Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Vizita in Norvegia

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#145
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Oslo, tot la pas

Attached Files



#146
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Drøbak

Un orasel situat la vreo 40km de Oslo. Se poate ajunge cu autobuzul 500, luat de la "Oslo bussterminal". In sezonul cald circula si un vaporas, cu plecare din Aker Brygge.

Attached Files



#147
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Acvariul din Drøbak

Attached Files



#148
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
De-ale gurii, norvegiene  Posted Image

Attached Files



#149
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
bere?

#150
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,304
  • Înscris: 17.04.2006
@zuv, cate nopti ai stat?
Ma bate gandul pentru luna mai...desi tot frigut este pentru gustul nostru.

#151
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View Postmetalactual, on 18 martie 2023 - 23:24, said:

@zuv, cate nopti ai stat?
Ma bate gandul pentru luna mai...desi tot frigut este pentru gustul nostru.
4 nopti

#152
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005

View Postmetalactual, on 18 martie 2023 - 23:24, said:

@zuv, cate nopti ai stat?
Ma bate gandul pentru luna mai...desi tot frigut este pentru gustul nostru.

acum vreo 4 ani, pe 19 mai era caniculă ...singurul regret a fost că nu ne-am luat costumele de baie si ne-am limitat la a intra cu picioarele in apă ...
problema acolo e ... ca e scump rau de tot ... israelul e parfum ...

#153
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

 OvidiuNS, on 16 august 2014 - 20:45, said:

Am preferat excursia cu Flamsbana (care e scumpă), şi am lăsat panorama de pe Stegastein pentru momentul când voi fi cu maşina personală sau în altă croazieră pe banii noştri, vizita fiind gratuită.
De fapt, ni s-a propus să alegem între Flamsbana şi o excursie cu autocarul care să treacă pe la Stegastein (oricare o alegeam, era gratis, nu plăteam noi nimic, aşa că am ales-o pe cea mai scumpă, evident).

De ce zici ca e scumpa Flambasa, cat ati platit pentru treaba asta?
Cand ai urcat in tren, au verificat atent orele de rezervare? Se poate lua un tren ceva mai devreme decat este rezervat? Intreb sa stiu daca sunt foarte stricti in privinta aceasta, caci nu prea stiu cum sa organizez ziua.
Ai un link pentru Stegastein?

#154
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

 glumetu, on 07 august 2014 - 10:58, said:

vaporasul prin Geirangerfjord, am mers pe traseul auto turistic din zona Geiranger, care este un drum superb, un fel de Transalpina dar mult mai impresionant.

Merge oare dus cu vaporasul si intors cu autobuzul turistic?
Cum e mai bine, asa sau dus cu autobuzul... ?
Noi avem o zi, venim pe 8 August de la 8 la 20:00h.

#155
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 floraur, on 29 iulie 2023 - 12:59, said:

De ce zici ca e scumpa Flamsbana, cat ati platit pentru treaba asta? ...

Dragule, la vremea aia (2014) biletul la tren dus-întors era vreo 800 nok de persoană, adică cca. 100 de euro. Deci eu cu soția ar fi însemnat să plătim 200 de euro dacă am fi fost pe cont propriu, pe când excursia cu autocarul era parcă vreo 60 de euro de persoană și nici nu aveam certitudinea că n-o să fie ceață. De aceea am ales excursia mai scumpă, fiindcă ne-a fost plătită de firma cu care suntem parteneri de afaceri (detalii doar pe privat).
De fapt, toate cele 5 croaziere în care am fost cu soția (2000 - Aida, 2006 - MSC Musica, 2011 - MS New Amsterdam, 2014 - MS Eurodam și 2018 - Simphony of the Seas) au fost gratuite pentru noi, de aceea nici nu am intervenit pe topicul tău cu Euribia, pentru că nu ne pricepem la nimic legat de pachete, prețuri, restaurante a-la-carte și alte chestii-socoteli ce țin de o croazieră pe cont propriu. Noi avem transport gratuit de la Otopeni și înapoi, și pe vas știm că avem acces oricând la restaurantul tip bufet care există pe toate vasele de croazieră, ni se spune exact când și unde avem cina de bun venit, cina căpitanului și cina de gală și cam atât. Avem totul la dispoziție, mai puțin excursiile off-shore (deși în ultimele 4 croaziere am avut și câte una gratuită de cuplu - la alegere, cum am specificat și în speța noastră).


 floraur, on 29 iulie 2023 - 12:59, said:

... Cand ai urcat in tren, au verificat atent orele de rezervare? Se poate lua un tren ceva mai devreme decat este rezervat? Intreb sa stiu daca sunt foarte stricti in privinta aceasta, caci nu prea stiu cum sa organizez ziua ...

Noi oricum eram grup mare, nu mai țin minte exact cum a fost, dar parcă nu am avut loc toți în același tren. Și oricum, tâmpenia asta cu rezervarea a apărut acum, cu pandemia, în 2014 nu se făceau rezervări. De fapt am observat că în prezent se fac rezervări cam peste tot în lume, a devenit mult mai dificil să călătorești pe cont propriu, din păcate. Deci nu te pot ajuta legat de rezervarea la Flamsbana, nu mă pricep, dar nu cred că e problemă prea mare, sunt cam 100 de metri maxim de la vas la gară. Mai problematic e cum vă întoarceți la vas, am observat cu uimire că ai plătit trenul doar dus. Dar mă rog, e problema ta ...


 floraur, on 29 iulie 2023 - 12:59, said:

... Ai un link pentru Stegastein?

Pe gmaps apare Stegastein-LOOKOUT.


Sănătate și toate cele bune !

#156
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Super tare!
Asa da, chiar ca e misto sa mergi in croaziera... perks of life! Posted Image sa va fie de bine!

Da, am luat un segment (initial) pentru ca nu am mai prins bilete la ore convenabile, uite si tu cum arata optiunile de rezervare... Nu mai e nimic dimineata din Flam, doar de la 13:20 - 14:16, apoi din Myrdal nu mai gasesc bilet de la 14:28 - 15:26
Asa ca am luat si eu ce am gasit, un bilet de de la Flam de la 13:13 - 14:11 si de la Myrdal de la 13:20 - 14:16 Posted Image

Attached File  Screenshot 2023-07-29 at 20.43.42.png   146.13K   1 downloads Attached File  Screenshot 2023-07-29 at 20.43.11.png   142.91K   1 downloads

Planul meu e simplu, zic eu...
O sa mergem la primul tren de la 08:25, in speranta ca nu se vor trezi toti atat de dimineata si vom incerca sa folosim biletele de ora 13:20, din acest motiv te intrebam de chestia asta, cu rigoarea lor in ceea ce priveste ora printata pe bilet. Daca nu o sa pot folosi acest bilet, o sa solicit rambursare... am scris la Vy si mi-au spus ca pot solicita banii inapoi in ziua plecarii, daca nu trece ora programata pe bilet.

Am trimis un email la Aurland taxi si astept sa primesc un raspuns, putem lua un taxi, de mai jos din Blomheller, unde ajungem dupa o plimare de vreo ora.

Sper sa nu prindem vreo furtuna, caci in situatia asta voi anula ambele bilete.

#157
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 floraur, on 29 iulie 2023 - 20:04, said:

... Sper sa nu prindem vreo furtuna, caci in situatia asta voi anula ambele bilete.

Oricum ar ieşi, drumul dus-întors cu trenul Flamsbana e interesant, însă supremul moment este drumul pe apă prin fiordul Aurland. Am pus poze tot atunci când am postat despre Flamsbana. Adică ori dimineaţa când ajungeţi (dacă veţi fi treji la ora aia), ori la plecarea din Flam, roagă-te ca măcar atunci să fie timp frumos !
Dacă nu veţi reuşi să urcaţi la Myrdal nu e bai aşa mare, dacă în 2014 deja era prea comercială excursia cu trenul (vezi "naiada" care chipurile atrăgea turiştii lângă cascada Kyosfossen), cred că acum deja e supraevaluată, eu zic că e mai impresionant şi mai memorabil fiordul Aurland, uită-te la pozele mele făcute la plecarea de la Flam.


Sănătate şi baftă !

#158
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005

 OvidiuNS, on 29 iulie 2023 - 20:28, said:

supremul moment este drumul pe apă prin fiordul Aurland. Am pus poze tot atunci când am postat despre Flamsbana. Adică ori dimineaţa când ajungeţi (dacă veţi fi treji la ora aia), ori la plecarea din Flam, roagă-te ca măcar atunci să fie timp frumos !
mai memorabil fiordul Aurland, uită-te la pozele mele făcute la plecarea de la Flam.

Da, am citit din urma de la tine, o sa vedem ce zice vremea... oricum, suntem pregatiti de vreme mixta, avem tot ce trebuie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate