Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

puroi dentar

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Piaggio-si2

Piaggio-si2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2014
Buna seara inebunesc de durere de masea,mi se umfla,sta doua trei zile umflata,dupaia sta desumflata o zi dupaia i-ar se umfla si ma doare,Stiti vreun remediu?

#2
Rabbit

Rabbit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,085
  • Înscris: 28.11.2001
Da, un stomatolog care să-ţi prescrie un antibiotic. Asta cu condiţia ca după ce scapi de infecţie să-l vizitezi din nou.

Edited by Rabbit, 03 June 2014 - 21:02.


#3
Piaggio-si2

Piaggio-si2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2014
da,dar eu m-am gandit la ceva ca sa scap de durere macar acuma seara......pentru caci cred ca toata lumea e deacord cu mine ca durerea de masea e cea mai insuportabila durere!!!!!Sa-i ia naiba de dinti!!!!!

#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
O vizita rapida la stomatolog , va face o taietura in zona abcesului , va pune o drena sa se scurga puroiul , va da reteta daca e nevoie pt un anumit antibiotic , pe urma tratarea , daca mai merge sau scoaterea maselei !

P.S. - Daca ai singe in instalatie , fa o punctie cu un ac (trebuie sa-l dezinfectezi bine !) in zona inflamata , scurgi bine puroiul si miine dimineata direct la stomatolog !!

Edited by tidicristi, 03 June 2014 - 21:09.


#5
Piaggio-si2

Piaggio-si2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2014
akm seara nu imi permit financiar sa il chem la cabinet......credeam ca imi puteti da ceva remedii naturiste.....

aia cu acul mi-e frica sa o incerc ca poate agravez mai rau situatia....:(

#6
FoxKids

FoxKids

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 18.05.2014

 Piaggio-si2, on 03 iunie 2014 - 21:05, said:

da,dar eu m-am gandit la ceva ca sa scap de durere macar acuma seara......pentru caci cred ca toata lumea e deacord cu mine ca durerea de masea e cea mai insuportabila durere!!!!!Sa-i ia naiba de dinti!!!!!
Durerea de masea insotita de o durere de ureche ti se urca la cap :))... de acord e urata rau,somn linistit sa ai(zic si eu).
Iar ca remedii,eu eram in stare sa bag orice in gura(nu chiar orice) pasta de dinti,gargara apa cu sare,spirt mai bagam sau mai bine vata cu spirt.Pfff...eu unul sper sa-ti treaca.

#7
Piaggio-si2

Piaggio-si2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2014
faza cu spirtul am incercat-o FoxKids,dar nu trece,am incercat si sa-mi bag tigara in ureche,multumesc pentru urari FoxKids,si multumesc tuturor pentru raspunsuri,sper sa-mi treaca......

doar ketonal am in casa,iar cu ketonalul deja mi s-a obisnuit cred ca dintii si nu isi mai face efectul iar la ora asta e inchisa farmacia,din pacate.....orcum andreiNR multumesc de raspuns,o sa incerc si cu comprese reci.

#8
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
De ce nu ai fost la dentist de cand te-ai umflat prima data??? Stai si plangi acum ...Unii chiar isi merita soarta.

#9
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Tocmai pentru ca ai fobie de dentist trebuie sa mergi cat mai des ca sa nu ai probleme grave de rezolvat. Decat sa mori de durere acasa mai bine mergi la timp si previi aparitia problemelor. Simplu si logic.
Acum stai si rabda. Singurele sfaturi pe care le puteai primi le-ai primit deja mai sus. Ar mai fi unul singur. Mergi la magazin, cumpara o sticla de vodka si fa-te praf...:)

#10
Piaggio-si2

Piaggio-si2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2014
AndeiNR maine o sa merg la dentist deoarece nu mai suport durerea asta,frica sau nu trebuie sa merg....

#11
south

south

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 15.01.2006
Am avut mai demult o infectie la masea, iar cand a vazut dentistul mai avea putin si imi dadea si doua palme ca am amanat. Cu siguranta nu doare la dentist mai mult decat te doare acum.
Nu stiu daca Aulin se da fara reteta pt. ca stiam ca e destul de puternic.

#12
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Chestia cu punctia , am invata-to de la un amic tehnician dentar , dar a 2 zi eram la medicul stomatolog !!

A facut amicul "depanarea" prin telefon , eu , am amortit si dezinfectat zona cu o sticla de Gin ! Normal ca nu am luat antibiotice , doar aspirina !!

P.S. - Stomatologul va trata maseaua , doar dupa ce este sigur ca infectia a trecut ! Pina atunci , va drena abcesul si va da antibiotic doar daca e necesar !!

Edited by tidicristi, 03 June 2014 - 21:50.


#13
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013

 Piaggio-si2, on 03 iunie 2014 - 21:38, said:

AndeiNR maine o sa merg la dentist deoarece nu mai suport durerea asta,frica sau nu trebuie sa merg....
Vezi ca maine se face tratamentul urgentei. Pe urma tratamentul definitiv. Sa te tii de programări! Bafta!

#14
Piaggio-si2

Piaggio-si2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2014
south medicamente pana maine nu am de unde lua o sa i-au maine sa am acasa in caz ca ma mai apuca iar durerea.Dar cred ca daca nu imi trece o scot eu acasa cu clestele.......

mersi mult andreiNR de sfaturi si mersi tuturor.....

#15
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,040
  • Înscris: 14.06.2013

 tidicristi, on 03 iunie 2014 - 21:41, said:

Chestia cu punctia , am invata-to de la un amic tehnician dentar , dar a 2 zi eram la medicul stomatolog !!

A facut amicul "depanarea" prin telefon , eu , am amortit si dezinfectat zona cu o sticla de Giintrntr-o zona  ! Normal ca nu am luat antibiotice , doar aspirina !!
E clar ca drenajul abcesului va rezolva temporar durerea. Dar trebuie sa fim rezervati sa dam sfaturi pe forumuri sa se intepe sau sa se taie oamenii prin gura.  Nu ai de unde sa stii ce probleme de coagulare are resp persoana sau cum va reactiona cand va face o plaga intr-o zona deja puternic hiperemica.  Nu mai discutam de sterilizarea "instrumentului" ..

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,560
  • Înscris: 19.04.2009
Din proprie experienta:
Alcoolul, oricat de tare e, nu are efect.
Ibuprofenul trece, cu cat mai mult, cu atat mai repede.


Ori stai asa pana dimineata, ori te duci la farmacie ( non stop ) si iei o solutie cu xilina, dar tot treaz o sa stai.
Am incercat si cuisoare, au acelasi efect ca xilina! Dar te obisnuiesti repede cu ele.

Tie-ti trebuie drenaj+ antibiotic, care se da numai pe reteta ( Rovamicina, in special ).

ps. nu-ti fa drenajul singur...Cel mai ok e cu un perfuzor + un ac steril 18Gx11/2 Posted Image

#17
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007

 AndreiNR, on 03 iunie 2014 - 21:46, said:

E clar ca drenajul abcesului va rezolva temporar durerea. Dar trebuie sa fim rezervati sa dam sfaturi pe forumuri sa se intepe sau sa se taie oamenii prin gura.  Nu ai de unde sa stii ce probleme de coagulare are resp persoana sau cum va reactiona cand va face o plaga intr-o zona deja puternic hiperemica.  Nu mai discutam de sterilizarea "instrumentului" ..
Chestia spusa de mine , nu stiu daca merge la persoanele cu anumite probleme (diabetici , probleme de coagulare , etc ) , eu ma refeream la persoane fara anumite probleme medicale !

P.S. - Am trecut acul de seringa prin alccol si prin foc , era mai steril decit mine !!

Edited by tidicristi, 03 June 2014 - 21:57.


#18
Piaggio-si2

Piaggio-si2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 07.04.2014
Lex404 nu prea am medicamente acasa,bagami-as piciorul in el de sat ca nu putea fi o farmacie deschisa.........

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate