Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Vizita in Norvegia

- - - - -
  • Please log in to reply
157 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Am vizitat de curand Oslo si imprejurimile. Vreau sa povestesc cate ceva si aici, pe forum, in speranta ca informatiile vor fi folositoare altor oameni.

Am zburat cu Wizzair. Am facut rezervarea cu mult timp inainte si am prins pret foarte bun.
Ca in orice avion cu Wizzair, haos - lumea se pune la coada cu o ora inainte ca avionul sa plece, este imbulzeala....
In Norvegia se poate intra cu cartea/buletinul de identitate. Nu este nevoie de pasaport sau de viza.
Peste tot, se poate plati cu cartea de credit : autobuz, ghereta de unde cumperi hod-dog...etc. Nu stiu cum arata coroanele norvegiene, am platit tot timpul cu cardul.

Preturile sunt uriase - de cel putin 3 ori mai mari decat in Romania. Chiar si in supermarket preturile sunt uriase.

Orasul Oslo
Este un oras nou, modern, nu foarte mare. Sunt putine cladiri vechi : fortareata/cetatea Akershus, palatul regal, cladirea parlamentului....
Alte obiective interesante ar mai fi : cladirea Operei - cladire moderna pe malul marii, parcul Frogner unde exista peste 200 de statui create de un sculptor local Gustav Vigeland, portul unde pot fi admirate alte cladiri : "Nobel Peace Center", primaria si un complex modern al carui nume imi scapa.

Se poate face lejer la pas, in doua zile, sau chiar intr-o zi daca sunteti antrenati sa parcurgeti distante mari.
Este dragut orasul, insa nu fantastic.

Fiordurile
Fantastice sunt imprejurimile - cele 5-6 insule (fiorduri) aflate la distante de ordinul 500m....2 Km de Oslo : Bleikøya, Gressholmen-Rambergøya, Lindøya, Nakkholmen, Hovedøya. Putem spune ca insulele sunt tot in Oslo.
Am cumparat un abonament de 24h valabil pe vaporasele care transportau turisti intre Oslo si insule (fiorduri). A costat in jur de 10 Eur.
Am petrecut o zi intreaga vizitand aceste insule. Niste locuri cu adevarat speciale.
Norvegienii au construit pe ele casute de vacanta din lemn, vopsite in culori aprinse.
Dureaza 5 minute calatoria cu barca de la o insula la alta. Se pot vizita lejer intr-o zi.

Pe peninsula Bygdøy sunt cateva muzee interesante. Am vizitat muzeul vikingilor si muzeul de arte populare.
Cel mai interesant mi s-a parut muzeul vikingilor pentru ca acolo erau expuse doua barci vechi de vikingi, construite acum 1000 de ani.

Am vizitat si parcul Frogner. Interesante statuile, unele din ele cu tenta sexuala.
Am stat 4 zile in Oslo, am vizitat tot ce era de vizitat. Mi-a placut, un oras frumos.

Cateva cuvinte despre populatie....
Inainte de a ajunge in Norvegia ma gandeam tot timpul la norvegieni ca fiind urmasi ai vikingilor - oameni blonzi, inalti, atletici.
In prima seara cand am ajuns, 90% din oamenii pe care i-am vazut in timp ce mergeam pe strada spre hotel erau de culoare. :)
Este plin Oslo de emigranti : multi arabi, oameni de culoare. As estima numarul lor pe la 40-50% din populatie.
Nu am avut senzatia ca as fi intr-un oras din Norvegia.
Evident ca sunt si norvegieni tipici : blonzi, atletici.

Un alt soc a fost ca erau foarte multi "minoritari" de-ai nostri pe strazi : la cersit, la cantat....etc. Foarte multi, incredibil de multi. Si cand spun "minoritari" ma refer la o anumita etnie.
Acesti oameni aduc prejudicii de imagine Romaniei si sunt o problema peste tot pe unde merg.
Pe cand o sa inceapa si guvernul sa faca ceva concret pentru integrarea acestor oameni in societate ?
Momentan se ascunde rahatul sub pres folosindu-se scuza discriminarii.
Fireste ca nu toti oamenii apartinand acestei etnii sunt o problema. Unii au slujbe, platesc taxe, au respect fata de semenii lor. Am tot respectul pentru acestia.
Eu m-am referit strict la cei care creeaza probleme.

Am prins acolo 1 Mai, oamenii erau liberi. Erau pescari care isi incercau norocul in mare. 80-90% dintre ei erau romani stabiliti probabil acolo.
Se pare ca pescuitul este sport national la romani.

Fauna
Pasionatii de fauna vor descoperi specii interesante de animale. Nu am avut timp sa aprofundez foarte mult problema, insa atat cat am putut iata ce specii de pasari am vazut :eideri, ferastrasi motati, scoicari, gaste de vara, gaste calugarite (cu obraz alb), pescarusi negriciosi, fluierari, cocosari, codobaturi albe.
Gastele erau extrem de tolerante. M-am putut apropia la cativa metri de ele.
In Romania nicio sansa sa ma apropii de gaste la mai putin de 200m.

Vremea
La inceput de mai, am prins in general vreme cu soare. Uneori batea vantul, era racoare. Simteam racorea aia pana in maduva oaselor.
Dimineata 6-8'C. Ziua temperatura urca pe la 13-15' C.
N-a fost rau, dar clar mai rece decat in Romania.

Sper sa postez si poze in zilele urmatoare.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004

View Postkatran, on 26 mai 2014 - 14:49, said:

Fiordurile
Fantastice sunt imprejurimile - cele 5-6 insule (fiorduri) aflate la distante de ordinul 500m....2 Km de Oslo : Bleikøya, Gressholmen-Rambergøya, Lindøya,

Asta nu prea suna corect. Fjørd sunt de fapt un fel de golfuri extrem de lungi - unele au si 100-200 km, inguste - 100-500m si uneori extrem de adanci - si 1 km.
Nu sunt insule.


Nu strica un topic doar ptr Norvegia, mai ales ca informatiile din topicul despre tarile nordice - http://forum.softped...tarile-nordice/ desi are 37 de pagini nu prea ofera nimic util - cele mai multe si utile informatii le-am gasit pe aria de emigrare, aici - http://forum.softped...europa-de-nord/

Totusi nu ar strica ceva informatii mai corecte.

Referitor la preturi - sunt poate cele mai mari din Europa. De 3 ori fata de noi e putin spus, cand m-a costat 29 coroane un hot-dog in Bergen. O coroana = 0.55 lei. Eu n-am intalnit tara cu preturi mai ridicate.

Totusi exista posibilitatea de Tax Free - ptr cumparaturi mai mari de 300 de coroane poti cere formularul ptr asa ceva si la plecare din tara iti recuperezi TVA-ul. Ei nu fac parte din UE.

In ceea ce priveste parcul Frogner, toate statuile, mai putin cea a sculptorului au o tenta sexuala. Si nu toate au fost facute de el, unele au fost terminate din ce am inteles de altii.

In rest informatiile date sunt chiar daca destul de putine, corecte. Oricum ai avut noroc de vreme buna, ca sa nu zic foarte buna.

#3
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

View Postkatran, on 26 mai 2014 - 14:49, said:

Am vizitat de curand Oslo si imprejurimile. Vreau sa povestesc cate ceva si aici, pe forum, in speranta ca informatiile vor fi folositoare altor oameni.

Cateva cuvinte despre populatie....
IUn alt soc a fost ca erau foarte multi "minoritari" de-ai nostri pe strazi : la cersit, la cantat....etc. Foarte multi, incredibil de multi. Si cand spun "minoritari" ma refer la o anumita etnie.
Acesti oameni aduc prejudicii de imagine Romaniei si sunt o problema peste tot pe unde merg.
Pe cand o sa inceapa si guvernul sa faca ceva concret pentru integrarea acestor oameni in societate ?
Momentan se ascunde rahatul sub pres folosindu-se scuza discriminarii.


Cam ce crezi ca ar trebui sa faca guvernul Romaniei pentru "integrarea acestor oameni in societate"??????

#4
pv7721

pv7721

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,187
  • Înscris: 01.07.2013

View Postcopjob2000, on 26 mai 2014 - 15:44, said:

Cam ce crezi ca ar trebui sa faca guvernul Romaniei pentru "integrarea acestor oameni in societate"??????

Sa stea lumea linistita, minoritarii nostri au ajuns in toate tarile Europei, inclusiv in cele nordice. Cred ca mai degraba tarile alea vor incerca sa faca ceva pentru integrarea lor in societate, desi in general aceasta minoritate isi doreste propria ei societate, si mai putin sa se integreze.

#5
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

View Postkatran, on 26 mai 2014 - 14:49, said:

Gastele erau extrem de tolerante. M-am putut apropia la cativa metri de ele.
In Romania nicio sansa sa ma apropii de gaste la mai putin de 200m.
Gastele noastre cunosc prea bine preferintele culinare ale "minoritatilor". Cele norvegiene urmeaza sa afle...

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postcopjob2000, on 26 mai 2014 - 15:44, said:

Cam ce crezi ca ar trebui sa faca guvernul Romaniei pentru "integrarea acestor oameni in societate"??????

in cele mai multe cazuri...puscarii

#7
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
@Eiffel
Multumesc pentru corectare si pentru completari. Si eu am avut sentimentul ca imi scapa sensul exact al cuvantului fjord. Posted Image
Eu am spus ca "Preturile sunt uriase - de cel putin 3 ori mai mari decat in Romania."
Daca vrei sa fiu mai exact, preturile mi s-au parut intre 3 si 8 ori mai mari decat in Romania.
Insa sunt si preturi care mi s-au parut ok si pentru Romania. De exemplu, 10 Eur pentru abonament 24h de plimbat cu barca, vreo 10 Eur pentru intrat la muzeu, 75 Eur pe noapte hotelul cu mic dejun inclus.

Revenind la subiectul principal, o sa pun si poze zilele urmatoare.
Am auzit ca Bergen-ul este si mai dragut. Poate in viitor bag o iesire si acolo.

Nu vreau sa fiu acolo cand e vreme rea. :)

Edited by katran, 26 May 2014 - 19:37.


#8
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,305
  • Înscris: 17.04.2006
Nasol cu preturile aceasta uriașe. ..mă fac mereu să dau înapoi.
Pentru ei sunt normale, sunt un stat super bogat. Norvegia încasează 1 miliard de euro. ...pe săptămână.

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Cateva zile nu strica - chiar ai ce vedea, in special daca esti pasionat de natura. Se poate face un efort, chiar daca ptr mancare va trebui sa te descurci cu magazinele alimentare mai curand decat cu restaurantele - fie ele si Mac-uri - astea sunt extrem de scumpe..

View Postkatran, on 26 mai 2014 - 19:36, said:

Am auzit ca Bergen-ul este si mai dragut. Poate in viitor bag o iesire si acolo.

Nu vreau sa fiu acolo cand e vreme rea. Posted Image

Bergen-ul este un oras pitoresc. A fost infiintat de germani si in centrul sau mai sunt cateva case de pe vremea hanselor - din lemn, pasaje si curti interioare - acum sunt magazine. Plus ca ai o priveliste placuta daca iei funicularul pana in varful unui munte din apropiere.

Vremea in Norvegia este schimbatoare si depinde si unde te aflii - in fjorduri e mai rece si mai umed.
Eu la sf lui iulie am prins temperaturi intre 3 grade si 25 de grade. Evident, daca urci si pe ghetari e mai frig.

Uite si ceva poze, ptr ca lipsesc din topic:

Fiorduri ( pozele sunt facute in 2 din ele ):
Attached File  DSC04327.JPG   134.31K   70 downloadsAttached File  DSC04514.JPG   223.3K   64 downloadsAttached File  DSC04579.JPG   199.05K   65 downloads

Bergen:
Attached File  DSC04628.JPG   175.89K   63 downloadsAttached File  DSC04655.JPG   184.73K   58 downloadsAttached File  DSC04663.JPG   195.68K   60 downloads

Oslo:
Attached File  DSC04737.JPG   156.72K   59 downloadsAttached File  DSC04769.JPG   181.88K   54 downloadsAttached File  DSC04788.JPG   186.67K   51 downloads
Opera, Teatrul National, Palatul regal

Attached File  DSC04819.JPG   167.18K   54 downloadsAttached File  DSC04820.JPG   189.69K   53 downloadsAttached File  DSC04822.JPG   128.78K   61 downloads
Primaria, Centrul Nobel ptr Pace, Portul

Attached File  DSC04832.JPG   185.69K   64 downloadsAttached File  DSC04847.JPG   117.97K   61 downloads
Parcul Frogner cu statuile lui Vigeland

#10
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postkatran, on 26 mai 2014 - 19:36, said:

@Eiffel
Multumesc pentru corectare si pentru completari. Si eu am avut sentimentul ca imi scapa sensul exact al cuvantului fjord. Posted Image
Eu am spus ca "Preturile sunt uriase - de cel putin 3 ori mai mari decat in Romania."
Daca vrei sa fiu mai exact, preturile mi s-au parut intre 3 si 8 ori mai mari decat in Romania.
Insa sunt si preturi care mi s-au parut ok si pentru Romania. De exemplu, 10 Eur pentru abonament 24h de plimbat cu barca, vreo 10 Eur pentru intrat la muzeu, 75 Eur pe noapte hotelul cu mic dejun inclus.

Revenind la subiectul principal, o sa pun si poze zilele urmatoare.
Am auzit ca Bergen-ul este si mai dragut. Poate in viitor bag o iesire si acolo.

Nu vreau sa fiu acolo cand e vreme rea. Posted Image
Cat face Wizz-ul pana la Oslo? O cazare decenta cam cat costa(ceva basic 2-3*, sunt sigur ca stelele lor sunt reale)? Poti da cateva exemple de preturi? Cat e apa plata la market, cat te duce un pranz, etc. Totusi si in vestul Europei sunt preturi de minim 2 ori decat la noi. Ma gandesc la clasica pizza pe care dai 8-10 euro, iar la noi te descurci cu 4-5 euro. Mi-e clar ca un citybreak in Norvegia nu se poate compara cu unul la Praga sau Viena dpdv preturi, dar daca ajung la 150% costuri mi se pare rezonabil.
Mai ales dupa ce ai intors cutitul in "rana" cu fiordurile(sunt fan civilizatia vikingilor). Te rog sa continui cu niste poze:)

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
In vestul europei sunt preturi decente comparativ cu Norvegia. Nu-mi amintesc prea multe preturi la mancare - exceptand cel pe care l-am dat deja - 29 de coroane ptr un Hotdog ( ce-i drept avea si un pic de bacon infasurat pe el ), am vazut pe la 89 de coroane un Big Mac ( cred ca meniu ).

Practic dupa ce m-am speriat un pic in prima zi am zis sa ignor preturile, decat sa-mi fac calcule ptr orice, inclusiv mancare. In general asta fac oriunde m-as duce. N-are rost sa-mi bat capul prea mult, ca de mancat tot trebuie sa mananc. Dar in mod cert din cate tin minte iesi relativ ok cu ceva cumparat la supermarket - 40-80 de coroane de persoana in medie cheltuiti pe zi. Gasesti de ex salam vidat pe la 24-45 coroane in functie de sortiment - cam 150-200 gr.
Vezi sa nu iei specialitati ca cel de ren sau de balena. Despre apa nu mi-am batut capul deloc, in toata scandinavia apa de la robinet e superpotabila. Ca cea de izvor de al noi de la munte.

Poate katran sa vina cu ceva mai multe preturi si mai actuale. Eu am fost acum un an si cum nu prea m-a mai interesat nu le-am tinut minte.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Posteiffel, on 27 mai 2014 - 10:58, said:

Vezi sa nu iei specialitati ca cel de ren sau de balena.
Ba da, sa ia, cum sa vizitezi o tara si sa ratezi tocmai specialitatile culinare cele mai deosebite? E o ocazie unica...

View Posteiffel, on 27 mai 2014 - 10:58, said:

Poate katran sa vina cu ceva mai multe preturi si mai actuale. Eu am fost acum un an si cum nu prea m-a mai interesat nu le-am tinut minte.
Se pot consulta siturile lanturilor comerciale de acolo, de exemplu
http://kundeavis.coo...tavanger-22.pdf
etc
etc
etc

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Ideea e ca daca ia nu mai corespund preturile date de mine Posted Image Sunt mai scumpe.

Mai adaug niste poze:

Drumul Atlanticului:
Attached File  DSC04134.JPG   247.07K   51 downloadsAttached File  DSC04139.JPG   191.22K   57 downloads

Molde:
Attached File  DSC04172.JPG   156.29K   53 downloadsAttached File  DSC04185.JPG   206.75K   54 downloads

Drumul Trolilor:
Attached File  DSC04286.JPG   311.89K   60 downloadsAttached File  DSC04310.JPG   300.04K   67 downloads

Ghetarul Briksdalsbreen:
Attached File  DSC04427.JPG   230.46K   75 downloadsAttached File  DSC04444.JPG   227.13K   77 downloads

Iglu de pamant ( locuit ):
Attached File  DSC04711.JPG   185.42K   74 downloads

Asta am dat de el pe drumul dintre Bergen si Oslo  - e un podis de zici ca e taigaua siberiana.
In poza nu a iesit, dar un pic mai la stanga era un WC in curte, ca la noi la tara...

#14
benji81

benji81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 07.07.2009
preturile in Norvegia sunt speciale (ca si tara de altfel) - trebuie sa ai la tine bani seriosi ca sa nu te enervezi. Am fost in Molde (cu vizite in Alesund si Kristiansund si prin zona), Oslo si Stavanger. In Stavanger si Molde preturile sunt uriase (11Euro o bere la o pizzerie.... :( ) (Stavanger e scump rau - probabil cel mai scump oras din Norvegia ?????!!!!!!! - acolo e tot offshore-ul din M. Nordului (partea norvegiana cel putin)

Oricum - tara este spectaculoasa........

#15
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Revin cu poze din Oslo si imprejurimi, asa cum am promis. O sa fac mai tarziu si o postare despre preturi.
Imi cer scuze ca nu am avut timp sa editez pozele asa cum trebuie.

Muzeul artelor moderne - Astrup Fearnley
Attached File  P5039022.jpg   251.94K   36 downloads

Cladirea operei din Oslo
Attached File  P4307880_A.jpg   255.08K   45 downloads

"She Lies" - monument langa opera din Oslo
Este monument realizat din fier si sticla. Sugereaza silueta unui iceberg. Mi se pare ca isi poate modifica pozitia in functie de vant.
Attached File  P4297786.jpg   244.29K   46 downloads

Muzeul vikingilor
  O barca vikinga numita "Gokstad", construita acum 1100 de ani, descoperita in 1880 in namol, restaurata si expusa la muzeul vikingilor.
Attached File  P5018784_A.jpg   195.21K   43 downloads
Attached File  P5028824.jpg   177.02K   33 downloads

Alta barca vikinga "Oseberg", construita in jurul anului 834, excavata in 1904-1905, restaurata si expusa la muzeul vikingilor.
Attached File  P5018802.jpg   215.1K   31 downloadsAttached File  P5018755.jpg   115.46K   27 downloads

Alta poza tot de la muzeul vikingilor:
Attached File  P5028825_A.jpg   93.36K   28 downloads

Biserica de lemn de la muzeul artelor populare
Attached File  P5028869_DxO.jpg   219.3K   25 downloadsAttached File  P5028866.jpg   282.73K   25 downloads

Palatul regal
Attached File  P5018733.jpg   138.14K   23 downloads

Catedrala din Oslo - mi-a placut interiorul, foarte frumos pictata.
Attached File  P5039060.jpg   259.3K   26 downloadsAttached File  P5039039_A.jpg   484.35K   27 downloads
Attached File  P5039055_A.jpg   492.91K   26 downloads

Universitatea din Oslo
Attached File  Pan_01.jpg   208.36K   28 downloads

Cetatea Akershus
Attached File  P5028877.jpg   201.08K   25 downloads

Primaria
Attached File  P5028880_a.jpg   229.94K   30 downloads

Statui din parcul Frogner facute de Gustav Vigeland
Attached File  P5038956.jpg   197.18K   32 downloadsAttached File  P5038963.jpg   179.92K   30 downloads

"Nobel Peace Center" - Centru Nobel Pentru Pace
Attached File  P5018746.jpg   195.88K   31 downloads

Cateva poze facute de pe insule:
Attached File  P4308083.jpg   291.38K   26 downloadsAttached File  P4308228.jpg   210.87K   24 downloads
Attached File  P5018665.jpg   222.22K   23 downloadsAttached File  P5018639.jpg   225.13K   31 downloads

Cum arata "barcile" care transporta turistii intre Oslo si insule:
Attached File  P5018475.jpg   376.88K   34 downloads

S-ar putea sa mai postez o serie cu fauna.
O sa mai fac sigur o postare detaliata cu preturile din Oslo, avand in vedere ca au intrebat mai multi.

#16
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postkatran, on 29 mai 2014 - 10:05, said:

... O sa fac mai tarziu si o postare despre preturi ...

Aştept cu mare interes. Până atunci, poate cineva să-mi spună cât costă să trimiţi o vedere (postcard) din Norvegia în România ? Adică timbrul poştal, cu ce sumă trebuie timbrată Vederea/Cartea Poştală ?
Întreb, pentru că în prima jumătate a lui iunie o să fiu în Norvegia. Am înţeles (dintr-o sursă) că ar fi cca. 3 usd/postcard, şi mi se pare ireal. Pe google nu am reuşit să obţin vreun rezultat satisfăcător.


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

Edited by OvidiuNS, 29 May 2014 - 15:53.


#17
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Ok, acum preturile.

M-am cazat la Aker hotel - 3 stele. Am platit 75 Eur/ noapte, camera pentru doua persoane + mic dejun. A fost oferta speciala si am facut rezervarea cu mult timp inainte, altfel sarea sigur de 100 Eur.

Si acum alte preturi. O sa le spun in Nok.  1Eur = 8Nok din cate stiu.  Deci impartiti la 8 ca sa aflati pretul in Eur.
-intrare la Muzeul vikingilor - 60 Nok;
-intrare la Muzeul de Arte Populare (Folkemuseum) - 85 Nok;
-bilet de tren Oslo-Torp (unde era aeroportul) - 250 Nok;
-bilet de autobuz Oslo-Torp  - 250 Nok;
-bilet valabil pentru 24h la vaporasele care fac transportul pe insule - 90 Nok;
-1Kg de banane in supermarket - 10 Nok;
-1 bere in supermarket - 16...40 Nok;
-un set de 4 iaurturi mici in supermarket - 24 Nok;
-Burger king :
- 1 meniu Big King - 95 Nok;
- 1 meniu Whooper - 95 Nok;
- 1 cafea - 19 Nok;
- o portie de cartofi - 26 Nok;
-Mc Donalds:
-1 meniu Big Mac - 73 Nok;
-1 capucino - 22 Nok;
-1 calatorie/bilet de tramvai -  30 Nok  (aproape 4 Eur).

Toate preturile astea sunt foarte precise din cauza ca mai am inca bonuri din No. Platind cu cardul, am strans bonurile.
Din ce imi mai amintesc...
Si eu am mancat un hot-dog la o ghereta. Cel mai ieftin hot-dog era parca 28 Nok, cel mai scump 38 Nok.
Din cauza preturilor care erau acolo, nu am mancat niciodata la restaurant - doar in fastfood-uri, supermarket, chiosc-uri...
Nu am stat decat 4 zile in Oslo, am considerat ca nu este o problema daca bag fastfood.

Imi amintesc ca am vazut un afis in fata unui restaurant cu supa zilei. Era o supa de rosii si costa vreo 10 Eur. In rest, habar n-am.

Stiind ca sunt intr-o tara extrem de scumpa, am cumparat intotdeauna din locuri cu preturi mici.
Deci preturile pe care le-am pus mai sus sunt preturile mici. Posted Image
Daca nu esti atent de unde cumperi, poti sa dai de 2-3 ori mai mult decat am dat eu.

Este foarte posibil ca trimisul unei carti postale sa fie 2-3 Eur. Este perfect normal pentru ce preturi au ei. Pai gandeste-te ca un bilet de tramvai este aproape 4 Eur.
-

Edited by katran, 29 May 2014 - 22:23.


#18
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postkatran, on 29 mai 2014 - 22:11, said:

Ok, acum preturile.


Merci de raspuns. Vom avea update de la Ovidiu, sunt sigur. Posted Image
Super pozele cu barcile vikinge.

Edited by nniki, 29 May 2014 - 23:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate