Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

se incalzeste procesorul

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Asta dupa doar 10 minute, ca n-am timp sa il las cat trebuie.
Omul nu are ce temperaturi sa scoata(si asta e doar parerea mea) daca are o carcasa foarte mica si daca n-are airflow, respectiv coolere in carcasa.
Mai are si coolerul stock din cate am inteles.

View PostOriOn20, on 23 iulie 2014 - 10:33, said:

OK domnule expert, ce pot sa zic deseneaza frate eu chiar vreau sa vad si producatorii unde spun ce spui tu. Ia si baga.
Poti sa cauti pe absolut orice forum de specialitate, poti sa cauti la specificatiile oricarui procesor, nu tre sa te indrum eu.
Si lasa tonul asta condescendent pentru altcineva, daca scrii prostii asuma-ti.

Attached Files

  • Attached File  look.png   129.27K   14 downloads

Edited by Pharrell25, 23 July 2014 - 10:43.


#38
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
Procesorul se incinge

Dupa titlu ce crezi? AMD mai mult ca sigur nu?

Quote

Poti sa cauti pe absolut orice forum de specialitate, poti sa cauti la specificatiile oricarui procesor, nu tre sa te indrum eu,

Pai cum, afirmi o chestie si apoi ma pui pe mine sa caut. Daca nu poti sa sustii ce ai afirmat OK nu ma supar.

Edited by OriOn20, 23 July 2014 - 10:48.


#39
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Da' tu vezi desteptule ca i se oprea sistemul?Nu iti zice si tie treaba asta nimic?
Tipul care a deschis topicul pe care postezi tu acum, nu a mentionat asa ceva, de aia am luat in calcul doar temperaturile din idle cand am zis ca sunt sigur ca e amd.

View PostOriOn20, on 23 iulie 2014 - 10:44, said:

Pai cum, afirmi o chestie si apoi ma pui pe mine sa caut. Daca nu poti sa sustii ce ai afirmat OK nu ma supar.
Tu sa dai printurile alea cu 50 de grade in prime, procesor amd mai vechi, pana una alta.

Edited by Pharrell25, 23 July 2014 - 11:09.


#40
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010

View PostPharrell25, on 23 iulie 2014 - 10:45, said:

Da' tu vezi desteptule ca i se oprea sistemul?Nu iti zice si tie treaba asta nimic?
Nu domnule expert nu imi zice.
Acum la cel fel de teorii ajungem? daca este AMD ruleaza la 50 de grade idle pt ca este AMD si daca se stinge PC-ul clar trebuie sa fie Intel.

#41
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010

View PostPharrell25, on 23 iulie 2014 - 10:52, said:

Tu sa dai printurile alea cu 50 de grade in prime, procesor amd mai vechi pana, una alta.
Va fi placerea mea, pacat ca nu o sa pot sa iti vad fata.

Deci cum ramane cu producatorii care spun si dreg?

View PostPharrell25, on 23 iulie 2014 - 10:55, said:

Esti prost tare.

Eu la concluzia asta am ajuns.
Nu toata lumea poate sa fie asa mare expert chiar daca asa spun si producatorii(cine stie care or fi aia dar sunt producatori).

#42
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
http://www.pantherpr...CPUtemperatures
Na prostule care esti tu prost, uita-te ce temperaturi maxime au amd-urile si ce temperaturi maxime au intelurile.
Acum dupa mintea ta, prostule care esti prost, daca un intel are temp maxima 67 de grade, cam la ce temperatura crezi ca ruleaza fata de un amd cu temp maxima de 80?
Ia spune tu prostule.

#43
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
Care AMD cu 81 grade? Athlon II X2 Regor? Am avut asa ceva nu a depasit 50 grade nici in OC.
Pacat ca istoria in tabelul ala s-a terminat in 2011. Oricum eu de exemplu am modelul de Phenom X4 care poate atinge max 62 grade.
Generatia de procesoare pe 45nm a celor de la AMD este tot pe acolo in ceea ce priveste limita de temperatura in comparatie cu generatiile de i3, i5 si i7 pana la Sandy Bridge. Bine Ivy Bridge si Haswell care au crescut succesiv nivelul temperaturilor sunt lasate in afara teoriei cu temperatura, foarte convenabil.

Dar  produatorii unde sunt? nu spun nimic acum?

Edited by OriOn20, 23 July 2014 - 11:23.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu mai jigniti pe aici, 74.1°C are maxim e8400 temp maxima (wolfdale). Si bineinteles e6700 tot 74.1°C, parca e conroe, evident date oficiale Intel,. Tcase, intern (Tcore) va dati seama ca oricum are mai mult cu vreo 5 grade si ajungem la cele 80 grade tipice pentru high K-Gate. Deci documentul ala nu pare precis. Temperaturile depind de tehnologia de fabricatie a tranzistoarelor.

In rest idle temp depinde de mediu, arerisire carcasa, temp in camera, eventual daca carcasa are preluare de aer direct de afara pentru cpu etc...

E8400 al meu sta in 38 idle. si 60-62 full load prelungit asa ca fapt divers, are uzura de 5 ani si ceva, carcasa sta in biroiu inchis evident are un 120mm fan de carcasa si al sursei care e lent oricum ca e controlat de temp pe diodele de iesire.
Am uitat sa specific, la 1.1v pe core, la 1.25 e dezastru, 42 idle Posted Image

Si inca ceva,s a nu cunfundam max temp cu safe temp care e o treaba pur subiectiva.

#45
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
http://www.intel.com...lResources.html
Ia  si descarca manual pentru fiecare procesor in parte, pentru amd cauta-ti singur, ca vad ca esti si setat, de parca nu sunt temperaturile minime si maxime pentru fiecare procesor, postate public de catre ambii producatori.

View Postandreic, on 23 iulie 2014 - 11:24, said:

Nu mai jigniti pe aici, 74.1°C are maxim e8400 temp maxima (wolfdale). Si bineinteles e6700 tot 74.1°C, parca e conroe. Deci documentul ala nu pare precis.

In rest idle temp depinde de mediu, arerisire carcasa, temp in camera, eventual daca carcasa are preluare de aer direct de afara pentru cpu etc...

E8400 al meu sta in 38 idle. si 60-62 full load prelungit as aca fapt divers, are uzura de 5 ani si ceva.
Al initiatorului e windsor x2, are temperatura maxima de 70-73 de grade.
Si cum ziceam, daca el are o carcasa foarte mica, daca nu are airflow, nu are cum sa obtina alte temperaturi.
Luand in calcul ca are si cooler stock.

View Postandreic, on 23 iulie 2014 - 11:24, said:



Am uiatt sa specific, la 1.1v pe core, la 1.25 e dezastru, 42 idle Posted Image
El a zis ca nu a umblat la voltaje cand am intrebat, ca nu se pricepe.

Edited by Pharrell25, 23 July 2014 - 11:29.


#46
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
Temperaturile minime sunt irelevante, AMD si intel fac publice temperaturile maxime la care poate sa functioneze procesorul in conditii normale(adica fara sa fie afectat in vreun fel).

Lasa manualele ca nu ma intereseaza, eu vreau sa ii vad pe producatorii care spun ca: "Absolut orice procesor AMD are temperaturi mai mari decât Intel".

Nu prea am succes se pare.

#47
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Si fac pariu ca il are la 1.25 v.

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPharrell25, on 23 iulie 2014 - 11:31, said:

Al initiatorului e windsor x2, are temperatura maxima de 70-73 de grade.
Si cum ziceam, daca el are o carcasa foarte mica, daca nu are airflow, nu are cum sa obtina alte temperaturi.
Corect.

#49
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010

View PostOriOn20, on 23 iulie 2014 - 11:32, said:

Temperaturile minime sunt irelevante, AMD si intel fac publice temperaturile maxime la care poate sa functioneze procesorul in conditii normale(adica fara sa fie afectat in vreun fel).

Lasa manualele ca nu ma intereseaza, eu vreau sa ii vad pe producatorii care spun ca: "Absolut orice procesor AMD are temperaturi mai mari decât Intel".
.
Adica un fel de....sa vina samsung sa spuna ca sunt mai buni decat apple.
Tu ai o problema cu perceptia, daca ai inteles ca un producator o sa iasa si o sa spuna ca are temperaturi mai scazute, asa, cuvant cu cuvant, din ce am scris.
NU VIN SA SPUNA, deduci din ce specificatii au produsele lor, asta ar fi trebuit sa inteleaga orice om normal, da' tu cred ca te prefaci.
Sa traduc naiba: O spun si producatorii prin specificatiile de pe produs(cum altfel, la dracu'?)

Edited by Pharrell25, 23 July 2014 - 11:40.


#50
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010

View PostPharrell25, on 23 iulie 2014 - 10:10, said:

Bine, îţi desenez: Absolut orice procesor AMD are temperaturi mai mari decât Intel şi nu o zic eu, o zic şi producatorii.

Am zis şi în postarea de început, nu-s fan Intel, dar ce scrii aici e cel puţin aberant.
Sunt cuvintele tale.

Si da ce scriu eu este aberant.

Si mai iei si cu chestii gen :iti desenez, spui prostii, esti prost. Bravo ce sa zic.

#51
Pharrell25

Pharrell25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 01.03.2010
Bai prietene, tu cand citesti "o zic si producatorii" iti imaginezi ca au venit reprezentanti intel sau amd sa dea declaratii oficiale despre treaba asta?
Nu e de dedus pentru tine ca producatorul iti zice din specificatii si apoi urmeaza feedback de la cumparator?
De fapt ce dracu' imi bat capul, n-am cu cine, a trebuit sa iti explic si ce era normal sa intelegi dintr-o fraza simpla.

#52
Ganditor

Ganditor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.07.2014
Conteaza ca toti ne-am gandit la AMD, a fost AMD, restul este can can.

#53
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010

Quote

Absolut orice procesor AMD are temperaturi mai mari decât Intel

Si intel si amd nu spun nimic ei doar fac publice specificatiile pt. fiecare produs.
Doar daca ne luam dupa tabelul ala vechi ne dam seama ca nu ai dreptate, daca mai punem limitele de temperatura pt ultimele generatii de procesoare de la Intel si AMD din nou pica teoria.

#54
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

View PostPharrell25, on 23 iulie 2014 - 11:44, said:

Bai prietene, tu cand citesti "o zic si producatorii" iti imaginezi ca au venit reprezentanti intel sau amd sa dea declaratii oficiale despre treaba asta?
Nu e de dedus pentru tine ca producatorul iti zice din specificatii si apoi urmeaza feedback de la cumparator?
De fapt ce dracu' imi bat capul, n-am cu cine, a trebuit sa iti explic si ce era normal sa intelegi dintr-o fraza simpla.
Vezi că eşti deja maro la nas de atâta Badea.

Edited by andreyvsjoker, 23 July 2014 - 19:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate