Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

ONT Huawei HG8245H: ipv6, setări, acces

- - - - -
  • Please log in to reply
1063 replies to this topic

#847
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Intrebare de baraj, daca am net de 300, am infipt in ONT un Asus RT-AC1200G+, si am pus statia de lucru pe cablu, intrebarea este, daca scrie in manualul routerului  ca suporta gigabit pe cablu, mie de ce imi merge numai cu 100? sa sun la rds sa intreb sau ma astept la prosteala din partea lor, nu ca m-as cca pe mine ca 100 sau 300 dar prosteala a functionat cand mi-au luat bani in plus

#848
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
ONT-ul are porturi gigabit, router-ul specificat... de asemenea.
Verifica patch-ul pe care "l-ai infipt" ca sa le conectezi. Daca asta este bun, verifica placa de retea a PC-ului. La final verifica setarile de pe Asus (eventual fute-i un reset). Fa permutari intre echipamente pana gasesti "vinovatul".

Succes!;)

#849
racedaemon

racedaemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 20.01.2008
Avast se plange ca am portul 445 (SMB) deschis spre internet prin TCPv6 (ciudat ca nu e si pe TCP normal) si imi recomanda sa il inchid. M-am uitat prin optiunile routerului dar nu am identificat nimic care sa imi permita blocarea unor porturi dar am gasit o functie ce permite blocarea unor URL-uri. Ma pot folosi de acea functie pentru a bloca un port? Exista alta metoda prin care sa blochez portul din router?

Am firewall instalat pe pc dar e posibil sa treaca o eventuala conexiune avand in vedere ca procesul care a deschis portul este chiar System. In al doilea rand este posibil sa am dispozitive care au nevoie de acel port pentru a functiona si din acest motiv doresc sa blochez portul din router.

#850
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Traficul IPv6 il blochezi din firewall-ul PC-ului, nu din router.

#851
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Lesbianu, on 27 februarie 2017 - 16:48, said:

ONT-ul are porturi gigabit, router-ul specificat... de asemenea.
Verifica patch-ul pe care "l-ai infipt" ca sa le conectezi. Daca asta este bun, verifica placa de retea a PC-ului. La final verifica setarile de pe Asus (eventual fute-i un reset). Fa permutari intre echipamente pana gasesti "vinovatul".

Succes!Posted Image

Patchul dintre desktop si router este facut de mine, cu mufe invelis metalice, sertizat ca la carte si verificat cu tester, placa de retea a pc functioneaza normal este pe 1 Gbps, daca ma conectez la ONT fara router merge cu 300, cu acest Asus doar 100, dar am pus acest router pentru ca printr-un miracol al stiintei nu am semnal bun in camera unde lucreaza nevasta mea de acasa,ont nu duce mai mult de 20, si in camera laptopul are un semnal de zici ca vine din Moldova, si se mai si intrerupe de 4-5 ori pe zi, tocmai de asta am cumparat acest router,dar o sa mai fac investigatii

#852
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
ONT-ul asta este recunoscut ca nu rupe norma pe parte de WiFi. Butoneaza Asus-ul si vezi ce optiune iti tine conexiunea in 100 Mbps... :habarnam:

#853
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 Lesbianu, on 28 februarie 2017 - 00:22, said:

ONT-ul asta este recunoscut ca nu rupe norma pe parte de WiFi. Butoneaza Asus-ul si vezi ce optiune iti tine conexiunea in 100 Mbps... Posted Image

Wifi ca wifi, dar pe cablu aveam pretentii, oare alt ONT nu au in oferta inafara de asta ?

Edited by Platon, 01 March 2017 - 06:49.


#854
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

 Platon, on 01 martie 2017 - 06:47, said:


Wifi ca wifi, dar pe cablu aveam pretentii, oare alt ONT nu au in oferta inafara de asta ?

ONT-ul pe cablu merge foarte bine.

#855
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Pentru wifi caută un ubiquiti UAP ac lite sau pro

#856
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 abpostelnicu, on 01 martie 2017 - 07:20, said:

ONT-ul pe cablu merge foarte bine.

Vedem zilele urmatoare daca al meu are picioare, chiar nu am avut timp de ele zilele acestea

#857
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Concluzia este ca reteaua rds este o retea de CACAT ! cu C, am mers cu routerul la 4 provideri, cel mai bine a mers la o amarata de retea de cartier, routerul merge exceptional de bine, numai in reteaua rds nu vrea decat 100, am dat cateva telefoane, am sunat la call center Bucuresti, la Constanta ( aici sunt cei mai meseriasi, si rezolva problemele mai bine decat cei de la Bucuresti) concluzia este ca, echipamentul nu este compatibil cu reteaua lor!!!! concluzia de la ultimul call center!, minunata retea rds, eu acum ce fac cu echipamentul? renunt la rds sau la router ?

Pentru carcotasi pot spune ca am luat echipamentul cu mine, si la fiecare provider nu am schimbat decat user name si parola, ATAT, restul setarilor au ramas neschimbate,asta ca sa nu am indoieli ca am facut nu stiu ce setari colo, nu stiu unde, si a functionat, numai la rds nu vrea, orice setari as face, am cumparat si un cablu cat 6 de 5 m, tot 100, am cumparat un cablu cu mufe metalice, tot 100, o mizerie de retea rds asta.....ar mai ramane sa schimb doar placa de retea la desktop, dar pe ont lor merge cu 300, concluzia mea :

NU CUMPARATI ECHIPAMENTE PENTRU RETEAUA RDS DECAT DACA LE PUTETI TESTA INAINTE!


p.s Pe ONT functioneaza in parametri, dar eu am nevoie de wifi, de 5Ghz, pentru ca am nevoie de viteza si stabilitate pe wifi, iar acest ont este handicapat din nastere!

Edited by Platon, 06 March 2017 - 11:53.


#858
AdalwinRo

AdalwinRo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 897
  • Înscris: 03.03.2014
Mi se pare normal sa generalizam, astfel incat daca un anumit tip de router nu este compatibil cu serviciul DIGI, sa punem eticheta de retea de cacat cu C, intregii retele.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#859
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 AdalwinRo, on 06 martie 2017 - 12:51, said:

Mi se pare normal sa generalizam, astfel incat daca un anumit tip de router nu este compatibil cu serviciul DIGI, sa punem eticheta de retea de cacat cu C, intregii retele.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Deci in urma altor convorbiri telefonice in care NICI UN AGENT DE LA CALL CENTER !!!! nu a reusit sa recomande un router care sa functioneze in tandem cu ont, toti au spus aceeasi placa, va dam alt router si platiti chirie, lunar cate  5 euro!!!! Deci cand esti o retea de cacat, faci utilizatorul captiv pe dispozitivele tale, incat sa il determini sa plateasca ceva in plus, pentru ca nu exista solutie, si nu generalizam, spunem adevarul, pe 4 provideri routerul functioneaza impecabil, ca sa nu mai spunem ca amarata de retea de cartier le-a dat rusine la toti providerii, si in acest caz am vb cu cei de la cartier, sa vad ce costuri am ca sa imi traga o fibra pana acasa, si sa reziliez mizeria de rds

Si inca ceva, am cumparat acest router pentru ca are recenzii bune peste tot, iar cineva afirma ca ar fi intre primele 10 router gigabit, care functioneaza bine, si cum ar trebui sa ma simt inafara de dezamagit, si nervos? am un router de 360 de lei care functioneaza ca un Tenda de 50 de lei pe partea de lan, si ditamai reteaua,nu este capabila sa ofere o solutie, pentru ca nu vor, nu pentru ca nu pot!

Edited by Platon, 06 March 2017 - 19:34.


#860
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

 Platon, on 06 martie 2017 - 19:21, said:

...lunar cate  5 euro!!!!
5 Lei bre! Nu Euro... Si aia-s pentru Kaon-ul AR410 care mie imi functioneaza perfect cu ONT-ul asta (HG8245H).

P.S. - Si te enervezi degeaba. Nu cei de la RDS ti-au recomandat router-ul ala! - (ma refer la RT-AC1200G+)

#861
mhanor

mhanor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,019
  • Înscris: 12.01.2004
Ce model de ONT ai? Problemele trebuie abordate cu calm și în mod rațional. Ce marcaje au porturile din ONT în care ai conectat routerul sau PC-ul?

#862
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016

 Lesbianu, on 28 februarie 2017 - 00:22, said:

ONT-ul asta este recunoscut ca nu rupe norma pe parte de WiFi. Butoneaza Asus-ul si vezi ce optiune iti tine conexiunea in 100 Mbps... Posted Image

Am trecut Wi-Fi-ul pe 40 MHz si, spre surprinderea mea, am inceput sa prind 90+ Mbps in Speedtest. In general nu trecea de 60 Mbps...

Bine, asta era la 3 metri de router. Fara niciun perete / dulap...

 snaky_2004, on 01 martie 2017 - 11:19, said:

Pentru wifi caută un ubiquiti UAP ac lite sau pro
Daca ai vilă... sau apartament de 90+ metri patrati... da. La o garsoniera / apartament de 2-3 camere e cam overkill zic eu.

Edited by Formhault, 06 March 2017 - 20:47.


#863
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@Platon , fara suparare dar modelul asta cumparat de tine ASUS RT-AC1200G+ are o problema grava pe partea de stabilitate lan/wifi; aceeasi problema am avut si eu cand am testat la cineva tot pe RDS fibra.
Tot pt teste cand am pus router-ul meu Asus RT-AC68U a mers de prea la maxim lan/wifi, cu precizarea ca setarile necesare erau identice inclusiv user si pass de conectare.

PS aviza amatorilor la pret RT-AC68U ca nu este pt oricine, nu este deloc ieftin ~200E

#864
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,437
  • Înscris: 20.11.2010
Da' un Tp-Link Archer C2 ce are? Păduchi? E prea ieftin? Eu am așa ceva, prețul e în scădere și merge cu modelul ăsta de ONT ca uns. Știe și banda de 5 GHz, este stabil (recomandarea mea e să îi faceți upgrade la ultima versiune de firmware care are rezolvate multe bug-uri) și are viteze ultra decente. Am prins 230 Mbps pe 5 GHz.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate