Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Sesizari probleme retea si semnal RCS RDS

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#109
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Doresc ajutor in folosirea unei cartele Digi in USA.
Am activat din tara servicul de Roaming International folosesc un SIM compatibil (cel putin asa spune aplicatia Digicare) detin un telefon Huawei dual SIM (cu sistem Android 4.2.2) care stie:
2G bands GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 // 3G bands HSDPA 2100 si in ciudat acestora nu reusesc sa-l fac sa primeasca semnal si sa folosesc reteaua DIGI in SUA.
Am citit ca trebuie facut uneori si asta:
"Nu iti functioneaza serviciul de Voce:
Cauta in meniul telefonului functia „Change IMSI” si activeaza in pasul urmator functia care apare inactiva, „Roaming”sau „National”."
Unde gasesc eu in Android functia asta ca mi-am prins urechile si nu am reusit? Am cautat aplicatie care sa poata schimba IMSI - nici o sansa.
Daca stie cineva va rog sa ma anunte.

Attached Files

  • Attached File  rds.png   9.93K   62 downloads


#110
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,523
  • Înscris: 16.12.2006
Vezi in SIM Toolkit, acolo ar trebui sa ai Change IMSI. ;)

#111
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
@musicallro eu nu am avut nevoie sa schimb IMSI in state pe un Lumia 735.
A intrat automat in AT&T.

#112
dtomcat

dtomcat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 07.02.2011

 kreeper, on 10 aprilie 2016 - 20:27, said:

Pana la urma timpul trece si nici eu nu am semnal  ... un chin, aud apa borborosind in telefon sau sunete ciudate, trebuie sa inchid sa sun iar, si tot asa.. De net.. ce sa mai zic...

Mentionez ca am din 2013 -  3 abonamente toate DON. Si sunt client RCS-RDS din 2008-2009

La fel si parintii mei care au celelalte 2 abonamente sunt foarte nemultumiti de calitatea serviciilor de voce. Daca nu se rezolva pana in iunie renunt la abonamente ca se expira perioada contractuala.


Din pacate si eu ma chinui cu RDS mobil  in Jud. Ilfov , Prahova si Bucuresti  (client fiind si platind vreo 10 tipuri de servicii de multi ani la RDS  - adica sa nu ziceti ca am un abonament de 5 EUR si in rest nu mai am nici un serviciu - dimpotriva cotizez consistent la RDS). Mai mult de atat - nu inteleg de ce, avand un abonament/abonamente cu pret fix  - tot primesc facturi cu valori foarte diverse ... Am sesizat cu greu RDS (ca nu ai acces efectiv sa vorbesti cu ei ...)  si au zis "Nu are nimic - stornam luna viitoare ...  Posted Image  "  - am ramas siderat ... adica eu creditez RDS ? Dar in schimb, eu cand platesc cu 1-2 zile mai tarziu nu intarzie sa imi adauge penalitati la factura viitoare - penalitati si serviicii nefurnizate  facturate .....


NU este obligatoriu conform legilor din Romania  sa asteptati si sa le platiti abonament daca nu functioneaza semnalul/ acoperirea in Romania.  Puteti sa rezilitati + o reclamatie la OPC care sa scrie detaliat problema pe care o aveti (asa cum ati scris si mai sus). Ei sunt obligati conform legii sa rezilieze.

Daca vreti sa vedeti cum reziliati fara sa asteptati si fara alte obligatii (pentru ca aveti dreptul legal)  - vedeti mai jos:

http://ithot.ro/rezi...l-nema-dobanda/

Edited by dtomcat, 03 May 2016 - 11:38.


#113
ATMXTN

ATMXTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 28.05.2011

 dtomcat, on 03 mai 2016 - 11:31, said:

NU este obligatoriu conform legilor din Romania  sa asteptati si sa le platiti abonament daca nu functioneaza semnalul/ acoperirea in Romania.  Puteti sa rezilitati + o reclamatie la OPC care sa scrie detaliat problema pe care o aveti (asa cum ati scris si mai sus). Ei sunt obligati conform legii sa rezilieze.
Care e legea asta? Mi se pare de bun simț să nu ți se perceapă despăgubiri pentru situațiile în care nu ai semnal și nici nu sunt dispuși să instaleze o antenă, dar îmi amintesc că sunt clauze contractuale care-i acoperă pentru situația asta. Deci despre ce lege vorbim?

#114
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
vorbim despre o reclama ieftina la un site la fel de ieftin.

#115
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.03.2005
Exista si reclama scumpa la site-uri la fel de scumpe?


#116
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 22.01.2004
Da. De ex reclama pe care o plateste Orange sa apara in topic-urile de Telekom sau Vodafone.

#117
numberonebz

numberonebz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.05.2007
Nema semnal la 7 Km de Rm Sărat (E 85) loc. Raducesti.  Cu toate că pe harta apare cu semnal bun.  Nici măcar în roming decât în unele zone.  Nema semnal nici în Vadu Pași la 5 Km de E 85
Pe hartă apare cu semnal bun. Nici măcar în roming nu e decât în unele zone.


#118
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 21.03.2005

 numberonebz, on 04 iunie 2016 - 20:34, said:

Nema semnal la 7 Km de Rm Sărat (E 85) loc. Raducesti.
Pe hartă apare cu semnal bun. Nici măcar în roming nu e decât în unele zone.
Daca Vodafone nu are semnal acolo, dupa vreo 18 ani de cand sunt si ei prin zona, tu esti nemultumit ca Digi nu are inca?
Alta fiinta care nu intelege ca Digi se dezvolta...

Edited by MELODY, 05 June 2016 - 00:21.


#119
numberonebz

numberonebz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.05.2007
Fiinta, inteleg k se dezvolta. Nu inteleg de ce duc oamenii in eroare cu diferite "harti".

#120
numberonebz

numberonebz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 31.05.2007

 numberonebz, on 05 iunie 2016 - 06:01, said:

Fiinta, inteleg k se dezvolta. Nu inteleg de ce duc oamenii in eroare cu diferite "harti".

Nici in centrul Buzaului semnalul indoor (str. Bistritei) nu e ok. E f slab si netul pica f des.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate