Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani
 

Cer instelat si perete placat cu piatra naturala

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
41 răspunsuri în acest subiect

#1
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.709
  • Înscris: 19.05.2014
Am o pregatire predilect artistica si activez in domeniul stylingului de interior, motiv pentru care  atunci cand mi-am propus  sa-mi fac si eu imbunatatiri prin casa (ca tot omu'), am optat pentru ceva deosebit, atipic si de ce nu exotic si exclusivist :

     Un tavan cu tip CER INSTELAT pe leduri si un perete placat cu piatra naturala de calcar.
     In cele ce urmeaza va voi impartasi cateva aspecte din mica mea....aventura.

     Placarea a fost rezolvata relativ repede, respectiv am achizitionat vreo 10m patrati de calcar semifasonat, l-am montat dupa gust si ulterior l-am chituit, rezultatul fiind zic eu, OK si vizibil mai jos in fotografii:

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/piatrazi_zps6a3f115f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/piatra_zps9bdaf76e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/piatradet_zps29546fd0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

   Mai ramanea de executat tavanul CER INSTELAT cu leduri.  Spun din capul locului ca nu am optat pentru alte  variante: cu fibra optica sau vopsea fluorescenta din motive obiective, pe care insa  nu le-as detalia la momentul de fata.  

   Zis si facut dar ce initial parea doar o chestiune de optiune si alte cateva mici detalii, s-a transformat ulterior intr-o mini aventura de vreo 3 luni. M-am pus la punct cu tehnologia (partial am si inovat pe ici pe colo) si in sfarsit zic eu ca tot stresul si efortul depus a meritat prin rezultatul  final obtinut.
    Basca intre timp am mai "capatat experienta", nemaiscapand de un prieten pe care n-am avut ce face si a trebuit sa-i fac si lui unul.
    Astept si parerile voastre. Vedeti foto :

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/cer_zps177f1542.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/cerverso_zps190e76cc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i1277.photobucket.com/albums/y495/geo_pompiliu/alta_zps95631ebe.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.558
  • Înscris: 19.04.2009
Foarte fain facut :) Dar gaseste o varianta sa acoperi fereastra, sare in ochi imediat :D

#3
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.429
  • Înscris: 20.08.2013
Super smecher :D.

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.709
  • Înscris: 19.05.2014

 lex404, on 21 mai 2014 - 17:56, said:

Foarte fain facut Posted Image Dar gaseste o varianta sa acoperi fereastra, sare in ochi imediat Posted Image

Fereastra are un rulou de exterior si pot face bezna in camera

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Si, inafara de reclama, ai de gand sa locuiesti tu aici, sau prostesti pe cineva s-o cumpere?

#6
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.301
  • Înscris: 09.06.2008
Mai omule, se vede ca te pricepi sa lucrezi cu materialele, dar ce ai facut tu e de un prost-gust infiorator.
Pune si niste manele ca sa completeze decorul.

#7
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 427
  • Înscris: 06.09.2008
Din ceea ce vrei tu, mi se pare mult mai ieftin daca te-ai caza intr-o fantana, undeva la tara... pereti placati cu piatra, cer instelat noaptea si apa la discretie...

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 35.558
  • Înscris: 19.04.2009

 gicaru, on 21 mai 2014 - 18:02, said:

Fereastra are un rulou de exterior si pot face bezna in camera
Nu ma refeream la bezna. Sare in ochi pentru ca e atipica de restul camerei.
Eu as face un perete tot cu calcar, din 2 bucati incadrat in spatiul de sub fereastra care sa se poata ridica printr-un sistrem. Am vazut la cineva, la etajul 8 ziceai ca-i beci Posted Image
Si in "peretele" ala poti face si 2 gaurici, prin care sa intre o raza de lumina

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006

 lex404, on 21 mai 2014 - 18:06, said:

Nu ma refeream la bezna. Sare in ochi pentru ca e atipica de restul camerei.
Eu as face un perete tot cu calcar, din 2 bucati incadrat in spatiul de sub fereastra care sa se poata ridica printr-un sistrem. Am vazut la cineva, la etajul 8 ziceai ca-i beci Posted Image
Si in "peretele" ala poti face si 2 gaurici, prin care sa intre o raza de lumina

Da´nu in apartamentul tau, nu?
Iar cele doua gaurici sa fie  in fata si-n spate, sau ca soarele si luna, una ziua alta noaptea?

#10
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 427
  • Înscris: 06.09.2008

 lex404, on 21 mai 2014 - 18:06, said:

Nu ma refeream la bezna. Sare in ochi pentru ca e atipica de restul camerei.
Eu as face un perete tot cu calcar, din 2 bucati incadrat in spatiul de sub fereastra care sa se poata ridica printr-un sistrem. Am vazut la cineva, la etajul 8 ziceai ca-i beci Posted Image
Si in "peretele" ala poti face si 2 gaurici, prin care sa intre o raza de lumina
Intoarcerea la Omul de Neanderthal... Bafta!

#11
patty1

patty1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.841
  • Înscris: 18.07.2013
Sincer? este de un kitsch desăvârşit ....

#12
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.616
  • Înscris: 23.03.2010
Pune in geamu ala o carpeta cu rapirea din serai  :lol:

#13
dadi272

dadi272

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.301
  • Înscris: 09.06.2008
Nu cu "rapirea" mai bine cu violul, e mai cool.

#14
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.709
  • Înscris: 19.05.2014
Fara sa sune in vreun fel a  disculpare, m-am inspirat si eu in tema propusa de pe la americani (dar ce stiu aia , ca doar noi suntem miezu', si suntem basca si cei mai frumosi  si destepti din lume) Posted Image

Editat de gicaru, 21 mai 2014 - 18:32.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
exotic si exclusivist ?!

... cocalarist, poate.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.146
  • Înscris: 07.11.2006
Asa ceva?

Fișier atașat  1.jpg   79,16K   64 download-uri

sau se potriveste mai bine asta

Fișier atașat  pitipoanca.jpg   89,3K   68 download-uri

Zau asa,eu nu am sa-i pot intelege niciodata pe cei carora le place sa traiasca in intuneric.Acolo sunt cam 12-15 mmp de camera si trebuie sa stai ca-n pestera.

Editat de adisz, 21 mai 2014 - 18:48.


#17
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.618
  • Înscris: 25.11.2007
Cerul e intreresant, poate ne dai si ceva detalii constructive.

Merge si peretele de calcar, poate si nisele, desi nu ma omor dupa ele (ar fi mers niste benzi LED in loc de spoturi).

Efectul derutant si chiar obositor este dat de faptul ca ai folosit prea multe elemente intr-un spatiu restrans.

Totusi, efortul si creativitatea sunt de apreciat.

#18
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.276
  • Înscris: 06.08.2007
Nu am chestii de arhitectura , dar mie imi place munca lui !
Chestiile ale ca stucaturi nu merg , dar e ceva realizarea lui !


Modifica/scoate stucaturile , creeaza un efect de spatialitate , etc !

Editat de tidicristi, 21 mai 2014 - 19:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate