Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

SONY Mirrorless full frame - A7, A7r, A7s

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
kdyalex

kdyalex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 11.12.2009
Filmeaza cineva cu aparatele din seria a? Cum se comporta se incalzesc?

#20
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
zic si eu, ca ingineru: faina treaba, ma !
https://petapixel.co...w-sony-a7r-iii/

#21
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,113
  • Înscris: 06.12.2012
Salutare,
Am de vânzare un Sony A7II cu mai multe accesorii.

https://forum.fotoci...ve-si-blitz.36/

Dacă nu e OK postarea rog un moderator să o șteargă, cu scuzele de rigoare.

#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Am avut ocazia ieri sa trag cu ceva scule Sony A7 intr-o sesiune de studio (gen de fotografie la care sunt total afon Posted Image).

In principiu am tras cu A7S II, A7 III si A7R III si cu 24-70 f4, 100-400mm f4-f5.6, 70-200 f2.8 si 85mm f1.4. (si cu D810-le personal, Sigma 105mm f2.8 macro si Samyang 135mm f2.0).

Ca si impresii:
1) Cine isi face probleme de EVF vs OVF se agita degeaba. Schimband intre D810 (OVF) si A7RIII (EVF) in timp ce trageam nu am simtit nici o diferenta (cel mult capacitatea de a afisa mai multa informatie in EVF).

2) Viteza de operare este la superlativ. AF-ul este foarte rapid, aparatul raspunde foarte bine la comenzi. 10 fps merg foarte bine si scrierea pe card e foarte buna (clar mai rapida decat D810 pe SD).

3) Setari de AF variate si relativ usor accesibile. Din ce am observat, in functie de setari aparatul este capabil sa recunoasca obiecte si sa le urmareasca in cadru.
Eye-AF-ul depinde de obiectiv, dar cand merge, este fenomenal. De asemenea, Joystick AF! YAAAAY!

4) Obiectivele sunt mai mici ca dimensiuni dar au greutati similare ca cele pentru DSLR. Asta le face putin mai usor de folosit dar tot sunt oaresce probleme legate de ergonomie (cand foloseam 100-400 si 70-200, dupa putin timp, ma durea mana stanga, lucrur care nu se intampla atunci cand folosesc un Sigma 150-600 pe D810 cu grip (3+kg).

6) Calitatea imaginii e foarte buna (ce surpriza Posted Image). Dpdv optic, 85mm f1.4 este impresionant, mult peste echivalentul de la Nikon, 70-200 f2.8 este la nivelul echivalentului Nikon, 100-400 este bun spre foarte bun iar 24-70 f4 mult mai bun decat ma asteptam (mai ales vazand reputatia proasta pe care o are in randul review-erilor).

7) Stabilizarea este neasteptat de buna.

8) M-am jucat putin si cu Sigma 35mm f1.4 Canon adaptata pe Sony. Viteza si precizia de focus e fenomenala. (cel putin la fel de rapid ca pe DSLR dar parca mai precis).

9) Chestiile nasoale:
- "I can't do A because operation is in progress", "Can't set Y due to X", sunt mesaje de care m-am lovit des.
- Schimband cardul intre aparate, mi s-a intamplat de mai multe ori sa imi dea eroare la citire de card (nici la Nikon, nici la Olympus nu am patit asa ceva, cu acelasi card, un Lexar SDXC 1000x).
- E greu de dat jos un obiectiv. Butonul de deblocare a monturii e pus intr-o pozitie tare incomoda si nu ai loc suficient pentru degete in timpul rotatiei.
- Obiectivul 70-200 f2.8 avea joc in montura sanatos.
- Obiectivul de 100-400... are un inel foarte interesant de rigidizare a zoom-ului...care practic are doua pozitii: blocat sau atat de lejer ca in 10s cat schimbi o setare ajungi de la 100 la 400mm din cauza "zoom creep"-ului. Plus ca in conditii de 1/160, ISO800, f5.6, avea dificultati in a focaliza in mod punct iar in mod Eye-AF confirma focusul dar in practica era OOF.
- Cauciucuri dezlipite pe aparate (hmmm....)
- Ai rotita de compensare a expunerii dar poti seta expunerea si in panoul de control... asa ca ajungi ca rotita sa iti arate +1 si tu sa ai -0.7
- Meniurile... Prea multe pagini de meniuri si comportamentul default pare sa fie ca la fiecare capitol nou sa treaca automat la scrolling prin paginile acelui capitol.
- Touchscreen-ul e schizofrenic... fix unde ar fi mai util nu merge.

Per total: Cel mai impresionant e A7R III. Ca aparat de studio non-format mediu, as zice ca e cel mai usor de folosit aparat care mi-a cazut in mana. Calitatea imaginii e fenomenala. Cred ca si la capitolul peisagistica  s-ar descurca mai mult decat onorabil. Finalmente, daca as trage nunti cu fixe, probabil ca ar fi aparatul ideal.
Pentru wildlife/sport... raman pe Nikon Posted Image.

Poze mai jos (amestecate).

Attached Files


Edited by StefanSC, 20 September 2018 - 09:33.


#23
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
modele vii n-ati avut? :D

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Vrei sa zici ca d810 nu se descurca la foto studio (af, imagine)? :)

Si dece nikon pt wildlife/sport?

Edited by crokodilu, 20 September 2018 - 09:36.


#25
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@mihnea:

Nu Posted Image doar modele non-vii Posted Image

@crokodilu:
Vezi, daca ai sarit la concluzii Posted Image. Ai fi inteles de ce una si de ce nu cealalta daca citeai tot.

Edited by StefanSC, 20 September 2018 - 09:40.


#26
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostStefanSC, on 20 septembrie 2018 - 09:26, said:

1) Cine isi face probleme de EVF vs OVF se agita degeaba. Schimband intre D810 (OVF) si A7RIII (EVF) in timp ce trageam nu am simtit nici o diferenta (cel mult capacitatea de a afisa mai multa informatie in EVF).
Unii simt diferenta, altii nu. Ma bucur ca esti din a doua categorie.

#27
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
@TS030:
Folosesc in mod curent un GX-7 si cu acesta diferenta intre OVF si EVF este clara. E drept, este un model vechi :).

Exceptand pe cei care "vad" diferenta pentru ca stiu ca au un ML in mana (efect placebo?), usor usor o sa ajungem cu totii sa nu vedem diferentele. Eu sunt deja la acest punc (cu A7RIII-ul cel putin) :D.

#28
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Treaba ta daca ma crezi sau nu; insa sa stii, experienta personala rareori se aplica tuturor.

#29
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Efectul placebo apare in ambele sensuri.

#30
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mai, nu vorbesc de nici un efect placebo (desi, cand zici ca nu observi diferente la un A7RIII de fapt le ignori - dar asta nu e placebo).

Pur si simplu nu te impaci cu vizoarele electronice, iti creaza disconfort (in unele conditii chiar puternic). Degeaba cresc aia un pic rezolutia, degeaba mai umbla la refresh - nu pot sa schimbe esentialul, faptul ca EVF-ul e un TV in miniatura aflat la cativa cm de ochiul tau.
Cei ce nu au asemenea probleme nu pot, sau nu vor sa inteleaga.

#31
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 20 septembrie 2018 - 09:26, said:

Cine isi face probleme de EVF vs OVF se agita degeaba. Schimband intre D810 (OVF) si A7RIII (EVF) in timp ce trageam nu am simtit nici o diferenta (cel mult capacitatea de a afisa mai multa informatie in EVF).

Zic de vreo 2 ani acelasi lucru pe aici, dar o singura voce nu este luata in serios.

La cropuri nu mai este echilibru. Diferenta este in favoarea EVF-ului care este mai mare, se vad mai bine detaliile in el.

#32
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Exceptand unele cazuri exceptionale...

#33
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
M-am jucat și eu un pic cu A7iii. În mare StefanSC a zis bine ce a zis mai sus. Într-adevăr EVF nu e chiar o catastrofă la iluminare de interior (așa a fost le mine), dar totuși e sub OVF. Beleaua e că butoanele nu prea sunt unde trebuie. Poate și pentru că oi fi eu dedulcit la ergonomia corpurilor Canon de clasă 5D/7D, unde degetele cad exact pe butoane, adică acestea sunt acolo unde te aștepți să fie. La A7iii nu prea e așa. Rotițele și joystick-ul - hmm, sunt adecvate mai degrabă pentru mâini de domnișoară (eu neavând totuși mâini butucănoase). Iar meniul - necesită facultăți Posted Image

N-am avut oameni în cadru a.î. nu pot decât să-i cred pe cuvânt pe cei care zic că Eye-AF merge bine. Am testat însă Zone-AF pe diverse subiecte - și clar nu te poți baza pe metoda asta. Adică merge similar cu Zone AF de la 5D3/4: dacă ai fundal lis ține bine, altfel ciu-ciu; adică se duce pe cel mai apropiat obiect care pică în zonă și câteodată pe fundal dacă acesta are structură pronunțată. E normal pe undeva, dar am impresia că s-a indus ideea că mamă-mamă; nu e mamă-mamă. Probabil că la WL/sport tot AF point expansion e baza. Moment în care, cel puțin pentru astfel de aplicații, realizezi că nșpe sute / mii de puncte AF sunt numai Marketing Gimmick.

Încă ceva despre ergonomie: La 5D3/4 ai o grămadă de butoane care sunt bine plasate, cu customizare limitată, ce-i drept, dar opțiunile sunt alea care trebuie. De ex. poți trece de la One-Shot / Single Point AF la AI Servo / Zone AF (bașca cu comportament AF personalizat în prealabil) dintr-o singură apăsare de buton, fără să iei camera de la ochi. La Sony am încercat o customizare similară, dar după 10 minute de răscolit prin meniuri m-am lăsat păgubaș. Poate se face și nu m-am priceput eu că eram nou pe A7iii. Oricum, chiar dacă s-ar face, butoanele customizabile sunt foarte mici și puse aiurea. La Canon butonul cu pricina este chiar lângă montură (butonul DoF), are gabarit optim și e foarte comod de nimerit când vrei să faci procedura de mai sus. Se vede și la corp - camere Sony par a avea design-ul făcut de ingineri. Corpurile Canon / Nikon / Pentax sunt mult mai rafinate iar design-ul e adecvat pentru fotografi. Știți bancul ăla cu asemănarea dintre un inginer și un câine - ambii au privire inteligentă, dar nu știu să se exprime. Așa și cu inginerii Sony.

Deci clar nu trec pe Sony Posted Image
Corpul mai mic la camerele ML - marele avantaj specific invocat de mulți - nu e chiar o binecuvântare. Întrucât mi-e clar că ceasul a început să ticăie pentru sistemele dSLR, nu-mi rămâne decât să sper că vor exista și camere ML cu ergonomie dSLR-like la un moment dat. 5 ani? 10 ani?

Edited by calexe, 22 September 2018 - 18:38.


#34
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
În sfârșit am intrat în posesie de o zi, Sony A7III, deocamdată nu pot sa spun prea multe despre el, incerc sa mă obișnuiesc cu meniul. Am selectat pentru filmare PP hlg3 dar televizorul nu îmi vede filmul că hlg/hdr, menționez că filmele de pe YouTube in format hlg/hdr le vede că atare. Care să fie cauza?

#35
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Am facut cateva filme si fotografii cu noul A7III, sunt incantat de cum se misca autofocusul si de rezultat. Cum nu sunt profesionist si pana acum nu am folosit la filmari decat camere video Sony am lasat camera pe auto cu setari minime privind calitatea in ceea ce priveste filmele si fotografiile. Pun aici niste fotografii, facute atat noaptea cat si ziua cu obiectivul din kit ca momentan nu am altul mai bun. Poate imi spune si mie un profesionist cum sa fac un profil sa filmez 4k si HDR ca eu nu am reusit. Multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by scoty, 07 November 2018 - 22:25.


#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

cu setari minime privind calitatea
Cum adica?

View Postscoty, on 07 noiembrie 2018 - 22:24, said:

Poate imi spune si mie un profesionist cum sa fac un profil sa filmez 4k si HDR ca eu nu am reusit. Multumesc anticipat!
Stie real_neo cum e cu profilele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate