Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?
 

Instalare DirectX 9.0C pe Windows XP SP2

- - - - -
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006

View PostCataSa, on Dec 5 2007, 19:27, said:

nu mi merg jocurile
Detaliaza. Primesti eroare? Daca da care? Sau ce se intampla?

#74
CataSa

CataSa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.12.2007

View Postwebsitefinder, on Dec 5 2007, 21:52, said:

Detaliaza. Primesti eroare? Daca da care? Sau ce se intampla?

nu primesc eroare, tocmai asta e ca daca era eroare macar imi faceam o imagine despre ce se intampla. pur si simplu se face ecranul negru si se blocheaza.ma gandeam ca poate fi si de la driver desi am instalat ce era pe cd ul primit cu placa

#75
carocipra

carocipra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2007

View PostCataSa, on Dec 5 2007, 20:56, said:

nu primesc eroare, tocmai asta e ca daca era eroare macar imi faceam o imagine despre ce se intampla. pur si simplu se face ecranul negru si se blocheaza.ma gandeam ca poate fi si de la driver desi am instalat ce era pe cd ul primit cu placa
"Eroarea" asta cu ecranul negru o ai la toate jocurile? La care numai? Apoi se blocheaza calculatorul sau poti da Alt+Tab?

Eu patesc invers, dupa ce joc NfS ProStreet. Cand ies din joc nu mai merge testul de dxdiag pentru D3D, indiferent de interfata (DirectX 7, 8 sau 9), adica nu mai vad cubul ala care se invarte. In general ecranul negru e de la D3D, dar poate fi si swap-ul, si memoria, si rezolutia monitorului, si altele. Culmea e ca faza se repeta si la GTA SA, tot cand ies din el, si trebuie sa dau restart, log off nu merge.

Uneori driverul livrat cu placa e mai bun decat unul mai nou, luat de pe net.

#76
ko_caina

ko_caina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.12.2007
va rog ajutatima... am sters fiserele cu directX9.0b din Start > Run > regedit > HKEY_LOCAL_MACHINE > Software > Microsoft > DirectX ...iar acum cand scriu in run dxdiag la directX version scrie not found... si am incercat sa instalez mai multe kituri de la directX 9.0c dar tot asa de rapid se instaleaza  :wallbash:  iar in dxdiag tot la direct x version tot not found scrie  <_<  ...cum pot sal instalez altfel  :cursing:  ?

Edited by ko_caina, 06 December 2007 - 18:48.


#77
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
incearca acest directx

#78
extender25

extender25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.12.2007
Buna! Am shi eu o problema... spuneti-mi va rog daca cu: Intel pentium 4 la 3Ghz, 1 gb ram ddr2 667 Mhz, nvidia 7200 GS, win xp sp2, se poate sa-mi sacadeze jocuri ca NFS Carbon, Empire Earth 3, Settlers 6, C&C tiberium wars... etc, toate pe rezolutie mica.

#79
carocipra

carocipra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2007

View Postextender25, on Dec 11 2007, 22:50, said:

Buna! Am shi eu o problema... spuneti-mi va rog daca cu: Intel pentium 4 la 3Ghz, 1 gb ram ddr2 667 Mhz, nvidia 7200 GS, win xp sp2, se poate sa-mi sacadeze jocuri ca NFS Carbon, Empire Earth 3, Settlers 6, C&C tiberium wars... etc, toate pe rezolutie mica.
Nu. In nici un caz. Verifica driverul placii video, directx-ul, spatiul pe hard. Daca sunt ok si nu ai probleme cu memoria ram (de pe placa de baza si de pe cea video), atunci reinstaleaza windows-ul.

#80
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Sau daca n-ai doi antivirusi instalati care scaneaza in continuu.

#81
alexandrudicu

alexandrudicu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 06.04.2006

View Postwebsitefinder, on Dec 15 2007, 09:46, said:

Sau daca n-ai doi antivirusi instalati care scaneaza in continuu.

Sau Winamp 5 in background care ruleaza si vreun plugin vizual ce tine ocupat procesorul 50%, cum facea la mine, si am pus skinul de winamp classic si merge ok. :)

#82
carocipra

carocipra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 15.03.2007

View Postalexandrudicu, on Jan 28 2008, 09:22, said:

Sau Winamp 5 in background care ruleaza si vreun plugin vizual ce tine ocupat procesorul 50%, cum facea la mine, si am pus skinul de winamp classic si merge ok. :)
Asa e, ai dreptate. Cand joci un joc, la ce-ti mai trebuie Winamp Agent. Sa-ti ocupe sunetul degeaba?... si in nici un caz nu e de la DirectX9.0c pe Windows XP SP2
Ziceam si eu asa, dar sa stiti totusi ca avand BitDefender 11 si AVG 7.5 + AVG Antispay care ruleaza in fundal in acelasi timp, jocurile imi merg bine la o rezolutie acceptabila pe configuratia pe care o am, si nu e cine stie ce...

Mai e o chestie: Update-ul trebuie dezactivat (disable), sau chiar toate programele care ruleaza in fundal (background) degeaba.
Mi s-a intamplat odata cand jucam ceva care nu cere accelerator grafic performant (de ex. Counter Strike), sa-l sacadeze. O sa ziceti ca aveam lag... Ei bine, in general programele care au sau cauta acces la Internet trebuiesc puse "pe pauza" sau chiar inchise, in momentul cand se joaca. Nu-i asa? BitDefender 11 a venit cu solutia asta.

Va urma...

#83
Cosmyman

Cosmyman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.09.2007
uitati am si eu o problema vreau sa instalez Most Wanted pun CD Keyu si apoi zice ca nu am direct x 9c si nu poate continua instalarea dar eu am windows xp SP 2 si am directx 9c introdus poate sa ma ajute cineva?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate