Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Oare va ajunge islamul si in Romania?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#1
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Tot citind topicurile "Islamul pericol pentru Occident" si "Multiculturalismul si-a aratat fata", nu am putut sa nu ma gandesc putin si la treaba asta. Sincer, habar n-am cati musulmani exista in tara noastra. Oricum stiu ca sunt putini, pentru ca rar ii vezi pe strada iar la stiri nu auzi de ei. Insa am mai auzit pe net de romani si romance care s-au convertit. Si ma intreb daca vom ajunge si noi vreodata sa ne confruntam cu asa ceva.

#2
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Nu, n-are avea cum sa aiba aici acelasi ''succes'' ca in Franta, Anglia etc. Aia au fost cei mai mari dobitoci cand le-au dat musulmanilor toate drepturile pe care le au in prezent si cel mai probabil in viitor vor regreta lucrul asta.

View Postzedicus, on 12 iunie 2014 - 15:52, said:

romance care s-au convertit.
Cel mai probabil niste zdrente moarte de foame, alta explicatie nu exista.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Care ar fi problema daca ar ajunge islamul si in Romania? E alegerea fiecaruia.

Mai degraba ajunge islamofobia profunda...

#4
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007

View PostMotanul007, on 12 iunie 2014 - 16:03, said:

Da, aici in Constana e plin de musulmani si a cam crescut numarul de femei si fete infofolite din cap pana in picioare inclusiv in toiul verii - acum 10 ani rar vedeai asa ceva...

Deci tu erai, Gonthare...

#5
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View Postlex404, on 12 iunie 2014 - 15:59, said:

Mai degraba ajunge islamofobia profunda...
Trebuie , altfel vor plati pretul copii copiilor tai .

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
De ce sa vina la noi cand pot merge in franta, germania, uk, etc ?

#7
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Daca nu se manifesta "in mod agresiv" incat sa-l vezi la tv asta nu inseamna ca nu este si in romania. La ultima statistica erau recunoscuti oficial islamisti ca 0,3% din populatia romaniei. Daca te uiti pe rapoartele din 2008 o sa te crucesti :) . Din rapoarte reiese ca numarul lor a depasit pe cel al catolicilor din romania. Totusi este ambiguu sa vorbesti de islamisti pentru ca sunt multe categorii care sunt gresit introduse aici (musulmani, suniti, etc). Acum daca te temi de masini capcana si bombe umane, spaga ta :)

#8
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Daca ar fi sa ajunga ca in vest, eu cred ca ai nostrii romani isi vor aminti ce a facut Stefan si cum s-a luptat ca Romania sa nu ajunga islamica si ii vom goni. Sau vor sta gura casca si de data asta, cum au facut rusii cu Romania? Romanii se mandresc cat de ortodocsi sunt. Macar pentru asta sa lupte.

#9
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postfighterkyokushin, on 12 iunie 2014 - 16:10, said:

Totusi este ambiguu sa vorbesti de islamisti pentru ca sunt multe categorii care sunt gresit introduse aici (musulmani, suniti, etc).
Cred ca tu interpretezi gresit termenii. Adica islamistii nu sunt tot musulmani? La fel sunitii, aia nu sunt tot musulmani?

Edited by Seb, 12 June 2014 - 16:25.


#10
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postlex404, on 12 iunie 2014 - 15:59, said:

Care ar fi problema daca ar ajunge islamul si in Romania? E alegerea fiecaruia.

Mai degraba ajunge islamofobia profunda...
Exact asa gandeau englezii acum 20 de ani si, mai recent, francezii. Stai linistit, acum nu mai gandesc asa, cel putin nu oamenii de rand.

Felicitari, esti politically correct, insa n-are rost sa insisti, de ceva timp incoace nu se mai dau premii pt asta. Posted Image

https://www.google.r...o pray&tbm=isch

#11
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Slabe sanse, aici cu greu sunt acceptati si catolicii sau penticostalii.

View PostMur_, on 12 iunie 2014 - 16:26, said:

Exact asa gandeau englezii acum 20 de ani si, mai recent, francezii. Stai linistit, acum nu mai gandesc asa, cel putin nu oamenii de rand.

Felicitari, esti politically correct, insa n-are rost sa insisti, de ceva timp incoace nu se mai dau premii pt asta. Posted Image

https://www.google.r...o pray&tbm=isch

Franta a avut si colonii din astea deci a fost mai greu sa spuna ne venez pas ici.
Anglia la fel, ei avand o problema marisoara cu afluxul de indieni.

#12
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Noi n-am avut colonie indiana si tot degeaba.

#13
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostSeb, on 12 iunie 2014 - 16:33, said:

Noi n-am avut colonie indiana si tot degeaba.

Nici bulgarii n-au avut si totusi la ei s-au adunat mai multi.

#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlex404, on 12 iunie 2014 - 15:59, said:

Care ar fi problema daca ar ajunge islamul si in Romania?


Democracy can go to hell. Islam will dominate the World. Și altele înrudite mi se par probleme destul de serioase. Ție nu?

#15
adrian93

adrian93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,740
  • Înscris: 29.10.2009
Nu mai bine... fiecare să stea în țărișoara lui și să își vadă de treabă? În felul ăsta, toată lumea o să fie mulțumită. Nu ne mai deranjăm unii pe alții cu tradiții / religii / cultură.

Edited by adrian93, 12 June 2014 - 17:10.


#16
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Ce mi-as dori o lume fara credinte religioase.

Dupa parerea mea, Religia = Involutia si manipulare.

PS: Sa inceapa spectacolul!

[ http://www.reactiongifs.com/wp-content/uploads/2011/05/tumblr_ljh0puClWT1qfkt17.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by JaJe, 12 June 2014 - 17:12.


#17
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Care ar fi problema daca ar ajunge islamul si in Romania? "
A ajuns de mult, de pe la 1877 când ( parţial ) Dobrogea a intrat în componenţa Principatelor Române.
Şi înainte, porturile dunărene aveau comunităţi turceşti şi moscheele lor ( nu foarte numeroase ).

Sunt vreo 50.000 de turco-tătari mahomedani în Dobrogea plus vreo 10.000 răspândiţi prin ţară ca urmare a căsătoriilor mixte.
Deocamdată nu se pune acut problema, dar cine ştie ?

Edited by Mos_Ilie, 12 June 2014 - 17:22.


#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si ce daca ajunge?De fapt a ajuns de mult..
Dar pt romanul de rand, omul de pe strada, obisnuit doar cu o nevasta legala, ma rog amantele" e altceva, domle", cu berea, cu spritul de vara, cu rachia, horinca, de pruna, deci alcool, si cu orice pasare sau peste =porc..
Asa ca daca nu se scoate chestaia asta din Coran asta, ceea ce personal bag mana in foc ca nu se va intampla...
.
In concluzie  nu prea ii vad pe omul de rand dand navala la geamie sa se converteasa..
Si faptul ca dreptcrednciosii o sa aiba mai multi copi, ..Pai ce,  anumiti minoritari nu au?
Dar in romanica nu prea au fost multe probeleme religioase.
A ca unul de credinta ciutare l-a batuit pe altul,de alta credinta, pt o femeie..sau pt pamant..da, asa a fost..
Dar e un exemplu minoritar..
Si ca intotdeauna vor exista camile, care se lasa calaraite, da, asa e ..Vrei sa spui ca in India nu erau de ofiteri britanici?
Asa e de cand lumea si pamantul, oricunde..

Edited by Prien, 12 June 2014 - 17:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate