Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

se incalzeste procesorul

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

 Ganditor, on 22 iulie 2014 - 23:30, said:

Sa dea dracu daca nu am ajuns de tot rasul cu aria hardware.

O fi cum spui tu, dar de ce mă citezi pe mine?

#20
rap13

rap13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2014
Daca pun ceva pe youtube in 1080p la fel temperatura ajunge la 60c ce sa fac? :((

#21
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Nu l-ai overclockat, nu?

#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
E o problema de racire.Verifica daca sursa scoate aerul din carcasa,iar daca e cazul schimba pasta termoconductoare/coolerul cu totul.Mi se pare ca AMD livra un cooler superior cu Athlon 64 x2 6000+.

#23
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
N-ai umblat la voltaje.

#24
rap13

rap13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2014
Nu am facut overclock la el...o sa cumpar o alta pasta..informativ c-am ce cantitate de pasta tre-sa pun pe procesor si cum recomandati sa o aplic?

 Pharrell25, on 22 iulie 2014 - 23:37, said:

N-ai umblat la voltaje.
n-am umblat,nu ma pricep prea bine la chestii de genu'

#25
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010

 rap13, on 22 iulie 2014 - 23:40, said:

Nu am facut overclock la el...o sa cumpar o alta pasta..informativ c-am ce cantitate de pasta tre-sa pun pe procesor si cum recomandati sa o aplic?

In mijlocul procesorului, o picatura, cat un bob de mazare sa zic....
Tot n-ai zis cum e carcasa, cate coolere ai in ea, cat de cald e la tine in camera.
Xeleron ti-a spus bine ce ti-a zis despre sursa, dar ia in considerare si celelalte lucruri.
Daca la tine in casa este foarte cald, daca ai carcasa mica si nu ai coolere pe ea(macar doua) nu ai cum sa atingi temperaturi mai joase.
Gandeste-te ca ai 30-35 de grade in camera din start(asta daca o fi cazul, ca nu dai detalii)

#26
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Singura varianta independenta in ecuatia prezentata de initiator e sursa. Nu inteleg ce mai discutam noi aici? Odata cu schimbarea sursei s-a schimbat si ”airflow-ul” din carcasa +/- wiremanagementul. Simplu.

Edited by spider_zero_sapte, 22 July 2014 - 23:47.


#27
rap13

rap13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.07.2014

 Pharrell25, on 22 iulie 2014 - 23:44, said:

In mijlocul procesorului, o picatura, cat un bob de mazare sa zic....
Tot n-ai zis cum e carcasa, cate coolere ai in ea, cat de cald e la tine in camera.
Xeleron ti-a spus bine ce ti-a zis despre sursa, dar ia in considerare si celelalte lucruri.
Daca la tine in casa este foarte cald, daca ai carcasa mica si nu ai coolere pe ea(macar doua) nu ai cum sa atingi temperaturi mai joase.
Gandeste-te ca ai 30-35 de grade in camera din start(asta daca o fi cazul, ca nu dai detalii)
carcasa e c-am mica..in casa cred ca sunt 30 de grade,pasta o intind pe toata suprafata procesorului si dupa pun cooler-ul ?

#28
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010

 rap13, on 22 iulie 2014 - 23:51, said:

carcasa e c-am mica..in casa cred ca sunt 30 de grade,pasta o intind pe toata suprafata procesorului si dupa pun cooler-ul ?
Nu omule, pui doar o picatura in mijloc si se intinde singura cand pui heatsink-ul(adica radiatorul cu cooler cu tot)

Edited by Pharrell25, 22 July 2014 - 23:53.


#29
andrei_210

andrei_210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,152
  • Înscris: 21.10.2009

 xeleron, on 22 iulie 2014 - 23:13, said:

De unde deduci tu ca e AMD?

Au intampinat TOTI probleme de caldura cu AMD-u...? (da)

Edited by andrei_210, 23 July 2014 - 00:35.


#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu uitati de airflow in carcasa, e aproape la fel de important precum coolerul, care degeaba e bun daca aerul nu circula corect.

#31
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Da, normal, de aia il intrebasem de cooler de carcasa si de carcasa.
Daca are o carcasa foarte mica si cablurile de la sursa noua sunt lasate in voia sortii, fara sa fie stranse/ascunse, daca n-are coolere in carcasa(macar unul care sa traga aer si unul care sa scoata), poate sa puna ce heatsink si pasta vrea, ca nu o sa aiba mari rezultate.

#32
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

 andrei_210, on 23 iulie 2014 - 00:34, said:

Au intampinat TOTI probleme de caldura cu AMD-u...? (da)

Ce dracu e aici pe aria hardware? Deja sunt prea multi oameni cu "idei".

#33
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012

 Pharrell25, on 22 iulie 2014 - 23:53, said:

Nu omule, pui doar o picatura in mijloc si se intinde singura cand pui heatsink-ul(adica radiatorul cu cooler cu tot)
In felul acesta risti sa nu se intinda uniform. Eu personal o intind cu degetul bagat intr-o punga, fiind atent sa nu murdaresc ceva prin jur.

#34
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010

 Pharrell25, on 22 iulie 2014 - 23:27, said:

In trecut.
Nu e nefondat sa spui ca temperaturile procesoarelor amd sunt mai ridicate, am avut dreptate oricum.
Pe langa asta, nu se stie cate grade are el in casa, nu se stie cate coolere are in carcasa, mie imi pare normala temperatura aia pentru un amd.
Ei da dar de procesoarele i7 care ajung la temp de peste 90 grade cu coolerul stock ce zici?
Stiu destul persoane care si-au cumparat cooler aftermarket pt. procesoare i5 sau i7(si vb. si procesoare blocate) pentru ca temperaturile depaseau de multe ori 70-75 de grade.
Ei bine procesul meu AMD asa vechi cum este, desi nu la fel de vechi ca si cel din acest topic daca depaseste 61 grade imi blocheaza PC-ul si isi da restart. Cu un cooler aftermarket de 120lei si o carcasa nu foarte bine aerisita procesorul meu AMD de 125W nu depaseste 54 grade vara si 49-50 grade in rest si asta in prime 95.

Deci eu zic ca este nefondat afirmatia ta.
Nu ar fi nefondat sa zici ca din cauza TDP-ului mai mare in comparatie cu procesoarele Intel cele AMD genereaza caldura mai mare chiar daca functioneaza la temperaturi mai scazute.

 rap13, on 22 iulie 2014 - 23:28, said:

am cumparat azi cooler si l-am montat,am pus pasta in diferite moduri la fel sta. e ok temperatura asta? astept raspuns,multumesc! 70 de grade in jocuri afecteaza cu ceva,am amd athlon 64 x2 6000+ ,4gb ram ddr2 si-o placa video nvidia geforce gtx650 1 gb pe sursa scrie s-tech 450w.
Eu vad pt. procesorul tau:
Maximum operating temperature :  55°C - 63°C

Deci nu este OK. Jocurile nu streseaza cpu-ul la maxim, temp at trebui sa fie sub 55grade.

 rap13, on 22 iulie 2014 - 23:35, said:

Daca pun ceva pe youtube in 1080p la fel temperatura ajunge la 60c ce sa fac? Posted Image(
Intra frumos in bios si verifica si voltajele.
Si eu am avut probleme asemanatoare dar am umblat pin bios la voltaje si alte setari si temperaturile au scazut cu aprox 10 grade.

#35
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Bine, îți desenez:  Absolut orice procesor AMD are temperaturi mai mari decât Intel și nu o zic eu, o zic și producatorii.
Cu asta out of the way, restart își dă la 61 de grade pentru că ai setat tu din BIOS, asta una la mână, doi la mână, când o să ai tu 50 de grade în prime cu procesor AMD mai vechi, să-mi faci și mie un print!
Îmi stă mie în 65 six core cu tehnologie vishera și cooler aftermarket în prime.
Am zis și în postarea de început, nu-s fan Intel, dar ce scrii aici e cel puțin aberant.

Edited by Pharrell25, 23 July 2014 - 10:12.


#36
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
OK domnule expert, ce pot sa zic deseneaza frate eu chiar vreau sa vad si producatorii unde spun ce spui tu. Ia si baga.
Restart isi de la 61 de grade pt. ca asa a fost programat procesorul, eu nu am optiunea in Bios de a creste aceasta limita.

Quote

doi la mână, când o să ai tu 50 de grade în prime cu procesor AMD mai vechi, să-mi faci şi mie un print!
Da este imposibil, ceva ce nu s-a mai vazut. Cand ajung acasa poate gasesc ceva print-uri mai vechi si iti fac pe plac, sunt curios sa vad ce o sa spui atunci.

Quote

Îmi stă mie în 65 six core cu tehnologie vishera şi cooler aftermarket în prime.
Fiecare dupa cum se pricepe.

Quote

Am zis şi în postarea de început, nu-s fan Intel, dar ce scrii aici e cel puţin aberant.
Lasa domnule ca ce ne spui tu este 100% corect si chiar deloc aberant.

Edited by OriOn20, 23 July 2014 - 10:34.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate