Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15043 replies to this topic

#12619
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

View Postvdingo11, on 31 ianuarie 2022 - 09:52, said:

Ca si minus din ce am vazut pe net este lipsa laser-ului - pentru un neexperimentat cred ca prezenta acestuia este foarte utila.
Bugetul nu este batut in cuie, dar nici nu as da parca peste 1000 pe o scula pe care o folosesc acasa nu foarte des.
Dupa acest dexter urmatorul care mi-a facut cu ochiul este https://www.atelieru...ser-p-8863.html
Dar cum spuneam mai sus nu stiu daca merita pretul dublu pentru ce o sa il folosesc.
Multumesc mult de sfaturi tuturor.
Ia dexterul si investeste intr-o panza buna pentru fineturi. Si mai investeste niste timp in urmarit video-uri cu reglaje.
Iar daca vreodata o sa consideri ca se justifica unu mai scump, o sa faci upgrade atunci.
Eu am luat un Erbauer pe acumulatori de la Brico...dar la 550 lei cu acumulator si incarcator incluse nu prea era de refuzat. Ca precizie sunt multumit, ca putere e slab.
Cand vreau taieturi finale si precise intr-o piesa mai importanta folosesc de obicei fierastraul de masa si o "sanie".

#12620
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,602
  • Înscris: 31.01.2010

View Poststefanut23, on 31 ianuarie 2022 - 11:19, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/LubfKD8ZgJ8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Poate ma puteti ajuta cu niște dimensiuni la melc, ca nu pricem nimic din ce zice rusul ăla.
Pe la min 9 zice el ca exista un program pentru Android,  Screw Flight, se pare ca este:
https://play.google....?q=screw flight
Poate va ajuta.

#12621
RobertoB

RobertoB

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2022
Salut! De curand mi am achizitionat un circular manual Makita DSS611Z. Imi puteti spune si mie de ce imi sare din lemn la fiecare taiere? Fac eu ceva gresit are circularul vreo problema. Tind sa mentionez ca sare atat de rau incat daca nu l tineam bine cu ambele maini de cateva ori, eram la spital.(sunt nou in domenie nu prea ma pricep si as fii foarte recunoscator pentru informatii) Va multumesc!

#12622
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
daca ai pus panza invers, nu ma mira ce ti se intampla.

sau il tii invers, nu stiu ce faci acolo. dar e clar ca e vb de cum loveste lama in lemn, este pe dos si arunca lemnul

Edited by Dany_Darke, 01 February 2022 - 11:41.


#12623
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
sefu, vezi si tu pe youtube cum se foloseste...

View PostDany_Darke, on 01 februarie 2022 - 11:41, said:

daca ai pus panza invers, nu ma mira ce ti se intampla.

sau il tii invers, nu stiu ce faci acolo. dar e clar ca e vb de cum loveste lama in lemn, este pe dos si arunca lemnul
lama aia are o protectie care nu te lasa sa tai decat cu partea care trebuie.

p.s. banuiala mea e ca nu-l lasa sa taie in ritmul lui ci apasa prea tare...

#12624
nicusan75

nicusan75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 21.04.2008
Sau îl ține puțin ridicat, nu călca pe talpă.

#12625
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006

View PostRobertoB, on 01 februarie 2022 - 11:32, said:

Salut! De curand mi am achizitionat un circular manual Makita DSS611Z. Imi puteti spune si mie de ce imi sare din lemn la fiecare taiere? Fac eu ceva gresit are circularul vreo problema. Tind sa mentionez ca sare atat de rau incat daca nu l tineam bine cu ambele maini de cateva ori, eram la spital.(sunt nou in domenie nu prea ma pricep si as fii foarte recunoscator pentru informatii) Va multumesc!

Daca nu ai panza montata invers, cum bine zice Dany_Darke, trebuie sa ai grija sa nu ti-se inchida taietura, adica unul din capetele taiate sa se ridice in sus pe masura ce tai.

#12626
benzyma

benzyma

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 08.04.2011

View Postscub, on 25 ianuarie 2022 - 19:30, said:

Revin cu 2-3 poze  facute in urma testelor cu un contor (ce il consider bine  etalonat , verificat cu becuri si  alte  aparate) de consum . Sus afiseaza Wh   trasi din  retea instant . Acum imi explic , facturile maricele , la  curent . Televizorul , nu-i LCD , e un panasonic cu tub , printre  ultimele produse. Dar in  stand-by ,  papa  energie ...grupa  mare :)
***
Acum am  totul trecut  prin tripluri cu decuplare .
Am luat și eu jucăria.
Problema e ca prima zi a funcționat, dar a doua zi s-a blocat si nu mai contorizează nimic. Doar se aprinde display-ul si Hz ii mai stie. Chiar si ceasul a luat-o razna imi arăta 14:82. Posted Image

#12627
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 30.11.2005

View Postbenzyma, on 02 februarie 2022 - 14:22, said:

Am luat și eu jucăria.
Problema e ca prima zi a funcționat, dar a doua zi s-a blocat si nu mai contorizează nimic. Doar se aprinde display-ul si Hz ii mai stie. Chiar si ceasul a luat-o razna imi arăta 14:82. Posted Image
E acelasi model ?   Al meu  mere  brici .  Resetare !
Sunt 2  tipuri de resetari :  hard  si  soft
hard :  cu   batul de  chibrit
soft : se  apasa 3  taste si  dispar  doar  contorizarile despre consum  nu  si  setarile  generale

Daca  dupa  reset nu mere  bine  , e  clar ... chinezul   de  pe  banda , a  consumat prea  mult  sake Posted Image
Acu  fara  glume , eu  sunt  foarte  multumit  de  acest  model .  Am  vazut la  altele  , ca  exista  comenturi  negative , multe.
Imi  masoara   chiar  si  sub  1W !  . 0.6   mi-a  aratat  la un  triplu  inteligent  cu  protectie (are  electronica  prin  el) .

Resetare  soft ,  dupa  fiecare  utilizare .  deoarece  el  va  tine  minte   ce  a  masurat  inainte ...
Se mai  plange  cineva la  comenturi .  Deci  reset cu  batul de  chibrit sa  vina  la   setarile din  fabrica!
Eu  il  folosesc  pentru  instanturi , nu  il  las  pe  perioade  lungi sa-mi face  el  calcule...stiu  si  eu  sa  inmultesc Posted Image
***
De  curiozitate , la  tine  cat  indica  ,  consumul instant la aparatura aflata  in  stand-by ?   Asa  sa-mi fac  o  idee ..

Attached Files


Edited by scub, 02 February 2022 - 14:57.


#12628
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,393
  • Înscris: 30.11.2005
Masoara  bine  al  meu .  "L-am  etalonat"   folosind becuri  si  alte  aparate , la  care  consumul  e "batut  in  cuie"  pe  eticheta . La  becul  de 7W  a  afisat 6.9!  E  de bine !

Edited by scub, 02 February 2022 - 15:08.


#12629
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
A început sa ,, năpîrlească '' jighimeaua asta de makita. Am încercat să-i pun ,, pielea'' la loc folosind prenadez bizon și iar sa desprins după ceva timp. Parca nu as vrea sa o tai. Cam ce soluție ar fi mai buna decit prenadezul sa tina lipite silicon/cauciuc sau ce naiba de material o fi de plastic.

Attached Files



#12630
magtacpactig

magtacpactig

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 16.10.2019
Nu stiu, si eu am incercat cu diverse  dar nu am reusit :(

#12631
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Destul de greu de lipit, plasticul ăla al carcasei din ce-mi aduc aminte este ABS și doar tricloretilena îl atacă, dacă aveți de unde gasi.
Ar mai merge incercat un adeziv pentru ABS care probabil tot pe triclor e bazat:
https://www.hornbach...318/produs.html

#12632
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
se lipeste bine cu adeziv poliuretanic activat la cald, se foloseste la prelate si incaltaminte
de exemplu

https://www.adezivi-...pur-1-l-7738536

poate fi si alt brand sau denumire dar sa fie poliuretanic activat la cald

#12633
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

View Post71cristian, on 30 ianuarie 2022 - 15:40, said:

Pai DA  Posted Image . L-am cumparat anul trecut si de aceea mi-am permis sa comentez .Posted Image

Ce nu prea prea dau eu importanta la ce sa comentat in clipul video referitor la rotilele de pe aparatoare ca nu calca chiar pe centru plasticului nu este relevant . Rotitele vor calca pe materialul supus taierii . Problema este cit de durabil si rezistent este aparatoarea si implicit rotitele  astfel ca la socuri sa nu se sparga . Spun asta ca la un Dewalt este sparta o bucata din aparatoare impreuna cu una sau amindoua rotite din cauza socurilor capetelor lemnoase aruncate de pinza
Asa ca o orientare ca tot am pomenit de Dewalt. Din cauza șocurilor primite s-au spart rotitele împreună cu o bucata din plastic la apărătoare. Apărătoarea este dintr-un plastic rezistent.

Attached Files



#12634
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017

View Post71cristian, on 04 februarie 2022 - 18:41, said:

la un Dewalt este sparta o bucata din aparatoare din cauza socurilor capetelor lemnoase aruncate de pinza
Apărătoarea este dintr-un plastic rezistent.
Întortocheate rău sinapsele alea, păi ori e laie ori bălaie că de'nțeles s-a priceput o laie (de Geo Bogza).
Afurisita rezistență are plasticul apărătorii ăleia de s-a spart de la așchiile de lemn.

#12635
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019
Asa pe intelesul gramaticii Posted Image . Plasticul a suportat multe lovituri si nu de la aschii de lemn cum zici . Am formatizat la lungime bucati de lemn de 5/5 cm , 6/6cm , 8/8 cm si unele capete (cuburi) zburau aruncate de pinza . Acum ai inteles??Posted Image

#12636
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
Păi spune și tu povestea completă de la început ca să pricepem și noi ceva că dacă-i faci doar rezumat nu-ți iese 😛
Poți să lipești bucățile alea la loc sau să-i pui un opritor de cauciuc pe exterior, in lateral, pe partea care culisează cum are Makita. Sau poți s-o lași așa că n-are nimic.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

benzyma

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate