Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Vizita in Norvegia

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#55
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Attached File  DSC_1973.jpg   816.81K   86 downloads

#56
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Plaja Unstad din Lofoten

Attached File  DSC_2254.jpg   664.18K   48 downloads

#57
doctor46

doctor46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 15.03.2014
Salutare,o intrebare am si eu ...imi poate explica si mie cineva cum se ajunge de la aerportul SAndefjord Torp in centrul orasului Oslo ,ce mijloace de transport sunt si costurile,multumesc anticipat si scuze daca sa mai intrebat asta sau daca este scris pe undeva :)

#58
coco$u

coco$u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 05.03.2007
De la aeroport iei autobuzul catre gara din Torp *pretul lui e inclus in pretul biletului de tren).
Apoi trenul catre Oslo S.
Preturile variaza functie de data la care cumperi biletul (au o oferta cu minipret), cu cat mai inainte cu atat mai bine.

Informatii de aici:
https://www.nsb.no/en/frontpage
sau
http://www.visitoslo...andefjord-torp/

#59
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

View Postdoctor46, on 02 ianuarie 2015 - 02:17, said:

Salutare,o intrebare am si eu ...imi poate explica si mie cineva cum se ajunge de la aerportul SAndefjord Torp in centrul orasului Oslo ,ce mijloace de transport sunt si costurile,multumesc anticipat si scuze daca sa mai intrebat asta sau daca este scris pe undeva Posted Image

sau mai simplu este cu autobuzul direct din aeroport. Este un autobuz la fiecare cursa si costa mai putin decat cu trenul. Si timpul este sensibil mai mic.
http://torpekspresse...ling/sok/eng-GB
Vad ca acum e 200NOK dus, nu stiu daca ai vreo reducere la dus-intors

#60
bogdanety

bogdanety

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2009

Salut lume. Avand in vedere ca sunt doar 4 pagini despre Norvegia (si inca vreo 5 rasfirate pe alte 3 subiecte adiacente) ma gandesc ca tara asta nu prea e de vizitat. Si ca sa fiu

sigur 100% ca nu merita vizitata m-am dus s-o vad cu ochii mei. M-am intors de acolo si nu stiu de ce mai exista tara asta sau de ce se chinuie oamenii aia sa traiasca in ea. Nu inteleg de ce am avea nevoie pe pamant de-un colt de rai (pamantenii ai pamantul; ingerii sa stea la ei cu raiul lor cu tot. Punct).

Probabil ca voi regreta o vreme ca m-am intors :), dar tocmai am revenit din vacanta din Norvegia. Asa ca ma voi aduna si voi incerca sa dau cateva informatii care sa dea curaj mai multora sa mearga in vacanta in Norvegia desi, cel mai probabil, preturile si vremea vor descuraja pe multi multa vreme chiar si de aici incolo. Au fost atat de multe lucruri surprinzatoare (cel putin pentru mine) ca probabil voi uita sa le mentionez pe unele dar esentialul il veti gasi mai jos asa cum l-am vazut eu, sper, cat mai putin exagerat.

Asadar, am fost plecat doua saptamani impreuna cu niste prieteni care mai fusesera in Norvegia pentru scurte perioade. Inca din start am descoperit preturile dar si faptul ca din
punct de vedere aviatic Bucurestiul e un hub prost. Am dat pe biletele de avion 215 euro dus-intors de om cu KLM si escala la Amsterdam. Sigur ca multi vor spune ca sunt tampit si ca 215 este mai mult decat rezon. Dupa ce calatoresti toata Europa mediteraneana cu maxim 120 de euro de om dus-intors, 215 nu mi se pare rezon deloc. Dar banuiesc ca fiecare dintre noi avem propria masura a lucrurilor. Alte variante gasite de mine mai erau: cu masina pana in Norvegia (e mai ieftin putin dar faci cam 3-5 zile numai pe drum cu oboseala, cheltuieli de autostrada etc), cu masina pana la Budapesta si de acolo zbor direct de Stavanger excelent pozitionat la 6 seara cu 120 de euro dus-intors (au fost obiectii intemeiate ca faci cu masina o zi dus si una intors pana si de la Budapesta), Varsovia-Stavanger o oferta de 7 (adica sapte)!!!! euro dus-intors dar nici un zbor rezonabil de la Bucuresti la Varsovia.

Prima surpriza: in avionul de Stavanger, la aterizare, imediat cum trenul de aterizare a atins pista NIMENI nu si-a deschis telefonul, nu si-a desfacut centura, nu s-a ridicat de pe
scaun sa-si scoata bagajul de mana, n-a aplaudat. Poate ca unii veti spune "ei si?!?" iar eu va spun ca dupa harmalaia ca de sfarsit de an scolar din avionul de Amsterdam iti dai seama lejer ca ai de-a face cu alta civilizatia in versiunea upgrade 2.0.

A doua surpriza a fost vremea. Toti ne-au spus ca a fost neobisnuit de insorita si calda cu o medie de 10-14 grade in cele 14 zile. Am prins insa 3 zile care ne-au aratat adevarata
fata a vremii norvegiene. Doua zile cu vant taios si foarte puternic dinspre marea Nordului care-ti inghetau degetele precum morcovii congelati de la Bonduelle si o zi si jumatate cu ploaie marunta si vreme intunecata ca in filmele noir. In celelalte zile am putut insa sa vedem Norvegia cea iubitoare de natura si sport. Programul incepe mai pentru toata lumea la 7 dimineata iar la ora 3, cand se termina programul, foarte multi ies la plimbari pe jos sau cu bicicleta sau alergat. Aproape toate drumurile au in lateral piste pentru biciclisti, alergatori sau schiori pe role. Am omis un detaliu important: pistele sunt iluminate. Imaginati-va un drum ca Bucuresti-Bacau dublat de pista de biciclete iluminata pe toata lungimea - Doamne ce risipa de bani publici ar zice unii si ce mana cereasca ar zice niste baieti destepti.

Din fericire pentru noi am scutit inchirierea masinii (pe care am imprumutat-o de la niste prieteni norvegieni) si am iesit foarte ieftin la cazare din doua motive: am stat in afara

Stavangerului la vreo 40 de km si am inchiriat o vila rustica cu 5 camere pentru doar 10000 de coroane. Voi da preturile in coroane ca asa le-am notat iar ca sa aflati in lei le impartiti la doi. Deci casa a fost cam 4700 de lei sau 1080 de euro. Hai nu fiti zgarciti ca 1000 de euro pentru 4 oameni, 2 saptamani si 5 camere doar pentru ei mi se pare pomana curata in Norvegia. Avantajele ar fi: mi s-a parut ieftina, bucataria era complet utilata si era departe de civilizatie pe malul marii unde faceam in fiecare zi plimbari de 4-6 km. Dezavantajele vilei ar fi ca ai neaparat nevoie de masina, cele 5 camere erau deservite de o singura baie si ca exista prea putine perioade cand vila poate fi inchiriata destinatia ei fiind in principal de gazda pentru pescarii de somon creveti si alte bunatati de mare (tocmai se terminase sezonul de pescuit la somon).

Pentru cei care merg cu masina: motorina sau benzina e 11-14 coroane litrul. Daca inchiriati masina probabil ca o sa platiti separat accesul pe anumite zone de sosea prin
intermediul dispozitivului de pe parbriz. Nu stiu care sunt costurile caci prietenii norvegieni ne-au spus sa nu ne batem capul. Turistii cu masini proprii sunt scutiti de plata acestor "taxe de drum" timp de 30 de zile de la intrarea in tara. Partea proasta pentru straini (dar mai ales pentru romani) sunt vitezele de circulatie: 90 la ora pe autostrada, 70 intre localitati si 50 in localitati. Exista camere fixe semnalizate iar amenzile sunt foarte mari. Camerele fac si media orara. Deci nu puteti merge cu 50 la ora in fata camerei dupa care sa o ardeti cu 200 la ora pana urmatoarea camera. Am inteles ca cineva fusese surprins cu o saptamana inainte de venirea noastra cu 140 la ora pe autostrada. Judecati voi consecintele: 3 ani suspendat permis, munca in folosul comunitatii si vreo 10-12 mii de euro amenda. La cati nesimtiti ma depasesc zilnic cu 80 la ora prin dreptul statiilor de tramvai in drum spre birou in Bucuresti cred ca mi-ar placea sa locuiesc in Norvegia unde nu am vazut decat vreo 3 semafoare iar in rest numai sensuri giratorii. Se merge incet, fluid si aproape nu te opresti niciodata. Masinile in general sunt foarte scumpe. Am zis ca daca tot se merge incet poate n-ar fi rau sa cumperi masina second din Norvegia. Ei bine, au 60% din pretul masinii taxe astfel incat un BMW x3 din 2008 cu 235.000 km costa 22.000 de euro, o amarata de Toyota Aygo de vreo 4 ani vreo 11.000 de euro iar un Golf din 2000 vreo 5000 de euro. Acolo nimeni nu cheltuie banii fara rost. Sunt chibzuiti, nu zgarciti si mi s-au parut ca majoritatea stiu exact ce au nevoie. Nimic opulent, scump sau inutil. Am vazut un singur Bentley si vreo 3 Porsche. Asa cum spuneau si prietenii nostri, inutile in conditiile in care poti merge doar cu 90 pe autostrada. Iar masinile electrice duduie. Chiar si modele de care abia daca citisem doua randuri ca Kia Soul si Toyota RAV. Au scutiri foarte mari la achizitie, nu platesc parcarea, drumurile si feriboturile ceea ce la o utilizare medie inseamna forte mult in bani. By the way parcarea a costat cam 80 nok vreo 6 ore. Pentru fanii auto: n-am rezistat sa nu fac un drive test absolut sublim (de o ora) cu cea mai vanduta electrica din Norvegia: Tesla Model S de 85 kw (rapida si tacuta ca un sniper; daca ma apuc sa povestesc m-apuca revelionul :) ).

In ceea ce priveste mancatul si bautul: la supermarchet e scump iar la restaurant e foarte foarte scump. In 90% din zile am cumparat ingrediente din supermarchet si am gatit acasa.
Ca orientare preturile lucrurilor din supermarket erau intre 2 si 4 ori mai scumpe: paine 20-30 nok, 6 oua 24 nok, 30 oua 55 nok, ardei gras 22 nok kg, paste barilla 0.5 kg 12 nok, cafea nescafe 250g 60 nok, snikers 15 nok, morcov 15 nok kg, portocale 20 nok kg, mere 30 nok kg, cartofi 10 nok kg, apa 1.5 l 10 nok, somon afumat de cea mai buna calitate (bucata nu fasii) 320 nok kg iar mai ieftin era 240 nok kg. In schimb alcoolul e vedeta. In supermarchet gasesti doar bere caci vinul si spirtoasele se gasesc doar in reteaua de stat care dupa ora 15 se inchide. Bere locala la 0.5 18 nok, tuborg 0.5 25 nok, carlsberg 0.5 32 nok, erdinger sau viehanstepaner 0.5 55 nok. Pe o sticla de vin din fundul clasamentului am dat cam 240 nok. La restaurant am fost de 2 ori. Ca s-a intamplat, nu ca muream de nerabdare sa dam pe 2 paste, 2 pizza si 3 beri 100 de euro. Iar a doua oara am vrut sa mancam la un han faimos pe un traseu montan si am dat 750 nok pe 3 feluri (cerb, faimoasele chiftele cu dulceata si vita - toate cu diferite legume), 2 beri si 2 deserturi.

Mi se cam inchid ochii de somn asa ca revin maine cu volumul doi.

#61
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postbogdanety, on 24 octombrie 2015 - 00:30, said:

Salut lume. Avand in vedere ca sunt doar 4 pagini despre Norvegia (si inca vreo 5 rasfirate pe alte 3 subiecte adiacente) ma gandesc ca tara asta nu prea e de vizitat. Si ca sa fiu

sigur 100% ca nu merita vizitata m-am dus s-o vad cu ochii mei. M-am intors de acolo si nu stiu de ce mai exista tara asta sau de ce se chinuie oamenii aia sa traiasca in ea. Nu inteleg de ce am avea nevoie pe pamant de-un colt de rai (pamantenii ai pamantul; ingerii sa stea la ei cu raiul lor cu tot. Punct).


Mi se cam inchid ochii de somn asa ca revin maine cu volumul doi.

Exceptional review. Asteptam continuarea. Fiind om al marii, dar iubitor de civilizatie scandinava, ma mai lupt psihologic cu vremea si preturile, insa tara asta e musai de vizitat.

Edited by nniki, 24 October 2015 - 09:48.


#62
bogdanety

bogdanety

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.03.2009
Hai ca am mai gasit resurse si pentru continuare.
In ceea ce priveste vizitatul "ca la carte" cred ca trebuie sa va dau soc: in Norvegia (cel putin in zona Stavanger) nu mergi sa bifezi obiective. Nu cu asta se ocupa tara asta. Evident ca poti sa faci si asta dar dupa ce te-ai chinuit sa stai la coada 5 ore la Capela Sixtina, ti-ai rezervat bilete cu 3 luni inainte la Turnul Eiffel sau te-ai luptat cu toata fiinta ta sa prinzi un loc in fata la schimbarea garzii la Palatul Buckingham s-ar putea sa gasesti dezamagitoare un muzeu al petrolului, unul mai mic al fabricarii conservelor sau o manastire ramasa incremenita de pe la 1100. Nu desconsider nimic din lista europeana de "must see" dar daca nu faceti banii cu ciocanul ganditi-va de doua ori daca merita sa va pierdeti timpul cu tara care da un nou sens expresiei "the power of understatement".
Asadar, gasiti suficiente chestii pe tripadvisor in materie de ce ati putea face iar eu o sa scriu cate ceva despre ce am facut.
Iesitul in natura face toti banii in primul rand (casa fiind pe plaja nu cred ca a fost zi in care sa nu facem intre patru si opt kilometri pe zi pe plaja). Apoi, cata vreme in 15-20 de minute am putut ajunge in cele 14 zile in locuri total diferite in care iti poti petrece la limita dependentei intre una si trei ore in natura, e evident ca devine dificil sa faci loc si altor lucruri in agenda. Nu de alta dar te intorci de acolo si le spui prietenilor ca tocmai ti-ai irosit 7 zile de concediu ca sa te plimbi ca prostul in aer curat cand puteai foarte bine sa dai 40 de ture in parcul Ion Voicu. Am avut de ales intre a ne plimba pe plaja, pe aleile amenajate pentru walking sau biciclete a unuia din cele doua sute de catralioane de lacuri sau pur si simplu pe drumurile de tara printre ferme in care oamenii mai calareau un cal, mai manuiau o sareta sau doar faceau jogging.
Tot la capitolul natura intra si fiordurile. Am fost pe doua: Lysefjorden si Jossingfjorden.
Lysefjorden a fost interesant ca l-am vazut din trei unghiuri.
1 Am ajuns cu masina la coada lui (la Lysebotn) unde adincimea fiind mai mica nu poti sa nu remarci verdele de smarald al apei. Traseul rutier este absolut spectaculos si se inchide incepand de toamna pana in primavara. Pe drumul de intoarcere am poposit in Byrkjedal la hanul local amintit in prima postare, la fabrica de portelanuri cu muzeu de la Figjjo si la vreo doua fabrici care produc plovere si materiale pentru impletit (se pare ca lumea ia treaba asta cu impletitul foarte in serios ca dupa ce am intrat in magazin vreo 30 de secunde am fost in stare sa produc doar onomatopee) in timp ce la noi Muzeul Taranului Roman daca mai pastreaza dovezi ale trecutului romanesc intr-ale impletitului.
2 Pe urma am facut cu vaporul o excursie pe vreo 20 din cei 43 de kilometri ai lui. Vaporul pleaca din Stavanger, calatoria dureaza cam trei ore dus-intors si costa cam 450 nok de persoana. In astea trei ore mai vezi o foca, mai vezi de jos in sus Preikestolen, mai bei apa live dintr-o cascada, il mai asculti pe capitan care iti zice de-ale locului si faci si vreo 20 de milioane de poze cu fiordul pe care apoi le gasesti pe net sau pe facebook la cei care au fost inaintea ta (dar care fie n-au avut DSLR-uri ca tine fie acesta arta are pentru ei niste secrete ce nu se dezvelesc oricarui muritor cu cont la F64).
3 Iar la final am facut pe jos traseul montan catre Preikestolen care dureaza cam doua ore daca e musai sa fii seara in oras la teatru sau trei-patru daca te-a uitat Dumnezeu pe munte. Pentru asta am luat masina, am trecut cu feribotul pe la Lauvvik (masina, 4 persoane, dus intors 314 nok), am parcat la baza traseului (in parcarea pe care am dat 100 nok) si am luat in piept muntele cu destinatia Preikestolen. Mi-e greu sa va conving ca obiectivul asta face toti banii chiar daca ati facut Jepii Mici, Bucegii, Raraul sau Retezatul. O stanca cubica asemeni unei nave borg spanzurata la 600 de metri desupra apei si care te indeamna hipnotic sa admiri de pe margine fiordul de dedesubt e greu de descris. Mai bine cautati niste poze sau locatia pe Google Earth care face cat o mie de cuvinte. Incercati doar sa nu mergeti in weekend cand e destul de multa lume. Iar daca sunteti globetrotter de cursa lunga puteti face cu rucsacul in spate toti cei 43 de kilometri ai fiordului pe traseu marcat (daca reusiti va si intoarceti poate vindeti experienta la Discovery si castigati un weekend cu Bear Grylls).
Nici la Jossingfjorden nu m-am plictisit caci soseaua taiata in munte te duce catre doua obiective: Helleren - sunt doua casute restaurate (efectiv acoperite de munte) ce fac parte dintr-o mica asezare de pe la finalul anilor 1700 si capatul fiordului cu un monument ce le aminteste vizitatorilor de incidentul de la Altmark care pus capat neutralitatii Norvegiei in al doilea razboi mondial in februarie 1940. Bonus, pe drumul de intoarcere, ne-am oprit la o cafea si o clatita in oraselul Sogndalstrand. Mai bine zis catunul caci cele 150 de casute (multe dintre ele conservate si inca locuite) au reintrodus in circuitul turistic o bucatica de istorie care ar fi fost pacat sa se piarda doar pentru ca modernismul n-are timp de pierdut. Gradinile mici si cochete, casele colorate si raul involburat cu somoni l-ar face pana si Huckleberry Finn sa se oftice ca n-a avut aici un rand de bunici.
Intr-o alta zi am fost in Stavanger. Ne-am plimbat lenes prin centrul vechi, apoi am batut campii prin centru comercial al orasului care-i tot vechi (dar pentru ca-i plin de magazine probabil ca e centrul vechi-comercial :) ). Stii cum zboara orele cand n-ai nimic clar de facut? Nici noi n-am stiut dar am aflat!
Intr-o alta zi am luat-o incetisor catre Utstein Kloster (singura manastire care mai mai aminteste de celelalte treizeci si ceva cu care timpul n-a avut rabdare). Datorita unei familii instarite biserica se prezinta intr-o stare exceptionala si pe langa biletele ce au costat 80 nok de persoana veniturile se completeaza cu inchirierea spatiilor din interior pentru cine de business, concerte sau seminarii fara a stirbi cu nimic din imaginea de obiectiv de patrimoniu (facut de oameni pentru oameni). Pana sa ajungem la ea am facut un ocol pe la Iron Age Farm care iti poate face o idee cam cum ar fi viata fara Viber, supermarchet si mall (grea ar zice unii, ca o moarte capitala as zice eu uitandu-ma la primii :) ). Si pentru ca vremea parea "oportuna" am facut si o baie de fix 37 de secunde si 10 brate in Tananger in Marea Nordului. Astfel imbaiati si botezati am considerat oportun sa mergem si la manastirea mai sus amintita. Este bine de stiut ca atat Utstein Kloster cat si toate celelalte biserici prin care am mai dat in Norvegia sunt incalzite. Dupa 3-4 ore de bananait prin oras si vreme recisoara aveti idee cum ti se lichefiaza creierul la caldura in timp ce motai cataplectic pe muzica de orga?
Si nu in ultimul rand, intr-o zi am fost la Kristiansand. Am vrut sa vedem si altceva din partea asta de Norvegie. Din pacate cu 50 si 70 la ora un drum de 160 de km se face in trei ore. Am fost cam obositi dar pareri de rau n-am gasit. Orasul este la fel de incantator ca oricare din lucrurile descrise pana acum.
Concluziile? Multiple:
1 Daca va place natura (peste medie) mergeti in Norvegia. Tocmai va veti stabili referinta.
2 Daca va place berea cu baietii sau pastrama cu mult must lasati Norvegia pentru vizitat mai la coada clasamentului (mai ales daca nu v-ati propus sa va stabiliti acolo si nici nu aveti firme care au in desfasurare contracte cu statul)
3 Fiti cu mare bagare de seama in alegerea perioadei vacantei. Se prea poate sa nu aveti lesne noroc de vreme excelenta iar daca la asta mai adaugati si adjectivul scump aveti reteta unei destinatii capricioase (dar care nu poate dezamagi nici o minte deschisa).
Concluzie capac: daca civilizatia borg ar avea niste izvoare cu basme si legende populare atunci probabil ca norvegienii vor fi fost stramosii lor. Atata ordine, atat efort pentru bunastarea comuna si atata civilizatie m-au cam pus pe mine pe ganduri cand vad ca fiecare dintre noi ceilalti credem ca suntem mai breji ca restu' la un loc. Cu ce mama naibii ne ocupam noi timpul? Ca norvegienii par sa-si ocupe mult timp cu evoluatul!

#63
scoty

scoty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 01.01.2005
Poate sa-mi spuna si mie cineva in ce perioada a anulu se vad luminile aurorei boreale? daca tot ma duc la nordkapp ar fi minunat sa vad si asa ceva!

#64
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
toamna si iarna se vad cel mai bine.

din cate stiu cel mai bine se vad din arhipelagul Lofoten, dar probabil toata zona de Nord e potrivita, daca ai vreme senina.

#65
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Din Islanda am vazut aurora in septembrie, dar a fost la noroc. Iarna e cea mai buna prioada pt asta dar e si al naibii de frig asa ca atentie la 'costumatie'.

#66
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postscoty, on 20 decembrie 2015 - 09:38, said:

Poate sa-mi spuna si mie cineva in ce perioada a anulu se vad luminile aurorei boreale?
Septembrie - aprilie, dar tre' sa ai noroc sa fie cer senin.
Am avut pe cineva din Ro la noi, a fost deja de 5 ori, insa doar acum a putut vedea aurora, prima data in viata...

#67
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
cred ca live e impresionant spectacolul de lumini :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mLEzn1xxNQA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Optiuni pentru a ajunge din aeroportul Gardermoen in Oslo:
1. Tren rapid Flytoget.Cea mai rapida varianta, insa si cea mai scumpa. Face vreo 22 de minute, costa 210 NOK. Biletele le-am luat on-line, sunt valabile 90 de zile de la data achizitionarii. Au si aplicatie de mobil. La plecarea spre oras biletul se scaneaza la niste turnicheti asemanatori celor de la metroul de la noi, inainte de accesul pe peron. La plecarea dinspre oras spre aeroport, se scaneaza la sosire, la iesirea de pe peron.
2. Tren Vy. O varianta mai convenabila, daca nu te grabesti. Face ~35 de minute si costa 114 NOK. Si astia au aplicatie de mobil.
3. Autobuzele Flybussen. Au cateva trasee care leaga aeroportul cu diverse puncte din oras. Biletul e 199 NOK (300NOK dus-intors).

#69
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Transportul public local in Oslo este asigurat de Ruter. Sistemul de transport este integrat, acelasi bilet putand fi utilizat in autobuze, tramvaie, metrou, tren Vy sau vaporasele ce merg pe insulele din fiord.
Bine organizat, respecta orarerele, in mai toate statiile sunt afisaje electronice ce indica timpul ramas pana la urmatoarea sosire in statie a unui mijloc de transport. La fel si in autobuze, stii mereu ce statie urmeaza si cat timp mai ai de mers. Tramvaiele, in schimb, neasteptat de vechi. Aglomerat, in special dimineata si seara. Poate si din cauza ca, se pare, nu prea folosesc masinile personale.
Cel mai ieftin bilet este 39 NOK.

Edited by zuv, 21 April 2022 - 11:36.


#70
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Oslo pass
Are transport nelimitat, intrare gratuita la majoritatea obiectivelor turistice importante si o serie de reduceri. Am folosit varianta pentru mobil. Il poti cumpara anterior sosirii in Oslo si il activezi din momentul in care vrei sa incepi sa-l utilizezi. Pentru partea de transport este necesara conectarea zilnica la net (evident, daca ai o varianta mai mare de 24h) pentru ca are o animatie ce se schimba zilnic. In rest, functioneaza off-line.

#71
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Oslo mi s-a parut un oras scump. Poate in Monaco am mai intalnit preturi similare, insa e mult de atunci si nu pot face o comparatie. Totul e scump: mancare, transport, cazare.
Cel mai ieftin bilet la transportul in comun e 39 NOK.

In supermarket, un suc la 500ml (Fanta, Nestea) e 30-35 NOK, 1kg de mere e 20 NOK, 1kg de banane-22 NOK, paine de 750g 30-55 NOK, cafea de 250g (marca proprie, nu fiță)-46 NOK, branza brunost (traditional norvegiana) 500g-76 NOK, somon afumat 100g-55 NOK, salam feliat 100g- 25-40 NOK, bere 330ml- 30 NOK.
In restaurant: friptura de ren-380 NOK, supa de peste-229 NOK, bere draft 500ml (sau la sticla de 330ml) ~110 NOK, distilate 40ml - 80-110 NOK.

Cu alcoolul e o intreaga poveste, in sensul ca in supermarket nu poti cumpara decat bere si cidru (exista un prag al concentratiei de alcool, nu stiu care e, probabil ~5%). Vin, distilate si orice alte bauturi alcoolice cu mai mult alcool decat pragul mentionat anterior se pot cumpaara doar din niste magazine special destinate, numite Vinmonopolet. De parca asta nu era de ajuns, nu poti cumpara alcool din nici un magazin dupa ora 20 in cursul saptamanii, dupa 18 sambata si deloc duminica sau de sarbatorile legale. Raman doar barurile si restaurantele la dispozitiaa consumatorilor de alcool.

Peste tot se poate plati cu cardul, nu am folosit nici 5 bani cash.

Orasul mi s-a parut rece, atat la propriu (ceea ce ma asteptam) cat si la figurat. Strazile nu sunt aglomerate deloc, trece o masina la cateva minute. Practic, semafoarele doar marcheaza momentul, sunt momente in care pietonii traverseaza fluierand pe rosu. Paradoxal, nici transportul in comun nu e aglomerat, desi nu are o frecventa iesita din comun. Nici biciclistii sau trotineii nu sunt multi. Restaurantele/barurile nu erau nici ele aglomerate. Habar n-am unde stau oamenii astia...

In ciuda frigului,localnicii fac baie in mare. Si culmea, mai ales ele...

1 euro= ~10 NOK

Edited by zuv, 22 April 2022 - 19:11.


#72
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Oslo - Castelul Akershus

La interior n-am putut intra, din cauza programului tembel de vizitare coroborat cu nerespectarea programului de zbor de catre Blue Air, care a intarziat atat la sosire cat si la plecare.
Nu foarte impresionant nici ca arhitectura, nici ca dimensiuni, nici prin loc de dispunere. De pe zidurile din nord-vest ai vedere frumoasa a portului si a cartierului Aker Brygge.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate