Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dileme alegere DSLR versus bridge

- - - - -
  • Please log in to reply
1244 replies to this topic

#1
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
hello tuturor,

in primul rand tin sa spun ca urmaresc forumul de cateva luni de zile, si cred ca faceti o treaba excelenta ... oamenii vin, cer sfaturi, si pana la urma pleaca multumiti :)

iata ca va cer si eu un sfat ...

dupa luni si luni de citi review-uri / forum-uri etc ... m-am sucit, m-am tot rasucit, si am ajuns la urmatoarele variante pentru un viitor aparat foto:

1. un aparat bridge bun (G7 / S3 IS / DSC-H5 / Oly 510 / Oly 550 / sau ce-mi place mie aici, S9600 de la Fuji ... poate am omis ceva)
2. un dSLR entry-level (pentru ca atat imi permit) ... alegerea ar fi un Nikon D40 (cu al sau 18-55 inclus), dupa care, poate (POATE!) ar urma un 70-300, un SB-600 (nu SB-400, deoarece pentru 100EUR in plus imi convine sa am bounce-flash si pe verticala) si eventual alte magarii ...

intrebarea mea:
care din variante ?

p.s. am vazut dinamismul comunitatii pentax de pe softpedia ... din pacate, din tot ce am vazut si am citit, nu vreau nici k100d/k110d ...

multumesc in avans.

#2
rusandus

rusandus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.03.2006
daca (virgula) calitatea pozelor este un factor foarte important pentru tine, atunci uita de bridge. Dar daca ai alte pretentii, nu are cum cineva sa le stie ca nu ai zis nimic. Oricum, daca te uiti si la alt obiectiv si la flash nu inteleg de ce te mai uiti la bridge.

Parerea mea, ia Nokon, eu asta mi l-am luat. Chestia e ca multi zic "vai, nu D 40, nu are motor in body", si ce daca? Aici vorbim de very entry level (cum e cazul meu, poate la tine nu e asa, nu am de unde sa stiu), am adunat luni in sir bani de un DSLR ca vreau calitate. Iar pentru obiective and stuff imi mai trebuie alte luni, deci a fost cea mai buna solutie. Cand am sa am bani mai multi, atunci am sa ma gandesc si la alt body (ca nu e greu sa vinzi ce ai, mai ales daca ai grija de el). Ah da, si sunt foarte multumit de el, il am de 1.5 luni si inca invat, invat, invat, si atunci cand am sa zic: "frate, il stiu, pot orice cu el si doar ceva nu pot ca e entry si nu am accesorii", atunci am sa ma gandesc la ceva mai avansat; dar cred ca va trece ceva timp pana atunci. Cat despre blit, din cate stiu eu, cu SB 400 se poate face bounce vertical (cu putina improvizatie).

Bafta!

Edited by rusandus, 22 March 2007 - 22:56.


#3
Dee.Dee

Dee.Dee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 01.03.2007

View Posticarus86, on Mar 22 2007, 22:21, said:

p.s. am vazut dinamismul comunitatii pentax de pe softpedia ... din pacate, din tot ce am vazut si am citit, nu vreau nici k100d/k110d ...

Problema SLRurilor Pentax este pretul destul de mare al obiectivelor... Asa ca te sfatuiesc sa te orientezi spre Canon sau Nikon.

#4
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View Posticarus86, on Mar 22 2007, 21:21, said:

intrebarea mea:
care din variante ?

Din pacate la intrebarea aceasta esti singurul in masura sa dai raspuns, iar sfaturile nu te ajuta prea mult. Depinde pentru ce-l vrei si ce experienta ai. S-a mai discutat subiectul acum citeva zile, si banuiesc ca ai citit parerile de acolo. Recomandarea simpla ar fi: pune mina (daca poti) pe un DSLR si pe un bridge si vezi dupa aceea ce iti trebuie. Succes!

#5
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
multumesc de pareri ... sa inteleg ca inclinati spre dslr ...

@Dee.Dee
da, tocmai cam de asta nu prea iau pentax in calcul ... ca asa pot sa zic si 350D + sigma/tamron/tokina, si d40 la fel, si k100/110d etc ...
ma gandesc ca alta e situatia cu obiective facute de ei ... nu stiu ...

poate ar fi bine sa zic si cum intentionez sa-l folosesc ... pai ... sa-l iau cam pe peste tot cu mine si sa pozez cam tot ce prind ... asta pana ma obisnuiesc cu el si cu ce stie, pana reusesc sa invat cam cu ce se mananca un aparat de 6-700EUR ... si dupa aceea ... mai vad eu ce si cum ...

#6
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Nu ai spus de unde vrei sa cumperi aparatul la care te vei decide,eventual care ar fi suma maxima in care vrei sa te incadrezi.

#7
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View PostDee.Dee, on Mar 22 2007, 22:10, said:

Problema SLRurilor Pentax este pretul destul de mare al obiectivelor... Asa ca te sfatuiesc sa te orientezi spre Canon sau Nikon.

A spus clar ca nu vrea Pentax, deci nu acesta era raspunsul asteptat.

Esti sigur ca asta-i problema SLRurilor Pentax? Sau este vorba doar despre raportul calitate/pret al obiectivului de kit?  :D

#8
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
de undeva din ro presupun, unde sa nu am probleme cu garantia, chiar daca platesc ceva in plus pentru siguranta asta ...
suma maxima pt inceput ... cam 2000RON ... daca va fi sa investesc ulterior pentru altele ... nu stiu inca cand si cat.

am amintit de 70-300-le acela si de sb-600 ca si idei pe care le-as avea pentru d40, dar nu stiu cand mi le voi putea permite si, in continuare, ma intreb daca merita tot efortul financiar fata de, sa zicem, un s9600  :huh:

#9
deejay86

deejay86

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 14.02.2006
Prima intrebare este: ai antecedente in domeniu? ai facut ceva fotografie pana acum? (nu se pun cele cu familia la ziua lui x sau cu prietenii in concediu)
daca da si ai constatat ca-ti place ignora urmatoarele doua paragrafe!
te intreab asta fiindca in caz ca esti incepator s-ar putea sa descoperi pe parcurs ca nu te pasioneaza asa de mult fotografia/nu esti dispus sa faci prea multe eforturi in domeniu/iti gasesti alt hobby/whatever si atunci ramai cu un dslr care costa ceva bani (poate si alte accesorii cumparate intre timp) si nu prea mai ai chef sa le folosesti.
daca esti la 0 dar iti surade fotografia eu zic sa iti iei ceva care costa foarte putini bani pentru inceput ca sa afli daca se merita/esti dispus sa investesti in continuare. zic sa iti iei linistit o compacta mai rasarita (gen a610) chiar sh insa ieftina, sa iti faci ucenicia pe ea si abia apoi sa te gandesti sa mergi mai departe. intr-adevar, o sa pierzi ceva bani dupa vanzarea sapunierei dar macar stii pe pielea ta daca se merita sau nu sa dai 2000 ron pe un sistem slr.

acum partea a doua :) cazul in care esti hotarat si ai de gand sa faci ceva poze care merita atarnate pe un perete (nu al tau :P). trebuie sa te gandesti ce presupune un bridge si ce presupune un dslr.
sa vedem ... un bridge e mai ieftin, ceva mai usor de operat, mai mic, mai usor, iti ofera o plaja de focale echivalenta cu un rucsac de obiective de calitate, intr-un cuvant comoditate. calitatea imaginii nu este foarte stralucita insa daca nu ai pretentii/ganduri prea mari de viitor e ok. nu iti permite sa faci la fel de multe ca un dslr (iso mare, viteza, calitatea imaginii, focus manual etc.) insa majoritatea genurilor de fotografie le vei putea practica la nivel mediu daca citesti putin.
dslr-ul e alta mancare de peste. ai multe de indurat ca sa folosesti un astfel de aprat: e mare, greu, bagi o gramada de bani in sistem, tre sa pui serios burta pe carte sa inveti fotografie, stai sa schimbi la obiective, sa "developezi" la raw-uri, sa curati senzor. insa ai si beneficii: cu accesoriile si cunostintele necesare poti sa faci orice, imaginatia ta e limita; de libertatea pe care ti-o da un dslr nu se apropie nici un bridge si nici nu cred ca se va apropia in viitorul apropiat. dynamic range-ul, zgomotul, detaliile, dof-ul, accesoriile sunt cateva din lucrurile de care se bucura un posesor de aparat reflex.
Tu alegi! :)

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posticarus86, on Mar 22 2007, 17:25, said:

de undeva din ro presupun, unde sa nu am probleme cu garantia, chiar daca platesc ceva in plus pentru siguranta asta ...
suma maxima pt inceput ... cam 2000RON ... daca va fi sa investesc ulterior pentru altele ... nu stiu inca cand si cat.

am amintit de 70-300-le acela si de sb-600 ca si idei pe care le-as avea pentru d40, dar nu stiu cand mi le voi putea permite si, in continuare, ma intreb daca merita tot efortul financiar fata de, sa zicem, un s9600  :huh:

Asta depinde numai de tine. Si de scopul pt care iti iei camera. Eu am un Fuji S6000FD si sunt supermultumit de ce poate. Daca iti iei un DSLR, vei constata ca obiectivul de kit este extrem de limitat si ca manipularea este poate prea greoaie comparativ cu un bridge. Sau poate ca nu, depinde daca ai mai facut poze cu SLR inainte (pe film).

Am avut inainte SLR-uri clasice (Zenit si Minolta, cu obiective fixe) si pot spune ca nu le duc lipsa. Sigur este o optiune si de buget... daca aveam buget nelimitat probabil ca imi luam DSLR Fuji S5 cu cele mai tari obiective :)

#11
gelucimpi

gelucimpi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 24.01.2007

View Posticarus86, on Mar 22 2007, 22:21, said:

hello tuturor,

in primul rand tin sa spun ca urmaresc forumul de cateva luni de zile, si cred ca faceti o treaba excelenta ... oamenii vin, cer sfaturi, si pana la urma pleaca multumiti :)

iata ca va cer si eu un sfat ...

dupa luni si luni de citi review-uri / forum-uri etc ... m-am sucit, m-am tot rasucit, si am ajuns la urmatoarele variante pentru un viitor aparat foto:

1. un aparat bridge bun (G7 / S3 IS / DSC-H5 / Oly 510 / Oly 550 / sau ce-mi place mie aici, S9600 de la Fuji ... poate am omis ceva)
2. un dSLR entry-level (pentru ca atat imi permit) ... alegerea ar fi un Nikon D40 (cu al sau 18-55 inclus), dupa care, poate (POATE!) ar urma un 70-300, un SB-600 (nu SB-400, deoarece pentru 100EUR in plus imi convine sa am bounce-flash si pe verticala) si eventual alte magarii ...

intrebarea mea:
care din variante ?

p.s. am vazut dinamismul comunitatii pentax de pe softpedia ... din pacate, din tot ce am vazut si am citit, nu vreau nici k100d/k110d ...

multumesc in avans.

http://www.digitalbo...ED_AF-S_DX_Zoom
Uite si o adresa, cred eu, utila. Incearca!

#12
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

View Postgelucimpi, on Mar 23 2007, 04:06, said:

http://www.digitalbo...ED_AF-S_DX_Zoom
Uite si o adresa, cred eu, utila. Incearca!

Prea scump, uite aici:
http://www.dm.ro/?w=...t...01855&idp=1

#13
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
multumesc inca o data pentru pareri!

pana cum am folosit (ce-i drept, cam cu restrictii din partea parintelui, care e si posesorul printre altele) un Praktica MTL 5 B, cu obiectiv Pentacon auto 50/1.8 ...
am fotografiat cat am putut cu el, si rezultatele mi-au placut (dooh  :P ).

am mai folosit o perioada si un Olympus mju-I, dar care, desi la ISO 400 facea poze cu culori foarte frumos saturate (tipic Oly), m-a lasat cu un gust amar in gura, din lipsa gradului de control.

inca nu sunt lamurit ...

consider S9600-le cel mai bun bridge din cele mentionate ... cat de mare va fi diferenta de calitate fata de un D40 ? nici nu ma gandesc la D40x din cauza riscului de noise ... adica si S9600 si si alte bridge-uri performante au grad mare de control asupra imaginii finale (dSRL-like) ... merita banii in plus pe un sistem Nikon ?

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Posticarus86, on Mar 23 2007, 03:55, said:

consider S9600-le cel mai bun bridge din cele mentionate ... cat de mare va fi diferenta de calitate fata de un D40 ? nici nu ma gandesc la D40x din cauza riscului de noise ... adica si S9600 si si alte bridge-uri performante au grad mare de control asupra imaginii finale (dSRL-like) ... merita banii in plus pe un sistem Nikon ?
Pai numai tu poti sa raspunzi la asta.
Noi putem sa ne dam cu parerea cu privire la datele tehnice, dar numai TU stii daca merita banii in plus. Asta deoarece poate pentru mine 600$ in plus reprezinta prea mult pentru diferenta de calitate, dar poate pentru tine nu insemna nimic. Deci degeaba iti zice eu ca nu merita efortul in plus deoarece efortul meu poate este disproportionat de mare dar efortul tau financiar poate fi in realitate mult mai mic.
Si reversul poate fi adevarat - cineva de aici poate sa iti zica "DSLR este alegerea clara" pentru ca nu el este cel care va da dierenta de bani si deci nu il doare sa zica asta, dar pe tie te va baga in datorii pe urmatorii 5 ani in loc de 1 an. Ceea ce va insemna 4 ani in plus de frustrari financiare.

#15
CountZero

CountZero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 10.09.2006
ia-ti un bridge nu foarte scump (eu as spune mai degraba fuji 6500 decat 9500) + un slr ieftin pe film pe firma pe care tinzi sa iei slr-ul digital. Best of both worlds. Inveti fotografia pe digital si te obisnuiesti cu slr-ul pe ala pe film.

Bine, acum e adevarat ca filmul te cam costa per total...

#16
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View PostCountZero, on Mar 23 2007, 12:28, said:

ia-ti un bridge nu foarte scump (eu as spune mai degraba fuji 6500 decat 9500) + un slr ieftin pe film pe firma pe care tinzi sa iei slr-ul digital. Best of both worlds. Inveti fotografia pe digital si te obisnuiesti cu slr-ul pe ala pe film.

Bine, acum e adevarat ca filmul te cam costa per total...

imi place ideea lui count  ^_^
si eu tot fuji 6500 ti-as recomanda ;) e wide, e super ok, e bun la iso maricel ...

#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postatika, on Mar 23 2007, 07:36, said:


din pacate, la DM.ro am asteptat de la inceputul lui martie si pana pe 15 in speranta ca va veni D40 in stoc, asa cum au promis, dar a fost doar tzeapa.
n'am gasit la niciun magazin din RO d40 pe stoc. acum cred ca este la f64, dar pretul e cam mare...
pana la urma m'am enervat si l'am luat de pe piata "gri" :)
deci nu te baza prea mult pe magazinele online romanesti.

#18
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View Posticarus86, on Mar 23 2007, 08:55, said:

multumesc inca o data pentru pareri!

pana cum am folosit (ce-i drept, cam cu restrictii din partea parintelui, care e si posesorul printre altele) un Praktica MTL 5 B, cu obiectiv Pentacon auto 50/1.8 ...
am fotografiat cat am putut cu el, si rezultatele mi-au placut (dooh  :P ).

am mai folosit o perioada si un Olympus mju-I, dar care, desi la ISO 400 facea poze cu culori foarte frumos saturate (tipic Oly), m-a lasat cu un gust amar in gura, din lipsa gradului de control.

inca nu sunt lamurit ...

consider S9600-le cel mai bun bridge din cele mentionate ... cat de mare va fi diferenta de calitate fata de un D40 ? nici nu ma gandesc la D40x din cauza riscului de noise ... adica si S9600 si si alte bridge-uri performante au grad mare de control asupra imaginii finale (dSRL-like) ... merita banii in plus pe un sistem Nikon ?

Daca zici ca ai ceva experienta cu SLR, eu as indrazni sa-ti recomand sa treci direct la DSLR; probabil ca mai tirziu tot la asta vei ajunge. Eu am lucrat mult cu SLR-uri, am avut citeva P&S, apoi un mini-bridge (Olympus C770), iar de curind am trecut la DSLR. Avantajele si dezavantajele dslr-ului ti le-a expus foarte bine deejay86.

In cazul in care nu fotografiezi foarte mult si varianta propusa de countzero este foarte buna. Poti chiar sa-ti iei un SLR second hand.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate