Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

SONY Mirrorless full frame - A7, A7r, A7s

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#55
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Ilumineaza mai bine subiectul filmat

#56
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postscoty, on 23 decembrie 2018 - 10:13, said:

In alta ordine de idei, poate ma ajuta si pe mine un profesionist cu o setare pentru filmare slow motion, mie imi iese cu setarile din fabrica cu zgomot de imagine mare de tot. Atat in 4K cat si HD, ce setari trebuie sa fac la aparat:  Sony A7 III cu Obiectiv Sony 24 - 105 F/4 G? Multumesc anticipat!
Timpul de expunere trebuie sa fie dublul cadrelor pe secunda. La 100fps timpul e 1/200. Obiectivul tau are maxim f4.
Deci 1/200 f4 si ISO sare cum vrea el pe auto ISO.
Deci esti blocat pt. 2 setari si ISO e probabil prea mare pt ca nu ai suficienta lumina pt acele setari.
Concluzia: ce a zis dani.user.

Edited by idaho333, 23 December 2018 - 20:11.


#57
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.06.2005
Totusi are Sony A7 III  full frame la f4.  In conditii normale nu ar trebui sa fie probleme.  Ce inseamna setarile din fabrica la Sony? La mine (GH5) la toate setarile din fabrica este aplicat ''noise reduction''.  Pune un video scurt pe undeva pentru exemplu.

#58
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.06.2005
Sa nu uit, daca vrei sa editezi video nu folosi niciodata ''auto white balance''. E un cosmar apoi sa incerci sa echilibrezi o filmare mai lunga cand WB variaza dupa cum il taie capul!

   Pune camera intr-una din setarile ei (daylight etc...). Asa ramane constanta temperatura si e mai usor de corectat/colorat.

Edited by mircea812, 24 December 2018 - 13:00.


#59
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Multumesc, pentru raspunsuri, nu voi edita filmarea, setari din fabrica inseamna ca am pus filmarea pe S&Q fara a seta nimic, toate pe automat, ISO, diafragma si timp de expunere, iar rezultatul este: https://drive.google.../drive/my-drive poate ma ajuta cineva sa fac o setare corecta!

#60
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
Nu-i bun linkul.

#61
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Pun aici un nou link, poate asta merge: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hMoQ4xwQvWQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se vede mai prost ca in realitate deoarece youtube a redus probabil mult rezolutia, poate imi spune cineva ce setari sa fac sa iasa bine filmarea slow motion!

Edited by scoty, 25 December 2018 - 14:04.


#62
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Ce iso aveai?

#63
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Flimarea este horror. Şi nu este de la Youtube. Învaţă să expui corect. Totul este supraexpus. Eşti sigur că n-ai dat compensarea expunerii la +2 EV?

#64
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Nu am facut nici o setare a fost lasat aparatul pe automat, am setat doar modul slow motion, probabil a luat singur un iso prea mare, nu stiu poate imi da cineva o sugestie cum sa setez aparatulpentru asemenea filmari!

#65
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Ai citit manualul?

#66
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postscoty, on 25 decembrie 2018 - 17:22, said:

Nu am facut nici o setare a fost lasat aparatul pe automat, am setat doar modul slow motion, probabil a luat singur un iso prea mare, nu stiu poate imi da cineva o sugestie cum sa setez aparatulpentru asemenea filmari!
Ti-am mai spus care e solutia tururor problemelor tale. Invata sa filmezi! Invata setarile in modurile manuale, invata codecuri ISO etc. Invata editare.
Fara astea o sa umpli topicurile cu aceleasi probleme.
Deja ti-am dat setarile.
Daca nu vrei sa inveti si nu vrei sa te misti de pe AUTO nu o sa obtii rezultatele pe care le sperai cand ai bagat cateva mii de euro in echipament.

Edited by idaho333, 25 December 2018 - 19:06.


#67
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postscoty, on 25 decembrie 2018 - 17:22, said:

Nu am facut nici o setare a fost lasat aparatul pe automat, am setat doar modul slow motion, probabil a luat singur un iso prea mare, nu stiu poate imi da cineva o sugestie cum sa setez aparatulpentru asemenea filmari!
Problema ta este că deşi ai luat stiloul cu care a scris Marin Preda Moromeţii ţie nu îţi iese un roman citibil.
Situaţia nu este chiar aşa de gravă deoarece fotografia e un pic mai uşoară decât literatura beletristică.
Învaţă întâi să faci poze (expunere, încadrare, folosirea luminii) apoi aplică acestea la video. Un parametru al expunerii este cam blocat aşa că îţi rămâne celălalt. Obţii luminozitatea cu ajutorul ISO şi compensării expunerii. După ce îţi iese un filmuleţ acceptabil mai trebuie să intri în specialităţi.
Sau mai poţi să te laşi de sportul ăsta. Dar deja ai băgat destl de mult că să merite să te laşi de el.

Edited by baloo2009, 25 December 2018 - 19:20.


#68
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.06.2005
@scoty

Vad ca vine cu setarea auto la s&q. Tipul asta iti arata cum sa o schimbi din auto.

https://youtu.be/4vIaTn9pGIA?t=92

Edited by mircea812, 26 December 2018 - 10:37.


#69
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

View Postbaloo2009, on 25 decembrie 2018 - 19:18, said:

Problema ta este că deşi ai luat stiloul cu care a scris Marin Preda Moromeţii ţie nu îţi iese un roman citibil.
Situaţia nu este chiar aşa de gravă deoarece fotografia e un pic mai uşoară decât literatura beletristică.
Învaţă întâi să faci poze (expunere, încadrare, folosirea luminii) apoi aplică acestea la video. Un parametru al expunerii este cam blocat aşa că îţi rămâne celălalt. Obţii luminozitatea cu ajutorul ISO şi compensării expunerii. După ce îţi iese un filmuleţ acceptabil mai trebuie să intri în specialităţi.
Sau mai poţi să te laşi de sportul ăsta. Dar deja ai băgat destl de mult că să merite să te laşi de el.
De lasat  nu ma las chiar daca nu sunt profesionist si folosesc aceasta camera dor pentru travel, am inceput sa rescriu ,,Morometii'' am setat ISO la 100 si a iesit filmarea mult mai bine, voi incerca diverse valori pana imi iese. Consider ca nimeni nu s-a nascut invatat, voi invata si eu, imi este clar acum ca nu voi folosi doar setarile automate la filmari (asta ma intereseaza cel mai mult de la aceasta camera), dar voi o incerca diverse situatii de iluminare pana voi reusi sa imi fac un profil care sa ma multumeasca, apoi am doua memorii la dispozitie ca sa nu fac aceleasi setari de fiecare data.

#70
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,913
  • Înscris: 28.12.2006
Vezi ca setarile depind de context. Poate azi e bine iso 100, dar peste 5 sec nu.

#71
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.06.2005

View Postscoty, on 27 decembrie 2018 - 21:35, said:

De lasat  nu ma las chiar daca nu sunt profesionist si folosesc aceasta camera dor pentru travel, am inceput sa rescriu ,,Morometii'' am setat ISO la 100 si a iesit filmarea mult mai bine, voi incerca diverse valori pana imi iese. Consider ca nimeni nu s-a nascut invatat, voi invata si eu, imi este clar acum ca nu voi folosi doar setarile automate la filmari (asta ma intereseaza cel mai mult de la aceasta camera), dar voi o incerca diverse situatii de iluminare pana voi reusi sa imi fac un profil care sa ma multumeasca, apoi am doua memorii la dispozitie ca sa nu fac aceleasi setari de fiecare data.
Dupa ce mai inveti cu ea o sa vezi ca niciodata nu vei mai folosi setarile automate :)

Ia uite ce video-uri poti scoate la ''travel'' :)

https://youtu.be/0RmglA73AFQ?t=38

#72
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postscoty, on 27 decembrie 2018 - 21:35, said:

De lasat  nu ma las chiar daca nu sunt profesionist si folosesc aceasta camera dor pentru travel, am inceput sa rescriu ,,Morometii'' am setat ISO la 100 si a iesit filmarea mult mai bine, voi incerca diverse valori pana imi iese. Consider ca nimeni nu s-a nascut invatat, voi invata si eu, imi este clar acum ca nu voi folosi doar setarile automate la filmari (asta ma intereseaza cel mai mult de la aceasta camera), dar voi o incerca diverse situatii de iluminare pana voi reusi sa imi fac un profil care sa ma multumeasca, apoi am doua memorii la dispozitie ca sa nu fac aceleasi setari de fiecare data.
Expunerea este aceeaşi la fimare şi la fotografiere. Deoarece filmarea are un parametru de expunere (timpul de expunere) cam blocat că trebuie să fie între 1/(2*fps) şi 1/fps îţi rămâne unul singur de jonglat (diafragma). Cu ISO reglezi luminozitatea. Cel mai simplu foloseşti modul M de filamre unde selectezi diafragma în funcţie de ce vrei (profunzime) şi timpul de expunere (prefer 1/fps dar unii spun că iese mai bine din 1/(2*fps), experimentează şi vezi cum îţi place). Nu mă prea pasionează slow motion aşa că folosesc 24, 25 sau 30 fps.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate