Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 

Cum se scrie CATALIN in japoneza

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005
ma numesc Catalin si mi-a venit ideia sa-mi tatuiez numele pe unul din brate insa cu caractere din limba japoneza. cunoaste cineva cum se face aceasta traducere?

#2
none

none

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,838
  • Înscris: 03.06.2005
poti sa incerci tokyo.

#3
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
un nebun arunca o piatra in apa si zece prosti se chinuie sa o scoata... poate ar trebui sa inveti romana mai intai asa ca mai lasa-ne cu japoneza ta...ca daca fiecare ar scrie tot ce i se scoala pe forum ...te-ai mira de  inteligenta romaneasca... ai putea accesa  resursa de net mai bine...

#4
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Sau chiar un Attached File  abecedar.jpg   16.34K   124 downloads.

#5
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Mi-a zis un amic ca cica se zice Ketsunoana :naughty:

#6
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
Te pot ajuta eu. Iti scriu in Katakana sau in Hiragana dar va fi ceva de genul Ka-ta-ri-nuu, pentru ca L nu exista in japoneza.

Dar inainte de a te tatua mai bine informeaza-te despre ce inseamna un tatuaj si cat costa sa il scoti.

#7
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005

 sigrid.blom, on Dec 26 2005, 22:33, said:

Te pot ajuta eu. Iti scriu in Katakana sau in Hiragana dar va fi ceva de genul Ka-ta-ri-nuu, pentru ca L nu exista in japoneza.

Dar inainte de a te tatua mai bine informeaza-te despre ce inseamna un tatuaj si cat costa sa il scoti.


katakana parca e nua scrie la japonezi,nu?   ce ce rautacisi pe forumul asta   :huh:    ce e asa anorma ? imi place scriere lor!

#8
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
misto ca la tine place limba japoneza, dar poate tu traduce la noi ce vrei sa spui, de exemplu aici:
"katakana parca e nua scrie la japonezi"

#9
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005

 zuppy, on Dec 26 2005, 22:47, said:

misto ca la tine place limba japoneza, dar poate tu traduce la noi ce vrei sa spui, de exemplu aici:
"katakana parca e nua scrie la japonezi"
NOUA SCRIERE A JAPONEZILOR  - PANA IMI IAU ALTA TASTATURA MA SUPORTI ASA :)

#10
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
n-am inteles ce-ai vrut sa spui in ultimul post.

hiragana si katakana sunt doua seturi de caractere, katakana se foloseste pentru scrierea cuvintelor importate din alte limbi.

vezi mai jos: primul rand e in hiragana si al doilea in katakana, amandoua inseamna Katarinuu.

caracterele se pot scrie si de sus in jos daca ti se pare mai interesant.

Attached Files


Edited by sigrid.blom, 26 December 2005 - 22:53.


#11
craz

craz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 06.03.2004
Si ai grija cine-ti face tatuajul.
Mi-amintesc ca mi s-a povestit de un baietas de cartier care a vrut sa-si tatueze si el ceva in chineza. A mers, si-a facut un mare tatuaj si toata ziua umbla cu tatuajul la vedere ca sa se faleasca. Pana intr-o zi cand l-au vazut niste chinezi care s-au tavalit pe jos de ras. Tatuajul insemna "Carne de porc". Cel care facuse tatuajul luase un text de pe o conserva pe care o avea la indemana.

#12
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005

 craz, on Dec 26 2005, 22:54, said:

Si ai grija cine-ti face tatuajul.
Mi-amintesc ca mi s-a povestit de un baietas de cartier care a vrut sa-si tatueze si el ceva in chineza. A mers, si-a facut un mare tatuaj si toata ziua umbla cu tatuajul la vedere ca sa se faleasca. Pana intr-o zi cand l-au vazut niste chinezi care s-au tavalit pe jos de ras. Tatuajul insemna "Carne de porc". Cel care facuse tatuajul luase un text de pe o conserva pe care o avea la indemana.

of! :(  iar trebuie sa ma duc la curvele care au fost prin japonia ,sa nu -mi iau tzeapa cu ce-mi tatuiez?

#13
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
Hai ca acum umblu la creatie. Mai bine tatueaza-ti kanji-ul asta care inseamna aur, bani  :P

Si daca vrei ti-l trimit si pe ala pentru dusmani  :roflmaofast:

Attached Files



#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002
scrie "catalin" si da-te mare la toti ca tu de fapt l-ai scris in romaji  :cigar:
oricum, raman la parerea mea, e stupid sa-ti tatuezi propriul nume...

Edited by zuppy, 26 December 2005 - 23:01.


#15
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005

 zuppy, on Dec 26 2005, 23:00, said:

scrie "catalin" si da-te mare la toti ca tu de fapt l-ai scris in romaji  :cigar:
oricum, raman la parerea mea, e stupid sa-ti tatuezi propriul nume...

eeee!!!!! poate am postat si io asa . deunde stii ca nu vreu sa-l pun pe buca unei tipe? da suna urat postul

#16
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005

 sigrid.blom, on Dec 26 2005, 22:52, said:

n-am inteles ce-ai vrut sa spui in ultimul post.

hiragana si katakana sunt doua seturi de caractere, katakana se foloseste pentru scrierea cuvintelor importate din alte limbi.

vezi mai jos: primul rand e in hiragana si al doilea in katakana, amandoua inseamna Katarinuu.

caracterele se pot scrie si de sus in jos daca ti se pare mai interesant.
  raspunsul tau mi se pare cel mai aproape de adevar. ramane sa mai intreb si pe altcineva sa nu scrie pa fundul domnisoarei "carne de porc"  :)

#17
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
M-ai pus la ambitie si am cautat prin toate dictionarele pe care le am vreun sens pervers la Katarinuu. Nu am gasit! Kata inseamna forma, imagine sau umar. Atat. Singurul dubiu pe care-l am e cu ultimul U la sfarsit, cine e mai avansat cu japoneza poate sa-mi spuna daca asa se face conversia de nume?

Edit: m-am lamurit singura (google), e fara u la sfarsit. Catalin, din ce ti-am dat taie ultimul caracter si atunci e corect.

Attached Files


Edited by sigrid.blom, 26 December 2005 - 23:25.


#18
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005

 sigrid.blom, on Dec 26 2005, 23:22, said:

M-ai pus la ambitie si am cautat prin toate dictionarele pe care le am vreun sens pervers la Katarinuu. Nu am gasit! Kata inseamna forma, imagine sau umar. Atat. Singurul dubiu pe care-l am e cu ultimul U la sfarsit, cine e mai avansat cu japoneza poate sa-mi spuna daca asa se face conversia de nume?

Edit: m-am lamurit singura (google), e fara u la sfarsit. Catalin, din ce ti-am dat taie ultimul caracter si atunci e corect.
  multumesc   :console:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate