Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

SONY Mirrorless full frame - A7, A7r, A7s

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005

 mircea812, on 27 decembrie 2018 - 23:03, said:

Dupa ce mai inveti cu ea o sa vezi ca niciodata nu vei mai folosi setarile automate Posted Image

Ia uite ce video-uri poti scoate la ''travel'' Posted Image

https://youtu.be/0RmglA73AFQ?t=38
Am vazut clipul, a folosit un gimbal si muulta editare!!!

#74
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Rar ies poze faine fara editare.

Video-uri si mai rar.

#75
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Rezultatul final depinde doar de tine, cum vrei tu sa iasa asa va iesi.

#76
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Cred ca aici merge cel mai bine clipul acesta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZxveUIJaS3o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mie unuia mi se pare interesant acest obiectiv dpdv al dimensiunilor reduse si performantei mai mult decat decenta (plus ca nici pretul nu e chiar asa rau).

La module general, imi pare interesant cum s-au miscat cei de la Tamron cu obiectivele cu f2.8 pt Sony E (17-28, 28-75,70-180mm), oferind, din ce am vazut, performante decente la dimensiuni reduse si preturi suportabile.

#77
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cel mai folosit obiectiv pe care îl am pe Sony este Tamron 28-75. Super meseriaș, super sharp, mai ales la banii pe care îi cer pe el cei de la Tamron este fenomenal.
Da, mi-au lipsit cei 4mm la capătul wide în câteva situații. În rest, deși e din plastic și zoom-ul nu e chiar așa de fain la acționare ca la un obiectiv premium, pot să spun că sunt fff mulțumit de el.

Au scos însă toate 3 obiective enumerate de tine și se completează foarte bine unul pe altul. Aș putea spune că cine are un Sony a7III își poate lua liniștit aceste 3 obiective fără să se uite la cele native Sony care sunt mult mai scumpe.

#78
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca Tamrom a avut intotdeauna perechea 24-70,70-200 f2.8 bune optic si aproape incredibil de ieftine tinand cont de optica si de faptul ca acopera FF. Desigur nu sunt perfecte in (alte) anumite aspecte.

Edited by crokodilu, 27 April 2020 - 11:16.


#79
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Tamron în general face obiective bune și i-au forțat și pe alții spre super zoom-uri.
Dacă Tamron scotea ceva și în zona super tele pe montură Sony, mâine îl luam. Chiar și un 150-600 cum au pentru DSLR-uri. Bine, de scos sigur vor scoate că se face bani cu asta, dar probabil mai avem de așteptat puțin. Văd că nici Sigma nu se grăbește să scoată un 60-600 pentru ML-uri. Ciudat.

#80
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Problema e ca 60-600mm are aproape 3 Kg, probabil Sigma il considera (prea) greu pentru ML-uri.
Poate ca este aceeasi problema si cu 150-600mm.

O alta problema este ca Sony are deja 200-600mm.

#81
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Adevărat și asta. Dar chiar și pentru mirrorless ar fi dificil să faci un 60-600 mai ușor. Bine, în general obiectivele pentru ML nu sunt cu mult mai ușoare decât omologul lor de la DSLR în cazul full frame.
Sony are 200-600 dar nu se îngrămădește lumea la el. E cam scump pentru ce oferă.

#82
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
...

Edited by crokodilu, 28 April 2020 - 12:43.


#83
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Pe MFT este la fel.
Sigma se plange pe de o parte ca nu mai gaseste segmente libere, pe de alta parte a venit cu niste focale unde era concurenta uriasa : 16, 19, 30, 56mm, 60mm si unde o ia sigur in freza, mai ales ca focalele sunt cam aiurea pentru formatul m4/3.

Daca ar fi facut 100-400mm cu montura MFT ar fi dat buf-ul  (nu mai cumpara nimeni Panasonic-ul din cauza pretului).
Ar fi avut zero concurenta pentru fixe gen 100mm F/1.8, 135mm F/1.8, 100MM macro.
Ar fi mers niste fixe cu adevarat "wide" gandite pentru formatul asta  (16mm nu este suficient de wide pentru m4/3).

Dar...cine sa gandeasca lansarile astea ?


Ma scuzati pentru aceste comentarii in afara subiectului, dar cred ca la Sony este aceeasi poveste.
Sigma nu mi se pare inspirata in alegerea obiectivelor pe care le lanseaza.

Edited by katran, 28 April 2020 - 13:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate