Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

Engleza pentru bacul oral

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Sedativ0

Sedativ0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.12.2013
Salut
Am trecut clasa a 12-a iar peste 1 an voi da bacul. Cel mai teama imi este de proba orala la limba engleza pentru ca stiu ca n-o sa ma descurc [stiu ca asta nu o sa conteze deloc la bac, dar sigur o sa conteze la angajare]
In generala engleza de la scoala a fost egala cu 0, iar cand am ajuns la liceu majoritatea colegilor era la un nivel destul de avansat fata de mine si nu am invatat mare lucru. Nu pot sa spun ca nu stiu chiar deloc engleza, insa nu pot purta un dialog.
Mai am 1 an la dispozitie si as vrea sa invat engleza singur, acasa. Cum as putea sa invat intr-un timp relativ scurt ? Nu vreau sa invat engleza doar pentru bac, ci si pentru mai departe..

#2
Vortexx

Vortexx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 13.05.2014
Da e batut in cuie sa ramai cu aceleasi cunostinte ca la sfarsit de clasa a 12-a? Daca te angajezi la cativa ani dupa bac si intre timp ai invatat engleza la perfectie crezi ca ii pasa cuiva ca tu ai fost praf in liceu la limba asta?

#3
Sedativ0

Sedativ0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.12.2013
As vrea sa incep sa o invat de acum..si sa continui si in timpul facultatii sa o invat

#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
englishpage.com
verbling.com
Cu exercitiu inveti. Persevernta e cea mai buna arma impotriva oricarei dificultati!

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,560
  • Înscris: 19.04.2009
Nu te obliga nimeni sa dai engleza. La noi s-a dat fanceza intr-o veselie.

#6
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 20.05.2013

 Sedativ0, on 26 iunie 2014 - 14:06, said:

Salut
Am trecut clasa a 12-a iar peste 1 an voi da bacul. Cel mai teama imi este de proba orala la limba engleza pentru ca stiu ca n-o sa ma descurc [stiu ca asta nu o sa conteze deloc la bac, dar sigur o sa conteze la angajare]
In generala engleza de la scoala a fost egala cu 0, iar cand am ajuns la liceu majoritatea colegilor era la un nivel destul de avansat fata de mine si nu am invatat mare lucru. Nu pot sa spun ca nu stiu chiar deloc engleza, insa nu pot purta un dialog.
Mai am 1 an la dispozitie si as vrea sa invat engleza singur, acasa. Cum as putea sa invat intr-un timp relativ scurt ? Nu vreau sa invat engleza doar pentru bac, ci si pentru mai departe..

Vezi in orasul tau daca sunt firme care au cursuri de pregatire pt sustinerea examenului Cambridge. Alege scoala care are profesori acreditati sa jurizeze proba orala . Nu te baza pe certificatul de competente dat la Bac, ci obtine o diploma CAE ( Cambridge Advanced English), cu asta ii impresionezi si pe angajatori, si ai cale libera si pentru burse Erasmus in timpul facultatii.

#7
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Daca iei o diploma CAE/FCE nu o sa mai dai bac-ul la engleza. Deci ai putea sa te pregatesti anul asta si iti iei un certificat Cambridge si sa ai o grija in minus la bac. Insa examenul Cambridge e mult mai greu decat bac-ul la engleza deci daca vrei sa-l iei iti trebuie pregatire serioasa.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Trecand peste toate cursurile trebuie in primul rand sa-ti formezi un minim vocabular si asta se dezvolta vorbind si scriind engleza. Degeaba te duci la cursuri si citesti cateva propozitii ca papagalul daca nu conversezi liber. Incearca sa gasesti oameni cu care sa conversezi in limba engleza si ai sa vezi ca devine f usor. Personal mi-am dezvoltat f mult capacitatile conversationale stand la o cafea/bere cu prieteni straini.

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu unul as cauta si sa citesc cu voce tare multe ziare sau carti in engleza..
Nu conteza in ce domeniu, dar daca e ceva care dumitale iti place, de ex SF, sau Istorie, ma rog gustul dumitale, e si mai bine..
in plus la televizor as cauta posturi in care nu se titreaza sau dubleaza. De exCNN-ul..
Ok, daca azi intelegi 10%, nu e prea bine. Dar dupa o saptamana daca muncesti poti ajunge la 15%..Si dupa o luna deja esti deja mult mai departe decat atunci cand ai inceput..
O sa fie greu, dar nu imposibil..
Iar daca banii o permit, o excurise intr-o tara unde se vorbeste engleza nu are cum sa strice..Nu ma refer strict la Anglia..De ex Suedia..In alte tari "bastinasi" nu prea o inghit..

#10
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Bre, chestia aia chiar nu te afecteaza cu nimic.
1. Subiectele nu au dificulatate mare
2. E valabila 2 ani.

Asa ca fa-ti griji ca nu stii engleza, nu ca iei nota mica la oral.

Edited by Gady_paul, 26 June 2014 - 15:01.


#11
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,485
  • Înscris: 20.02.2008
Eu am invatat engleza conversational jucand jocuri online. Trebuind sa conversez cu "colegii" din joc care erau din toata lumea. Ideea e ca nu mi-am dat seama pe moment dar cand am avut nevoie in realitate sa vorbesc in engleza (in alta tara sau la serviciu) mi-a fost foarte usor.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,420
  • Înscris: 15.12.2009
Atestatul Cambridge cat timp este valabil?

#13
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Examenul CAE/FCE e valabil toata viata. Doar IELTS parca era 2 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate