Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Cum se scrie CATALIN in japoneza

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,315
  • Înscris: 03.12.2005
tatueaza-ti eventual si adresa, sa stie unde sa te duca taximetristul, in caz ca adormi.

ps: ciudata tastatura ai daca scrie "ideie" in loc de "idee". bafta multa sa iei una mai scolita next time.

#20
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,413
  • Înscris: 03.08.2004

 78CAT, on Dec 26 2005, 23:04, said:

eeee!!!!! poate am postat si io asa . deunde stii ca nu vreu sa-l pun pe buca unei tipe? da suna urat postul

Pai daca vrei sa-l pui "pe buca unei tipe" e simplu: ti-l "tatuiezi" pe frute , pe obraz sau cel mai bine pe limba!
Ce zici de "ideie"?
Unde mai pui faptul ca poti sa-l pui oriunde nu numai pe buca tipei .

#21
GrLght

GrLght

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 13.11.2003

 78CAT, on Dec 26 2005, 22:02, said:

ma numesc Catalin si mi-a venit ideia sa-mi tatuiez numele pe unul din brate insa cu caractere din limba japoneza. cunoaste cineva cum se face aceasta traducere?
Toate uratele au acum insemne tribale pe spate. Deja mi se pare penibil. Iar cand vezi cate un bosorog de vreo 60 de ani cu gagici desenate diform pe mana sau tot felul de nume tatuate in mod grosolan penibilul se transforma in hilar.
Nu stiam ca e "cul" sa ai numele tau scris pe tine si pe deasupra in alta limba. Daca vrea cineva sa afle cum te cheama o poate face in alte moduri.
Sa zicem ca o fata vine si te intreaba ce inseamna scrisul de pe mana ta, iar tu ii vei spune cu seninatate si mandrie ca e de fapt numele tau. Iti spun eu, te va lua drept un idiot. Nici cea mai penala femeie din lume nu s-ar lasa impresionata de niste caractere orientale tatuate pe mana.
La urma urmei, e treaba ta, poti sa faci ce vrei, dar eu te sfatuiesc sa te mai gandesti.

#22
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,249
  • Înscris: 12.10.2002

 GrLght, on Dec 27 2005, 09:32, said:

[...]
La urma urmei, e treaba ta, poti sa faci ce vrei, dar eu te sfatuiesc sa te mai gandesti.
n-auzi ca vrea sa marcheze femeia :lol:

#23
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005

 78CAT, on Dec 26 2005, 22:59, said:

of! :(  iar trebuie sa ma duc la curvele care au fost prin japonia ,sa nu -mi iau tzeapa cu ce-mi tatuiez?

mda, frumos spus, iti faceam eui in kanji dar nu meriti...


 sigrid.blom, on Dec 26 2005, 23:22, said:

M-ai pus la ambitie si am cautat prin toate dictionarele pe care le am vreun sens pervers la Katarinuu. Nu am gasit! Kata inseamna forma, imagine sau umar. Atat. Singurul dubiu pe care-l am e cu ultimul U la sfarsit, cine e mai avansat cu japoneza poate sa-mi spuna daca asa se face conversia de nume?

Edit: m-am lamurit singura (google), e fara u la sfarsit. Catalin, din ce ti-am dat taie ultimul caracter si atunci e corect.

kata- daca e in kanji are mai multe intelesuri, pe net nu gasesti decit o singura traducere, lasa sa se duca la " curvele"  care au fost in japonia...

 sigrid.blom, on Dec 26 2005, 22:52, said:

n-am inteles ce-ai vrut sa spui in ultimul post.

hiragana si katakana sunt doua seturi de caractere, katakana se foloseste pentru scrierea cuvintelor importate din alte limbi.

vezi mai jos: primul rand e in hiragana si al doilea in katakana, amandoua inseamna Katarinuu.

caracterele se pot scrie si de sus in jos daca ti se pare mai interesant.

numele straine sa scriu doar in katakana, poti sa mai faci in kanji  ca sa aiba inteles, dar cam greu ...

Edited by Domnita, 27 December 2005 - 18:16.


#24
aolex

aolex

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,829
  • Înscris: 06.12.2004
mi se pare ii zice harakiri...

#25
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,373
  • Înscris: 07.12.2002

 78CAT, on Dec 27 2005, 05:02, said:

ma numesc Catalin si mi-a venit ideia sa-mi tatuiez numele pe unul din brate
Tu semeni cu un prieten de-al meu care are pe birou poza cu el... :huh:

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,315
  • Înscris: 03.12.2005
astuia clar trebuie sa-i iei o oglinda cadou de ziua lui. lol

#27
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005

 sebulbus, on Dec 27 2005, 20:31, said:

astuia clar trebuie sa-i iei o oglinda cadou de ziua lui. lol
  credeam ca pe forum gasesti ce te intereseaza nu pererile la toti habarnagii care se baga si ei in seama criticand in loc sa ajute omul . sa criticam ne pricepem toti .un raspuns aproape bun il am de la sigrid.blom . tot respectul  :coolspeak:    am aflat . ultimul caracter e gresit atat ( se inlocueste cu corespondentul lui N) am intrebat o japoneza care mai stia si engleza putin.

#28
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005
apropo: pentru asta destepti din topicul asta. uitati ca traim intr-o tara libera si putem sa facem ce vrem . daca m-ati cunoaste chiar ati vedea ca nu am nici un tatuaj. llucrez intr-un domeniu in care nu pot sa-mi fac asa ceva. era chiar pt prietena mea si si chiar am degand sa il fac dar inr-un loc in care doar eu il pot vedea ( nu va ganditi cine stie unde). aveti ceva impotriva? caracterul de care vorbeam este aici http://www5.big.or.j...ji/katakana.gif  in coltul din stanga jos

#29
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
Domnita, help please!

Cand e de tradus numele se pune sau nu "u" la sfarsit? Am gasit pe net translator de nume, care zice ca pentru catalin echivalentul e katarinu..

Cum e corect?

Domo arigato gozaimasu  :D

#30
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005

 sigrid.blom, on Dec 27 2005, 22:17, said:

Domnita, help please!

Cand e de tradus numele se pune sau nu "u" la sfarsit? Am gasit pe net translator de nume, care zice ca pentru catalin echivalentul e katarinu..

Cum e corect?

Domo arigato gozaimasu  :D
  nu se pune . cel putin in cazul asta.asa mi-a zis tipa aia

#31
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 78CAT, on Dec 27 2005, 21:11, said:

credeam ca pe forum gasesti ce te intereseaza nu pererile la toti habarnagii care se baga si ei in seama criticand in loc sa ajute omul . sa criticam ne pricepem toti .un raspuns aproape bun il am de la sigrid.blom . tot respectul  :coolspeak:    am aflat . ultimul caracter e gresit atat ( se inlocueste cu corespondentul lui N) am intrebat o japoneza care mai stia si engleza putin.
Da' limba materna de ce ti-e greu s-o scrii corect? Tot probleme cu tastatura?

#32
Domnita

Domnita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.09.2005
asa se scrie cred: " カ タ リ ン

Edited by Domnita, 28 December 2005 - 03:16.


#33
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005
[quote name='LoveDemon' date='Dec 28 2005, 00:54' post='1134897']
Da' limba materna de ce ti-e greu s-o scrii corect? Tot probleme cu tastatura?
[/quote


SA-TI DAU TIE POSIBILITATEA SA SCRII SI TU UN RAND ACI! MULTUMIT?

#34
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
78CAT, nu cred ca tonul tau e potrivit aici. Tu ai venit sa ceri ajutorul si acum te zbarlesti in stanga si-n dreapta?

Si ca sa fie subiectul "rotund", i-am trimis lui 78CAT varianta updatata intr-un doc word, pentru cei interesati, varianta finala este asta: Katarin, dupa cum se vede in figura alaturata. Multumesc Domnita pentru confirmare.

Attached Files


Edited by sigrid.blom, 28 December 2005 - 10:45.


#35
78CAT

78CAT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 07.11.2005
mi-am iesit putin din fire. forumul nu a fost facut pentru a insulta pe cineva sau al lua peste picior ,cand are o problema.

SCUZE!! am gesit cand am spus ceva despre fetele care au fost in Japonia. Stiu ca in Japonia fetele nu merg pentru a se prostitua (cele care merg la cluburi) .asa suntem noi romanii . acolo este alta cultura si oamenii aceia se chideaza dupa alte valori.

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sau cum a patit Akon in Punk'd. L-au pus sa faca reclama la un produs japonez si ii spuneau ce sa spuna in japoneza. Cand el intreba pe japonezi ce spune, aia ii ziceau ca "e bun produsul", etc. De fapt, Akon spunea "sint un fraier", "sint la punk'd".

 sigrid.blom, on Dec 27 2005, 22:17, said:

Domnita, help please!

Cand e de tradus numele se pune sau nu "u" la sfarsit? Am gasit pe net translator de nume, care zice ca pentru catalin echivalentul e katarinu..

Cum e corect?

Domo arigato gozaimasu  :D

Corect in cazul lui e: "Ciu-me-te". Suna mai mult a coreeana, dara asta e.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate