Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Raportul Lunacek si dictatura gay in UE

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
1468 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Cum ai fi votat daca ai fi fost europarlamentar? (89 membri au votat)

Cum ai fi votat daca ai fi fost europarlamentar?

  1. PENTRU (26 voturi [29.21%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 29.21%

  2. Votat CONTRA (61 voturi [68.54%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 68.54%

  3. M-AS FI ABTINUT (2 voturi [2.25%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 2.25%

Votează

#1009
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.404
  • Înscris: 06.01.2007

View PostBoet, on 08 iunie 2014 - 15:48, said:

Cat despre frizer, eu nu m-as lasa tuns de un homosexual...
eu nu m-as lasa fwtut de unul de ala. de tuns poa sa ma tunda, nu ma deranjeaza.

Editat de maccip, 08 iunie 2014 - 17:01.


#1010
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010
SUA, federaţie, are în vigoare nişte legi care, când le citeşti, te fac să te crăcănezi de râs.
Am auzit şi eu de faptul că homosexualii pot dona sânge doar în anumite condiţii; culmea e că lesbienele nu au astfel de probleme, deci ce concluzie putem trage?!
Dar, vorba ta, hai să discriminăm.

Să începem cu restrângerea dreptului de a posta mesaje pe internet persoanelor care folosesc avatare cu culoarea roşie în ele.
De acord?

Editat de lmk, 08 iunie 2014 - 17:04.


#1011
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.859
  • Înscris: 09.05.2008

View Postlmk, on 08 iunie 2014 - 16:43, said:

All white human beings are born free and equal in dignity and rights. -> Art. 1, 16 Constituţie.
Asa era mult mai bine!

#1012
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010
futurist, toate păsăricile sunt roz.

#1013
BlueSoul

BlueSoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.077
  • Înscris: 18.06.2006

View PostStokkolm, on 08 iunie 2014 - 16:40, said:

Asta cred eu, iar daca legea zice altceva, din punctul meu de vedere e o lege stramba.
daca tu maine vezi ca in china sunt platit angajatii cu 10 euro pe luna si in romania cu 200 vei avea un pct de vedere legat de salariul prea mare al angajatilor tai. si ai sa zici ca legea care the obliga dai 200 euro salariu minim pe economie este straba. tu justifici orice prin argumentul "asa cred eu, asa vreau eu". tu vezi totul doar in unghiul tau.ei draga nu se accepta justificari de genul asta.
un cub are 6 fete tu o vezi doar pe cea din fata ta si nu te intereseaza restul de 5. cubul reprezinta societatea ca un ansamblu din care faci si tu parte.  plus ca mai trebuie sa te gandesti la la societate civila care iti ofera condiile necesare activitatii tale economice care iti aduce profit.

Editat de BlueSoul, 08 iunie 2014 - 17:18.


#1014
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.030
  • Înscris: 24.11.2006

View Postlmk, on 08 iunie 2014 - 11:55, said:

cătălino, NU ai dreptul să refuzi angajarea unei persoane pe motiv de preferinţe sexuale.

Îi restrângi unei persoane accesul la un loc de muncă într-o companie din piaţă - nu ne interesează că este a ta - din cauza orientării sale sexuale.

A nu angaja un homosexual pentru că este homosexual se cheamă că discriminezi o persoană din cauza orientării sexuale...

Dreptul obiectiv cuprinde, pe lângă dreptul pozitiv, şi alte norme.

Aia nu este o aluzie ci este o constatare iar o persoană căreia îi spui că nu ştie să calculeze aria unui triunghi, nu are de ce să simtă jignită atât timp cât... habar n-are să calculeze aria unui triunghi.

edit: drepturile trebuie înţelese aşa cum sunt ele definite obiectiv, nu cum le percepem noi...
Si daca tii usa inchisa la apartamentul tau personal nu-i restrangi unei persoane accesul la o locuinta din tara noastra comuna?

#1015
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.961
  • Înscris: 01.04.2010
Nu.

#1016
Genjurooo

Genjurooo

    Inchizitor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.030
  • Înscris: 24.11.2006
Ba da.

Conceptul ala de piata muncii comuna echivalat cu spatiu public in jurul caruia te tot invarti e fantasmagoric. In viziunea ta (si a altora) acolo nu trebuie sa existe nimic privat.

Editat de Genjurooo, 08 iunie 2014 - 17:52.


#1017
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.061
  • Înscris: 31.03.2012
legea stramba sau cum o fi ... este obligatorie ! ...
amintiti-va ca el a zis ... sa fie lumina ! ... si din ziua urmatoare am inceput sa avem facturi! ...

#1018
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostStokkolm, on 08 iunie 2014 - 16:40, said:

O sa exagerez putin, dar fii atent:
Eu sunt familist
Nu-mi plac femeile cu fuste scurte si decoltate care fac, in firma mea, ochi dulci barbatilor insurati cu alte femei. Si nici invers.
Nu-mi plac nici betivii care beau pana uita dracu de ei.
Nu-mi plac nici homosexualii care vin la munca cu "ciucurii" rupti ( asa se zice in bihor la pantaloni)  astfel incat sa li se vada bucile.
etc.
Prin urmare, in firma mea n-o sa gasesti femei care se poarta ca niste curve, betivi care se plimba beti de colo pana colo  si nici homosexuali care isi baga pene in cur prin gaurile de la pantaloni.
Chiar daca din punctul meu de vedere, in timpul lor liber se pot fute cu cine vor ei, unde vor ei, in ce gaura vor ei si pot bea pana cad lati.
Dar daca a doua zi nu se prezinta in conditiile pe care le-am stabilit de la inceput, ei bine, a treia zi  nu mai au ce cauta acolo.
Tata si mama sa fie, nu niste oameni de pe strada.
Asta cred eu, iar daca legea zice altceva, din punctul meu de vedere e o lege stramba.
Daca intr-un "stat de drept" nu-mi pot desfasura o activitate,  pe care eu am dezvoltat-o , in conditiile pe care eu le gandesc, atunci probabil ca nu voi desfasura o astfel de activitate.
Nu ai exagerat cu nimic si nici nu are legatura cu discriminarea.
Ce impui tu este o tinuta obligatorie, nimic de blamat aici.
De exemplu, nimeni pe lumea asta nu te poate atinge daca tu refuzi sa angajezi un individ plin de tatuaje si cercei, daca tu vrei asta. Poti oricand argumenta decenta si imaginea firmei tale.
La fel, daca vine un gay la tine la interviu, dar vine in fusta si pe tocuri, nimeni pe lumea asta nu te va putea condamna (legal) pentru ca-i refuzi incadrarea, chiar daca el e gay si poate invoca refuzul asta pe criterii discriminatorii.
Pentru ca tu nu-l refuzi deoarece e gay, ci-l refuzi pentru tinuta improprie.

Insa daca dai o decizie interna cum ca nici o blonda n-are ce cauta in sediul tau, atunci esti pasibil de procese civile serioase plus sanctiuni din partea statului.

View PostGenjurooo, on 08 iunie 2014 - 17:23, said:

Si daca tii usa inchisa la apartamentul tau personal nu-i restrangi unei persoane accesul la o locuinta din tara noastra comuna?
Vezi pana unde merge absurdul din anumite "silgosime"Posted Image ?

Nu-mi vine sa cred ca ai pus intrebarea asta. Sper ca faci mistouri.

View Postfum, on 08 iunie 2014 - 16:20, said:

Și totuși, este același lucru între a diferenția, a discrimina (DISCRIMINÁ, discriminez, vb. I. Tranz. A separa, a face deosebire, a face distincție, a distinge. — Din lat., it. discriminare, fr. discriminer.
Dex 2009) femei de bărbați, albi de negri, ologi de persoane fără vreo dizabilitate, pe de o parte, și homo de hetero, pe de altă parte?

Era să uit; eu nu văd nimic incriminatoriu din definiția lui ”a discrimina”. Am ceva probleme de percepție?
Poti discrimina linistit orice vrei tu, atata vreme cat discriminarea asta nu are efecte in lezarea drepturilor fundamentale ale omului.

Editat de Bean, 08 iunie 2014 - 19:20.


#1019
Stokkolm

Stokkolm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.369
  • Înscris: 05.04.2008

View PostBlueSoul, on 08 iunie 2014 - 17:16, said:

daca tu maine vezi ca in china sunt platit angajatii cu 10 euro pe luna si in romania cu 200 vei avea un pct de vedere legat de salariul prea mare al angajatilor tai. si ai sa zici ca legea care the obliga dai 200 euro salariu minim pe economie este straba.

tu justifici orice prin argumentul "asa cred eu, asa vreau eu".
tu vezi totul doar in unghiul tau.ei draga nu se accepta justificari de genul asta.
un cub are 6 fete tu o vezi doar pe cea din fata ta si nu te intereseaza restul de 5. cubul reprezinta societatea ca un ansamblu din care faci si tu parte.  plus ca mai trebuie sa te gandesti la la societate civila care iti ofera condiile necesare activitatii tale economice care iti aduce profit.
1. tati, eu n-am vorbit acolo de salarii si mai stiu eu ce. am vorbit de profit. asta e sensul unei investitii.
daca il ai, nu conteaza unde iti desfasori activitatea. de preferinta in tara ta.
dar daca esti lacom, te poti duce si in china.
eu nu sunt lacom.

2. te inseli, dar nu cred ca are sens sa discutam in directia indicata de tine.
pe de alta parte, nu-i nicio problema.
daca nu se accepta, n-ai decat sa investesti tu.
nu ma obliga nimeni, sper, sa-mi cheltui banii, munca si nervii in niste conditii care nu-mi convin.

#1020
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostBoet, on 08 iunie 2014 - 16:02, said:

De ce in SUA - mama libertatii pe pamant, unde au toate drepturile NU LI SE DA VOIE SA DONEZE SANGE? Pentru ca e o discriminare normala si binevenita.

Si la fel cum e acceptabil sa nu ii dai voie unui homosexual sa doneze sange tocmai din cauza bolilor lor, la fel e acceptabil sa le interzici si anumite meserii.
Ce se intampla in SUA nu e discriminare, ci este o masura luata ca urmare a unor studii stiintifice si statistice.
In locul homosexualului putea fi asistenta medicala.
Daca statistica arata ca asistentele medicale sunt mult mai susceptibile la infectii serioase (din mediul spitalicesc), atunci li s-ar fi interzis sa doneze sange.
De exemplu, un bolnav de cancer nu poate dona organe, dar asta nu e discriminare. Este un fapt: organele pot fi deja cu diseminari ale cancerului.

#1021
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBean, on 08 iunie 2014 - 19:08, said:

Poti discrimina linistit orice vrei tu, atata vreme cat discriminarea asta nu are efecte in lezarea drepturilor fundamentale ale omului.
drepturile fundamentale ale omului, nu sunt aceleasi, peste tot ! ... jumatate din limbile vorbite pe planeta Terra, nu au cuvantul discriminare ! ....
dar nici homosexuali cu drepturi , ptr aceasta insusire genetica ! ... insusire care unii au dreptul fundamental sa o vada defect ! ..

Editat de 9victor, 08 iunie 2014 - 19:19.


#1022
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostStokkolm, on 08 iunie 2014 - 19:11, said:

nu ma obliga nimeni, sper, sa-mi cheltui banii, munca si nervii in niste conditii care nu-mi convin.
La noi, pe malul Dambovitei, exista o cultura foarte primitiva despre notiunea de firma si afacere.
Noi avem impresia ca daca un rumun deschide o firma, atunci el este tartor acolo si face ce vrea, ca doar ie banii lui, e firma lui, e pwla lui.
Lucrurile nu stau chiar asa, in statele normale, cu vechime in democratie si stat de drept.
Acolo nu conteaza cine este personajul din spatele firmei. Acolo conteaza doar ca firma este o entitate economica, o persoana juridica, cu drepturi si obligatii.

View Post9victor, on 08 iunie 2014 - 19:15, said:

drepturile fundamentale ale omului, nu sunt aceleasi, peste tot ! ... jumatate din limbile vorbite pe planeta Terra, nu au cuvantul discriminare ! ....
dar nici homosexuali cu drepturi , ptr aceasta insusire genetica !
Ai si tu dreptate.
Inca exista triburi si aborigeni imbracati in piele bruta de animale pe Terra.

Editat de Bean, 08 iunie 2014 - 19:18.


#1023
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.424
  • Înscris: 17.03.2012
Homosexualitatea e o boala, nu are rost sa despicam firul de par acuma.

#1024
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006

View PostDaian95, on 08 iunie 2014 - 19:18, said:

Homosexualitatea e o boala, nu are rost sa despicam firul de par acuma.
Posibil.
Poti spune de ce?

#1025
Boet

Boet

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 646
  • Înscris: 23.02.2014

View PostBean, on 08 iunie 2014 - 19:12, said:

Ce se intampla in SUA nu e discriminare, ci este o masura luata ca urmare a unor studii stiintifice si statistice.
In locul homosexualului putea fi asistenta medicala.
Daca statistica arata ca asistentele medicale sunt mult mai susceptibile la infectii serioase (din mediul spitalicesc), atunci li s-ar fi interzis sa doneze sange.
De exemplu, un bolnav de cancer nu poate dona organe, dar asta nu e discriminare. Este un fapt: organele pot fi deja cu diseminari ale cancerului.

Bun. Foarte corect, dar daca se dovedeste ca homosexualii sunt mai susceptibili in a corupe copiii? De ce le permitem accesul la profesii ca educator/invatator/profesor? Si aici intervine o alta contrazicere in opiniile tale - ai dat de inteles ca nu esti de acord cu adoptiile gay, dar esti de acord cu educarea copiilor de catre gay? Pai cum vine asta?

La fel, chiar tu zici ca homosexualii sunt mai susceptibili in a avea BTS-uri si alte minuni, pai, cum le permitem accesul la facultatile de stomatologie, cand e o meserie care implica sange si are un potential chiar si-asa fara homosexuali, mare in a transmite hepatite si altele?

Hai, fii serios si nu te duce chiar asa departe cu imaginea de om cool, modern, al sec. 21. Realitatea e una singura si in urma acesteia homosexualii n-ar trebui sa practice anumite meserii si punct.

View PostBean, on 08 iunie 2014 - 19:21, said:

Posibil.
Poti spune de ce?

Din aceleasi motive pentru care acum 60 de ani (adica inainte de a se interveni POLITIC in domeniul psihiatriei si a schimba starea lucruriloe) era considerata o boala.

#1026
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.061
  • Înscris: 31.03.2012
adevarat, este o boala care genereaza boli, nemaiauzite ! ... dar ramane intrebarea de ce ei trebuie sa fie mai egali in fata legii ! ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate