Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

ONT Huawei HG8245H: ipv6, setări, acces

- - - - -
  • Please log in to reply
1063 replies to this topic

#865
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View PostSebyD, on 09 martie 2017 - 03:01, said:

Da' un Tp-Link Archer C2 ce are? Păduchi? E prea ieftin? Eu am așa ceva, prețul e în scădere și merge cu modelul ăsta de ONT ca uns. Știe și banda de 5 GHz, este stabil (recomandarea mea e să îi faceți upgrade la ultima versiune de firmware care are rezolvate multe bug-uri) și are viteze ultra decente. Am prins 230 Mbps pe 5 GHz.

Doar atat 230? foarte subtire....
Am teste pe tel cu ~450Mbps down si ~380 Mbps up; sunt convins ca ducea mai mult dar atat putea telefonul.

#866
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postcostinuti, on 08 martie 2017 - 08:19, said:

@Platon , fara suparare dar modelul asta cumparat de tine ASUS RT-AC1200G+ are o problema grava pe partea de stabilitate lan/wifi; aceeasi problema am avut si eu cand am testat la cineva tot pe RDS fibra.
Tot pt teste cand am pus router-ul meu Asus RT-AC68U a mers de prea la maxim lan/wifi, cu precizarea ca setarile necesare erau identice inclusiv user si pass de conectare.

PS aviza amatorilor la pret RT-AC68U ca nu este pt oricine, nu este deloc ieftin ~200E


Are o problema grava de stabilitate la mizeria de retea rds, de la ultimul post, functioneaza fara probleme la o retea de cartier,l-am dus la cineva sa il tina in teste, si nu am cerut maxim, am net doar de 300 la rds, nu imi trebuie mai mult, este suficient pentru ce facem noi acasa,  nu am cerut 300 pe wifi, am cerut 300 pe cablu, am cerut exact ce platesc

Sa va spun parerea mea  despre aceasta situatie? Eu sunt convins ca undeva acolo este o bifa, si daca vroia ala de la serviciul tehnic rezolva in fix 2 secunde, dar au consemn, sa dea routere in chirie, 5 euro pe luna e o afacere buna, si a doua problema grava, pe care vad ca nu va intereseaza, eu as vrea sa stiu de ce are ont ala doua interfete, una spartana in care ne uitam noi, si cealalta complexa pe care se conecteaza ei, vi se pare normal sa nu stiti ce se afla in spate?

Nu am secrete sau alte chestii de care sa ma feresc, dar nu mi se pare normal acest lucru, poate in spate la ont ala sta un intreg program de monitorizare, si poate ca intr-o zi asta s-ar putea intoarce impotriva noastra

Edited by Platon, 09 March 2017 - 07:20.


#867
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@platon se pare ca nu citesti posturile anterioare NU 5 Euro ci 5 LEI daca ai ont cu wi fi si iti mai da si router.

Si da interfata user este sub orice critica la setari; tocmai de aceea eu am cerut ont tip bridge si nu mai depind de jucariile rds cu setari idioate. Eu am uptime fara nici o problema; doar penele de curent imi intrerupe uptime-ul.


#868
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postcostinuti, on 09 martie 2017 - 07:33, said:

@platon se pare ca nu citesti posturile anterioare NU 5 Euro ci 5 LEI daca ai ont cu wi fi si iti mai da si router.

Si da interfata user este sub orice critica la setari; tocmai de aceea eu am cerut ont tip bridge si nu mai depind de jucariile rds cu setari idioate. Eu am uptime fara nici o problema; doar penele de curent imi intrerupe uptime-ul.
Salut ți-au dat alt ont pentru bridge, sau l-ai setat pe acesta in mod bridge?

#869
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010

View Postcostinuti, on 09 martie 2017 - 05:27, said:


Doar atat 230? foarte subtire....
Am teste pe tel cu ~450Mbps down si ~380 Mbps up; sunt convins ca ducea mai mult dar atat putea telefonul.
Tot ce-i posibil. Am două bucăți și pe ambele duce cam la fel pe un S6.

#870
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postabpostelnicu, on 09 martie 2017 - 07:53, said:


Salut ți-au dat alt ont pentru bridge, sau l-ai setat pe acesta in mod bridge?
Din start la instalare am cerut HG8240H bridge (cel fara wi fi) si toate setarile le am in router-ul meu asus.

#871
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
HG8240h e doar brdige, deci nu aveau ce sa modifice.

#872
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014
Este posibila salvarea într-un fișier a configurație, iar apoi importarea acesteia?

#873
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
@Platon

ASUS AC87U, N18, N16 si N12 testate de mine pe RCS 1.000.
Cu primele 3, vitezele ajung pe cablu, prin Huawei-ul de la Digi la 950/200 (au porturi G).
Primul asigura si banda WiFi 5 GHz. Cu primul si pe banda 5, vitezele cu Lenovo K910 Vibe Z si Cube T plus, aproximativ 200/200. Asta cu Protected Management Frames setat pe Required.

Dar totusi, in routerul tau nu ai cumva activat QoS?

Edited by urtap, 09 March 2017 - 23:52.


#874
zanfirflorin

zanfirflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2011
Buna seara. Am achizitionat un Huawey HG8247H branduit Orange. Am reusit sa ma loghez la el ca admin (telecomadmin/admintelecom) si am incercat sa il configurez. Din pacate nu am reusit. Cei de la RDS mi-au montat mizeria de FiberHome AN 5506-02-FG care nu prea ma ajuta. Puteti face va rog frumos cateva printscreenuri cu setarile, poate gresesc eu ceva... Multumesc. O seara buna.

#875
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu il poti folosi in RDS, el are niste date de identificare unice care nu se pot sterge/modifica si nu e autorizat in reteaua lor. Tehnic, da, ar functiona, dar practic nu vei primi acces.

#876
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postabpostelnicu, on 09 martie 2017 - 22:01, said:

Este posibila salvarea într-un fișier a configurație, iar apoi importarea acesteia?
Da detalii ce vrei sa faci, insa de principiu nu prea se poate de catre tine cu user (presupunand ca te referi la ONT-uri RDS)

Edited by costinuti, 11 March 2017 - 06:08.


#877
abpostelnicu

abpostelnicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 25.11.2014

View Postcostinuti, on 11 martie 2017 - 06:06, said:

Da detalii ce vrei sa faci, insa de principiu nu prea se poate de catre tine cu user (presupunand ca te referi la ONT-uri RDS)
Doresc sa trec de la hg8245h la hg8240h si nu vreau sa refac sextuplu, ma gandeam ca este posibil sa ii pot face un fel de restore.

#878
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

View Postabpostelnicu, on 11 martie 2017 - 07:43, said:

Doresc sa trec de la hg8245h la hg8240h si nu vreau sa refac sextuplu, ma gandeam ca este posibil sa ii pot face un fel de restore.
Ai doua variante:
1 - soliciti in call center RDS inlocuire ont cu unul fara wi fi (le zici ca vrei HG8240H) insa atentie ca iti vor aduce asta doar daca au pe stoc si vor dori asta; multi pe aici sau trezit cu alte petarde uzate fizic si moral cu o gramada de probleme gen HG865
2 - varianta cea mai buna, soliciti in call center RDS sa iti treaca ont-ul actual HG8245H in mod bridge, a) apoi iti bagi datele tale in router cu setarile aferente si b ) dezactivezi din ont wi fi -ul ca va merge aiurea si iti utilizeaza spectrul fara rost

Oricum, la faza cu importul setarilor de catre tine nu va merge ca isi va lua automat setarile din OLT si vor fi rescrise instant.

Edited by costinuti, 11 March 2017 - 08:01.


#879
racedaemon

racedaemon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 20.01.2008

View Posturtap, on 09 martie 2017 - 23:44, said:

Dar totusi, in routerul tau nu ai cumva activat QoS?

De ce ar face probleme QoS-ul? Crezi ca are in casa alti "consumatori" prioritari si nu isi da seama? Ca altfel nu vad cum ar crea probleme QoS-ul.

Sunt curios totusi daca atunci cand a plimbat routerul la alti provideri a folosit acelasi telefon sau laptop pentru a verifica stabilitatea conexiunii. Daca nu a facut asta compara mere cu pere, mai ales ca spune ca in router pare totul normal.

#880
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
N-am ajuns in situatia sa "cred" ceva. Era doar o idee.
Desigur ca poate fi o idee proasta. Astept cu interes sa vad care era cauza problemei. Asta daca Platon ne va tine la curent.

#881
Formhault

Formhault

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 22.12.2016

View Postsnaky_2004, on 01 martie 2017 - 11:19, said:

Pentru wifi caută un ubiquiti UAP ac lite sau pro

Oho, da' un TP-Link Gigabit AC1200 Alb re355 ce-are? E prea ieftin? :))

Eu o dracie de genul ma gandeam sa iau.

View PostSebyD, on 09 martie 2017 - 03:01, said:

Da' un Tp-Link Archer C2 ce are? Păduchi? E prea ieftin? Eu am așa ceva, prețul e în scădere și merge cu modelul ăsta de ONT ca uns. Știe și banda de 5 GHz, este stabil (recomandarea mea e să îi faceți upgrade la ultima versiune de firmware care are rezolvate multe bug-uri) și are viteze ultra decente. Am prins 230 Mbps pe 5 GHz.

(continuare la ce am scris mai sus)

Sau un d-asta. Imi facea cu ochiu' un C2, dar am zis hai, poate iau ceva peste, sa fie treaba treaba. Si m-am uitat la C5, unde parerile sunt impartite - ba-i prea bun, ba-i prea prost. :(

View Postcostinuti, on 09 martie 2017 - 05:27, said:

Doar atat 230? foarte subtire....
Am teste pe tel cu ~450Mbps down si ~380 Mbps up; sunt convins ca ducea mai mult dar atat putea telefonul.

Poate omul o avea abonamentul de 300.

Oricum, 230 Mbps pe Wi-Fi zic ca-i arhi suficient. 20+ MB/s e... foarte ok. Depinde si de dispozitivul folosit.

Coform ăstora, pe ac ar trebui sa fie maxim 433 Mbps. Si, din experienta, maximul teoretic mai niciodata nu-l atingi :))

#882
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Nu zic ca tplink nu o fi bun dar range entender-ul nu cred ca e potrivit. Un Access point nu îți reduce viteza la wifi, el fiind conectat direct la router prin cablu. Acel tplink se conectează la semnalul routerului de wifi și îl extinde. In plus ac-ul ubiquiti e enterprise grade.
P.S. Eu am UAP ac pro și sunt foarte mulțumit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate