Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Dileme alegere DSLR versus bridge

- - - - -
  • Please log in to reply
1244 replies to this topic

#19
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Posticarus86, on Mar 23 2007, 09:55, said:

pana cum am folosit (ce-i drept, cam cu restrictii din partea parintelui, care e si posesorul printre altele) un Praktica MTL 5 B, cu obiectiv Pentacon auto 50/1.8 ...
am fotografiat cat am putut cu el, si rezultatele mi-au placut (dooh  :P ).

pai omulte, tactu` are aparat foto cu montura M42
http://www.praktica-...ktica_MTL5B.htm

daca ti-au placut rezultatele poate iti intrebi parintelul daca nu iti imprumuta din cand in cand obiectivele lui M42 pt dSLR care il cumperi. daca DA atunci dSLR nikon o sa fie ultima varianta de brand.
adaptorul de la montura M42 la SLR digital costa vreo 75 RON (pe piata neagra)

#20
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Posteliz, on Mar 23 2007, 16:34, said:

pai omulte, tactu` are aparat foto cu montura M42
http://www.praktica-...ktica_MTL5B.htm

daca ti-au placut rezultatele poate iti intrebi parintelul daca nu iti imprumuta din cand in cand obiectivele lui M42 pt dSLR care il cumperi. daca DA atunci dSLR nikon o sa fie ultima varianta de brand.
adaptorul de la montura M42 la SLR digital costa vreo 75 RON (pe piata neagra)

si cea mai indicata ar fi pentaxul ... (km/sony nu stiu cum se prezinta, posibil sa fie si ele bune)

#21
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View Postshobi, on Mar 23 2007, 17:59, said:

si cea mai indicata ar fi pentaxul ... (km/sony nu stiu cum se prezinta, posibil sa fie si ele bune)
http://www.a1.nl/pho...rink/mounts.htm
--------------------------------------------------------------------------
Pentax/Practica M42x1 thread   45.46mm

Canon EOS bayonet      44.00mm
K-mount   bayonet        45.46mm
Minolta AF    bayonet 44.50mm
Nikon     bayonet   46.50mm
---------------------------------------------------------------------------
pentaxul poate face focus la infinit folosind adaptor si obiective M42 ? pt ca din cate vad eu are aceeasi distanta la montura iar daca mai pui si 1mm grosimea adaptorului ...

Edited by eliz, 24 March 2007 - 00:13.


#22
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

View Posteliz, on Mar 23 2007, 23:12, said:

pentaxul poate face focus la infinit folosind adaptor si obiective M42 ? pt ca din cate vad eu are aceeasi distanta la montura iar daca mai pui si 1mm grosimea adaptorului ...

Da, face focalizare la infinit. Desi am citeva obiective bune pe M42 nu am adaptor si nici nu o sa-mi cumpar deoarece pierd diafragma automata. In plus Pentax face o expunere rapida cu obiectivele manuale (prin apasarea unui singur buton), are confirmare de focus pe senzorul central si ARE STABILIZARE.

Edited by sarpeco, 24 March 2007 - 00:59.


#23
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
Eliz, adaptorul Pentax original si cele 3rd-party de calitate nu adauga nici un mm :)
Pentax s-a gandit la posibilitatea utilizarii vechilor obiective (M42) cand au proiectat baioneta K. Ceea ce nu inseamna ca nu exista si adaptoare de proasta calitate - trebuie verificat la achizitionare.

#24
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Baioneta K de pe camera are in centru un scaun in care adaptorul original sau o copie buna, se ingroapa complet.

#25
eliz

eliz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 17.02.2004

View PostKunzite, on Mar 24 2007, 01:05, said:

Eliz, adaptorul Pentax original si cele 3rd-party de calitate nu adauga nici un mm :)
Pentax s-a gandit la posibilitatea utilizarii vechilor obiective (M42) cand au proiectat baioneta K. Ceea ce nu inseamna ca nu exista si adaptoare de proasta calitate - trebuie verificat la achizitionare.

hmmm
http://www.f64studio...id=378&pid=3214
eu de asta am, doar ca e pt montura minolta si l-am cumparat la second hand, dar arata exact la fel ca design.
cu asta poti focaliza la infinit ? pt ca eu vad ca totusi are o grosime cam de 1mm . sau da un link spre unu cu care se poate focaliza la infinit sa vad si eu cum arata.

Edited by eliz, 24 March 2007 - 09:25.


#26
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
hello again,

sa incerc totusi sa pastrez o ordine cronologica in raspunsuri:

1. daca ar fi sa nu ma intereseze banii, presupun ca as cumpara din start un dSLR (si poate nu D40, fara bracketing si fara DOF preview); daca ar fi ca banii sa fie o problema capitala, m-as multumi (vrand-nevrand) cu un DSC-H2 sau Fuji S5600; sunt cam la mijloc din acest punct de vedere, si de aici si ezitarile mele.

2. pe DM.ro am vazut mai recent D40 la 1900+RON (in Germ., pretul ar fi cam 520EUR, deci pretul de pe DM nu mi se pare exagerat de fel)

3. m-am gandit desigur la varianta dSLR + adaptor iar primul obiectiv sa fie chiar Pentacon-ul 50/1.8 ... din pacate, posesorul nu ar fi de acord

btw, am vazut ca sunt cativa forumisti cu D40 ... va rog daca puteti sa-mi spuneti cat de bun este vizorul pentru focus manual ... m-am mai gandit si la un Nikkor 50/1.4, daca ar fi sa merg pe D40 ...

#27
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
pe DM.ro e 20 milioane, dar nu te baza ca o sa ajunga prea repede in stoc :)
mie asta mi'au zis: "nu se stie sigur cand, dar vor mai primi", dupa ce am asteptat vreo 10 zile, timp in care trebuia sa vina sigur, dupa spusele lor.
in ceea ce priveste focusul manual, eu am incercat de cateva ori si a mers ok, zic eu, desi am mici probleme cu vizorul, pentru ca port ochelari.
m'am gandit si eu la un AF 50mm, f/1.8D, Autofocus (vad ca al tau e cam scump :)) si la un AF 55-200mm f/4.5-5.6G ED AF-S DX Autofocus, dar mai incolo.

#28
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,054
  • Înscris: 12.06.2004
D40-ul nu poate focaliza automat cu AF 50mm f/1.8D-ul. Sau cu f/1.4-ul. Sau cu o gramada de alte obiective non-AF-S/HSM.
Asta daca va pasa.

#29
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
da, stim asta, din pacate :) dar poate in timp ma mai perfectionez si poate voi reusi sa fac focus manual.
sau poate vor aparea si ceva obiective fixe de 50 cu Af incorporat :P sau poate nu.
oricum, deocamdata doar acel 55-200 e in vizorul meu.

#30
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
pai ...

la cum ma gandisem initial, obiectivul de kit e AF-S, 70-300-le la fel, deci problema de focus manual se pune strict pentru 50/1.4-le respectiv ...
btw, si eu port ochelari  :( ... practice makes perfect, dar nu stiu daca e viabila solutia de focus manual prin vizorul de D40 ...

dar revenind la subiect, tot nu prea m-am lamurit ...

D40 / obiective scumpe / 6mp (sanse mici de crop) ... calitate dslr
vs
S9600 / 28-300 inclus / 9.1mp (sanse mai mari decrop dar cu risc mai mare de noise) ... calitate fuji super ccd (daca tin bine minte)

:huh:

#31
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
daca te apuci sa calculezi in bani, Fuji castiga detasat :P
apropo, la care 70-300 te referi tu ?

#32
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
nikkor 70-300 af-s vr

http://www.idealo.de...d-vr-nikon.html

:angel:

#33
mindwar

mindwar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.04.2006
daca nu tii neaparat sa iei nou, in 20mil, ai o gramada de aleternative pe gray/2nd hand market. eu in loc sa-mi iau D40 as opta pt asha ceva. totush D40-ul ala e castrat la o gramada de aspecte.

#34
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
cauta macar un d50 la sh ... vezi ca are romescu unu pe bursa ... :) sau chiar un d70s ;)

edit: daca ai confirmare de focus (rog nikonistii sa zica daca da sau nu) poate ar merita si d40 :)

Edited by shobi, 24 March 2007 - 19:07.


#35
icarus86

icarus86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 14.03.2007
http://www.popphoto....-nikon-d40.html

zice-s-ar acolo ca
"However, the 50mm f/1.4 Nikkor lens that we routinely use in the Pop Photo Lab to test the autofocus on Nikon DSLRs doesn't work with the D40's AF system. (This fast prime lens can be focused manually, using a focus-confirmation light assist in the viewfinder.)"

deci, D40 imi face din ce in ce mai mult cu ochiul ... cred ca pana la urma o sa incep cu kit-ul, urmand, in functie de posibilitati, sa mai adaug cate ceva.
probabil e mai bine decat sa cumpar s9600 si ulterior sa ajung la concluzia ca vreau dslr, si sa ajunga sa manance praful de pe raft ...

va multumesc pentru pareri

Edited by icarus86, 25 March 2007 - 12:08.


#36
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005

View Posticarus86, on Mar 25 2007, 13:07, said:

http://www.popphoto....-nikon-d40.html

zice-s-ar acolo ca
"However, the 50mm f/1.4 Nikkor lens that we routinely use in the Pop Photo Lab to test the autofocus on Nikon DSLRs doesn't work with the D40's AF system. (This fast prime lens can be focused manually, using a focus-confirmation light assist in the viewfinder.)"

deci, D40 imi face din ce in ce mai mult cu ochiul ... cred ca pana la urma o sa incep cu kit-ul, urmand, in functie de posibilitati, sa mai adaug cate ceva.
probabil e mai bine decat sa cumpar s9600 si ulterior sa ajung la concluzia ca vreau dslr, si sa ajunga sa manance praful de pe raft ...

va multumesc pentru pareri

da ce, ai impresia ca daca-ti iei bridge si dup-aia ajungi la concluzia ca vrei dslr, nu mai poti face poze cu bridge-ul? :)

oricum, multa bafta cu d40-ul ;) abia astept sa ma joc si eu cu unul, sa vad ce-i poate pielea ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate