Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Creaționism și evoluționism

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4981 replies to this topic

#4735
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostTravertin2_0, on 22 aprilie 2018 - 00:49, said:

Clar ești bot sau troll cu circuitele sărite.
Asta spunand-o cine? Aud bine?
Pentru dumneata religia e o carja psihologica in care te sprijini, ca altfel ai merge in patru labe.

#4736
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 21 aprilie 2018 - 22:51, said:

Totul se bzeaza pe clasa a 7a! Chiar si mecanica relativista (aia "corecta") sau cea cuantica nu se pot invata direct.
Așa și matematica se bazează pe clasa I, să știi. Dar în niciun caz nu se rezumă doar la acel nivel. Pentru știința dumitale, toate calculele inginerești de rezistență au la bază mecanica clasică, cea a lui nenea Newton.

View Postvrajitoruldinoz, on 21 aprilie 2018 - 23:07, said:

Se stie O MULTIME despe creier.
Si mai e o multime de aflat.
Ca să traduc: aproape nimic, mulțimea cunoștințelor despre subiectul ăsta fiind un procent extrem de redus.

Edited by mario_bril, 22 April 2018 - 12:47.


#4737
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostCristi_E, on 22 aprilie 2018 - 00:53, said:


Asta spunand-o cine? Aud bine?
Pentru dumneata religia e o carja psihologica in care te sprijini, ca altfel ai merge in patru labe.

Și tu ești un frustrat care își varsă otrava pe internet. :))))) Ești penibil

#4738
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postmario_bril, on 22 aprilie 2018 - 12:47, said:

Ca să traduc: aproape nimic, mulțimea cunoștințelor despre subiectul ăsta fiind un procent extrem de redus.

Eu nu inteleg de ce faceti afirmatii fara cea mai mica acoperire.. e o inclinatie probabil la voi Posted Image

View Postmario_bril, on 22 aprilie 2018 - 12:47, said:

Așa și matematica se bazează pe clasa I, să știi. Dar în niciun caz nu se rezumă doar la acel nivel. Pentru știința dumitale, toate calculele inginerești de rezistență au la bază mecanica clasică, cea a lui nenea Newton.


Si pe artimetica. Relevanta fiind?
De ce nu spuneti ca Arhimede sau Euclid si Pitagora erau politeisti si pe ce au facut ei (ca sa nu mai spun de Socrate, Aristotel etc)se bazeaza tot ce facem in ziua de azi, deci politesmul iz da shit...

View PostTravertin2_0, on 22 aprilie 2018 - 00:22, said:

Îți dai seama că ieși din tipare, nu?! Adică ești ăla la care se uită oamenii ciudat.

Sper din tot sufletul. Am muncit toata viata sa nu fiu in cireada.

Edited by vrajitoruldinoz, 23 April 2018 - 06:11.


#4739
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 23 aprilie 2018 - 06:12, said:

Am muncit toata viata sa nu fiu in cireada.
din cireada nu se iese muncind, munca te tine in cireada. :)

#4740
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 23 aprilie 2018 - 06:12, said:

Eu nu inteleg de ce faceti afirmatii fara cea mai mica acoperire.. e o inclinatie probabil la voi Posted Image
Păi mai citim și noi, pe ici, pe colo, pe unde voi nu prea aveți curiozitatea, probabil. :D

Yet the growing body of data — maps, atlases and so-called connectomes that show linkages between cells and regions of the brain — represents a paradox of progress, with the advances also highlighting great gaps in understanding.
So many large and small questions remain unanswered. How is information encoded and transferred from cell to cell or from network to network of cells? Science found a genetic code but there is no brain-wide neural code; no electrical or chemical alphabet exists that can be recombined to say “red” or “fear” or “wink” or “run.” And no one knows whether information is encoded differently in various parts of the brain.

View Postvrajitoruldinoz, on 23 aprilie 2018 - 06:12, said:

Si pe artimetica. Relevanta fiind?
De ce nu spuneti ca Arhimede sau Euclid si Pitagora erau politeisti si pe ce au facut ei (ca sa nu mai spun de Socrate, Aristotel etc)se bazeaza tot ce facem in ziua de azi, deci politesmul iz da shit...
Dumneata nu mai știi despre ce vorbeai, din câte văd...

#4741
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,580
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheart_of_ice, on 21 aprilie 2018 - 22:34, said:

Eu prefer sintagma - materie vie, materie nevie... decât - materie vie, materie moartă... sună ca dracu... Posted Image
Sintagma...natură moartă, îți place? :)

#4742
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdark, on 23 aprilie 2018 - 13:59, said:


Sintagma...natură moartă, Ă®ți place? :)

Nu, prefer natură nevie sau neînsuflețită! De ce?! :)

#4743
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,580
  • Înscris: 16.03.2004
Este un termen folosit în pictură.

http://www.tablouri-...-moarta-1-22714

#4744
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTravertin2_0, on 22 aprilie 2018 - 15:59, said:

...
Travertine, daca nu poti discuta fara sa-ti jgnesti interlocutorii, o sa fim nevoiti sa renuntam la tine si la pretioasele contributii pe care le aduci forumului.

#4745
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View PostKarhu, on 23 aprilie 2018 - 17:46, said:


Travertine, daca nu poti discuta fara sa-ti jgnesti interlocutorii, o sa fim nevoiti sa renuntam la tine si la pretioasele contributii pe care le aduci forumului.

Karhu, cu tot respectul, eu doar reacționez. Îndrăznesc să te întreb dacă le.ai dat "bonusuri" și celor ce au început să mă jigneasca? Ei fiind primii care au început "dansul". După cum știi dau rar "report".

Edited by Travertin2_0, 23 April 2018 - 19:46.


#4746
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcirus6, on 23 aprilie 2018 - 10:45, said:

din cireada nu se iese muncind, munca te tine in cireada. Posted Image

Cireada e intelectuala si munca tot asa.

Nu stiu daca doar incerci sa ne trolezi, dar daca chiar crezi simplismele astea imi pare rau pentru tine.


View Postmario_bril, on 23 aprilie 2018 - 13:52, said:

Păi mai citim și noi, pe ici, pe colo, pe unde voi nu prea aveți curiozitatea, probabil. Posted Image

Yet the growing body of data — maps, atlases and so-called connectomes that show linkages between cells and regions of the brain — represents a paradox of progress, with the advances also highlighting great gaps in understanding.
So many large and small questions remain unanswered. How is information encoded and transferred from cell to cell or from network to network of cells? Science found a genetic code but there is no brain-wide neural code; no electrical or chemical alphabet exists that can be recombined to say “red” or “fear” or “wink” or “run.” And no one knows whether information is encoded differently in various parts of the brain.

Tu ai citit ce am scris eu?
Am scris ca se stie o multime dar mai e inca o multime de aflta.
Nu are nici o legatura cu "nu se stie mare lucru". Ba se stie.
Cu chestiile astea cantitative voi nu stiti sa umblati. La voi totul e alb negru, n-aveti nici o rezolutie, nici o sensibilitate la nuante. Daca stiinta nu stie totul, gata nu merita luata in seama, pentru ca vi puneti egal intre ceva care nu e complet si zero.

Edited by vrajitoruldinoz, 24 April 2018 - 00:55.


#4747
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 24 aprilie 2018 - 00:55, said:

Tu ai citit ce am scris eu?
Am scris ca se stie o multime dar mai e inca o multime de aflta.
Nu are nici o legatura cu "nu se stie mare lucru". Ba se stie.
Da, am citit. Și nu, nu se știe o mulțime, numai dacă dumneata compari cu ceea ce se știa în urmă cu vreo o sută de ani, probabil.
Dumneata ai citit ce scrie în citatul oferit de mine? Dacă nu l-ai înțeles, recitește-l poate te dumirești.

View Postvrajitoruldinoz, on 24 aprilie 2018 - 00:55, said:

Cu chestiile astea cantitative voi nu stiti sa umblati. La voi totul e alb negru, n-aveti nici o rezolutie, nici o sensibilitate la nuante. Daca stiinta nu stie totul, gata nu merita luata in seama, pentru ca vi puneti egal intre ceva care nu e complet si zero.
Ce îmi place mie când vă loviți singuri peste degete... :D
Păi informația este de ordin cantitativ sau calitativ? Cum o luați, la bucată, la kilogram, la metru sau cum altfel?

Edited by mario_bril, 24 April 2018 - 08:20.


#4748
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Eu ti-am sus ca E FLAS ca nu se stie mai nimic si ca se stie o multime.
E clar vorba de un calificativ CANTITATIV.
Sinteti asa disperati ca disecati posturile cuvint cu cuvint.
Asta in timp ce toata structura credintei voastre e bazata pe inventii si carti de povesti.. Ridicolul nu are limite.

#4749
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 24 aprilie 2018 - 08:49, said:

Eu ti-am sus ca E FLAS ca nu se stie mai nimic si ca se stie o multime.
O mulțime față de ce? Față de zero, probabil. Față de totalitatea informațiilor însă, nu, știința bâjbâie, e doar la început.

View Postvrajitoruldinoz, on 24 aprilie 2018 - 08:49, said:

E clar vorba de un calificativ CANTITATIV.
Am trăit să o văd și pe asta, în care ateii clasifică informația care este imaterială per se, cantitativ. Cam cât zici că e un kilogram de informație, atunci? Posted Image

Conform dicționarului, cu care se pare că v-ați certat, cantitatea este o proprietate care poate fi reprezentată printr-un număr obținut dintr-o măsurare sau dintr-o numărare. Cu alte cuvinte, nu poți măsura și deci exprima cantitativ, ceva ce nu există fizic, înțelegi dumneata? Și să nu mă iei cu bytes sau cu alte unități de măsură, întrucât acestea nu reprezintă nimic față de informația în sine, ci sunt unitatăți de măsură privitoare la stocarea de informație, care este cu totul altceva.

View Postvrajitoruldinoz, on 24 aprilie 2018 - 08:49, said:

Sinteti asa disperati ca disecati posturile cuvint cu cuvint.
Evident că așa este, întrucât speram să ne putem înțelege printr-un dialog, folosind aceleași noțiuni, oferite de dicționarul limbii române.

View Postvrajitoruldinoz, on 24 aprilie 2018 - 08:49, said:

Asta in timp ce toata structura credintei voastre e bazata pe inventii si carti de povesti.. Ridicolul nu are limite.
Faptul că dumneata decretezi cu emfază că sunt invenții, nu înseamnă că și ai dreptate. Un ateu inteligent ar da dovadă de mai multă prudență și ar spune nu știu și eventual, nu mă interesează.

Edited by mario_bril, 24 April 2018 - 09:02.


#4750
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
E ca si cum as spune de povestile lui Ispirescu ca nu stiu daca sint adevarate. Ca si cum as spune ca nu stiu daca orbiteaza un ceainic in jurul lui Jupiter.
Daca luam cuvintele in sensul lor categoric, da, nu stiu.
Dar in realitate cam stiu.

#4751
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postvrajitoruldinoz, on 25 aprilie 2018 - 07:07, said:

E ca si cum as spune de povestile lui Ispirescu ca nu stiu daca sint adevarate. Ca si cum as spune ca nu stiu daca orbiteaza un ceainic in jurul lui Jupiter.
Daca luam cuvintele in sensul lor categoric, da, nu stiu.
Dar in realitate cam stiu.

In realitate nu știi, doar ai memorat ce ți s.a spus, la fel ca toți care scriem pe aici pt că suntem prea mici că sa știm cert. Din noianul de informații fiecare credem in ceva și ne supărăm pe ceilalți care nu cred.

#4752
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Hai sa punem altfel:
diferenta de probabilitate ca eu sa am dreptate vs ca inventiile tale sa fie adevarate e cu multe zerouri :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate