Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Oare va ajunge islamul si in Romania?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
142 replies to this topic

#19
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Nu o sa tina. Cultura romaneasca nu e de asa natura. Pnm, romanii (si tiganii) sunt cu porcu', bautura, muzica, chestii care sunt haram in coran... toti arabii pe care ii stiu au cam renuntat la apucaturi. De fapt de aia au si ramas aici, sa scape de societatea de acolo.

#20
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostMur_, on 12 iunie 2014 - 15:59, said:

Cel mai probabil niste zdrente moarte de foame, alta explicatie nu exista.
Nu zdrenţe moarte de foame ci majoritatea din cauză că bărbaţii români sunt în general batjocoritori cu femeile , beţivi  , misogini .
Eu  am fost musulman , m-am convertit la  creştinism , m-am căsătorit cu o creştină  , şi pot să spun că am găsit o femeie excepţională , respectuoasă , iubitoare şi o iubesc  tocmai pentru aceste calităţi .

Edited by pacopaco1967, 12 June 2014 - 19:41.


#21
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postpacopaco1967, on 12 iunie 2014 - 19:29, said:

Nu zdrenţe moarte de foame ci majoritatea din cauză că bărbaţii români sunt în general batjocoritori cu femeile , beţivi  , misogini .
Deci barbatii romani sunt misogini si de aia s-au combinat astea cu musulmani, ca aia le dau libertate totala femeilor lor....
Rili?Posted Image

Foamea din glanda, prietene, foamea, asta-i explicatia. Posted Image

#22
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Adevarat ca musulmani sunt in Romania de 700 de ani.
astazi ei numara cam 60.000 suflete, majoritatea aflati in Dobrogea.
dar cred ca multi i-ati intalnit in concediile noastre la mare la Mangalia, Tekirghiol sau Medgidia

Perfect integrati, reusesc totusi sa-si pastreze specificul lor etnic, festivaluri, sarbatori, muzica si limba tatara si turca inca sunt vii

[ http://www.cugetliber.ro/imagini/original/0328e3e3377eeeb62aa0337bb33f425e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu de mult s-a inaugurat monumentul soldatilor de etnie turca si tatara cazuti in cele doua razboaie mondiale purtate de Romania

[ http://3.bp.blogspot.com/_L6t7x6DUEr8/TQjikdWzkmI/AAAAAAAAAvA/F8mz4TJiwEk/s1600/63646_469632242303_592712303_5888652_7875452_n.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posibil,insa,ca persoanele ce se arata speriate pe aici, confunda musulmanii romani, nascuti in Romania, integrati si asimilati in Romania, sau chiar parte din arabii veniti cu afaceri sau studenti,  cu jihadistii si fundamentalistii de prin alte parti, cu luptele dintre sunniti si shiiti din Irak si Siria, cu dorinta unor fractiuni islamice de a aplica legea islamica in locul legilor laice, sau cei ce doresc desfiintarea granitelor statale ale statelor musulmane  si revenirea la califatul de odinioara.
Nu ca nu ar fi si in Romania cativa, carora insa are cine sa le poarte de grija.
Descinderea DIICOT la un anume sediu demonstreaza asta

Gresit dupa parerea mea sa punem totul intr-un cos, caci sunt lucruri diferite, curente diferite, situatii diferite.
Fiecare tara si regiune trebuie cantarita si judecata individual

Personal m-ar durea daca despre  strabunica mea de la tara, care a purtat toata viata parul legat sub batic negru, cineva ar spune ca doar pentru ca a fost o zdreanta moarta de foame a ales asta.
Nu, nu a fost o zdreanta, asa a stiut ea din mosi stramosi iar duminica se ducea la biserica regulat, era buna la suflet cum azi nu gasesti si cinstita...
Poate sa o fi slabit cei 13 copii....dar zdreanta tot nu a ajuns,chiar asa imbracata in negru si cu parul strans tot sub batic, ine ar fi vazut-o azi direct musulmana ar fi crezut-o.

Edited by vio69a, 13 June 2014 - 01:01.


#23
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View Postlex404, on 12 iunie 2014 - 15:59, said:

Care ar fi problema daca ar ajunge islamul si in Romania? E alegerea fiecaruia.

Mai degraba ajunge islamofobia profunda...

Mai bine islamofob decât un stat musulman...că dacă ar ajunge România stat musulman creştinii (şi nici ateii nu ar scăpa, că ar zice că voi îl huliţi pe allah) ar fi din nou persecutaţi, iar eu nu am chef să fiu tras în ţeapă, otrăvit sau cine mai ştie ce de nişte tembeli fanatici....

View Postzedicus, on 12 iunie 2014 - 16:19, said:

Daca ar fi sa ajunga ca in vest, eu cred ca ai nostrii romani isi vor aminti ce a facut Stefan si cum s-a luptat ca Romania sa nu ajunga islamica si ii vom goni. Sau vor sta gura casca si de data asta, cum au facut rusii cu Romania? Romanii se mandresc cat de ortodocsi sunt. Macar pentru asta sa lupte.

Păi dacă ar fi după mine toţi ortodocşii s-ar duce la luptă!

#24
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postterrarossa, on 13 iunie 2014 - 01:01, said:


Păi dacă ar fi după mine toţi ortodocşii s-ar duce la luptă!

doua lucruri..

-noroc ca nu-i cheama nimeni
-trebuiesc intai adunati, ca s-au raspandit majoritatea printre catolici


Ce scenarii de goaza pe aici....

#25
terrarossa

terrarossa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 12.06.2014

View Postvio69a, on 13 iunie 2014 - 01:12, said:

doua lucruri..

-noroc ca nu-i cheama nimeni
-trebuiesc intai adunati, ca s-au raspandit majoritatea printre catolici


Ce scenarii de goaza pe aici....

Cum spuneam:
Mai bine islamofob decât un stat musulman...că dacă ar ajunge România stat musulman creştinii (şi nici ateii nu ar scăpa, că ar zice că voi îl huliţi pe allah) ar fi din nou persecutaţi, iar eu nu am chef să fiu tras în ţeapă, otrăvit sau cine mai ştie ce de nişte tembeli fanatici....

#26
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postterrarossa, on 13 iunie 2014 - 01:01, said:


, iar eu nu am chef să fiu tras în ţeapă, otrăvit sau cine mai ştie ce de nişte tembeli fanatici....

Bietul Vlad Tepes....zici ca era musulman ??
A meritat sa stau pana la ora asta , mai aflu si eu ceva.

View Postterrarossa, on 13 iunie 2014 - 01:13, said:


Mai bine islamofob decât un stat musulman

Tara libera....poti fi ce vrei, chiar si inginer.

Dar spune, cum ajunge dupa parerea ta, un stat sa fie stat musulman ?
Asa pe cateva puncte.Nu te solicita.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Mda...ma abtin din motive personale.

Asa stiti sa urati orice " intrus ", de parca ati manca din aceasi farfurie.

Ia zi-mi cine-s fanaticii? Cei ce vin, in numar mic sau cei ce-i alunga din motive religioase?!

Apropo, astia islamofobi: uitati-va la modelul constitutional libanez.

Oricum, de ani de zile pe forum se duce lupta islamofoba. Nu se ajunge la altceva decat injuraturi si vorbe urate din partea astora ca voi.

Atat am zis, nu activez nici ca vizitator pe aria asta, si nici n-am sa va citesc raspunsurile.

#28
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postlex404, on 13 iunie 2014 - 01:30, said:

Mda...ma abtin din motive personale.

Asa stiti sa urati orice " intrus ", de parca ati manca din aceasi farfurie.

Ia zi-mi cine-s fanaticii? Cei ce vin, in numar mic sau cei ce-i alunga din motive religioase?!



stii ceva Lex...?
adevarul este la mijloc.
si este pentru oameni normali si echilibrati.

Romanii nu alunga pe nimeni.
au dreptuul insa, bazati pe experientele altora, sa fie atenti.

Edited by vio69a, 13 June 2014 - 01:37.


#29
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Indiferent de cat incearca unii sa-i apere pe musulmani realitatea este ca in statele in care ei sunt majoritari si detin puterea viata este absolut oribila.

Ca nu sunt toti la fel este adevarat dar nu pot sa nu observ situatia din iran, afganistan, pakistan si alte state in care pedeapsa pentru apostazie, adulter, blasfemie, homosexualitate, etc. este moartea. Indiferent de cat incercati voi sa va deziceti de extremisti realitatea este ca ei fac parte din comunitatea voastra iar voi nu depuneti mari eforturi pentru a eradica acest fenomen, in conditiile astea e de asteptat ca lumea sa va bage pe toti in aceeasi oala.

Cand atatia oameni te urasc poate ca ar trebui si tu sa-ti pui anumite intrebari totusi.

#30
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostDjMx, on 13 iunie 2014 - 02:03, said:

Indiferent de cat incearca unii sa-i apere pe musulmani realitatea este ca in statele in care ei sunt majoritari si detin puterea viata este , homosexualitate, etc. este moartea. Indiferent de cat incercati voi sa va deziceti de extremisti realitatea este ca ei fac parte din cabsolut oribila.


Nimeni nu contesta asta.
Nimeni nu indulceste pilula.
Cel putin eu nu.
Ca si crestina, ar trebuie sa ma sperii, nu ?
Dar nu ma sperii, pentru ca stiu proportia demografica din Romania, stiu cum lucreaza organele responsabile cu pastrarea ordinii, stiu ca nici cei ce vin, nu vin din sate amarate din deserul afganistanului, vin din locuri unde este alta viata.
Ba unii vin cu posibilitati materiale, cultiva pamanturi, fac afaceri si dau de lucru si la romani.


de aia am intrebat mai sus, sa spuna cineva pe puncte cum vede el islamizarea Romaniei ?
Ca sa inteleg modul de gandire.
80.000 musulmani, arabi si nearabi ce sunt azi in Romania fat de 19 milioane de cetateni nu vad ca vor islamiza Romania.

si, stii de ce me tem eu mai tare...?
De idei ca asta: - sa fie dotate metrourile cu semnale de avertizare, ca atunci cand trec pe sub o biserica sa anunte lumea  sa se inchine.
asta ma sperie mult mai tare....
caci dupa asta fiecare vagon va avea si o catapeteasma si un popa care sa faca slujba.

Edited by vio69a, 13 June 2014 - 10:04.


#31
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Comunitatile de musulmani din dobrogea sunt aici de sute de ani deja si s-au integrat fara probleme in societate, isi pastreaza traditiile dar nu bat la cap pe nimeni cu ele si eu n-am auzit pe cineva sa aibe o problema cu ei si fiind din zona ar fi trebuit sa stiu.

Si totusi initiatorul cred facea referire la musulmanii fundamentalisti care deja au ajuns in vestul europei si daca asta ar putea sa se intample si-n romania, realitatea este ca acolo unde s-a intamplat asta zonele respective s-au islamizat puternic facand viata un calvar pentru cei care se nascusera acolo si mi se pare normal sa-ti pui anumite intrebari cand vine vorba de imigrarea musulmanilor in romania.

#32
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,279
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlex404, on 13 iunie 2014 - 01:35, said:

Mda...ma abtin din motive personale.

Asa stiti sa urati orice " intrus ", de parca ati manca din aceasi farfurie.

Ia zi-mi cine-s fanaticii? Cei ce vin, in numar mic sau cei ce-i alunga din motive religioase?!

Apropo, astia islamofobi: uitati-va la modelul constitutional libanez.

Oricum, de ani de zile pe forum se duce lupta islamofoba. Nu se ajunge la altceva decat injuraturi si vorbe urate din partea astora ca voi.

Atat am zis, nu activez nici ca vizitator pe aria asta, si nici n-am sa va citesc raspunsurile.

in primul rand crezi gresit ca lumea ii respinge din motive religioase.

lumea ii respinge pe baza faptelor prezentate in media. si care, trebuie sa recunosti,  sunt destul de  infricosatoare ca sa te puna pe gânduri daca vrei sau nu sa primesti in casa oameni care iti pot face rau.

in al doilea rand, te-as ruga sa treci in revista postari de ale unor musulmani de pe softpedia si sa-mi spui ce parere ai despre espresii ca: crestinopat, kafir mincinos, crestini sunt niste lenesi,  si multe alte  etichete agatate crestinilor sau ateilor si apoi mai putem vorbi despre toleranta, buna crestere si injurii.

chiar si tu vii aici si ma numesti islamofob doar pentru ca eu am parerea ca trebuie sa ai grija pe cine primesti in casa. cine este radical acum?

Edited by iladi, 13 June 2014 - 11:02.


#33
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postlex404, on 13 iunie 2014 - 01:35, said:

Apropo, astia islamofobi: uitati-va la modelul constitutional libanez.


Modelul este construit pe principiul

"Capul plecat,  sabia nu-l taie"

frica de razboi civil e atat de mare incat crestinii si druzii si maronitii si moderatii si cine vrei si nu vrei,
se face frate cu dracu numai sa fie lasat in pace.

View Postiladi, on 13 iunie 2014 - 11:00, said:

in primul rand crezi gresit ca lumea ii respinge din motive religioase.

lumea ii respinge pe baza faptelor prezentate in media. si care, trebuie sa recunosti,  sunt destul de  infricosatoare ca sa te puna pe gânduri daca vrei sau nu sa primesti in casa oameni care iti pot face rau.


Deci :

lumea ii respinge in primul rand pentru practica religioasa, rau exemplu pentru crestinismul "light"
de azi.
Apoi ii respinge din necunoastere si din amestecul ce il face din aceasta necunostere intre oameni cu credinta si fundamentalisti, islamisti, fel de fel de curente extremiste si nedorite in primul rand de musulmanii insusi.Dovada ca se lupta aceate extreme intre ele.

Tu spui ca faptele prezentate in mass media este cauza.
Inteleg ca ai citit prea mult SearcherStar.
Speram ca ai experienta personala in a sprijini ceea ce afirmi

Edited by vio69a, 13 June 2014 - 11:36.


#34
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postlex404, on 13 iunie 2014 - 01:35, said:

1Asa stiti sa urati orice " intrus ", de parca ati manca din aceasi farfurie.

Ia zi-mi cine-s fanaticii? Cei ce vin, in numar mic sau cei ce-i alunga din motive religioase?!

Apropo, astia islamofobi: uitati-va la modelul constitutional libanez.

2Atat am zis, nu activez nici ca vizitator pe aria asta, si nici n-am sa va citesc raspunsurile.
1Cine pe cine persecuta mai tare, ei pe noi sau noi pe ei?
Ca de obicei, pentru alde voi o privire urata aruncata preferatilor vostri e mai condamnabila decat un cartier intreg de crestini ars de ei.Posted Image Posted Image Posted Image
2Din pacate, noi nu-ti putem sterge prostiile.

#35
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,279
  • Înscris: 29.04.2008
da, faptele din media sunt cauza.

incep sa ma intreb ce ai citit tu.

#36
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postiladi, on 13 iunie 2014 - 11:58, said:

da, faptele din media sunt cauza.

incep sa ma intreb ce ai citit tu.

Catavencu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate