Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

La ce specializare sunteti sau ati fost la liceu?sunteti multumit de liceul vostru sau la care ati fost?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 04.09.2013
liceu cu profil sportiv. am avut medie  ~8.80. altii de la mate info si chiar si uman trudesc pe bune pentru asa note in liceu, eu am avut un orar foarte lejer, fiind sportivi, profesorii ne menajau oferindu-ne note mari mult mai usor. am terminat relatii economice internationale, acum urmeaza masterul tot in economie, sper sa ma si angajez macar pentru experienta deocamdata, nu neaparat pentru bani.
legat de contabilitate, imi amintesc de contul 666 - cheltuieli cu satana. ... si cam atat ...

#20
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 06.10.2012

 wld-ro, on 27 iulie 2014 - 00:05, said:


legat de contabilitate, imi amintesc de contul 666 - cheltuieli cu satana. ... si cam atat ...

De asta nu-mi amintesc, dar parca 412 sau 414 erau mijloacele fixe. Parca. :lol:

#21
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 04.09.2013
aici iti poti aminti de toate cu placere: http://www.englezaon...treprinderi.htm

#22
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
am fost la uman engleza intensiv

#23
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Ce imi puteti spune de profilul stiintele naturii?Tocmai sunt inscris la el.

#24
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Profilul in sine este bun ,insa eficacilitatea lui este data de elevi,Cel putin la mine in liceu elevii sunt slabi si ca atare profilul este unu modest!

#25
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013
Mate-info intensiv info. A fost un user pe aici care a zis ca a fost la mate-info si nu stie prea multe, ca mai apoi sa spuna ca a fost "un elev de 9, doar ca la mate,info si fizica nu aveam mai mult de 7". Pai bine mai prietene, crezi ca daca esti la profil mate-info inseamna ca stii ceva mate sau info ? Mai ales daca tu esti paralel ? Si mai dai si sfaturi ..? Sa fim seriosi.
La mate-info se afla potentialul generatiei urmatoare (50-60%) . Profilul se imparte in 2 sub sectiuni : mate-info intensiv ( de obicei la liceele care au in denumire cuvantul "informatica") si mate-info simplu, unde se face mai multa fizica decat informatica, deci e mai mult un mate-fizica.
La restul profilelor e muuuuuulta barbologie. Adica macar la informatica inveti sa compilezi, sa faci debugging...inveti sa faci un programel cap-coada. La alte profile inveti multe chestii inutile, chestii care le inveti intr-un semestru cand ai putea sa le inveti intr-o saptamana dintr-o carte de specialitate.
Nu regret alegerea facuta, desi dintre colegii mei cred ca 10% o sa urmeze o cariera in programare.

P.S. Nu este un profil greu...eu m-am distrat mult mai mult decat colegii de la filologie / stiinte sociale care aveau de facut eseuri de 10 pagini de pe o zi pe alta.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,631
  • Înscris: 30.07.2003

 martoruu, on 07 august 2014 - 19:29, said:

Profilul se imparte in 2 sub sectiuni : mate-info intensiv ( de obicei la liceele care au in denumire cuvantul "informatica") si mate-info simplu, unde se face mai multa fizica decat informatica, deci e mai mult un mate-fizica.
Pai inainte asa erau in clar, profil informatica si profil matematica fizica. Recent le-au rebotezat.

 martoruu, on 07 august 2014 - 19:29, said:

desi dintre colegii mei cred ca 10% o sa urmeze o cariera in programare.
Profilul mate-info nu inseamna cariera in programare. E un profil mult mai larg.

#27
martoruu

martoruu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 16.07.2013

 neagu_laurentiu, on 07 august 2014 - 20:14, said:

Pai inainte asa erau in clar, profil informatica si profil matematica fizica. Recent le-au rebotezat.


Profilul mate-info nu inseamna cariera in programare. E un profil mult mai larg.
Eu ma refeream la profilul mate-info intensiv informatica, unde se fac si 7 ore de informatica pe saptamana. De la profilul mate-info simplu cred ca nici 5% nu merg pe programare mai departe.

Edited by martoruu, 07 August 2014 - 22:43.


#28
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Eu am intrat (anul ăsta încep liceul) la mate-info (simplu), dar nu vreau neapărat să fac programare, deși îmi place IT-ul. Vreau să fac producție video (motion graphics) și audio (în special radio imaging). Credeți că am ales OK? :)

#29
the_updater986

the_updater986

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 18.02.2010

 deiuma, on 12 august 2014 - 00:22, said:

Eu am intrat (anul ăsta încep liceul) la mate-info (simplu), dar nu vreau neapărat să fac programare, deși îmi place IT-ul. Vreau să fac producție video (motion graphics) și audio (în special radio imaging). Credeți că am ales OK? Posted Image
N-ai sa faci prea multa programare la mate-info simplu (depinde desigur si de profesor in foarte mare masura). Productie video si audio n-ai sa faci la niciun profil in liceu :)) . Asta daca te pasioneaza va trebui sa inveti singur ca hobby, eventual poti sa te implici in proiecte educationale. Eu am avut niste colegi de clasa care au fost pasionati de programare hardware si s-au implicat intr-un proiect cu un sistem de alarma pentru incendiu cu profesorul de fizica.
Daca te implici si esti serios vei gasi oportunitati la profesori deschisi la minte.
Succes la liceu.

#30
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,128
  • Înscris: 04.09.2013

 deiuma, on 12 august 2014 - 00:22, said:

Eu am intrat (anul ăsta încep liceul) la mate-info (simplu), dar nu vreau neapărat să fac programare, deși îmi place IT-ul. Vreau să fac producție video (motion graphics) și audio (în special radio imaging). Credeți că am ales OK? Posted Image

este in regula ce ai ales tu, te va ajuta pe viitor daca te descurci cu materiile din liceu fara prea mari probleme. insa pentru ceea ce-ti doresti va trebui sa absolvi o facultate in acest sens. m-am uitat de curiozitate prin internet si am gasit asta. arunca si tu o privire. cred ca este exact ceea ce cauti. multa bafta.

#31
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 599
  • Înscris: 25.06.2013
Sunt la profilul mate-info si ma declar relativ multumit,oricum este de departe cel mai complex profil care chiar te pune la ceva munca de cercetare pe timpul liceului!

#32
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011
Mulțumesc pentru răspunsuri, @the_updater986 și @wld-ro. Momentan nu mă gândesc la o facultate în domeniul ăsta, vreau să văd cât de mult pot învăța pe cont propriu. Dacă ajung la un nivel acceptabil de cunoștințe mă apuc de freelancing și apoi mai văd. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate