Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

Dileme alegere DSLR versus bridge

- - - - -
  • Please log in to reply
1244 replies to this topic

#55
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
deci ... sa inteleg ca un bridge cu al sau obiectiv "good for everything" va scoate calitate mai buna (fara corectii din post-procesare) mai buna decat un dslr (fie el si unul entry-level) cu obiective de 500EUR ? tare imi vine greu sa cred asta ...

pai in cazul asta, trasand o paralela, un 18-180 zuiko scoate rezultate comparabile cu 18-42 + 40-150 ? nu e un avantaj al sistemului dslr ca pentru fiecare plaja focala ai un obiectiv "specializat" sa se comporte cat mai bine pentru plaja respectiva ?

pai, in cazul asta, un bridge cu 28-300 (35mm equiv) ar avea de toate (macro, wide, tele) si nu mai vad rostul dslr-ului ...

#56
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View PostSuperDuper, on Mar 26 2007, 02:07, said:

Pai atunci compari mere cu pere. Un S6500 pe piata gri nu costa 1500lei - decat daca dolarul s-a facut 50 de lei intre timp.
In plus comparatia intre S6500 si body de DSLR iar nu este corecta. Obiectivele nu sunt gratis, pt a avea un f/2.8 la 28-300mm (cum ai pe bridge) trebuie sa mai bagi de vreo 2 ori cat body-ul. Iar la obiective mai slow, pierzi din avantajul senzorului mai mare, folosind o diafragma mai mica cu cca 2 trepte.

nu este body-only, are si un obiectiv Tamron 28-80  :whistling:

#57
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View Posticarus86, on Mar 26 2007, 12:37, said:

deci ... sa inteleg ca un bridge cu al sau obiectiv "good for everything" va scoate calitate mai buna (fara corectii din post-procesare) mai buna decat un dslr (fie el si unul entry-level) cu obiective de 500EUR ? tare imi vine greu sa cred asta ...

pai in cazul asta, trasand o paralela, un 18-180 zuiko scoate rezultate comparabile cu 18-42 + 40-150 ? nu e un avantaj al sistemului dslr ca pentru fiecare plaja focala ai un obiectiv "specializat" sa se comporte cat mai bine pentru plaja respectiva ?

pai, in cazul asta, un bridge cu 28-300 (35mm equiv) ar avea de toate (macro, wide, tele) si nu mai vad rostul dslr-ului ...

Obiectivele pentru bridge-uri sint mai usor de proiectat si realizat, in primul rind datorita faptului ca ultimul element optic al obiectivului poate fi situat foarte aproape de senzor; la DSLR oglina ocupa mult spatiu. In al doilea rind, datorita factorului de crop, focalele efective si dimensiunile lentilelor sint mult mai mici. Majoritatea bridge-uri au obiective foarte bune, dar DSLR-ul iti da mult mai multa libertate de exprimare, in special prin controlul DOF.

Depinde ce intelegi prin calitate mai buna la bridge; imaginile sint intr-adevar mai "placute" ochiului, dar nu uita ca DSLR-urile in general nu proceseaza prea agresiv jpeg-urile.

Edited by sarpeco, 26 March 2007 - 14:18.


#58
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
pai ... daca pe bridge am modul Aperture Priority ... nu cam tot in directia aia merge ?

#59
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 12.06.2004
Ntz. Cu cat cresti formatul, cu atata vei lucra cu un DOF mai ingust.
Point&shoot-urile de fapt daca ai observat nu prea rateaza focusul. Si - culmea - au un AF extrem de imprecis... insa ascund asta prin DOF-ul enorm.

#60
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
aham ... makes a lot of sense ...

pai tot din cauza senzorului mai mare am inteles ca sunt si obiectivele mai mari si mai scumpe.

un argument in plus totusi pt dslr: fara shutter-lag ...

mai astept pareri, ca vad ca, din fericire, nu sunt toate de acceasi parte a baricadei. oricum nu ma grabesc nicaieri.

multumesc pentru ajutor

#61
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,055
  • Înscris: 12.06.2004
Nu mai astepta pareri. Pune mana (imprumuta) pe-un DSLR si vezi cu ce se mananca :)

#62
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
am avut ocazia (recent) sa fac destul de multe teste cu DSC-H5-ul unui bun prieten ... este un aparat superb, noise scazut, IS din pacate mai putin eficient, culori frumoase, dar fara posibilitate de RAW ... blitz puternic ... ce sa mai zic ... mi-a placut ...
btw, Kunzite, ai avut dreptate, DOF-ul nu se simte (cel putin in camera de bloc nu am obtinut diferente prea vizibile intre f/2.8 si f/8 :o ) ...

are cineva un dslr pe care sa mi-l lase sa ma joc cu el ? :D

mentionez ca sunt din bv

#63
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View PostSuperDuper, on Mar 26 2007, 02:07, said:

Pai atunci compari mere cu pere. Un S6500 pe piata gri nu costa 1500lei - decat daca dolarul s-a facut 50 de lei intre timp.
In plus comparatia intre S6500 si body de DSLR iar nu este corecta. Obiectivele nu sunt gratis, pt a avea un f/2.8 la 28-300mm (cum ai pe bridge) trebuie sa mai bagi de vreo 2 ori cat body-ul. Iar la obiective mai slow, pierzi din avantajul senzorului mai mare, folosind o diafragma mai mica cu cca 2 trepte.

pt a avea ceea ce ai pe bridge si obiectivele din kiturile dSLR-urilor (din 2 bucati) sunt mult peste ce ai pe bridge din punct de vedere a rezultatului obtinut. doar obiectivele carl zeiss de pe bridgeurile sony mai sunt cat de cat (se vede si in pret si in marimea zoomului), in rest dezastru. nu stiu olympusul cum sta la categoria asta pt ca el face obiective "adevarate" pt senzori mai mici, deci s-ar putea sa aiba ceva experienta in domeniu.
nu e de vina doar obiectivul ci merge mana in mana cu marimea senzorului pt ca , cu cat este mai mic fotositeul cu atat necesita sticla mai "pretentioasa". iar sticla pretentioasa nu prea baga nimeni in obiective de pe aparate fixe pt ca ar creste f mult pretul acestora.

sa puna cineva cine are bridge un crop 100% cu crengile unui copac (fara frunze) fotografiat pe fundal de cer albastru, ca sa vada toata lumea ce inseamna obiectivul unui "bridge" (4-5 pixeli aberatiile cromatice). crengile subtiri ti le si acopera de tot.

icarus: cumpara-ti d50 la second sau nou de pe piata neagra (nu te speria, dSLR-urile se strica f rar). nu baga 20 mil intr-un aparat cu care faci focus manual pe obiectivele wide prime, este o idiotenie asa ceva (cu sau fara confirmare de focus tot idiotenie se numeste). daca chiar iti este frica sa iei un aparat la second mai bine mai asteapta 3 luni si mai aduna bani.

View Posticarus86, on Mar 26 2007, 14:20, said:

un argument in plus totusi pt dslr: fara shutter-lag ...

asta era valabil acum 1-2 ani. acum a cam disparut acest avantaj. fuji sau panasonic se laudau cu ceva shuter lag incredibil de mic. nu stiu sa iti spun exact care decat daca caut dar stiu ca am citit stire. nu am retinut modelul deoarece nu ma prea intereseaza PSPurile.

p.s.   bine spunea cineva "castrat". dai bani de un armasar si te trezesti cu o martzoaga lenta :lol:

Edited by eliz, 26 March 2007 - 15:33.


#64
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
ok, am vazut ca multi prefera d50 ... dar nu vor aparea prime-uri cu AF-S ? la preturi similare cu cele AF/D ? intr-un an, 2 ?

#65
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
cei care au d40 spera sa apara, si eu la fel, da' cine poate sti ? asa ar fi logic, daca au scos si d4sapm.spam speranta moare ultima :P
daca nu apare si un prime AF-S anul asta, in cel mai rau caz imi iau unul cu focus manual si gata

#66
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posteliz, on Mar 26 2007, 09:20, said:

sa puna cineva cine are bridge un crop 100% cu crengile unui copac (fara frunze) fotografiat pe fundal de cer albastru, ca sa vada toata lumea ce inseamna obiectivul unui "bridge" (4-5 pixeli aberatiile cromatice). crengile subtiri ti le si acopera de tot.
Eu pot sa pun un crop - din coltul stanga sus unde teoretic aberatiile sunt maxime. Tu poti pune unul de DSLR care nu are aberatii cromatice la nivel de pixel in acelasi colt?
Oricum asta se cheama "pixel hunting" - pe hartia fotografica nu mai vezi nimic. La mine, imaginea de 2048x2136 la 100% este de aproape 2 ori mai mare decat ecranul monitorului de 19" - pe ambele axe... Si JPEG-ul din RAW imi iese la 4048x3036. Daca observi, varianta "resize" la 1024x768 a pozei este mai mare decat orice poza printata normal (nu expozitii foto). Si nu ai cum vedea nici un fel de purple fringe pe ea.

Edited by SuperDuper, 26 March 2007 - 22:30.


#67
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Posticarus86, on Mar 26 2007, 16:26, said:

ok, am vazut ca multi prefera d50 ... dar nu vor aparea prime-uri cu AF-S ? la preturi similare cu cele AF/D ? intr-un an, 2 ?
Este aproape imposibil ca in cateva luni cei de la Nikon sa nu scoata macar un astfel de obiectiv,vand foarte multe D40-uri si vor vinde cu siguranta si foarte multe D40x-uri,vor anticipa cererea si vor completa acest gol.
Sunt insa convins ca cei care acum se leaga de lipsa unui astfel de obiectiv vor cauta sa puna accent pe alte "minusuri"ale acestui model... :P

Edited by catalinmariescu, 26 March 2007 - 22:39.


#68
tudop

tudop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 19.06.2004
Cu D40 si 18-200 la capatul wide pot obtine chiar ceva mai mult "purple fringe", dar asta in RAW, odata trecut prin Capture NX si transformat in jpeg, poti reduce aberatiile cu pina la 90%, ca sa zic asa  ;) si redus de la 3000x2000 la ... etc etc... dar se poate intimpla sa vrei sa maresti, nu sa micsorezi, poate vrei o coperta A3 care sa arate bine ;)

Revenind la subiect, alegerea intre bridge si dSLR pt un amator tine strict de buget dupa parerea mea... daca poti sa te dispensezi cu usurinta de 600- 1000 € alegerea e clara.

#69
Hann

Hann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 18.01.2006
Ca posesor de bridge, care acum vrea DSLR, sfatul meu e sa iti iei DSLR daca te tine punga. Bridge-urile sunt ok pana in $500 si nu toate obiectivele de pe ele sunt asa prastie cum s-a sugerat mai sus. In schimb, daca vrei cu adevarat calitate, DSLRul e singura cale din pacate (sau poate poti sa pui mana pe un Olympus C8080WZ sau Sony R1).

#70
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Off-topic - purple fringe este datorat in mare parte senzorilor CCD (indiferent daca sunt mari sau mici), dar apare si la CMOS in oarecare masura. Este datorat leakage-ului intre celule si bloom-ului din cauza supraexpunerii si chiar microlentilelor folosite pe senzor.
Nu este datorat obiectivelor - daca apare numai in zone de contrast mare (crengi pe fundal cer) dar nu si la poze in contrast mai moderat, este evident ca nu tine de obiectiv. La aparate pe film pot aparea aberatii cromatice date de obiectiv dar sunt mult mai mici decat cele cauzate de senzor, sunt simetrice (purple intr-o parte, verde in cea opusa) si nu depind de contrastul imaginii.
Poate fi redus prin folosirea de filtre UV - exemplul pus de mine mai sus are un filtru UV in fata (il tin permanent pe obiectiv din motive de protectie mecanica).
Inca astept exemplul ala de DSLR crop al lui eliz... dar probabil nu are cu ce sa il faca.

Edited by SuperDuper, 27 March 2007 - 12:14.


#71
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007

Quote

Si JPEG-ul din RAW imi iese la 4048x3036

daca nu e cu suparare, ce aparat folosesti ? ca vad ca totusi iei cat de cat apararea bridge-ului in cazul de fata ...

si daca se poate, ceva detalii cu filtrele va rog, ca in zona asta sunt afon de la a la z :P

#72
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
Mai Super Duper.. ..Ce ai tu cu DSLR-urile..?  
este simplu:
Ai nevoie si bani, iti cumperi
N-ai nevoie, Nu cumperi
N-ai bani! Strangi.....sau iti revizuiesti nevoile!

uite ce scoate un DSLR cu obiectivul kit... gaseste tu fringe-ul
***apropo: daca pun obiectivul Tamron 28-200 ED vechi de 10 ani, scapat pe jos, slab intretinut, soft, imi apare Fringe-ul asta.. despre care vorbiti voi.. [nu stiu ce inseamna pe romana]!

cum explici asta? imi schimba senzorul!

Imaginile sunt neprelucrate in PS, fara modificari ...doar crop, resize save...


cadrul complet salvat la compresie mare si micsorat la 1400*900 si ceva


un crop 100% din raw original calitate normala

altu tot la 100%

apoi alte 2 la 200%


Edited by Rares., 27 March 2007 - 13:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate