (500 lei 100ml)

  • dai 1 leu pe unul mediu (500 lei 100ml)

  • dai 0.4 lei pe unul slabut (500 lei   100ml)
atunci platesti 7 lei in 7 zile. Cum spuneam, parfumurile nu sunt extrem de costisitoare. E mai scump sa mananci ciocolata Milka, decat e sa folosesti parfumuri de top/lux/regi/prestigiu.

Edited by AdiTwism, 23 February 2021 - 19:40.


#75
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Nu stiu unde ai vazut tu acelasi pret la parfum de 30ml cu parfum de 100ml cu parfum de 200ml.

Pe masura ce creste cantitatea se ieftineste mililitrul.

#76
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Exact ce am scris, reducere pentru cantitate.

Deci urmaresti valoare mare, sau pret mic ?

Daca iei parfumul valoros, atunci nu-i de plans, iei in avans ca sa nu mai iei si altadata, omul econom. La fel cum iei mancare pentru o saptamana/luna, in loc sa mergi zilnic. E afacere sa iei la reducere, iar la o afacere nu spunem "vai ce scump a fost sa fac aceasta mega afacere". Trebuie sa te bucuri. Eu n-am vazut bucurie.
Daca iei parfumul la pret mic, din nou nu se poate spune ca te-a afectat, sau ca e costisitor.

Am demonstrat deja ca preturile parfumurilor se situeaza intre cateva zeci de bani pe zi pana la cativa lei pe zi, ceea ce e in antiteza cu "scump".
Pana si un parfum de 1000 euro poate sa coste sub 5 lei pe zi. Iar cantitatile mici sunt tot ieftine, tot in zona sub 5 lei.
Daca ma uit pe notino la mostre, pret descrescator, 24ml 689 lei, 1ml = 28 lei = 10-15 spray, performanta monstru verificata deci 1 spray pe zi, sunt 2 saptamani de utilizare. Daca 14 zile sunt 28 lei, atunci 1 zi e 2 lei. Fie ca alegi sa te parfumezi cu unul de ~3000 de lei 100ml pt tot restul vietii, fie ca alegi un covrig cu nucă zilnic pt tot restul vietii, tot atat te costă. Deci nu exista: parfumurile sunt scumpe si covrigii sunt ieftini.
Aceeasi poveste si la pret crescator in caz de "nu am multi bani deodata". Am luat mostre inclusiv la 1ml si atat, deci doar cativa lei. Am luat inclusiv Parfums De Marly la 5 lei, care nu-i "orice" parfum, are de toate, miros, performanta, prestigiu.
Daca un om e imbracat, ingrijit, hranit, are net sau masina, atunci are bani de parfumuri de lux.

Majoritatea oamenilor nu dau pe parfum nici macar o moneda de 50 de bani pe zi.
Exemplele in care oamenii intreaba de parfumuri "de 100 de lei" sunt cu miile.

Daca trece cineva printr-o perioada grea, parfumul e ultimul lucru la care ar trebui sa se gandeasca.

Edited by AdiTwism, 23 February 2021 - 20:55.


#77
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 19.07.2008
Sunt scumpe, ca nu sunt o necesitate. Pe cand, daca balotezi 2 covrigi esti satul cateva ore :))

Am o sticla de Puredistance Black la 17.5 ml. Cati bani arunc pe geam cu 7-8 pufuri? Cam atat ma dau de obicei cu fiecare parfum.



#78
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

 AdiTwism, on 23 februarie 2021 - 20:42, said:

Exact ce am scris, reducere pentru cantitate.

Mie mi se pare ca ai scris altceva. Sau poate nu mai stapanesc eu limba romana:


 AdiTwism, on 23 februarie 2021 - 19:37, said:

Un parfum la 100 lei 100ml, pare mai ieftin decat 500 lei 500ml, dar au acelasi pret pe cantitate. Daca nu vrei mult, iei putin.



#79
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

 abac, on 23 februarie 2021 - 22:03, said:

Mie mi se pare ca ai scris altceva. Sau poate nu mai stapanesc eu limba romana:

Scos din context.. ai dreptate.

In rest, am scris ca in practică nu se intampla acel exemplu, era teoretic.

 AdiTwism, on 23 februarie 2021 - 19:37, said:

Un parfum la 100 lei 100ml, pare mai ieftin decat 500 lei 500ml, dar au acelasi pret pe cantitate. Daca nu vrei mult, iei putin.

In practica e altfel, exista reducere pt cantitate, pretul poate fi 400 lei pe 500ml.

Tu m-ai intrebat de ceea ce se intampla practic, nu teoretic.

Quote

Nu stiu unde ai vazut tu acelasi pret

Edited by AdiTwism, 23 February 2021 - 22:37.


#80
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020

 DarkEnemy, on 23 februarie 2021 - 13:23, said:


Si un pic on-topic: tocmai ce mi-au sosit niste mostre de la Kilian si am inceput cu Black Phantom. Un parfum delicios, o combinatie de ciocolata, rom, caramel si cafea. Cam un pic din fiecare lucru interzis in exces Posted Image Nu e dulce cum ma asteptam, ci e perfect echilibrat, e cumva gourmand si booozy.

Daca-ti plac parfumurile boozy si usor gurmande, merita sa incerci Lubin - Korrigan. Ala mi se pare cel mai frumos parfum boozy.

 DarkEnemy, on 23 februarie 2021 - 21:26, said:


Am o sticla de Puredistance Black la 17.5 ml. Cati bani arunc pe geam cu 7-8 pufuri? Cam atat ma dau de obicei cu fiecare parfum.

Multi. Avand in vedere ca un Puredistance de 17,5ml costa undeva la 900 lei, iar 1 ml se consuma din aproximativ 10 pufuri (depinde de atomizor), tu cheltuiesti cel putin 50 de lei doar iesind pe usa :))

#81
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,282
  • Înscris: 19.07.2008
Am testat acum multi ani Idole de la Lubin cand era in sticla aia belea, opera de arta, insa parfumul desi era placut (si tot boozy) era efemer. Intre timp, nu am mai avut ocazia sa vad si altele cum sunt.

O sa incerc sa fac rost de o mostra de Korrigan.

#82
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Idole e mai lemnos. Korrigan e despre coniac si whiskey asezate pe o piele cu mosc si usor vanilata. Daca esti din Bucuresti, poti merge la Beautik sa il testezi.

#83
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 d4m4g3, on 25 august 2020 - 15:17, said:

Bun pentru ce? Ce varsta ai, pentru ce anotimp, ocazie, loc?

Mie imi place Gucci Intense Oud, Loewe Solo, Bvlgari AQVA Amara, Dior Sauvage EDT, Prada Luna Rossa Carbon, Paco Rabanne Invictus Legend, Jean Paul Gaultier Le Male Ultra, Perry Ellis 360° Red, Armani Emporio Stronger With You, Yves Saint Laurent Y, Lalique Encre Noire, si multe altele. Ce imi place mie poate nu-ti place tie, si sunt complet diferite unele de altele.

Pe langa magazinele fizice cunoscute am luat si de la Notino si eMAG (vandut de eMAG!).

Stiu ca e vechi topicul dar sa nu mai fac altul pe aceeasi tema as vrea o parere despre YSL Y EDP si Prada Luna Rossa Carbon care are proiectie mai buna?
Le-am testat pe ambele si imi plac.
Varsta 28 ani, pentru nopti de vara/toamna fara grade cu minus afara, la un date, restaurant/mall/club/parc...

Iar din alta categorie de pret ce mi-ati recomanda dintre MontBlanc Explorer si Moschino Toy Boy?

Puteti sa lasati si alte sugestii pentru a le testa.

Edited by smiley2, 27 September 2021 - 21:31.


#84
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
-YSL Y EDP

-oricare

#85
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

 smiley2, on 27 septembrie 2021 - 21:16, said:

As zice ca YSL EDP are proiectie mai buna, desi personal imi place mai mult Prada Luna Rossa Carbon.
Moschino Toy Boy nu il stiu ca sa spun, iar alte pareri, ce scrisesem deja, cu adaugarea Armani Emporio Stronger With You Intensely - mi se pare foarte bun. :)

#86
fab1an

fab1an

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2010
Ce parere aveti de Creed Aventus?

#87
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013
Foarte popular, bun, placut la miros, de nisa, scump.

Daca nu te dau banii afara din casa, sunt alte optiuni ori foarte asemanatoare dar mult mai ieftine, ori altele diferite foarte bune si mai ieftine, ori ori ori.
Poti vedea si noul Dior Sauvage Elixir - cica ingrediente naturale, e complet diferit fata de Sauvage anterioare, mai deosebit, persistent, dar asta e tot cam de nisa la ce pret are.

#88
anca0an

anca0an

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 30.12.2020
Aventus e misto, dar prea scump. In plus, am citit ca mirosul difera de la batch la batch. Unul e mai fructat, altul mai afumat. Unul care seamana bine cu Aventus si il gasesti la pret decent e Mancera - Cedrat Boise.

#89
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Sunt foarte multe copii de Aventus, unele mai bune ca altele. Unele nisa, altele designer. Unele mai ieftine ca Aventus, altele mai scumpe ca Aventus. Exista de toate, sunt zeci si apar altele constant.

Aventus este o reteta. Dar nu scrie nicaieri ca o reteta oarecare nu poate fi imbunatatita, sau ca e o reteta perfecta.

Aventus nu este scump. 100ml este 1400 de lei si sunt aprox 1400 pufuri acolo. Pur si simplu este aprox 1 leu 1 puf. Probabil 2-3 lei e suficient pentru o ocazie. De asemenea exista sample si costul trebuie sa fie considerabil sub 5 lei pe purtare, isi permite orice persoana cu salariu minim pe economie. Nu ai ce sa faci cu sticla, este mai ieftin pe purtare dar oamenii ajung sa imparta sticla, nu apuca sa o foloseasca. Si e riscul mai mare. A fost produs si in 30ml. Toate parfumurile populare sunt ieftine si costa precum bomboanele, covrigii, taxiurile, revistele si abonamentele inutile. Nu mai vorbesc de combustibil consumat inutil sau utilitati. Oamenii ajung sa dea 5 lei pe un suc inutil si de care are toata lumea si n-ar da 5 lei pentru o experienta de lux, de care n-are toata lumea.

Edited by AdiTwism, 09 October 2021 - 18:19.


#90
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
interesant AdiTwism.
De unde ne recomanzi sa cumparam parfumurile astea ? ( sample )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate